Yurtdışından Telsiz Getirtirken Bizi Neler Bekliyor

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fosilbulent Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 57
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 44,861

fosilbulent

defnder 110
Yer
istanbul
arkadaşlar yurt dışında bir arkadaşıma telsiz alması konusunda ricada bulundum gelirken getirecek sonraki prasedürleri nelerdir yasal olarak kullanmak için neler yapılmalı, sizlere de link i vereyim bakın aynı özellikte aynı telsiz istanbulda var ise lütfen bildirin http://www.amazon.com/Midland-1001Z-2-Way-CB-Radio/dp/B00024DIDK/ref=pd_bbs_2?ie=UTF8&s=electronics&qid=1225100088&sr=8-2

Etiketler
Ynt: Yurtdışından Telsiz Getirtirken Bizi Neler Bekliyor

Sadece AM bantı bulununan bu telsizi bende kullanıyorum. İyi bir antenle verimli sonuca ulaşırsınız.
Bence yurtdışından getirme işlemine girmeyin. Türkiye'de bulunur. 140 ytl civarıdır ve 5 senelik 40 ytl civarı vergisi dahildir. Türkiye'ye resmi yollardan girmiş şekli ile alırsanız içiniz rahat eder ve lisanslı kağıdı ile kullanırsınız. Ama yasal olarak siz uğraşırsanız sanırım bıktırır ve değmez.

Bende bu kullandığım telsizi sizin benzeri şekilde aldım ve pişmanım. Her şeyin prosedüre uygun olması insanın içini rahatlatıyor. Keşke ilk telsizim gibi bunuda lisanslı kullansaydım. :smiley:

ugur ben dün telsan a gittim telsiz için bana gösterdikleri telsiz kendi arasında konuşabilen bir telsizdi ve lisans alması için en az 3 adet satın alınması gerekiyormuş 260 euro + 35 Euro anten dediler. benim istediğim grup içi haberleşme yanında acil durumda işime yarayacak bir telsiz amatör telsiz de gösterdiler 400 Euro gibi bir rakamdı. Midland ın bu modelini nereden alabilirim perşembe pazarına selanik e perpaya doğubank a şöyle bir baktım söz ettiğimiz bu telsizleri sıfır satan ben bulamadım ya yanlış mı soruyorum yoksa ben bir püf noktayı kaçırıyormuyum.

Sayın Hocam Ankaradan olduğumdan bulabileceğiniz yer konusunda bilgi veremiyorum . Ancak size tavsiyem kendi arasında konuşur denilen ve 3 adet alınması lazım dedikleri cihazlardan uzak durun Trunk deiğimiz sistemdir muhtemelen . Bu arazide çalışır mı belli değil . Ayrıca gördüğüm kadarıyla camia da herkes cb kullanıyor bu sebeple cb araçta gerekli . Diğer tip cihazlar hatta amatör cihazlar tam çözüm olmayabilir(çok daha komplike ve pahalı amatör cihazlar hariç)

fosilbulent' Alıntı:
ugur ben dün telsan a gittim telsiz için bana gösterdikleri telsiz kendi arasında konuşabilen bir telsizdi ve lisans alması için en az 3 adet satın alınması gerekiyormuş 260 euro + 35 Euro anten dediler. benim istediğim grup içi haberleşme yanında acil durumda işime yarayacak bir telsiz amatör telsiz de gösterdiler 400 Euro gibi bir rakamdı. Midland ın bu modelini nereden alabilirim perşembe pazarına selanik e perpaya doğubank a şöyle bir baktım söz ettiğimiz bu telsizleri sıfır satan ben bulamadım ya yanlış mı soruyorum yoksa ben bir püf noktayı kaçırıyormuyum.

her fırsatta dile getirmeye çalışıyorum, telsiz ve telsiz haberleşmesi ülkemizde oldukça rahat gibi gözüken ama aslında çok katı kurallar içeren bir mevzudur.
Şöyleki CB telsiziniz ile görüşürsünüz birgün yolda jandarma-polis çevirir nerde bunun evrağı der ibraz edemezsiniz yanarsınız.
Amatör telsizleri, amatör frekansları amatör telsiz lisansı olmadan kullanamazsınız, kullanırsanız yakalandığınız anda 6aydan başlayan tutuklamaya maruz kalırsınız ki örnekleri var.
Kamu kurumlarına ait frekansları hiçbir şekilde ne amatörler ne de sivil kimseler kullanamaz, dinleyemez. Yakalanması halinde 1 seneden başlıyor hapis cezası.
Aynı şekilde ticari amaçlı kullanılan profesyonel telsizleri de tahsisli frekans dışında kullanmakta cezai durum ortaya çıkarıyor.
---

Geldik yurtdışından telsiz getirme olayına...
Getirdiğiniz anda bir şekilde ülke sınırı içine soksanız bile mutlaka elden gidip TK'ya kayıt yaptırıp harç ve ruhsatını almak zorundasınız yoksa teröristlere gösterilen muamelenin aynısını görürsünüz cihazınızın belgelerini ibraz edemediğinde.
Şöyle ki ben amatör telsizci olmama rağmen ve lisanslı bir telsize sahip olmama rağmen bazen derdimi anlatmak için o kadar çok uğraşıyorum ki siz elinizde 1 belge eksikken varın düşünün başınıza gelcekleri.
Benim Yaesu VX-7R telsizim var ve bu cihaz şuan piyasadaki en gelişmiş el telsizlerinden biri. Emniyete bir iş için gittiğimde belimde gören bir Özel Harekatçı yarım saat sorguladı beni nerden buldun necisin sen falan diye.
Jandarma nın bir çevirisinde 45dk ne iş yaptığımı neden bu cihazı taşıdığımı anlattım ki bu cihaz terör örgütünce de çok tercih ediliyor maalesef ki.
Ayrıca ülkemizde ÖKK ve MİT tarafından da demirbaş olarak kullanılıyor.
Düşünün bir el telsizi bu kadar uğraştırıyorsa araç telsizi aman aman...

Telsiz olayında lütfen belgesiz iş yapmamaya özen gösterin.

Selamlar.
73.
ta1cmb

Hocam aynen katılıyorum .

Edineceğiniz cihazların ruhsatlı olması uğraşmanızı önler . Bilhassa kırsal alanda jandarma ile sorun yaşamanız olasıdır . Ayrıca Lisanları olduğu halde cihazları yasal olduğu halde ciddi sıkıntılar hatta gözlatı durumları yaşamış abilerimiz arkadaşlarımız ne yazık ki vardır .

Hatta bir amatör gurubun araçlarıyla etkinliğe giderken jandarma trafikçe durdurulup ruhsatta işli değil diye anten söktürüldüğü de görülmüş bir gerçektir . Yani durumu hesab edin :smiley:

Amatör cihazlar yanlış kullnıldığından bela açmak konusunda çok iyidirler :smiley: Bunun dışında Amatör Telsizciliğin , sadece konuşmak yada haberleşmekten ibaret olmadığını kendi içinde bir öğretisi olan bir yaşam biçimi olan ve dünyada milyonlarca sıkı takipçisi olan çok geniş bir alan olduğunu da unutmamamız gerekir .

Yurtdışı meselesine gelince . AB ülkelerinden aldığınız CE belgeli cihazları , gümrüğünü ödemek kaydıyla burda ruhsatlandırabilirsiniz . Ayrıca Aynı cihazın burda da satılıyor olması çok büyük kolaylık sağlar . Bu sebeple ABD den yasal cihaz getirtmek mümkün değildir(büyük istisnalar hariç) .

Telsiz konusun takibi bir kurum değişikliği yaşama aşamasında . Özellikle Bu dönemde(aslında her dönemde) yasal olmayan cihazlardan zak durmak gerekir .

Saygılarımla ...

bilgiler için teşekkur edrim, o kadar çok şey konuşulup anlatılıyor ki bu durum için aklım karışmadı desem yalan olur du.

Bunun yasal yolu cihazı aldık ce belgeli faturalı gittik telekoma ben bunu aldım dedim araca takıp kullana biliyormuyum ?
bunun bir lisansı var amatör telsiz kullanımı için şart mı bu cihaz için ?
cb grup içi haberleşme için tamam tek aracım başım dertte tel çekmiyor birilerine ulaşmama imkan verir mi ?
bu ulaşım yasal olurmu ?

Sorular basit gelebilir fakat ince ve ufak görünen detaylar 6 ay 1 sene me mal olmasın diye hepimiz için soruyorum çünkü ben sanmıyorum ki herkes lisanslı dolaşıyor, ki bende bu yolda ilerlesem şimdiye bu iş bitmişti :smiley: anlıycanız bende kuralcı ve pinpirikim ve suistimale açık bir konu hadi bizim tarfımız belli Allaha Şükürde Başkalarının eline kötü maksatlı geçmesini bende istemem kurallara uyalım derim bende isterseniz en baştan ince ince tane tane bu araçlar hakkında bilgi veriniz sevinirim minnettar olurum.
şimdiden teşekkürler

LINK TEKI TELSIZ VE ANTENI YANLIZ OFROAD YAPARKEN KULLANIRSIN AMA
TELEKOMINIKASYONA FATURASIYLA ONAYLAT DAHA IYI OLUR
SONRA BIR CATI ANTENI DAHA BUYUK ALIRSIN MESAFEN GUCUN ARTAR

MİDLAND 1001 Z CB RADİO ALDIM MAYISTAKİ SINAVLA DAHA ÜST BİŞEY YAPARIM (İNŞALLAH SINAVI KAÇIRMAYIZ 2008 DE TUTTURAMADIK TARİHLERİ )

Yurt dışından telsiz getirtmenin bir anlamı yok çünkü bir sürü sitede ikinci el bulunduğu gibi İstanbul Karaköyde Radyospor ,Ankarada ise strazburg caddesinde Berksanda satılıyor ve her türlü aksesuarı mevcut. Araçda kullanılabilir ama motorda biraz zor. Ayrıca yurtdışından cihaz getirtecekler 18183 sayı 18183 sayılı kanun ve yönetmeliği okumaları hususunu (ÖZELLİKLE AMATÖR ARKADAŞLAR) hatırlatmak istiyorum. Amatör ruhsatsız telsiz kullanırsa cemaat neler yapmaz..... motorda mobil cb telsiz kullanacak arkadaşlara kask altı vox sistemini öneririm

ercan süzer' Alıntı:
Yurt dışından telsiz getirtmenin bir anlamı yok çünkü bir sürü sitede ikinci el bulunduğu gibi İstanbul Karaköyde Radyospor ,Ankarada ise strazburg caddesinde Berksanda satılıyor ve her türlü aksesuarı mevcut. Araçda kullanılabilir ama motorda biraz zor. Ayrıca yurtdışından cihaz getirtecekler 18183 sayı 18183 sayılı kanun ve yönetmeliği okumaları hususunu (ÖZELLİKLE AMATÖR ARKADAŞLAR) hatırlatmak istiyorum. Amatör ruhsatsız telsiz kullanırsa cemaat neler yapmaz..... motorda mobil cb telsiz kullanacak arkadaşlara kask altı vox sistemini öneririm

radyospor
ercan süzer' Alıntı:

radyo sporu duydum hatta gittim selanik pasajı elektronikçiler carşısında sordum yerini gösteremediler yeri karaköyde nerededir ? üst geçit altı dediler gittim baktım yok nerde olduğunu tarif ederseniz sevinirim...

radyaspor karaköy den kabataşa giderken yolun sağında selanik pasajından ileride osmanlı elektronik in karşısında

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR