Arama sonuçlarınız

1. Gezen Tarihçi

Şeyh Şamil

ŞEYH ŞAMİL 1797-1871 İmam Şamil 1797 yılında Dağıstan’ın Gimri köyünde dünyaya geldi. Babası Dengau Muhammed’dir. Şamil, Kumuk kökenli bir Türk'tür. 15 yaşında iken at binerek kılıç kuşandı. 20 yaşına geldiğinde iki metreyi aşan boyu ile atlama, ateş etme, güreş, koşu, kılıç gibi spor...

2. Gezen Tarihçi

Çerkezlerin Diyarı Pınarbaşı

ÇERKEZLERİN DİYARI PINARBAŞI M.Orhan CEBECİ Türküler, halkımızın birbirlerine ilettikleri duygu ve mesajlardır. İnsanları birbirine bağlayan, ulusal değerlerimiz olan halk türküleri, zincirin altın halkaları gibidir. Çoğunun eskilere dayanan yaşanmış öyküleri vardır. Öyküsüztürkü yok gibidir...
  3. Gezen Tarihçi

Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar Türküsü'nün Hikayesi

YÜKSEK YÜKSEK TEPELER EV KURMASINLAR TÜRKÜSÜ Bu öykü Malkara köylerinden alınmış olup belli bir kişinin dilinden yazıya geçirilmiş değildir. Çevrede herkes tarafından bilinen bir öyküdür. Söylentiye göre, çok eskiden köyün birinde Zeynep isimli çok güzel bir kız vardır. Onaltıya yeni bastığında...

4. Gezen Tarihçi

Yozgat Sürmelisi Türküsü'nün Hikayesi

YOZGAT SÜRMELİSİ TÜRKÜSÜ Yozgat şehri 1760 yılı başlarında Bozok Yaylasının, yeşillik, etrafı ormanlarla çevrili içinde binbir çeşit kuşun ötüştüğü bir sahada kurulurken; Yozgat halkı o zaman yarı göçebe ve sürülerini besleyerek ******cılıkla uğraşır, hayatlarını bu yoldan sağlarlardı. Bozok...
  5. Gezen Tarihçi

Erzincan'da Bir Kuş Var Türküsü Ve Hikayesi

ERZİNCAN'DA BİR KUŞ VAR TÜRKÜSÜ Erzincan'da bir kuş var Kanadında gümüş var Gitti İbiş gelmedi Elbet bunda bir iş var XXX Oy dağlar dağlar dağlar Gök gürler bulut ağlar Ağalarsa anam ağlar Küsuru yalan ağlar XXX Palanga'nın deresi Hayli çeker arası İbiş'imi vurdular Yedi yerden yarası XXX Oy...

6. Gezen Tarihçi

Sultan Baybars Efsanesi

SULTAN BAYBARS EFSANESİ Moğolları yenen ilk Müslüman Devlet – Sultan Baybars Sultan Baybars Moğolları yenerek İslam tarihinde Moğolları yenen tek hükümdar olarak tarihe geçmiştir. Ekranların sevilen dizisi Diriliş Ertuğrul’da da ismi geçen Sultan Baybars, izleyicilerin araştırma konusu oldu...

7. Gezen Tarihçi

Celalettin Harzemşah Efsanesi

CELALETTİN HARZEMŞAH EFSANESİ Celaleddin Harzemşah günün hakkında en çok arama yapılan isimlerinin başında geliyor. İşte Celaleddin Harzemşah'ın hayat hikayesi... CELALEDDIN HARZEMŞAH KİMDİR? Asıl adı Mergüberti olan sultan Türk İslam tarihinin en cesur ve gözü kumandanlarından birisidir...
  8. Gezen Tarihçi

Memleket İsterim - Cahit Sıtkı Tarancı

MEMLEKET İSTERİM Memleket isterim Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun; Kuşların çiçeklerin diyarı olsun. Memleket isterim Ne başta dert, ne gönülde hasret olsun; Kardeş kavgasına bir nihayet olsun. Memleket isterim Ne zengin fakir, ne sen ben farkı olsun; Kış günü herkesin evi barkı olsun...
  9. Gezen Tarihçi

Benim Köyüm - İbrahim Sevindik

BENİM KÖYÜM Baharda şenlenir bağı, bahçesi Kokusu başkadır benim köyümün Unutturur adama gamı, kederi Havası başkadır benim köyümün XXX Akşam olur herkes döner evine Can kurban inan ki benim köyüme Gülabi'nin torunları derler bizlere Özü başkadır benim köyümün XXX Yeşil yeşil meşeleri var...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,461
Kayıtlı Üye Sayımız
172,115
Kaydolan Son Üyemiz
SoundofSilence

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

SON KONULAR