ZJ Emniyet Kemeri Hakkında Yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bigfoot Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,154

bigfoot

Kamp II
arkadaşlar merhaba,

93 model 5.2 gc.aracımı geçen hafta muayeneye soktuk.
araçta 3 kalem sorun çıktı

-bagaj amortisörleri değişecek (maslakta değiştirildi)
-motor numarası yetkili servis tarafından onaylanacak.motor numarası direksiyon pompasının arkasında kaldığı için tüv'deki arkadaşlar o kadar detaylı bakamadıklarını ve yetkili servis tarafından onaylanmasını istediler.(master jeep tarafından onayı yapıldı)
-ön ve arka emniyet kemerleri kilitleme yapmıyor.

emniyet kemerlerini söktük dışarıda kontrolünü yapıyoruz tutuyorlar.yerine taktığımız zaman tutmuyor. :mad:
kemer mekanizmalarının şahkül kısımlarını yağladık vs. yinede olmuyor.
daha önceki bir forumda aracın rampaya çekildiği zaman tuttuğunu okumuştum.bende aynen hem yokuş aşağı hemde yokuş yukarı aracı durdurup denedim ama nafile.

4 emniyet kemerininde bozuk olma ihtimalinin az olduğunu düşünüyorum.teknik olarak kemerdeki şahkülün terazide durması gerektiğini düşünerek aracın ön ve arkasını kriko yardımı ile aynı seviyeye getirdim ama yine olmadı.

yapılacak tek şey kaldı 4 kemeride değiştirmek.
bu konuda fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

saygılar

Etiketler
Ynt: ZJ Emniyet Kemeri Hakkında Yardım

aynı sorunu benim ZJ de yapıyor.Hemde 4 kemer birden dediğiniz gibi hiç kilitleme yapmıyor.El ile çok ani bir asılmada kilitleme yapması gerek ama bizimkisi çektikçe uzuyor.

bu gün master jeepi arayacağım.
görüşlerini bildiririm.

saygılar.

Aynı sorun bende de var ön ve arka emniyet kemerlerinin hepside bozuk olabilirmi ? ergun abi emniyet kemeri sargı kutusu nun bozulmuş olabileceğini yazmış bu sargı kutusunun tamiri mümkünmüdür varmı aramızda böyle bir işlem yaptıran veya yapan paylaşırsa sevinirim.

merhabalar,

emniyet kemerlerinin 4 adedinide değiştirdim.
sargı kutusunun altında şahkül benzeri bir mekanizma var.mekanizmanın bağlandığı parça yaklaşık 2 mm. kadar aşınmış.hepsindede hemen hemen aynı miktarda aşınma vardı.

uğraşmak isteyen dağıtıp toplayabilir.ama ben gerek görmedim.eğer kaza anında hayatımız önemli ise yenisini almak daha faydalı olacak.

istanbuldan getirtme yerine takma vs. zaman alacağı için ben piyasadan tedariğini yaptım.,piyasadan alabileceğiniz emniyet kemerlerini aracınıza monte edebilirsiniz.tabi orjinal kemerlerin bağlantı ayaklarını kullanarak.

saygılar.

elle aniden çekme "hızınız" nedir? aracın ani frenajla veya gövdenin anlık hareketiyle olanla aynı mı? ben de denedim ama hiçbir sorun farketmemiştim bu yazıyı okuyana dek. sonuç: çektikçe uzuyor! fakat, kmer bağlı iken ani hareket vb. yapıldığında, kemer pekala sıkıştırıyor, bırakmıyor. eğer bunu test eden bir aparat var ise, bilemem ama "elle aniden çekerek" test etmenin yeterli fikir vreceğini sanmıyorum; buna dayanarak yeni takım kemer satın almak ise ayrı bir konu..

endurin' Alıntı:
elle aniden çekme "hızınız" nedir? aracın ani frenajla veya gövdenin anlık hareketiyle olanla aynı mı? ben de denedim ama hiçbir sorun farketmemiştim bu yazıyı okuyana dek. sonuç: çektikçe uzuyor! fakat, kmer bağlı iken ani hareket vb. yapıldığında, kemer pekala sıkıştırıyor, bırakmıyor. eğer bunu test eden bir aparat var ise, bilemem ama "elle aniden çekerek" test etmenin yeterli fikir vreceğini sanmıyorum; buna dayanarak yeni takım kemer satın almak ise ayrı bir konu..

tabiki elle çekerek yapıyorlar.aracı tuv muayene istasyonuna soktuk.kemerden geçemedi. hemde hiçbiri çalışmadı.görevli personel yanımda kontrolü yaptı.hiçbir alet edavat kullanılmıyor.kontrol şeklini hızlı çekip bırakma yöntemiyle yapıyorlar.devlet ana değiştir diyorsa değiştireceğiz ;D.değil işin teknik boyutunu tuv personeli ile tartışmak,motor numarasının yerini gösterdiğim halde illa yetkili servise gidin kağıdı imzalatın bizim teferruatlı bakacak vaktimiz yok dediler.

sizin araçta pekala kemer çalışıyor olabilir.şuan takılı olan kemerlerin değil çok hızlı çekme ani bir çekme ile bile çalışıyor olması benim için yeterli.

saygılar.

endurin' Alıntı:

kemer bağlı iken denemede yaptık yine olmadı.aracı personele teslim ederken zaten kemerlerin hepsini siz takıyorsunuz.eleman uğraşmıyor kapıda zaten uyarıyorlar.

baska bir aracta elle hizli cekmeyi deneyin, muhtemelen kitlenecektir. mesela 2005 Grand Vitara'da normal takacakken bile hizli cekince kitleniyor, Cherokee'yi de test etmek lazim bosuna takmis olmayalim ;D

benim ZJ'de de 4 emniyet kemeri de kitlemiyor bunu gordum dun, servisten biri belki hiza duyarlidir dedi, mantikli gelmese de hizli giderken de denedim yine kitlenmedi, degistirme vakti gelmis demekki... Emniyet kemerlerinin piyasasi nedir ki acaba bilen var mi?

merhaba enteresandır bende denedim 4 kemer bendede tutmuyor, aracım 95 model 4 kemerde aşınacak değilya , acaba başka bir pernsiple çalışıyor olmasınlar ??

ali

KNİFE POCKET' Alıntı:
merhaba enteresandır bende denedim 4 kemer bendede tutmuyor, aracım 95 model 4 kemerde aşınacak değilya , acaba başka bir pernsiple çalışıyor olmasınlar ??

ali

muhtemelen 4 adedide değişecek. ;D
ben değiştirdim sorun bitti. ;)

arkadaşlar bende de 4 kemer tutmuyordu durduğu yerde, ama yolda test ettik ani frenler eşliğinde hepsi tuttu. kemerinizi takıp yokuş aşağı sert bir frenle güzelce test edebilirsiniz. aman arkadaki araçlara dikkat! :smiley:

sinaa' Alıntı:
arkadaşlar bende de 4 kemer tutmuyordu durduğu yerde, ama yolda test ettik ani frenler eşliğinde hepsi tuttu. kemerinizi takıp yokuş aşağı sert bir frenle güzelce test edebilirsiniz. aman arkadaki araçlara dikkat! :smiley:

fenni muaynede bunu nasıl anlatıcaz?

antbur' Alıntı:
fenni muaynede bunu nasıl anlatıcaz?

once muayneyi yapan arkadasa aciklamaya calisacagiz, eger anlarsa yan tarafta bulunan buyuk boslukta testi yapacagiz. inat edip gecirmemeye kalkarsa mudur, yonetici, supervizor kim varsa onu cagirip ona derdimizi anlatacagiz ve onu koltuga oturtup testi yapacagiz. bunlar da olmazsa baska bir istasyonu deneyecegiz sanirim... veya belki yetkili servisten emniyet kemerlerinin bu sekilde calistigina dair yazili, kaseli ve imzali bir kagit da alabiliriz yanimiza..?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR