Az Yakan 4x4 Öneri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan jurnal Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 30
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 90,172
Bence soru açıktı ama netleştireyim :smiley:

Aracın 4 tekerden çekişe sahip olması (low ya da diferansiyel kilidi şart değil haliyle)
Neye göre az yakan: 100 km'de tükettiği yakıtın "diğerlerinden" az olması

Etiketler
"Digerlerinden" tanımlamasına çok çeşitli araç girer.
Şöyle diyebilirsiniz:yakıtı benzin olacak;motor hacmi en az şu kadar olacak;sadece falan ülke yapımı olacak;yaşı en fazla şu kadar olacak,toplam agırlığı bu kadar olacak.......
Böyle bir sınıflandırma yapacaksınız ki size yakıt tüketimi,bakım masrafları gibi detaylar karşılaştırılmalı olarak yazılsın

Aracın 4 tekerden çekişe sahip olması (low ya da diferansiyel kilidi şart değil haliyle)
demek ki soru çok açık değilmiş.
işin enteresan tarafı yardımcı olmaya çalışan kişilere bir de ukalalık taslanması....

sonra forumda bazı konularda "neden kimse cevap yazmıyor" diye yakınmalar oluyor, sanırım bundan :smiley:

Saçmalamıştın sıvamışsın , dif kilidi , low vites neyle ne alaka ?

Gezenbiliri terk edip donanım forumda yaşıcam sonunda :smiley: :smiley: :smiley:

HUAWEI TAG-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

demek ki soru çok açık değilmiş.
işin enteresan tarafı yardımcı olmaya çalışan kişilere bir de ukalalık taslanması....

sonra forumda bazı konularda "neden kimse cevap yazmıyor" diye yakınmalar oluyor, sanırım bundan :smiley:
ben hala neden anlaşılamadığımı anlamıyorum :smiley:

Arazi vitesi ve diferansiyel kilidi olmasından bağımsız, az yakan dört tekerden çekiş sistemi olan araçlar arasında kıyaslama soruyorum.

Unimog da var bunun içinde, Qashqai 2.0dci 4x4 de... Benzinli araç da var bu listede, dizel araç da... Tek şart dört tekerden çekişe sahip olması (ki burada da AWD ya da 4WD ayrımı yapmıyorum farkındaysanız). Bazen detaylı düşünmeye çalışırken basit olmayı kaçırıyorsunuz bence.

Diğer yandan yanıt vermek zorunda hissettirdiğim için kusura bakmayın. Yanıt vermeyebilirsiniz.

Saçmalamıştın sıvamışsın , dif kilidi , low vites neyle ne alaka ?

Gezenbiliri terk edip donanım forumda yaşıcam sonunda :smiley: :smiley: :smiley:

HUAWEI TAG-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yani diyorum ki kalkıp da "Hyundai ix35 için, o da dört çeker mi beee arazi vitesi bile yok onun" demeyin. ya da arka diferansiyel kilidi yok diye Navara'yı dışarıda tutmayın vs.

dolayısıyla ben de alakası yok diyorum işte ama tüyü siz dikmişsiniz :smiley:

Son düzenleme:

"Digerlerinden" tanımlamasına çok çeşitli araç girer.
Şöyle diyebilirsiniz:yakıtı benzin olacak;motor hacmi en az şu kadar olacak;sadece falan ülke yapımı olacak;yaşı en fazla şu kadar olacak,toplam agırlığı bu kadar olacak.......
Böyle bir sınıflandırma yapacaksınız ki size yakıt tüketimi,bakım masrafları gibi detaylar karşılaştırılmalı olarak yazılsın
hocam özel bir karşılaştırmaya ihtiyacım yok. Yani ağırlık vs. önemsiz. Sadece yakıt kıyaslaması. Mesela 2,5 tonluk Unimog 100 km'de 25 litre mazot tüketir, 1200 kiloluk Jimny 100 km'de 10 litre benzin tüketir. Dolayısıyla Jimny Unimog'dan az yakar. Bu kadar "basit" her şey :smiley:

yani diyorum ki kalkıp da "Hyundai ix35 için, o da dört çeker mi beee arazleride vitesi bile yok onun" demeyin. ya da arka diferansiyel kilidi yok diye Navara'yı dışarıda tutmayın vs.

dolayısıyla ben de alakası yoığı k diyorum işte ama tüyü siz dikmişsiniz :smiley:

bakınız ; bu forumda ihtiyacınız doğrultusunda soru sorduğunuzda forum üyeleri tecrübeleri doğrultsunda size cevap verir, ama unimog tan jimny e !!! bir yelpazede en az yakan araç sorusu saçma olduğu için ciddi bir yanıt alamazsınız , doğru soru önce almayı planladığınız marka model araçları belirtirsiniz ve muhakkak cevap alırsınız .
bence önce aklınızda olan araçları listeleyin , verilen cevaplara saygı duyun ondan sonra kendi görüşlerinizi yazın , unutmayın forumlar yardımlaşmak içindir , selametle ...

bakınız ; bu forumda ihtiyacınız doğrultusunda soru sorduğunuzda forum üyeleri tecrübeleri doğrultsunda size cevap verir, ama unimog tan jimny e !!! bir yelpazede en az yakan araç sorusu saçma olduğu için ciddi bir yanıt alamazsınız , doğru soru önce almayı planladığınız marka model araçları belirtirsiniz ve muhakkak cevap alırsınız .
bence önce aklınızda olan araçları listeleyin , verilen cevaplara saygı duyun ondan sonra kendi görüşlerinizi yazın , unutmayın forumlar yardımlaşmak içindir , selametle ...

yanıt verilse saygı duyacağım da, yanıt vermek yerine "o öyle sorulmaz, böyle sorulur" diye bilmişlik yapılırsa kusura bakmayın saygı duymam.

kimse size zorla yanıt verin demiyor hocam, saçma bulursanız yanıt yazmazsınız. kimseden yanıt gelmezse ben de sorumu değiştiririm ya da başka platformlarda kendime yanıt ararım.

bu ülkede son 15-20 yıldır karşısındakinin düşüncelerine saygı duymayıp, doğrusu budur diye kendi doğrusunu diretmek moda oldu... Ben Unimog ile Jimny kıyaslamak istiyorum belki, karışmak kimin haddine?

ben bu şekilde sordum hocam soruyu, saçmadır değildir kimseyi bağlamaz. yanıtınız varsa verirsiniz, yoksa vermezsiniz bu kadar hepsi. yine "basit"lik var yani işin özünde.

yanıt verilse saygı duyacağım da, yanıt vermek yerine "o öyle sorulmaz, böyle sorulur" diye bilmişlik yapılırsa kusura bakmayın saygı duymam.

kimse size zorla yanıt verin demiyor hocam, saçma bulursanız yanıt yazmazsınız. kimseden yanıt gelmezse ben de sorumu değiştiririm ya da başka platformlarda kendime yanıt ararım.

bu ülkede son 15-20 yıldır karşısındakinin düşüncelerine saygı duymayıp, doğrusu budur diye kendi doğrusunu diretmek moda oldu... Ben Unimog ile Jimny kıyaslamak istiyorum belki, karışmak kimin haddine?

ben bu şekilde sordum hocam soruyu, saçmadır değildir kimseyi bağlamaz. yanıtınız varsa verirsiniz, yoksa vermezsiniz bu kadar hepsi. yine "basit"lik var yani işin özünde.

evet basit lik var ve buna rağmen size yardımcı olabilmek için forumun saygı değer üyeleri size yardımcı olabilme adına cevap yazdı.

cevap yazılması hoşunuza gitmiyorsa forumda işiniz ne ?
madem 15 20 yıldır saygı görmüyorsunuz kendinize sorun , siz karşınızdakine saygı gösteriyormusunuz ?
adabina göre soru soranlar cevap alırken size gelen cevaplar biryerde hata olduğunu göstermiyormu ?
sizin keyfinize göre cevap verilmek zorunda mı ?
bilmediğiniz bir konuda bilenler ile ukala bir şekilde yazarsanız karşınızdakinden nasıl saygı beklersiniz ?

ayrıca yanıtım vardı ve aldınız , isterseniz sabaha kadar buradan yazarız bu beni rahatsız etmezde seviye belli oldukça bu seni rahatsız etmeyecekmi ;

selamlar , selametle...

Son düzenleme:

evet basit lik var ve buna rağmen size yardımcı olabilmek için forumun saygı değer üyeleri size yardımcı olabilme adına cevap yazdı.

cevap yazılması hoşunuza gitmiyorsa forumda işiniz ne ?
madem 15 20 yıldır saygı görmüyorsunuz kendinize sorun , siz karşınızdakine saygı gösteriyormusunuz ?
adabina göre soru soranlar cevap alırken size gelen cevaplar biryerde hata olduğunu göstermiyormu ?
sizin keyfinize göre cevap verilmek zorunda mı ?
bilmediğiniz bir konuda bilenler ile ukala bir şekilde yazarsanız karşınızdakinden nasıl saygı beklersiniz ?

ayrıca yanıtım vardı ve aldınız , isterseniz sabaha kadar buradan yazarız bu beni rahatsız etmezde seviye belli oldukça bu seni rahatsız etmeyecekmi ;

selamlar , selametle...
siz bana cvevap verildiğini düşünüyorsunuz, bense cevap verilmediğini. dolayısıyla daha temelde anlaşamadığımız bir konuyu tartışmamızın anlamı yok. başka yanıt vermek isteyenlerle devam edebilirim ben. hoşça kalın..

Bu başlığı takip edecekler için faydalı olması açısından araştırmamın sonucunu söyleyeyim:

Birkaç saattir burası dışında birkaç yerde daha aynı soruya yanıt aradım ve şu an 2010-2011 model Nissan Qashqai 2.0 dCI motor hem yakıt tüketimi (özellikle uzun yolda) hem de sahip olduğu çekiş sistemi ile (Nissan XTrail ile aynı) az yakıt tüketmesi konusunda öne çıkıyor.

Bunun dışında tüp takılmış benzinli Suzuki Vitara ve Jimny ile özellikle şehir içinde daha az yakıt tüketmek de mümkün, ancak uzun yola çıkıldığında görece düşük hacimli motorları nedeniyle tüketim artmaktadır.

Araştırmalarım devam ediyor. İlave bilgiler geldiğinde yazacağım.

Benzer teknolojiyi kullanan dizel motorların verimleri arasındaki fark %1 yi geçmez.
Motor hacmi (cc) arttıkça yakıt tüketimi artar.
Ağırlık arttıkça yakıt tüketimi artar.
Hem ağır, hem az yakıyorsa o motor kasaya küçüktür, araç hantaldir ve motor yağı biraz fazla yakıyordur.
Benzinli motorlar daha fazla yakar dizele göre biliyorsunuzdur.
Bence sorunuz yanlış bir soru. O nedenle aldığınız cevaplarda anlamsız olacaktir. ( Sizin son cikariminizda inanın çok anlamlı değil. Yavaş gidersiniz az yakar araç. O bahsettiğiniz araçlar performansi azdır, az yakabilir.)
Ne amaçla 4x4 kullanacağınızı yazabilirsiniz en azından. Oradan modeller seçilebilir.

Benim hala anlayamadığım bir şey var bu konuda:AZ YAKAR ne demek?
Kendi aracımdam bahsedeyim.2001 model Fat ducato kapalı kasa kamyonet. 2800 cc düz dizel intercooler lı turbo dizel motoru var.
Aracımı düz yolda 1700 devir dakika yı geçmeyecek şekilde kullanırsam 1 litre mazotla 13-14 km yol gidiyorum.Motor devrini 2000 ne çıkardığımda 1 litre ile ancak 10 km gidiyorum.Aracım ile deniz seviyesinden belli bir yüksekliğe çıkınca Türbo devreye giriyor arabam canavar kesiliyor ama yine 1700-1800 devirlerde kullanırken 1 litre mazot ile anca 7-8 km gidebiliyor.
Araç aynı araç kullanan hep aynı kisi yani ben; ŞİMDİ BU ARAÇ NE YAKIYOR YADA HANGİ ARACA GÖRE AZ YAKIYOR

Son düzenleme:

konuyu hortlatayım.
soru bu dönemde daha net anlaşılır hale gelmiştir herhalde :smiley:
bende 2.5 hilux aracımı satıp "daha az yakan 4x4 araç"arayışı içindeyim..
aslında cevap duster la başlıyor ama devamı okadar net değil..işin içine biraz daha oturaklı olsun ve kaç liran var sorusu girince yelpaze çok daha genişliyor. rakamları çok zorlamadan sorunun cevabı ne olur:?
benim listemde, teknik verilerine ve fiyatına bakarak, jeep patriot, ford kuga, hyundai ix35, subaru forester, volkswagen tiguan gibi araçlar var. 2.0 dizel araçlar,(küçük motorlu araçlar içinde duster dışında uygun fiyatlı yok gibi)(duster iyi ama biraz daha oturaklı bir araba olsun diyince arayış devam ediyor.)
belirttiğim araçlarda teknik veriler 6 lt altında ama hiluxun teknik veriside 7 litrenin altında , yani teknik veri çok ta inandırıcı olmuyor..
belirttiğim araçlardan yorumlarda yakıt tüketimi ile ön plana çıkan araç jeep patriot gibi.. subarı "yola hakim", hyundai "güçlü".. patriot "yakıtından memnunum"....vb..
şu an için aklımda jeep patriot var. 2.0 dizel volkswagen motoru var. yakıt net rakamları bulamadım ama 7lt altında gibi.. diğerlerinde 8 lt. üstü gibi. genelde yakıt tüketimi sorusunun cevabı da net verilmediği için yorumlardan gerçekçi sonuçlar çıkarmak zor oluyor...
itiraz edecek arkadaşlara ben yardımcı olayım,
şehir içimi şehir dışımı, saatte kaç km hızla gidecen, agresif kullanıyorsan değişir, lastikler önemli, bakım yapmadıysan v.b..
hepsi doğrudur ama detaya girmeden genel yorum, N. Ş. A. hagisi daha az yakar...
soruyu netleştirip kendi adıma yeniden sorayım:
350000 TL civarında:(az daha ekleyemem),
offroad olmasada arazide bir az kabiliyeti olsun,
önemli kronik sorunu ve en azından büyük şehirlerde parça bulma sorunu olmayan,
Allah kaza bela vermesin ama, kaza anında biraz olsun güven veren...
En Az Yakan 4x4 araç öneriniz ne olur...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,461
Kayıtlı Üye Sayımız
172,115
Kaydolan Son Üyemiz
SoundofSilence

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR