Delici ve Yayıcı Sis Farları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan KILINÇ Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,579

KILINÇ

Fulltime Outdoor
Yer
Ağrı Doğubeyazıt
98 crv aracıma tampon üstüne iki adet hella sisfarı taktıracağım delici mi yoksa yayıcımı olmalı avcılıık yapıyorum sabah erken saatlerde yola çıktığımdan sis olabiliyor ve akşam dönüşte aydınlatmasız köy yollarından geliyorum bu amaçla kullanacağım ayrıca delici ve yayıcı farları nasıl ayırt ederiz kutularının üstünde adı nediye yazar ve bunların aydınlatma mesafelerini bilen varmı?

Etiketler

Ynt: Delici ve Yayıcı Sis Farları

deliciyi taktırmayı düşünmüyorum çünkü aküyü büyütmek gerekiyor heralde tampon üstüne hangisini taktırmalıyım? ileride akü değişimi zamanında aküyü büyültüp iki delici eklenebilir

Sarı renk iki far takabilirsiniz . Sis için alıyorsanız beyaz almayın . Sarılarda genelde kesin delici-yayıcı ayrımı yok ama dedlici özelliği birazdaha yoğundur sarı ve sise yönelik olanların . Hatta sarı hella siteden bir arkadaş satıyor sanırım İlan bölümünde olmalı .

Akünüz ve alternatörünüz kaç amper biliyor musunuz ?

Aracımın aküsünde 45 ah 350 a yazıyor ama akım değeri yanılmıyorsan 45 ah çünkü 350 olması imkansız kamyonların bile akım değeri 150 oluyor alternatörde buna yakın bir değerdir heralde çünkü alternatörü göremedim. Birde ben dediğim gibi genelde siste kullanacağım ama bazen aydınlatmasız köy yollarındada kullanacağım buna göre sarıların delici vei yayıcı özelliği yeterli olurmu? Birde aracımın tamponları siyah aracın rengine boyatacağım onun için tampon altınada bu tampona gömülen küçük farlardan taktıracağım güzel göründüğü için hem azda olsa faydası olur diyorum bu farların

Bence de bu durumda sarı hella türü farlar yeterli iş görür . Gönül ister ki aracın üstüne de beyaz eklensin ama fazla yük bindirmek istememekte de haklısınız . Mesela Hella 550 ler sarı da olsa normal aydınlatma içinde hayli güçlü bir aydınlatma sağlıyor .

Alttakilerin dediğiniz gibi biraz faydası olmaz . Ama şunu unutmayın Alta takacağınız küçük farlarda üste takacağınız hella yada benzeri büyük farlarda h3 yada h7 ampul kullanacaktır ve aynı akımı çekecekleridir . Yani alta takacaklarınız büyüklerden az akım çekecek diye düşünmeyin . Bunlar yerine 2 adette beyaz eklerseniz aynı akımla çok daha iyi aydınlatma elde edersiniz ama tercih meselesi tabi . 4 sis farı kabaca 18-20 amper akım çeker aynı anda yandığında ...

Akünüzün gücü 45 Ah . 350 muhtemelen anlık çekilebilecek maximum akımdır . Marşta mesela anlık yüksek akım çekilir .

peki üste iki adet delici beyaz cam taktırsam alta iki adet yayıcı beyaz cammı yoksa sarımı daha iyi olur? madem küçükler aynı akımı çekiyor 2 delici 2 yayıcı daha mantıklı ;) bir soru daha bu dört sis farına akümün gücü yetermi çekecekleri akımı yazmışsınız da diğer elektrikle çalışan ekipmanlarda çalıştığında yeterli olurmu yoksa aküden yermi?

Alternatör de 45 amperlik ise hepsi birde yanarsa yer diye tahmin ediyorum . 4sis 20 amper + farlar 10amper + diğer gereksinimler ...

Akü hayli küçükmüş aslında ama sistemi de tam bilmeden yorumlar biraz afaki oluyor . Aracı tanıyan birinden fikir almak faydalı olabilir .

Siste kullanmak istiyorsanız bence sarıyı atlamayın . Beyaz renk siste artıdan çok eksi getirir .

beyazdan kastım camı beyaz yani şeffaf olanlar yoksa ampul tabiki sarı ışık veren olacak sizin sarıdan kastınız da camı sarı olanlar heralde. birde tampona küçüklerden bile taksak bi önceki mesajınızda demiştiniz akım değeri aynı diye o zaman yine aynı,aküden yiyecek yememesi için iki adet sarı olması gerek doğru anladıysam. Peki 4 tane taktırdık diyelim akü ne kadar gider sizce bu arada aküm 1 seneye yakın kullanılmış akü bitince büyük amperajda akü alsak

Sığıyor ise 60 amper takılabilir diye düşünüyorum .

Nekadar gider biraz teferruatlı bir soru ama şöyle diyebiliriz . Diyelim iki sis farımız 10Ah çekiyor . Akümüz de 45Ah . Bu durumda sadece bu iki sisi akümüz ortalama 3,5 saat kadar yakabilir . Aslında direk hesaplasak 4.5 saat çıkar ama pratikteki kayıpları ve akünün tam deşarj durumunu göz önüne aldığımızda bukadar uzun yanmaz .

Ya Bu Sislerin Delici veya Yayıcı olduklarını anlamanın bir yolu varmı? bizim aracı aldığımız kişi pek anlamıyor ve ilgilenmiyor, sisleri yanlış takma ihtimali beni kuşkulandırdı. 2 adet sis farı var ve farların altında tampon bölgesine denk geliyor, resmini koyayım daha iyi anlaşılır

18652_1290703315074_1454973271_796533_3260285_n.jpg

Daha Sisleri inceletmedik, ayarlama yapmak lazım birisi yukarıya bakıyor, olmadı değiltirecem bana kaliteli bişey gibi gelmedi :smiley: Belkide aracın orjinalinde vardır...Cevaplarınızı Bekliyorum Saygılar...

Denemek yada farın özelliğine bakmak lazım . Şöyle bir genel değerlendirme var . Çizgili-buzlu camlar genelde yayıcıdır , şefaf camlı sisler ise genelde delicidir . Tabi ışık dağılımının far camı ve reflektör dizaynı ile doğrudan ilişkisi olduğundan yüzde yüz sonucu bu şekilde almak zor . Far da elinizde olduğuna göre denemek en güzeli ...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,479
Kayıtlı Üye Sayımız
172,133
Kaydolan Son Üyemiz
sereze

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR