12 Ve 24 Volt İle Çalışan Buzdolapları Servis Bakım Hakkında Bilinmesi Gerekenler Ve

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan poyraz_35 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,884

Etiketler
Ynt: 12 Ve 24 Volt İle Çalışan Buzdolapları Servis Bakım Hakkında Bilinmesi Gerekenler Ve

12 ve 24 volt ile çalışan buzdolapları ile ilgili sorun şikayet ve dusuncelerinizi dinlemekden elimizden geldiğince cozum uretmekten gezenbilir uyelerine ve karavan yasamına gonul vermiş tum arkadaşlara bu konuda yardımcı olmakdan mutluluk duyarız

Ynt: 12 Ve 24 Volt İle Çalışan Buzdolapları Servis Bakım Hakkında Bilinmesi Gerekenler Ve

220'den 12 volta çevrilen buzdolabının soğutucu bölümü arka duvarında yoğun karlanma oluyor...muhtemel sebepleri ve çözümü hususunda katkı sağlayacaklara teşekkürler...
Kalın sağlıcakla

Sogutucunuzun İç yapısını gosteren bir foto olsaydı daha iyi tarif yaparak yardımcı olmaya çalışabilirdim. size yapabilecegim öneri tahminen ana sebep olarak termostat olabilecegini onerebilirim. Şöyle ki : Sogutucunuz Çalışırken buzluk sogutması başladıktan sonra termostat ayarı (1) konumunda bırakıp uzun süre bekleyın (3-4 saat) . İmkanınız var sa buzluk içerisindeki oluşan ısıyı ölçünüz . Muhtemelen ısının (-25) civarlarında görüyorsanız , soğutucu termostatının amacınıza uygun olmadığı sonucu çıkabilir . Bu neticeyi kabul ediyorsak , elde ettiğimiz enerjiyi daha tasarruflu kullanamadığımızı ve soğutucumuzdaki hassas ayarları yapamadığımız sonucuna ulaşırız . Piyasada en düşük ısı tabanının -15 oldugunu söylenen termostatlar ile degiştirildiğinde termosta aralıkları daha alt ısılarda oluşacak . Dolayısı ile hem enerji tasarrufu yapacak hem de aşırı buzlanma ve karlanmadan kurtulmuş olacaksınız.
Ben bu sonuca deneme-yanılma uygulamalarımla ve edindiğim bilğiler ışıgında alt sınırı -25,-30 derece olan termostatı açarak içerisinde bulunan 3 edet vidanın konumları üzerinde yaptığım degişiklik ile alt sınırı (termostat 1 konumu) -10 C dereceye düşürerek ayarlayabilme aralığını genişleterek istegime daha uygun ayarlamalar yapabiliyorum . deneyimlerim ile ulaştığım sonuç bana avantaj saglamaya devam etmektedir. (3 yıl dır uzun soluklu gezilerimde kapatmaya gerek duymadan kullanmaktayım) .
Dönüşturdüğümüz bu sogutucularda bu sorun neden karşımıza çıkıyor diye aklımıza gelebilir. Burada benim kendimce yaptığım yorum ; Eğer bu soğutucular satın alınıp kullanmak ıstenildiğinde nasıl olsa bitmek tükenmek bitmeyen bir 220v enerji kaynağı hep hazırda beklemekte. Öyle ise üretici firma "en iyi soğutan benim sogutucum olmalı " düşüncesinden yola çıkarak soğutucusunun en alt sınırı bile daha hızlandırılmış olmalıdır. En iyi soğutucu onun ki rekabetini sürdürmesidir diye düşünmekteyim . Siz de kendinize göre bir yorum yapabilirsiniz.
Sonuçta söylemek istediğim eğer enerjiyi zor elde ediyor ve tasarruflu kullanmak düşüncesinde isek , gerekmediğinde soğutucumuzun gücünü azaltabilme imkanı bizim elimizde olmalı.
Ben kendim yaptım . 30-35 liralık bir termostatı gözden çıkarıyorsanız onu açın ve siddetini azaltın . İki vidası yaylara ayar vermekte . Bir digeri düğmenin takılı oldugu bolümün altında .
İşe yaradıysa , ne güzel .
Selamlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR