15-17 Eylül Bolu Abant Çadır Için Soğuk Olur Mu?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AlpaslanDincel Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,991

AlpaslanDincel

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar,

Aranıza yeni katıldım. Kurban bayramının sonunda Bolu Abant'da ailem ile birlikte çadır kurmayı düşünüyoruz. Ancak o tarihte özellikle geceleri soğuk olur mu endişelerim var. Eşim ve iki çocuğum ile gideceğiz. Çocuklar 5 ve 7 yaşında. Çok soğuk olup da titremekten zevk alamadığımız bir kamp atmak da istemiyoruz. Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Etiketler
1400 mt yükseklikte ve göl kenarı çok nemli olacağı nedeniyle , geceleri çok soğuk olur . şişme yatak sıcak tutmaz . en azından incede olsa sünger yatak ve orta derecede uyku tulumu veya yorgan şart . markette satılan sıradan çadır yeterli olmaz , 3 mevsim kaliteli bir çadır olmazsa olmaz . kısacası ilk çadır kampınız ise , deneyiminiz yoksa bu tarihler uygun değil . deneyimsiz olanlar donanımı kuvvetli olmayanlar Ağusto ayı 1-15 arası gitsinler . Ancak kamp alanından elektrik alabilirseniz ve de resistanslı olmayan üfleyerek ısıtan bir ısıtıcı ile giderseniz belki yeterli olur . Ama gece otururken bile mont kazak gerekir . bugüne kadar okuduklarım ve konaklayanlardan dinlediğim bunlar .

Merhaba gündüz 22-23 derece sıcaklık olur ama gece için aynı şeyi söyleyemem 11 derece civarlarında soğuk olabilir sıkı bir uyku tulumu gerekli 0 - 10 derece arası

Mrb
10 gün kadar önce Abant'ta ( kamp için ayrılmış göl kenarına 200 mt mesafedeki alana gece varmıştık sabah çöp dağları ile karşılaştık gece yabani hayvanlar dağıtıyor sanırım kampçı bu kadar duyarsız olamaz bence ) kamp yaptık gece 10-12 derece civarıydı. Gündüz sorun olmaz göl kenarı rüzgarlı değildir genelde. Akşam için kazak mont gibi kalın giysiler alın
çadırın zeminine battaniye veya polar bir örtü serin iyi bir tulumunuz yoksa da battaniye ile sorun yaşamazsınız
çadır içi ile dışı arasında yaklaşık 10 derece ısı farkı oluşur
ama sakın çadırı ısıtmak gibi bir işe kalkışmayın
hele gele gaz ocağı mum vs gibi alevli şeyler yakmayın
çocuklar temiz hava etkisi ile erkenden uyurlar zaten gündüz gölün dip tarafındaki yoldan Mudurnu'yu doğru çıkın tam tepede solda çiçekli yayla var verici antenlere doğru biraz yürüyün şanslı iseniz yamaç paraşütü yapanları Mudurnu ovasına doğru süzülürken görebilirsiniz
veya gölün etrafında tam turu tamamlarken ( göl girişinde trafik sağa doğru yönlendirir sizi) samat köyüne girin devamla bulanık yaylasına kadar gidebilirsiniz
samat köyünde belki bir köy evinde de kalabilirsiniz bakkala sorun adını unuttum mutlaka boş bir ev vardır gece mis gibi soba da yakarsınız sabah da güzel bir kahvaltı

Selamun aleykum hocam arabaniz varsa bol bol yorgan battaniye alin.yoksa -10 -15 extreme uyku tulumu alin.o tarihlerde ben de gittim cok uyku tulumum yoktu 2 3 tane montum vardi ama cok usumustum.4 5 derceye kadar inio gece sicakligi orada.birde cadir o kadar onemli degil yagmurda karda kullanmayacaksiniz.uyku tulumu cok onemli sizi soguktan koruyacak asil sey uyku tulumu.

Balık avcılığı ve doğa tutkunları nin araya gelince ve 5aşadığım tecrübeler ışığında ekipmanlarının tamamını yeniledim. Husky Boston 8 çadır. husky extrem -15 çadır. Semaver inverter buzdolabı filan dağda 4 senedir çadır kuruyorum. Mat falan hiç kullanmadım şişme kaliteli bir yatak uyku tulumu ve termal alt üst soğuk da neymiş dedirtiyor. 60 yaşındayım deneyimlerini paylaşabilirim. Özellikle bolu dağları ve yaylaları hakkında deneyimim var.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,088
Kaydolan Son Üyemiz
TunaKarakaya

SON KONULAR

Geri