2.7 Crd Grand Cherokee De Gaza Basınca Devrin Düşmemesi.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cenkpala Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,493

cenkpala

Ana Kamp
2004 wj crd aracımda anlayamadığım bir sorun var. aracım ideal motor sıcaklığına ulaştığı zaman boşta gaza basınca sanki takılmış gibi 1300 devirde takılıp duruyor. vitesi d ye alınca normale dönüyor ve tekrar boşa alınca rölanti gayet normal. ama gaza basıp bırakıncaönce 1500 devire normal geliyor ama sonra 1300 altına inmiyor. bu halde stop edip tekrar çalıştırınca normal devrinde çalışıyor. sarsıntısız ve düzgün. bilgisayarda arıza kaydı çıkmıyor. başına böyle bir durum gelen olduysa acaba nasıl çözdü. akışmetreyi temizledim. turbosu yeni. termostat ve üzerindeki su sıcaklık sensörü yenilendi. başka bir sıcaklık sensörü var mı.

Etiketler
yurtdışı forumlarda bu şekilde şikayet birkaç yerde geçiyor. ama nasıl sonuçlandığı belli değil.

dizel aracın motor yağının miktarı fazla ise dizellerde bu tip şeyler olabiliyormuş. dizel motorlarda beniznlideki gibi bir gaz kelebeği yok. kelebek sürekli açık. sadece soğuk hava yada emisyon kaygısı nedeniyle kontrol edilen emme manifoldu kapağı yada kapakçıkları var. mazot pompası ayarlamayı yapmayı sağlayan şey. bir diğer bakıalcak şey dizel pompası. sonuncu olarak ta enjektör kontrolünü sağlayan elektronik devreler.

OT: Diesel motors, How do they adjust throttle?

çok ilginç bilgiler var. adam diyorki dizel motoru bu sayede kapatılıp ters tarafa çalıştırılabilir. deniz uygulamalarında bir zamanlar böyleydi demiş. bir diğeri de egzosu emme girişine bağlayarak çok az oksijen girişi sağlanırsa suyun altında da çalışabilir diyor. dizel denizlatılar böyle demekki.

yazılımda öyle hata olmaz, fabrikadan sağlam çıktıktan 10 sene sonra bozulan şeyin adı yazılım değildir.. anlamayan birileri kurcalayıp aklınca tuning muning yaptıysa o ayrı konu tabi.

DEĞERLİ AKYÜZ 4.7 JEEP İÇİN NE DERSİNİZ , KM Mİ TEMİZLİK Mİ FİYAT MI QUADRADRİVE 2001 Mİ NORMAL 99-2000 Mİ TEŞEKKÜRLER MALUM JEEPÇİ OLMAYI KAFAYA KOYDUM

İyidir hoştur herhalde, fakat ben vergi dilimi aşırı yüksek araçlardan uzak duruyorum. Bir de bulunduğunuz yerde araçtan anlayan birileri olmalı, bu forumda vakti zamanında taa karadenizden kalkıp ankara'da jeep bakımı yaptıranların hikayelerini okuduk.. hoş bir durum olmasa gerek.

araçta yazılım var ama rölanti düşmemesi son zamanlarda oluştu. hiçbir arıza kaydı gözükmüyor. hatta yüksek rölantide takılı kalmışken inip turbo basıncını ayarlayan solenoidin vakum borusunu çıkardım ( turbo faktörünü elemek için) işe yaramadı. aynı. rölantinin düşmemesi sorununu biri de yaşamış. forumda geçmiş konularda buldum ama çözüm konusunda veya sebebi ile ilgili hiç bilgi yok.

eskiden arabalarda rölantiyi kasten yükselten düğmeler vardı adına jikle derlerdi.
geçen sizin konu sebebiyle biraz araştırdım bazı dizel araçlara hala daha koyuyorlarmış böyle birşey.
sizinkinde var mı? kazara basılı kalmış olmasın?

Buna baktınız mı? Diagnose Engine Idles Too High – Auto Repair Help

Vakum kaçaklarından olur diyor... Ne yaptığını bilen bir tamircinin bu durumu obd cihazı ile bile tespit edebiliyor olması lazım çünkü motor beyni diye tabir edilen yazılım tarafından tespit edilen fazla oksijenin sisteme daha fazla yakıt vererek dengelenmesi durumunun tespit edilebiliyor olması lazım sonuçta bu parametreler o cihazla görülebiliyor. İşin içinde ne yaptığını bilmeyen kişiler tarafından tuning amacı ile kontrol parametreleri kurcalanmış bir yazılım varsa o beklenenin dışında hareketler yapıyor da olabilir tabi....

Son düzenleme:

Buna baktınız mı? Diagnose Engine Idles Too High – Auto Repair Help

Vakum kaçaklarından olur diyor... Ne yaptığını bilen bir tamircinin bu durumu obd cihazı ile bile tespit edebiliyor olması lazım çünkü motor beyni diye tabir edilen yazılım tarafından tespit edilen fazla oksijenin sisteme daha fazla yakıt vererek dengelenmesi durumunun tespit edilebiliyor olması lazım sonuçta bu parametreler o cihazla görülebiliyor. İşin içinde ne yaptığını bilmeyen kişiler tarafından tuning amacı ile kontrol parametreleri kurcalanmış bir yazılım varsa o beklenenin dışında hareketler yapıyor da olabilir tabi....
turbo dizel araçlarda vakum olmuyor. turbo yüzünden . hava serbest giriyor. motorun devri mazotun püskürme miktarı ile ayarlanıyor. ayrıca hiçbir arıza kodu okumuyor cihazlar.

arıza kodu okumuyor olabilir, turbo dizel araçta vakum olmama konusunu ise anlayamadım.
mesela biryerde turbonun beslediği havanın gitmesi gereken yere gitmesine engel olabilecek bir kaçak olamıyor mu? olursa sonuç aynı olmaz mı?

düzeltme: bu durum tam tersi sanırım. neyse... bilgi kaynaklarımız abd siteleri ile sınırlı -diğerleri bildiklerini yazıya dökme alışkanlığına pek sahip değil - onlar da turbo dizel araçları pek kullanmıyor. dolayısı ile bilgi daha zor bulunuyor. sanırım sizin problemi çözemeyeceğiz.

Son düzenleme:

bu arada... turbo'nun pratikte kayda değer miktarda etkili olmaya başladığı minimum bir devir olması lazım(*), onun altında gene benzinli araçtaki gibi yürümek durumunda işler, en azından bana öyle geldi... bence o vakum yok dolayısı ile kaçağı da olamaz durumunu birdaha değerlendirmek lazım.

(*) çünkü bazı yeni araçlara turbo beslemeye ilave bir de subcharger ekliyorlar düşük devirlerde normal yoldan içeri alınan oksijen yeterli olmadığı için, eh tipik bir turbo dizel araçta subcharger olmadığına göre...

burda da aynı benzini araçlardaki gibi vakum ile çalışan bir vw tdi motorundan bahsediyor..
anlaşılan bu aletler çeşit çeşit, turbo dizel olduğunu bilmek yetmiyor jeep nasıl bir turbo dizel motor yapmış onu da bilmek lazım malesef... büyük bir ihtimalle de o motoru jeep yapmamıştır, dediğim gibi adamlar kendileri zaten pek kullanmıyor.

araçtaki yazılım nedeni ile anormal olan durum arıza olarak yansımıyordur bence. orijinal yazılım olan bir ECU ile denemek ve arızayı tespit etmeye çalışmak lazım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,461
Kayıtlı Üye Sayımız
172,115
Kaydolan Son Üyemiz
SoundofSilence

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR