2 Sistem Buzdolapları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan trek71 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,752

trek71

Özgürsen, Varsın!
Telsiz Çağrı Kodu
TA2OBY
Evet yanlış okumadınız. 3 değil 2 sistem buzdolabı.

Bilindiği üzere 3 sistem (yani 220V-12V-LPG budolabları aslında absorbe sistem. Ve absorbe sistemi elektrikle çalıştırdığınızda harcadığı güç oldukça fazla. Bendeki 60Lt'lik bir model saatte 100W harcıyor.

Bence ideal olan 2 sistem buzdolabı 12V kompresörlü + LPG ile çalışan bir yapıda olmalı. Yani kompresör/evaporatör + absorbe sistemin bir hibridi şeklinde.

Karavanda zaten her daim akü olduğu için dolapların doğrudan 220V ile çalışmasını gereksiz görüyorum. Ama yerine göre 12V/LPG arasında seçim yapabilmek büyük bir esneklik sağlar. Elektrik olduğu yerde ben genelde sistemi doğrudan harici 220V ile çalıştırmak yerine aküleri şarj etmeyi tercih ediyorum (voltaj düzensizlikleri; topraklama sorunları vs. nedeniyle bir nevi elektriksel izolasyon sağlıyorum).

Böyle bir ürün var mı acaba? Hızlıca bir araştırdım; ne forumda ne de google'da birşey çıkmadı.

sevgiler,

Etiketler
Ynt: 2 Sistem Buzdolapları

Behçet bey, böyle bir kombinasyonun agregatörleri hallice yer kaplar bence.
Yoksa endüstrinin aklına niye gelmesin ki ?

Üstelik rekabet ettiği yeterli sistemlerden daha pahalı olacağı da muhakkak.

Yapsınlar efendim; inovasyon diye ahkam kesmeyi biliyorlar ama :smiley:

Behçet Bey sizin düşündüğünüz gibi, 12v kompresör+Absorber (Lpg) hibrid sistem buzdolabı piyasada yok sanıyorum, hiç duymadım.
Linkteki hibrid buzdolabında 12v termoelektrik ve 230v kompersör sistemleri var.
http://goo.gl/bW89Pj

3 sistem buzdolabında yeterince buzluğu olmayanlar, küçük (15-16 litre), kompresörlü, üstten kapaklı bir buzdolabı ile sorunu çözebilirler. Ama ucuz bir çözüm değil tabi.
http://goo.gl/W1P96W

http://goo.gl/RHctwI

Sanırım çözüm, innovasyondan ziyade kombinasyon sınıfında. ;)

Absorber sistem temelli 3 sistem dolapların temel sorunu dıştan ölçülerle iç hacim ölçüsündeki aşırı zaiyat, oysa 12 V
kompresörlüde iç hacim kullanımında alan daha verimli kullanılmakta.

Bu bakış açısı ile hem absorber sistem için kayıp hacim ve hemde 12 V kompresör için ayrılacak kayıp hacim karavan
gibi minimal yaşam alanında 2 sistemli bir buzdolabında elde kalacak iç hacim ölçüleri sanırım üreticileri endişelenmektedir.

Daha basit bir çözüm olarak standart bir buzdolabına 12 volt luk kompresör bağlansa sadece nasil olur?

12V kompresör donüşümünden çok memnun olanlar var; ben de dönüşümü destekleyenlerdenim ama sonuçta elektrik bağımlılığını ortadan kaldırmıyor.

Konu bence aydınlandı; mevcut teknoloji ve hacim kısıtları ile en mantıklı kombinasyon üçlü sistem.

Behçet bey, ben sizin durumunuzda olanlar için (çekme karavanı olanlarda) kompresörlü dolaplarda şu avantajları görüyorum.
1) Çekme karavanlar genellikle, şebekeye de bağlanabilecekleri kamplarda kalıyorlar.
2) Türkiye'de ve özellikle çalışanların yazları yollarda olması, sıcaklık açısından, kompresörlülerin önde olduğu randıman sorununu gündeme getiriyor.

Bilmem ne kadar katılırsınız ?

Doğrudur; lakin ben o profile pek uymadığım için benim için çok da avantajı yok. Adına "camping" denilen yerler bence genelde keyifsiz ve fiyat/performans oranında yerlerde sürünüyorlar. Elektrik gerektiğinde camping'e girmek yerine jeneratör çalıştırmayı tercih ederim. Ķışın zaten camping hakgetire... Benim tecrübeme göre 35 derece üstü sıcaklıklarda kompresörlü dolapların enerji tüketimi ciddi artıyor; ekstra fan vs. Gerekli.

Benim tecrübeme göre 35 derece üstü sıcaklıklarda kompresörlü dolapların enerji tüketimi ciddi artıyor; ekstra fan vs. Gerekli.

Tamda bu derece üstü absorbe dolaplarda da ayni sorun var ve ayni önlemlere ihtiyaç duyuyorlar.
Ama tek farkla !
Ne kadar daha fazla enerji verirseniz verin, bu sefer kompresörlülere göre randımanı arttırmanız malesef mümkün değil. :-\
Anason sevenler derneği üyeleri için dokunaklı bir handikap. ;)

Benim üstten kapaklı ve iki kişi için yeterli 40 litre kompresörlü dolabıma Westfalia sadece havalandırma olukları açmış. 90 watt'lık panelimle enerji acısından 3 senede toplam 12 aylık hepsi yaz olan yolculuk deneyimlerimde inanın hiç bir sorun yaşamadım. Hele ayda 48 saat, sadece aküleri cilalamak için şebekeye bağlandığım düşünülürse.
Üstelik daha fazla sıcaklık sebebi güneş, böylelikle benim için ayni zamanda daha fazla enerji demek. ;) İkisi birbirlerini karşılıyor olmalı ?

Not. Profilinizle Türkiye'de daha şanslı olmalısınız.

Yani bu 3 sistem dolaplardan (dometic vs) bizim alıştığımız randıman alınamıyor mu? Konu dışına çok çıkmadan sormak istedim.
Ben de ayrıca üstten kapaklı bir IndelB komp. dolap mevcut; esas buzluk için onu kullanıyoruz. Uzun gezilerde 90lt büro tipi çok küçük kalıyor.

Bu yüzden kışın enerji harcaması yazdan daha fazla; bir de kalorifer ekleniyor. Günde 1.5KWh netimiz var şu an. Bi şeyler yapmak lazım.

3 sistemi uzun süredir kullanıyorum bazı önlemlerle verimli kullansamda 7-5 olarak konuyu açabilirim.

7 ay giibi kısmen soğuk havalarda buzluk kapağını sökerek gayet verimli kullanabiliyorum (3 sistemden hiçbir zaman buz
beklentim olmadı) 5 aylık sıcak dönemde çift havalandırmalı üst kapakta termostata bağlı bilgisayar fanı ile verimli kullansamda
30 lt waeco üstten kapaklı ile takviye edilen sistem son derece verimli sonuç verdi.

Özetin özeti kışın güneşsiz kamping dışı gezilerde gazda çalışan buzdolabım elektirik sıkıntısı yaşamadan işimi görürken yaz
gibi güneşi bol dönemde kompresörlü ile et ve süt ürünleri ile anason keyfini destekleyen dolabım yeterli oldu. Yazın 3 sistemin
faydası günlük kullanılacak gıdaları kompresörlüden aktarılarak kullanım avantajı sağlamasıdır.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.