2000 Model Honda CRV - Yakıt ve Uğultu Sorunu Hakkında

'HONDA' forumunda komanchi tarafından 8 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

 1. komanchi

  komanchi Yeni Üye

  Mesaj:
  5
  Alınan Beğeniler:
  0
  Öncelikle konuyu okuyan ve cevap yazan tüm doğa ve 4 x 4 sever arkadaşlara teşekkür ederim.

  İstanbul / Kartalda oturuyorum

  * 2000 Model Honda CRV Otomatik sahibiyim, aracımı birkaç gün önce aldım. Aracımda BRC marka LPG kiti var. Yaptığım hesaplamalara göre şu an için Km. başına şehir içi yakıt ( LPG ) maliyeti 0,42 TL. Kış şartları, A/T lastik gibi farkları da üzerine koymama rağmen bunun fazla olduğunu düşünüyorum. Bu konuda bilgi sahibi olan, yapılması gerekenler hakkında sahibi bulunan arkadaşlardan cevap vermelerini ve yardım etmelerini rica ediyorum. BRC servisine gittiğimde ise servis yetkilisinin bu marka LPG kitlerin gaz ayarlarının yapılmadığını ve sistemin bunu otomatik olarak yaptığını söylediğini de hatırlatmalıyım.

  * Aldığım gün tüm bakımlarını ( motor yağı, filtreler, şanzuman ve diferansiyel yağları, balatalar ve akü, cam suyu, antifriz vs. gibi) özel serviste orjinal sarf malzemeleri kullanılarak yaptırdım. Ancak ara. 80/90 km/h hızlara ulaştığında bir uğultu oluyor. Bunun üzerinde yeralan A/T lastiklerden kaynaklandığını da düşündüm, servis yetkilisine de sordum ancak rulman kaynaklı da olabileceğini bunun için kuru bir havada aracı seyir halinde dinlemeleri sonucu bunu tespit edebileceklerini söylediler.

  her iki konuda da bilgisi olan arkadaşların cevaplarını sabırsızlıkla bekliyorum.

  komanchi
   
 2. niva61

  niva61 2000 HR-V & 2005 CR-V

  Mesaj:
  227
  Alınan Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Ankara
  Selamlar, öncelikle aracınız hayırlı olsun, güle güle kullanın.

  Bende de 2000 cr-v var ve brc lpg takılı. Benim aracım şehir içi kış şartları ve kar lastigi ile 0,35 civarında yakıyor. Aracınız yeni oldugu için araca alışma evresi, kış şartları, A/T lastikler ile ilgili olarak bu civarda yakması normal. En sağlıklı ölçümü yaza doğru yapmanız daha doğru olur diye düşünüyorum.

  Brc sisteminin ayarı kendisi yaptığı ile ilgili birşeyi ilk kez duyuyorum. Ben birkaç sefer gaz ayarına gitmiştim.

  Benim aracımda da hızlandıkca artan bir uğultu vardı. Araç lifte kaldırılıp hareket ettirildi ve bütün tekerlerin sesi dinlendi ve durdurulduktan sonra her teker el ile kontrolleri yapıldı. Sol ön porya bilyasının bozuk oldugu tespit edildi ve değiştirildi.

  Bu değişimden sonra o uğultu sesi kesildi ancak üzerinde kış oldugu için sizin aracınız gibi 80/90 kmh. da ugultu yapıyor.

  Eğer hafif bir ugultu sesi ise tedirgin olmanıza gerek yok lastiklerden kaynaklanıyordur çünkü aynı hızda aynı sesi Hr-v de yapıyor. Bunu da lift testinden sağlam olarak geçerse yazın lastiklerinizi değiştirdiğinizde tekrar deneyin.

  Birde uygun olan bir yolda 40/50 km hızda giderken sesi dinleyin nereden geldigini bulmaya çalışın, lastikler, motor, aracın altını, arka difransiyeli dinleyin. 50 kmh geçmemek şartı ile vitesi Boşa yani N konumuna getirin seste değişiklik olup olmadığına bakın.

  Ve kesinlikle aracı tekrar o hızda D konumuna almayın, dikkatli ve yavaş bir şeklide aracı kenara çekerek araç durmaya yakınken veya durdugunda D konumuna alın.

  Bunları yaptıktan sonra bakalım ne gibi tespitleriniz olacak.

  Eğer porya bilyasından ise uğultu zaman ilerledikce çok rahatsız edecek düzeye geliyor zaten.
    3. ergun funda

  ergun funda Ana Kamp

  Mesaj:
  38
  Alınan Beğeniler:
  0
  Şehir:
  İZMİR ANKARA
  Yeni aracınızı kazasız belasız kullanmanızı dilerim . Bence çok iyi bir secim yapmışsınız .Yakıt tüketimine gelincede sehir dişında 100 km de 10 ila 11 litre arası yakıyor şehir içinin bir ölcüsü olmuyor bazen 30 km yolu 3 saatte alabiliyoruz, Yakıt tüketimini litre olarak hesaplarsanız daha iyi olur lpg fiyatları cok farklı oluyor bazen % 10 15 ucuz yada fazla olabiliyor birde lpg kalitesine bağlı. Sizde aracınıza alışınca yakıt tüketiminizin birazdaha düşeceğine inanıyorum .Otomatik şanzıman yağını zamanında değiştirmeyi i
  mal etmeyin önemli iyi sürüşler dilerim.
    4. komanchi

  komanchi Yeni Üye

  Mesaj:
  5
  Alınan Beğeniler:
  0
  hocam öncelikle teşekkür ederim. Bahsettiğiniz gibi (N) konumunda da bunu yaptım ancak seste bir değişiklik olmadı. Yüksek ihtimalle bende bunu A/T lastiklere bağlıyorum. Yakıt konusunda bu gün birkaç şey daha öğrendim. Bunlardan biri araca carbon clean yaptırılması, diğeri ise bujiler ve ateşleme sisteminini kontrolleri. Bunlardan sonra yakıt ile ilgili bu durumun biraz daha makul seviyelere düşeceği söyleniyor. Umarım öyle olur :). Amam her halükarda 2000 model bir araç için zaten bunların da yaptırılması gerektiğini düşünüyorum ve h. sonu bunları halledip tekrar test edeceğim.
    5. niva61

  niva61 2000 HR-V & 2005 CR-V

  Mesaj:
  227
  Alınan Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Ankara
  Rica ederim. N konumunda seste değişiklik olmaması sevindirici bir haber, en azından şanzumanında bir sıkıntı yok demektir.

  Evet carbon clean yaptırmanın da çok faydası oluyor.
    6. mkirmizikaya

  mkirmizikaya Ana Kamp

  Mesaj:
  84
  Alınan Beğeniler:
  0
  merhaba:bende de 2000 crv var.kış lastkleri ile o uğultu normal ,benimkinde de oluyor.yaz lastiğini taktığınızda geçer.kış lastilerinde havayı yaran kanallar olmadığı için bu sesler oluyor.kış lastikleri %10-15 oanında yakıtı artırıyor.ben yazın simit depo ile 222-240 km arası gidiyorum.kış lastikleri ile 180-200 km arası gidebiliyorum .yani ortama şehir içinde 400 tl yakıyor.2000 motorr için normal sayılır.hayırlı olsun
    7. tanyolu

  tanyolu Kamp II

  Mesaj:
  441
  Alınan Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Ankara\Nevşehir
  Merhaba arkadaşlar
  Ben de yeni 98 model crv sahibi oldum. Aracım uzun yolda 11.5 lt lpg tüketiyor ( 90 km civarı hızda, normal lastik) Ankara da oturuyorum bu soğuk havalarda normal olduğunu düşünüyorum sizce nasıl ?
    8. komanchi

  komanchi Yeni Üye

  Mesaj:
  5
  Alınan Beğeniler:
  0
  Aracıma carbon clean yaptırdım, sonrasında ateşleme sitemi genel olarak elden geçti ve bujiler değişti, subap ayarları yapıldı ve bunlardan sonra test etme imkanım oldu. Aracımın üzerinde henüz 2 aylık olan Bridgestone A/T lastik bulunmasına ve kış koşullarınıda rağmen hesapladığım maliyet km başına 0,33 TL. civarında. Asfalt lastiği takılması ve hava koşullarınıda değişmesini göz önünde bulundurursak bu maliyetin 0,30 TL civarında şekilleneceğini öngörüyorum. Bence bu yakıt maliyeti bu araç için oldukça makul. Bahsettiğim uygulamaları yaptırmanızı öneririm.
    9. komanchi

  komanchi Yeni Üye

  Mesaj:
  5
  Alınan Beğeniler:
  0
  hocam başka bir arkadaşımızın sorusuna da yanıt vermiş olduğum ve aracıma yaptığım uygulamalar sonucu elde ettiğim yakıt verileri ile ilgili cevabımı sizinle de paylaşmak istiyorum. Herşey için teşekkür ederim.

  "Aracıma carbon clean yaptırdım, sonrasında ateşleme sitemi genel olarak elden geçti ve bujiler değişti, subap ayarları yapıldı ve bunlardan sonra test etme imkanım oldu. Aracımın üzerinde henüz 2 aylık olan Bridgestone A/T lastik bulunmasına ve kış koşullarınıda rağmen hesapladığım maliyet km başına 0,33 TL. civarında. Asfalt lastiği takılması ve hava koşullarınıda değişmesini göz önünde bulundurursak bu maliyetin 0,30 TL civarında şekilleneceğini öngörüyorum. Bence bu yakıt maliyeti bu araç için oldukça makul. Bahsettiğim uygulamaları yaptırmanızı öneririm."
    10. KILINÇ

  KILINÇ Fulltime Outdoor

  Mesaj:
  168
  Alınan Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Ağrı Doğubeyazıt
  ne kadar doğru bilmiyorum ama brc marka lpgnin honda araçlarına uymadığını duydum bunu tamircim söyledi ve başka bir honda kullanıcısındanda duydum araç 2004 model 150 bg ama gitmiyor diyordu ondada brc vardı tamircim araçların beyni var yani elektronik lpg sistemlerininde elektronik beyni var her lpg her markaya uymuyor demişti ve bence mantıklı ayrıca brc ler son dört yıldır Türkiyede üretiliyor italyan değil bunuda hatırlatmak isterim selamlar :)
    11. KILINÇ

  KILINÇ Fulltime Outdoor

  Mesaj:
  168
  Alınan Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Ağrı Doğubeyazıt
  şanzıman yağı demişsiniz bu aracın şanzıman yağı kaç binde değişiyor şanzımanı kaç litre yağ alıyor yağın cinsi nedir bilgilendirirseniz sevinirim
    12. niva61

  niva61 2000 HR-V & 2005 CR-V

  Mesaj:
  227
  Alınan Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Ankara
  Şanzuman yağı 80.000 km bir değişir, bu kesin bir bilgi ancak ben üç sene önce değiştirdiğim için tam hatırlayamıyorum ama 3 veya 4 litre arasında yağ alıyor. İsmi mobil,shell vs.. olarak değişiyor ancak modeli ATF şanzuman yağı olarak olarak geçiyor.
    13. KILINÇ

  KILINÇ Fulltime Outdoor

  Mesaj:
  168
  Alınan Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Ağrı Doğubeyazıt
  Fakat atf yağların atf1 atf2 ve atf3 diye çeşitleri var bunlardan hangisi birde hondada orjinal cvt marka yağ kullanın yoksa sıkıntı olur deniliyor siz ne marka yağ kullandınız cvt marka değilde yukarıda saydığınız markalarımı kullandınız kullandıysanız şanzımanda herhangi bir sıkıntı ses vb şeyler varmı? yağ kapasitesi 1 lt diyenler var acaba hangisi doğru
  selamlar
    14. niva61

  niva61 2000 HR-V & 2005 CR-V

  Mesaj:
  227
  Alınan Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Ankara
  İlk kasa cr-v'lerde 80.000 kmde bir şanzuman yağı değişir ve ismi HONDA ATF Z1 - DW1 şanzıman yağıdır. Başka marka ATF Z1 yağlarıda var ancak en sağlıklısı orjinal honda olanıdır. Başka bir yerden edindiği bilgiyi paylaşıyorum teknik olarak ne kadar doğrudur bilmiyorum.

  ''HONDA markalı araçlarda şanzuman sisteminde çalışan yağın orjinal olması çok önemlidir. HONDA Otomotiv şanzumanlarında soğutma karteri yoktur. Sistem çalışma gereği 16-25 BAR basınç arasında çalışmaktadır. Çalışma sıcaklığı 320C derecelere çıkar, sıradışı yağlar bu sıcaklığa dayanamayıp çok çabuk deforme olur. Bu deformasyon şanzuman sisteminin içinde hareket kayıplarına, mekanik boşluklara, yakıt sarfiyatının artmasına, ses, gürültü, vuruntu vs. sebep olmaktadır. Aracınızda sorun yaşamak istemiyorsanız orjinal yağ ile değiştiriniz. Her 40.000 km de değiştirilmesi katolog değeridir.''

  Buradaki 40.000 kmde yağ değiştilmeli kısmına katılmıyorum. Çünkü yetkili honda servisin kayıtlarından baktım 80.000 km olarak görünüyor.

  Kendi yaşadığım olay ise şöyle. Cr-v yi ilk aldığımda atf-3 yağı konmuştu ustadan çıkıp eve dönerken vurununtu ve vites geçişlerinde bir problem olduğunu hissettim hemen geri döndüm. Usta ile tartıştık ve ustamı değiştirdim. Yeni ustam HONDA ATF Z1-DW1 yağı koydu. Araç çok değişti ve saat gibi çalışmaya başladı.

  Sadece yağ değişimi ise 3 litre, komple revizyon yapılır ise 5.1 lt yağ konması gerekiyor.

  Orjinal yağ kullanın deyimi doğru ancak cvt yağı kullanın kelimesi hr-v için doğru cr-v için yanlış. Hr-v ler cvt şanzumana sahip ve orjinal honda cvt yağı kullanılması gerekiyor. Cr-v normal şanzumanlı yani tribün, balatalar, hidrolik iticiler ile çalışan bir sisteme sahip. Cvt ise iki kasnak ve çelik bir kayış ile çalışan bir sisteme sahip. İki şanzuman birbirinden bambaşka çalışma sistemine sahip. Hr-v cvt yağı 20.000 km bir iki filtresi ile birlikte değişiyor. Cr-v şanzuman yağı 80.000 km bir ancak filtresi revizyonlarda değişiyor.

  Biraz uzun oldu ama umram anlatabilmişimdir. Selamlar...
    15. KILINÇ

  KILINÇ Fulltime Outdoor

  Mesaj:
  168
  Alınan Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Ağrı Doğubeyazıt
  Peki revizyon 80000 kmdemi yapılıyor birde komple revizyonda sadece filtremi yoksa filtre ile beraber başka şeylerdemi değişiyor sadece şanzıman 3 lt alıyormuş revizyonla ise 5.1 lt filtrenin 2.1 lt alacağını sanmıyorum bu kısmı açıklarsanız sevinirim
    16. niva61

  niva61 2000 HR-V & 2005 CR-V

  Mesaj:
  227
  Alınan Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Ankara
  Hayır revizyon ne zaman ihtiyaç duyulursa o zaman yapılır. Belki 50.000 bekli 300.000'de tamamen kullanıma, bakımına bağlı.

  Kopmle revizyon demek şanzumanın içindeki parçalardan hangisi sorunlu ise onunların veya o kadar açılmışken hepsinin değişmesi demek. Hani o kadar açılmışken filtreyide değiştirmek daha mantıklı, yoksa bir filtre için şanzumanı açtırmak hiç mantıklı değil.

  Ben revizyon ve filtre değişimini cr-v de hiç yaptımadım. Yani sadece şanzuman yağını değiştirdim, hiç açtırmadım veya revizyon yaptırmadım. Sizin sorularınıza daha doğru yanıt verebilmek için dün sabah ustamı arayıp sordum. Kaç litre aldığını ondan öğrendim. Ama diğer yandan bana litre hesapları doğru geliyor çünkü motor yağ filtresi bile değişince bir litre fazla yağ alıyor o küçücük filtre. İkinci örnek ise ben hr-v'min geçen bakımda şanzuman yağ ve filtrelerinin ikisini de değiştirdim ekstradan bir birbuçuk litre daha fazla yağ koyduk.
    17. legend91

  legend91 Kamp II

  Mesaj:
  204
  Alınan Beğeniler:
  0
  Şehir:
  ADANA
  Benim aracım 98 CR-V ve brc lpg sistemi kullanıyorum , lpg nin litresinin 2,62 olduğu su anda aracım ş.içi 40 kuruş yakıyor ş.dışı 35 kuruş yakmamtadır , ama lpg ciler de diyor brc nin uyumsuz oldugunu , benim aracımda şöyle bi sorun da var rampayı gördü mü bayılıyor araç :( lpg den benzine alıyorum aynı sorun hala var
    18. KILINÇ

  KILINÇ Fulltime Outdoor

  Mesaj:
  168
  Alınan Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Ağrı Doğubeyazıt
  Ynt: 2000 Model Honda CRV - Yakıt ve Uğultu Sorunu Hakkında

  Merhabalar öncelikle aracınız standartların üstünde yakıt tüketiyor brc nin uyumsuz olduğunu bende 2 tamirciden bizzat duydum hatta araç sahibi birisi 2004 crv 150 bg brc lpg var ama gitmiyor demişti bizzat duydum gelelim aracın çekiş sorununa önce arızacılığa en basitten başlanır 1 hava filtresi ne zaman değişmiş ve filtre boruları temiz ve sağlammı 2 aracın benzin filtresi genelde araç lpgli diye benzin filtresini değiştirmiyorlar yanlış. sonuçta araç ilkte benzinle çalışıyor hele kışın daha çok benzinle çalışıyor 3 sonra gaz filtresi var bu ne zaman değişmiş 15 binde değişmesi gerek 4 subap ayarı her 20 binde yapılması gerek 5 bujiler sağlammı 6 olması en zor neden kompresyon kaçağı. olması en zor neden diyorum çünkü tahmin ediyorum aracınız maksimum 250 bindedir honda gibi bir araçta 250 binde kompresyon kaçağı olması çok düşük bir ihtimal yukarıda saydığım 5 maddeyi kontrol ettirin.
  Selamlar
    19. legend91

  legend91 Kamp II

  Mesaj:
  204
  Alınan Beğeniler:
  0
  Şehir:
  ADANA
  Ynt: 2000 Model Honda CRV - Yakıt ve Uğultu Sorunu Hakkında

  lpg filtresini yeni değiştirdim bujiler yeni ama dediğiniz gibi benzin filtresiyle oynamadım , arazım 200.000 de bu arada , rampadakı yorgunlugu bazen cidden nefret ettiriyo yani
    20. KILINÇ

  KILINÇ Fulltime Outdoor

  Mesaj:
  168
  Alınan Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Ağrı Doğubeyazıt
  Ynt: 2000 Model Honda CRV - Yakıt ve Uğultu Sorunu Hakkında

  Şimdi aracınız bu rampada bayılma olayını hem benzin hemde lpgde yapıyor gaz filtresini değiştirdiniz gazdada devam ediyorsa sorun filtrelerden değildir subap ayarını lpg ayarını kontrol ettirin bujilerde yeni diyorsunuz en son ihtimal enjektörleri ve dediğim gibi kompresyon basıncını kontrol ettirin birde şunu sormam gerek aracın rampada bayılma olayı aracın yüklü olması da önemli araçta kaç kişi var bagaj da ne kadar yük var araç tam olarak ne kadar güçten düşüyo size tam bir cevap verebilmem için aracı denemem gerek yada anlayan birine aracınızı denettirin aracınız kaç bg bunların bi 128 bg bide 150 bg olanı var 128 bg ise dediğim gibi ne kadarlık bi güç düşüşü var ona göre aracınızda sıkıntı var diyebiliriz ama araç yüksüz iken 128 bg bile olsa bir güç düşüşü var ise olması en zor ihtimallerede baktırın buna rağmen sorun devam ederse lpg sistemi uymuyor demektir
   Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş

Ziyaretçilerin Bu Sayfaya Ulaşmak İçin Kullandıkları Kelime Aramaları

 1. honda crv şanzıman arızaları

  ,
 2. honda crv 2000 model yorumları

  ,
 3. honda crv 99 polen filtresi sökme

  ,
 4. honda crv motor sesi,
 5. 2000 model honda hrv şanzıman problem ,
 6. honda crv 2000 yakıt,
 7. honda crv motor ya