2004 Jeep Grand Cherokee Overland 2.7 Crd - Tamir Sonrası Artan Yakıt Sarfiyatı.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan explorerbb Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,494

explorerbb

Ana Kamp
Yer
İstanbul
Merhabalar

Aracımı öğrendiğim kadarıyla klasik bir WG sorunu olduğu söylenen 5. yani en arka enjektöründe kaçırma olduğu için tamire verdim ve motor indirilerek enjektörler sökülerek tamiri yapıldı, hazır sökülmüşken komple bir de kontrol yapalım dedik ve her şey tamamlandıktan sonra yakıt sarfiyatım eskiden şehir içi 100 Km'de 11-12 litreyken şimdi 17-18 litre gibi %50 aşırı bir artış oldu. Yaklaşık yarım depo - 40 Litre mazotla 200 kilometre gidebildim. Kontroller sonrası Enjektörlerde bir sorun yok, Egzosttan kara duman v.s. çıkmıyor, sağa sola akan mazot yok, Turbo da sağlam ancak şüphelendiğim üç konu var;

1) Motor söküldükten sonra farkettiğimiz, motor üzerinde emme manifoldunun kelebeğini hareket ettiren uzun çubuğun ucu kelebek tarafında çıkıktı, daha önceki sahibi zamanında bilinçli olarak mı çıkarılmış bilmiyorum ama bunu yerine taktık dolayısıyla bu yakıt sarfiyatını arttırabilecek bir sebep mi? Tekrar çıkarmak ne kazandırır / ne kaybettirir?

2) Hava akışmetre'nin sensörünün olası bir sorunu yakıtı bu şekilde arttırır mı?

3) Ne derece doğru ölçüldü ve doğru bir yaklaşım mı bilemiyorum ama Diagnostic cihazıyla hava miktarına bakıldığında rölantide olması gereken hava oranı 280 olması gerektiği yazıyor ve hava 500 olarak daha fazla görünüyor ancak gazı sonuna kadar basınca olması gereken değer 1300 civarı veriyor ancak yine aktif hava miktarı 400-500'de 3 kat daha az kalıyor. Bunun yakıt sarfiyatına etkisi negatif yönde bu kadar olur mu? emme manifolduyla bu durumun bir ilgisi var mı?

Bunlar ve bu yazdıklarım dışında yakıt sarfiyatıyla ilgili öneri ve fikirleri rica ediyorum.

Teşekkürler

Etiketler
Ynt: 2004 Jeep Grand Cherokee Overland 2.7 Crd - Tamir Sonrası Artan Yakıt Sarfiyatı.

enjektör tamirinden sora kısa bir müddet yakıt yükselir. 500 ila 1000 km arasında yol yaptıktan sonra normale dönmesi gerekiyor , bundan sonra yakıt sarfiyatı yüksek olmaya devam ederse o zaman bir sorun olduğunu kabul etmek gerekir biraz yol yapın düştüğünü göreceksiniz diye tahmin ediyorum.

Ynt: 2004 Jeep Grand Cherokee Overland 2.7 Crd - Tamir Sonrası Artan Yakıt Sarfiyatı.

Guncelleme : Otobanda 110-120 km tam sabit hizda 8 litre civari harciyor, aksam trafigi camlica giselerdeki gibi dur-kalkta 25-30 litre ortalama veriyor. Bugun mazot alirken 61 litre mazot ile 320 km yol yapabilmis oldum. Calismayan emme manifoldunu elle hem tam ileride hem de tam geride tutmak yakit sarfiyatini etkilemedi.

Sizin dediginiz gibi 1000 km bekleyecegim, su an 400 km yol yapmis oldum.

Tesekkurler.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

son durum nedir? Sorun çözüldü mü?

çok özür dileyerek bişey sormak istiyorum. ilk kez yazıyorum. bir hafta önce 2005 model 120.000'de bir wj aldım. çamurlu araziye girdiğim zaman arka tekerler patinaj ediyor önler patinaj etmiyor. acaba önler çalışmıyormu diye sıkıntıdayım birkaç gündür. bunların çekiş sistemi hakkında bilgim yok. yardım ederseniz sevinirim.

ısuzu_53' Alıntı:
çok özür dileyerek bişey sormak istiyorum. ilk kez yazıyorum. bir hafta önce 2005 model 120.000'de bir wj aldım. çamurlu araziye girdiğim zaman arka tekerler patinaj ediyor önler patinaj etmiyor. acaba önler çalışmıyormu diye sıkıntıdayım birkaç gündür. bunların çekiş sistemi hakkında bilgim yok. yardım ederseniz sevinirim.
Normal şartlarda arkalar hafif patınaja başladıgında önlere gücü aktararak dönmesi lazım..İstersenız aracı vites boştayken arazi vitesinden 4L moduna alıp bırde öyle deneyın bakalım değişiklik olacakmı?

Alırken aracın altına baktınız mı? Transfer kutusu var mı?

Yavuz UYAN
İst.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,459
Kayıtlı Üye Sayımız
172,113
Kaydolan Son Üyemiz
KhanDeep

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR