4wd Hakkında Bilgi - 2h-4h-4l Vs...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Mel75 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,049

Mel75

Ana Kamp
Yer
Istanbul
Arkadaşlar selamlar,

bu aralara tekrardan pick up konusuna sardım. Çoğunluklu günlük kullanım olmak üzere bir 4x4 pick up almayı düşünüyorum. Araştırmalarım esnasında bir şey dikkatimi çekti; sadece L200 de devamlı 4WD mevcut (isterseniz 2WD ye geçiriyorsunuz), bir de Amarok da... Diğerlerinde hep normalde 2WD kullanım ve şartlar gerektirirse 4WD ye geçiş var. Doğru mu anladım emin değilim...

Ben aracımı şahsen her daim 4WD de kullanma taraftarıyım güvenlik sebebiyle fakat örneğin bir Hilux alırsam ve bunu devamlı 4H da kullanırsam zaman içerisinde mekanik hasarlara yol açacağını ve normal şartlarda 2H kullanmam gerektiğini belirten bir yazı okudum. Link: part time 4WD systems can not be used on pavement ... Buna göre ön ve arka aks, diferansiyel v.b. farklı dönüş sayılarından dolayı böyle bir zararın olacağı söyleniyor.

Bu durumda eğer pick up düşünüyorsam ve her daim 4WD istiyorsam seçeneğim sadece Mitsubishi L200 veya Amarok , doğru mudur? 4WD sistemleri hakkında detaylı bilgisi olan arkadaşlar değerlendirme yaparsa sevinirim... Bir de bu madem yapılabilir birşey öyleyse Toyota falan neden yapmıyor bunu? Yapmıyorlarsa da sakat birşey midir , kafam karıştı açıkçası.

Etiketler
Pick Up için bir şey diyemem fakat benim aracım (Grand Vitara 2009 Model dizel manuel vites) sürekli dört çeker. istendiğinde orta dif kilitli (4H Lock), istendiğinde orte difkilitli ve ağır arazi (4L lock). 2 çeker modu yok :smiley:

tespitleriniz doğru

fakat güvenlik olayını ben çözemedim

mitsubishi L200 ve vw amarok devamlı 4x4 demeyelim de ikisi farklı sistemleri var L200 de arazi şanzımanı vardır ön arka oranları farklı bir 4x4 modu var normal kullanımda dönüşlerde oluşan kasıntıyı aza indiren bir modu olduğu doğru istendiğinde gücü ön arka eşit olarak kitler vw amarokta visco sistemle çalışan bir 4x4 modu var buda tekerlek dönüş hızına göre gücü değiştirebiliyor bir modelinde diğer modeli daimi 4x4 olan gerektiğinde ön arka gücü eşitleyen kiliti siz açıp kapıyorsunuz

diğer pickup modellerinde yavru şanzıman dediğimiz basic 4x4 sistem olduğundan 4x4 modunda yukarıda anlatmaya çalıştığım sistemin kilitli modu gibi hareket eder gücü ön arka eşit böler dönüşlerde kasıntı yapar 4x4 modunda olduğunu hissettirir

devamlı kullanımda derken yüksek süratlarda kullanım için sordunuz galiba doğrudur bu durumda amarok ve L200 daha uygundur

ama bu diğer araçların güvensiz olduğu anlamına gelmez

tespitleriniz doğru

fakat güvenlik olayını ben çözemedim

mitsubishi L200 ve vw amarok devamlı 4x4 demeyelim de ikisi farklı sistemleri var L200 de arazi şanzımanı vardır ön arka oranları farklı bir 4x4 modu var normal kullanımda dönüşlerde oluşan kasıntıyı aza indiren bir modu olduğu doğru istendiğinde gücü ön arka eşit olarak kitler vw amarokta visco sistemle çalışan bir 4x4 modu var buda tekerlek dönüş hızına göre gücü değiştirebiliyor bir modelinde diğer modeli daimi 4x4 olan gerektiğinde ön arka gücü eşitleyen kiliti siz açıp kapıyorsunuz

diğer pickup modellerinde yavru şanzıman dediğimiz basic 4x4 sistem olduğundan 4x4 modunda yukarıda anlatmaya çalıştığım sistemin kilitli modu gibi hareket eder gücü ön arka eşit böler dönüşlerde kasıntı yapar 4x4 modunda olduğunu hissettirir

devamlı kullanımda derken yüksek süratlarda kullanım için sordunuz galiba doğrudur bu durumda amarok ve L200 daha uygundur

ama bu diğer araçların güvensiz olduğu anlamına gelmez

Teşekkürler... Bu arada biraz daha nette araştırdım, sizin de ifade ettiğiniz gibi sürekli olmayan sistemlerde kasıntı olayından dolayı özellikle kuru yollarda devamlı 4H da kullanmak sıkıntılı imiş. Mitsubishi gücü oranlayan bir sisteme sahip olduğu için hem sürekli kullanılabiliyor ve hem de kasıntı olmuyormuş. Amarok zaten dedğiniz gibi 4Motion sistedmen dolayı bu problem zaten yok. Sonuç olarak eğer ciddi arazi şartları yoğunlukta olacaksa Hilux v.b. diğer modeller tercih etmek daha mantıklı ama çoğunlukla asfalt kullanımı için Mitsubishi L200 veya Amarok olmalı. Mitsunun avantajı super select ile ağır arazide de kullanıma olanak vermesi ama bu değişken aktarmalı sistem sürekli 4WD de ne kadar uzun ömürlü olur bilmiyorum. Kimilerinde hiç sorun yokken kimileri de sistemin kilitlenip kaldığından bahsediyor. Sanırım benim kullanım amacı için Amarok daha mantıklı..

L200 de sistem kilitlenmesi diye bir olay duymadım kullanıcı arkadaşlarımda var

kuru zeminde 4x4 olarak kullanmak size güvenlik olarak dönmez ağırlık merkezi yüksek bu araçlar ister 4x2 ister 4x4 kullanın kuru zeminde hafif kaygan zeminde dikkatli kullanım gerektirmekte bunun ana sebebi ağırlık merkezinin yüksekliği ve araçların ağırlık dengesinden dolayı arkalarının hafif olması ne vw nin sistemi nede L200 sistemi buna çok engel olamaz

ama L200 de bulunan astc sistemi size daha çok yardımcı olur normal kullanımlarda 4 motion bazı durumlarda 4x2 gibi davrandığından kullanıcıyı rahatsız ettiğini okumuştum

L200 de sistem kilitlenmesi diye bir olay duymadım kullanıcı arkadaşlarımda var

kuru zeminde 4x4 olarak kullanmak size güvenlik olarak dönmez ağırlık merkezi yüksek bu araçlar ister 4x2 ister 4x4 kullanın kuru zeminde hafif kaygan zeminde dikkatli kullanım gerektirmekte bunun ana sebebi ağırlık merkezinin yüksekliği ve araçların ağırlık dengesinden dolayı arkalarının hafif olması ne vw nin sistemi nede L200 sistemi buna çok engel olamaz

ama L200 de bulunan astc sistemi size daha çok yardımcı olur normal kullanımlarda 4 motion bazı durumlarda 4x2 gibi davrandığından kullanıcıyı rahatsız ettiğini okumuştum
Teşekkürler, yanlış anlaşılmak istemem. İlla sürekli 4WD olunca süper güvenli olacak diye düşünmüyorum, elbette yüksek ve farklı araçlar olduğu için dinamikleri normal SUVlara veya bineklere göre dezavantajlı. Benim kastım örneğin ıslak zeminlerde daha iyi çekiş ve tutunma idi. Yaklaşık 10 yıl kadar önce L200 çiftkabin kullanmıştım bir kaç ay boyunca, 4x2 olanı idi. İnsan gibi kullanıldığı sürece hiç bir sıkıntı olamaz zaten. Ama örneğin yolda giderken aniden önünüze bir engel çıktı, kırdığınızda 4wd ASTC gibi sisitemlerle beraber daha güvenli olur diye düşünüyorum..

4x4 pick up modellerini bende kullandım uzun yolda L200 ile rahat ettiğim kadar rahat edemedim diğer modellerde ama bu demek değilki diğer modellerde yolda kaldım

kaygan zeminlerde kullanım gibi tecrübelerim oldu L200 gibi arazi şanzımanına sahip olmayan toyota ve ısuzu kullandım hepsi 4x4 moda alınca bu kaygan zeminde konforlu yolculuklar sağladı L200 ün bir avantajı 4H konumunda gücü ön arka olarak eşit dağıtmadığı için kullanım konforu biraz daha artıyor astc olması biraz daha avantajlı konuma çıkıyor ama bu diğerleri 4H konumunda yeterliden fazla güvenlik ve konfor sunuyor

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,436
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

SON KONULAR

Geri