5,25 Erba Karavan Denizli De ....

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Makrakanta Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 39
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 30,249

Makrakanta

Kamp I
Yer
DENİZLİ
Yıllardan beri karavan merakım var.Yıllardır karavan konusunda araştırma yaparım,forumları okurum.Eşimin amaan ben o daracık kutuda yaşayamam deyip karşı çıkması yüzünden hep hayallerimi ertelemiştim.Biraz özele girecek ama günümüzde artık normal bir olay gibi karşılandığından ve birazda burayı bir aile gibi algıladığım için yazmakta bir beis görmüyorum.Tatil anlayışı da dahil olmak üzere eşler arasındaki bir çok uyumsuzluk yıllarca halı altına çöp gizler gibi gizlensede sonunda patlak veriyor.Bizimkide patladı ve 4 yıl önce yollarımızı ayırdık.
2015 Kasım başında İstanbul a iş için gitmiştim.İşim 1 gün erken bitti ve Adapazarı na geçip karavancıları dolaşmaya karar verdim.Bu arada kafamda Çekme mi - motokaravan mı,750 Kg altımı 750 kg üstümü sorularını çoktan netleştirmiştim.Eğer alırsam 750 Kg üstü orta sınıf orta boy bir karavan alacaktım.
Önce Erba ya gittim.Erba nın seri üretimi 5,25 i inceledim bilgi aldım.Sonra Başoğlu na gittim onlarında biraz Caretta üzerine yoğunlaşmış olduklarını hissettim.Caretta kafamdaki karavan değildi.Otogar a geldim Karamürsel e Pino ya gitsem mi diye düşündüm onuda canım istemedi Pino nun fiyatlarının biraz yüksek olduğunu biliyordum çünkü.Ellerim cebimde kafamda duygu fırtınaları düşünceli düşünceli Sakarya Otogarının geniş salonunda volta atmaya başladım ne kadar volta attım bilmiyorum.Sonunda ulan dedim bankada param var diyeceğime evimin önünde karavanım var diyeyim insan hayalleri ile yaşar gerçekleştireceğim bu hayalimi dedim ve Erba ya doğru yollandım ve 5,25 siparişimi verdim.
Şu anda Karavanı mı almış Denizli ye getirmiş bulunuyorum.Neden Erba 5,25 i tercih ettim,karavanı getirirken yolda neler yaşadım ve daha buna benzer şeyleri bu başlık altında yazmaya devam edeceğim inşallah.Aslında yazmayı düşünmüyordum da aynı karavan sahibi Hüseyin beyin ' turtle ' paylaşımından heveslendim.Devamı gelecek..

Etiketler

Teşekkürler Sayın Yugun.
Yazma isteğim kaçmadan devam edeyim.
Erba nın sahipleri Erdoğan bey ve oğlu Onur bey,benimle Onur bey ilgilendi.Önce karavanı boş halde alsam ruhsatını çıkarıp içini kendime göre Denizli de döşesem dedim,Onur bey yaptıramazsınız zorlanırsınız hem fiyatta yapacağımız içi boş indirimi sizi tatmin etmez dedi. Ben de peki tamam dedim.Standart halinde karavanın içinde gelen portapotti wc yi kullanma zorluğundan ve işime yaramayacağı için istemedim ve bedelini fiyattan düşürttüm.5 dakika içinde perde,döşeme ve mobilya renklerini belirleyip kaporasını verip sözleşmesini yaptık.Karavanın 10 ila 15 gün içinde hazırlanacağını söyledi.
--Neden 5,25 Erba yı seçtim.Burada yazacaklarım Erba yı eleştirmek için değildir ben kafama yattı aldım,hoşuma gitmeseydi almazdım.Erba nın bu modeli Toki evleri gibi belirli bir plan üzerine ve bir çok malzemesi başka yerlerde seri imalat yaptırılarak oluşturulmuş bir karavan. Fiyatıda cüssesine göre ekonomik olan bir model.Kullanılan lambalar(arka stoplar hariç) ,kilitler , iç aksesuarlar bozulduğunda kolayca temin edilebilecek veya tamir edilebilecek materyaller.Bir çok ek yeri silikonla kapatılmış,silikonlar ayan beyan ortada ve göze çarpıyor.Ben bir tadilat yapmak istersem, kendim keserim biçerim delerim sonra bir silikon çekerim orjinalliği bozulmamış olur diye düşünerek aldım:smiley:.Hakikaten de öyle yapmak istediğim bir kaç tadilat var zaman buldukça yapacağım.

---- 2.aşama .Onur bey bir hafta sonra beni aradı ve karavanın hazır olduğunu bildirdi,istersem faturayı ve teknik belgelerini gönderebileceğini gelmeden önce Denizli de ruhsat ve plakayı çıkartabileceğimi söyledi.Ben de tamam dedim ve belgeler ertesi gün kargo ile geldi.
Trafiğe gitmeden önce forumda okuduklarımdan dolayı biraz tedirgindim,neyse trafiğe gittim daha öncede başkasının çözemediği problemli bir işimi bilgisi ve hakimiyeti neticesinde çözen bayan memureye gittim durumu anlattım bana EK 1 doldurup gelmemi söyledi.EK 1 takipçime doldurtup numaratörden sıra aldım beklerken şansıma benim numara en çaylak memurun önünde yandı.Eyvah dedim içimden.Neyse memurun gişesine gittim memur yok bekle bekle meğerse çay almaya gitmiş.Aramızdaki diyalog...
----memur bey ben çekme karavanıma ruhsat ve plaka çıkartacağım.
------------ Ruhsatı ver.
-----Ne ruhsatı memur bey ruhsat yeni çıkacak
------------ kardeşim karavanı trafikten çekerken ruhsatın sende olması lazım
----- memur bey bu trafikten çekme işlemi yapılmış karavan değil,kendisi çekme karavan yani araba ile çeki demiri ile çekiliyor.
------------Haa öyle söylesene bende daha önce trafikten çektin sandım
Neyse memur bey sağındakine sorarken solundakine sorarken amirine sorarken işlemi yaptı bitirdi elime ruhsatı verdi sonra gidip plakamı bastırdım.

Son düzenleme:

Merhaba
Sayın Makrakanta öncelikle sizi almış olduğunuz kararınızdan sonra aldığınız karavanınızdan dolayı kutluyorum hayırlı uğurlu olsun Karavan dünyasına hoş geldiniz Allah kaza bela göstermesin dilediğinizce gezmek gönlünüzce kamplar yapmanızı diliyorum. Tekeriniz her daim sorunsuz dönsün .Ülkemiz büyük güzel ve görülmeye değer bir çok yeri var.bende sizin gibi bu camianın yeni üyesi oldum bir çok yeni dost edineceğimi biliyor ve inanıyorum dilerim bir gün bir yerlerde karşılaşırız. Her şey gönlünüzce olsun.
Hüseyin Gelici :smiley:
Tel 0 (536) 818 05 16

hayırlı olsun sayın makrakanta karavanınızı çekeceğiniz aracın tipi ve markası nedir acaba ?

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim arkadaşlar.Ben Suzuki sempatizanıyım.Aracım 2004 model Suzuki Grand Vitara 2000 cc ve otomatik vites.Motor torkunu ve gücünü bilmiyorum.İleride karavan alırsam diye çeki demiri olan ruhsata işli olan km düşük bir araç yani bu aracımı 8 ay malum siteyi sık sık takip ederek bulmuş ve İstanbul dan almıştım.
Pazar sabah Denizli den babamla birlikte yola çıktık babam 78 yaşında ve gezmeyi çok sever.İkindi gibi Adapazarı na vardık.Babamı Adapazarın daki 58 yıllık asker arkadaşının evine bıraktım ve ben Erba nın yolunu tuttum.Pazar gecesi karavanda kalıp pazartesi sabahı yola çıkmayı planlamıştım.Erba nın önünde karavanın içinde ilk gecemi geçirdim,çok fazla yol gürültüsü vardı ama genede yol yorgunu olduğum için uyumuşum.Sabah Karavanı tamamen teslim alıp aracın arkasına bağlayıp yola çıktık.
Evet arkada 1250 kg lik bir yük olduğu hemen hissediliyordu.600 Km lik yol boyunca izlenimlerim.
--- Km de 30 kuruş LPG yakan aracımın yakıtı bir anda Km de 50 kuruşa çıktı,dolayısıyla 4-5 kere LPG almak zorunda kaldım
---- Hızım bozuk asfaltlı ve virajlı yokuşlarda (İznik Yolu) 40-50 Km/h düştü
---- Bozuk satıhlı düz yollarda 65-75 km/h
---- Bölünmüş yollarda düzgün asfaltta 80-90 Km/h
---- Bölünmüş yollarda iniş aşağı yerlerde 90/100 km/h olarak gerçekleşti
---- Herhangi bir savrulma tehlikeli durum yaşamadım çok şükür
---- Yollardaki bozuk yerler karavanın çeki demirine yaptığı sallanma hareketini hissettirdi.
---- Ani fren yapma ihtiyacı olmadı ama deneme amaçlı bir kaç frene sert dokunuşta arkamdaki yükünde fren yaptığını hatta aracımı tuttuğunu hissettim.
---- Karavan yokuşlarda otomatik vitesli aracıma sık sık vites değiştirtti.
İlk gezi deneyimini daha önce hiç görmediğim İznik e saparak yaşadık. İznik girişinde LPG aldığım benzin istasyonuna karavanı bırakıp,İznik in dar sokaklarında ve göl sahili boyunca aracla gezdik.Akşama doğru İznik ten ayrılıp Kütahya ya geldik.Kütahya da tanışık olduğum bir benzin istasyonu vardı.İkiliyi oraya çekip istasyondan da elektrik aldık.İkinci geceyide karavanda geçirdim üşümemek için Fakir elektrikli fanlı termostatlı soba kullandım.

Fakir fanlı soba 2000 W kademesinde gayet iyi ısıtıyor.Termostatlı olduğu için devreye girip çıkıyor.Buzdolabının üzerindeki boşluğa koyduk fişinide oradaki prize taktım iyiydi yani.Elektrik bulabileceğimiz yerlerde iyi bir ısınma alternatifi diye düşünüyorum.

Fakir fanlı soba 2000 W kademesinde gayet iyi ısıtıyor.Termostatlı olduğu için devreye girip çıkıyor.Buzdolabının üzerindeki boşluğa koyduk fişinide oradaki prize taktım iyiydi yani.Elektrik bulabileceğimiz yerlerde iyi bir ısınma alternatifi diye düşünüyorum.
dediğin gibi bir alternatif olarak bulunmalı hem hafif hem ucuz bir ısıtıcı olarak fazla yer işgal etmediği içinde ayrı bir artı değer

Türkiye’de kampinglerdeki durumu bilmiyorum ama Avrupa‘ daki kamping ve karavanparkların çok büyük bir kısmında elektrik bağlantısında amper sınırlaması var. Sınırlama genellikle üç amper olur. Bu nedenle Avrupalı karavancıların ısıtıcılarında en alt kademe 450/500 wat civarında olur. Ikinci dikkat edilen önemli noktada, ısıtıcı devrildiğinde derhal durur.

Karavanımda aşağıdakine benzer bir ısıtıcı kullanıyorum. Amazon satış fiyatı 70€ civarında. Almanya‘ kamping malzemesi satılan yerlerde bulunur.
Unbenannt

http://www.amazon.de/Berger-Keramik-Heizer-PLUS/dp/B00117A8GW/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1448637454&sr=8-1&keywords=berger+heizlüfter

Hüseyin bey, karavanınız hayırlı olsun. Kazasız nice km.ler yaparsınız umarım.

- 5.25 erba standart bir ürün müdür?
Özel yapımlar bana çekici gelmiyor, malzeme bozulduğunda bulmak, onarmak sorun yaratabilir çünkü.
Fabrikasyon standart bir ürünü tercih ederim.

- Bu evrak işleri burdaki forumları okumama rağmen kafamı çok karıştırdı. Sırf evraktan kaçınmak için 750 kg altı düşünüyorum fakat onlarda çok ufak. Ya tuvalet yok, ya duş yok, yada içi dar filan yeterli görünmüyor.
Gerçi ben geziye tek başıma çıkacağım ama belki arasıra bir arkadaşım da gelirse, 2 kişi rahat edebilmeli hacim olarak.
Tam olarak hangi evrakları aldınız, alması ne kadar sürdü, zor mudur?

- Çekme karavancılar 750 kg üstü olunca yine aynı ötv mi ödüyor? ÖTV çok fazla diye biliyorum herkesi mi kapsıyor bu, motokaravancılar için mi?

- Standart donanım fiyatı nedir? Sizce nasıl değişiklikler yapılmalı donanımda, neyi eksik yada neler eklenmeli, ne önerirsiniz?

Merhaba sentez76
yazdıklarınızı sırayla yantlamam gerekirse 5,25 bir çok karavan firmasının ürettiği bir ölçüdür orta sınıf çekme karavanların en idealidir.her türlü tamir bakım ve yenileme konusunda en rahat en ekonomik ve en hızlı olan bir modeldir gerçi fabrikasyon imalatların hepsi kendi imal edildiği yerlerde hiç sorunsuz her türlü servis imkanına sahip. özel olarak bir ölçek verir ve çok nadir olan bir ölçüde karavan alır yada kullanırsanız doğal olarak bazı konularda sıkıntı olabilmekte.
evrak konusuna gelince 750 kg altında olan karavanlar hala hazırda olan mevcut yasalara göre ruhsata tabi değil ancak avrupa birliği normlarına uyum çerçevesinde trafikte seyreden her motorlu aracın kendi ruhsatı olacak remork çekme karavanlar ve benzeri araçlar 750 kg altı kendi ruhsatı ve plakası veya çeken aracın ruhsatına işlenip soğuk damgası olacak.750 kg üstü karavanlar bugünde zaten bu uygulamalara tabidir.
750 kg altı olan karavanlar haliyle küçük ölçeklidir içinde banyo wc yoktur ve hatta bir çoğunda mutfak dahi olamayabiliyor. ve siz yük konusunda azami dikkati ne kadar gösterirseniz gösterin bir gün bakarsınızki 750 kg geçmiş olursunuz, bu durumda sıkıntı başlar.
5,25 karavanlar orta ölçeklidir 750 kg üstüdür ruhsata tabidir kendi plakası vardır içinde banyo wc mutfak yatak odası oturma gurubu ve bu oturma grubu ihtiyaca göre yatak da olabilmektedir.
alınacak olan karavan tercihan orta ölçekli olmalı ister fabrikadan istese ikinci el olsun mutlaka ruhsatlı olmalı plakası çıkarılabilir olmalı.
butip karavanın özel bir vergisi sigortası yada benzer bir harç bedeli yoktur. sadece noter masrafı yaklaşık 220 Tl birde ruhsat plaka takipçi masrafı için 75 Tl gerekli kısaca hepsi 300 Tl diyebiliriz.
bunun dışında her yıl fenni muayenesi var motorsuz bir araç olduğu için en önemli kriter ışıklandırma ve sinyalisazyon sitemleridir çalışıyorsa zaten sorun olmadan muayeneden geçilebiliyor.
Standart donanımı bu linkten inceleyebilirsiniz 2015 model 5.25 Karavan Kampanyamız - Karavan, Erba karavan, moto karavan, karavan, çekme karavan, şantiye karavan, erba karavan, caravan, gezici karavan, römork karavan, karavan imalatı, motorlu karavan, türkiye karavancılar, adapazarınd

extralar tercihler ve ekonomi ile yakından alakalı.
extra olmasına rağmen gerekli olduğunu düşündüğümüz
1 : solar enerji sitemi (kullanıma ve ihtiyaca göre donatılmalı)
2 : duş ve yıkanma ihtiyacı için elektrikli yada tüplü sohben
3 : atık su deposu
her yerde yedek enerji için alternatif olarak ortalama 1500 watt lık bir jeneratör.
4 : uzun soluklu karavancılık için 12 volt çamaşır makinesi
5 : kış günlerinde karavan yaşamı düşünülüyorsa bir çok seçeneği olan ısınma aracı (tüp,elektrik,gaz sobası,vebosta gibi benzeri araçlarda herhangi biri
6 : Tv resiver, mobil yada parabol uydu anteni
7 : şarj edilebilen model küçük bir masa radyosu flash bellek ,hafıza kartı girişli olan iyi olur
8 : ihtiyaca göre 3 x 2,5 en az 25 metre uzatma kablo
9 : İstepne
10 : kriko (otomobilin krikosu ihtiyaca cevap vermeyebilir)
11 : banyo ve mutfak gereçleri (en hafif türünden çatal kaşık bıçak tabak tncere tava mini mangal vs.)
12 : yazlık kışlık giyim katlanır masa sandalye gölgelik bolca kitap , balık takımı hamak,
13 : bir çok insana ve bana özel bir durum (Evi sırtında yaşamı doğada eşi ile mutlu doğada huzurlu
varsın olmasın dünyanın malı bize bu dünyada
zaten her yer bizimdir koskoca bu dünyada
kefene kadar yeter bir lokma ekmek birde yamalı hırka)

KARAVAN ÖZGÜRLÜKTÜR DOĞAL YAŞAMAKTIR HER YERE GİDERİZ HER YER BİZİMDİR SÜRKLİ YENİ YÜZLER TANIR YENİ YERLER KEŞFEDERİZ. YAŞAM HAYALLERİMİZDEN İBARETTİR HAYALLERİNİZİ ERTELEMEYİN.

marakanta tebrik ediyorum çok önemli bir konuya temas ettiniz eşleri olan karavancıların en çok istediği kafa dengi bir eş elbette bu çok önemli ama eşi olmayanlar için çokda önemli değil amma nevarki eşi olmasa dahi eşi olabilecek durumda olanlar için mutlaka ve mutlaka kafa dengi bir eş olmalı.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.