91 Vitara Hikayesi ; Revizyon Değişiklikler Ve Yapılacaklar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan barışözgür Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 41
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,163

barışözgür

Kamp II
herkese merhaba
sıfır almış olduğum nissan juke aracımı satarak , gerektiğinde dağ bayır gerektiğinde dünya veya avrupa turu yapabilmek adına off road araçlara merak sardım.
ilk aklımdaki LR defender idi. fakat sonradan piyasadaki saçma sapan rakamlar , vergi ve yakıtı, ayrıca klimalı olmayışı beni başka arayışlara doğru itti.

sonunda en son baktığım ve beğendiğim 91 model cabriolet olabilen klimalı vitaramı ta çorumdan alarak aranıza katıldım
kendisine rocky ünvanını layık gördük:smiley:

ilk birkaç foto
ilk benzin
PQ4pXN

ankara molası
GXznmR
9G8Rk3
Mk5XqQ
Xd7yOR
DXzoYV

binerken korkularım vardı sonuçta 25 yaşında bir araba çorum kuşadası 900 km neyse dedik kısmet yolda hiç problem çıkarmadı ama ankarada mola verdik
2 gün kalalım dedik bnede o rada yağını suyunu vs baktırayım dedim
ilk gün ankarada çıkmacıların olduğu yıldız sanayiye gittim bu kasada elllerinde ne var ne yok öğreneyim dedim. toplamda 5 tane yer var ama nerdeyse hiçbişey yok.. çok sinir bozucu bir tecrübe oldu. hatta çıkmacılardan bi tanesi 91 model deyince güldü abi dedi başına belamı aldın bide kesin para falan vermişsindir dedi:smiley:
sinirler altüst tabi ne yaptık diye diye şaşmazda bu tarz arabalara bakan osman usta varmış ona gittik yağı suyu kontrol edldi değişti. direksiyonda boşluk vardı o gösterildi. sonra biraz ön düzenin tadilasyona ihtiyacı olduğu ortaya çıktı.
bu araa osma ustayı işçilik olarak beğendim amaher sanayi ustası gibi her gelen aracı hemen kaçırmamak için öne alıyor. bu bir gelenek sonuçta çok yadırgamadım
tavsiye ederim
kendisi
KE3jkJ
bu arada
karter koruma eşeşk ölüsü gibi olunca hazır çıkmışken altını temizleteyim dedim.
kirli hali
3AB9D9
temizini çekemedim

Etiketler
yapılacakları yarin halledemeyeceğini söyledi yarin başka işleri varmış
benimde zaman kısıtlı
şamazda yetkili servis var olmazsa ona giderim dedim
ki sabah kalkınca direk oraya gittim
ismi kangurum
aradığınız malzeme bulunuyor ama TUZLU
kampanaların deişmesi gerektiğini biliyodum ellerinde olunca değişelim dedik
Nk65qg
arka amrtüsörler den biri patlaktı onlarıda değişelim dedik
D3VlM3
difransiyel yağıda nasibini aldı katkı maddesiyle beraber
880lg1

açıldıkça sorun :smiley: akslarda bilyalarda boşluklar var ellerinde varmış tamiratı 2 gün sürer deyince onuda deişelim dedik
MEjGP4
ama bence bir tane aksın hiçbişeyi yoktu onu haybeden deiştik sanki
JBP4Nr
2jm2oq

değişen arka parçalar
ZYgLza

bu arada ön düzen die gitmiştik
es rot bağlı olduğu rot orjinal deilmiş zaten onlarıda deişelim dedik ...
LE2kNX
VE5lzn

tabi o rada ön dif yağı şanzıman yağı bütün keçeler eski tapa vidaları vss görünen herşey değişti
vida deyip geçmeyin tanesi 22 tl x 7 olunca siz düşünün artık
4 keçe yaklaşık 250 tl vss
neyse en azından yapıldı dedik
ama ödenen meblağ 3.300 tl
anam dedim battım ama yapacak bişey yok gidersen yetkili servise böle olur işte
o yüzden bu harcadığım parayı tamamiyle unutup resetledim beyni

çorumdan arabayla eski lastiklerinide gtirmiştim onlarıda eski çıkanlarla birlikte ankarada evde bıraktım
RQLJln
eski lastikler takılı olsaymış hiç güzel olmazmış
yaşasın becce yükseltme kiti :smiley:
KE3jy9

sabah eve dönüş rotası için yola çıktık klimayıda açtıkk oh miss izmirde mola bir gün kaldık
sabah kuşadasına gidicez
birde ne göreyim
sol arka teker arkasından şırıl şırıl difransiyal yağı akmış he mde katkılı yağ bide :smiley: gitti paralar
880l7W
Y42v7E
AXJobg

YAPACAĞINIZ İŞ BATSIN diyip ne olursa olsuun gidecem dedim
kuşadasına geldim evdeyiz çok şükür
hemen kangurum yetkili servisi aradım .
yapılan işçiliği hiç beğenmesemde haklarını yemiycem ilgilendiler beni burda hüseyin ustaya yönlendirdiler ve yapılan hatayı kabul edip parasınıda ödediler ...

evet nerde kalmıştık ....
kuşadasında suzukici hüseyin ustayı böyle bulmuş olduk.
kendisi çok başarılı işçiliği güzel dürüst oğlu gökhan ile çalışan gerçek bir usta

o arada fotoları çekemedim ama arabanın dif yağı kaldımı die bakıldı idare edicek kadar olduğu anlaşılınca sanayi yolu tutuldu. yetkili servis yanlış keçe taktığı için keçe anında patlamış tabi birde sol tarafta aks kovanı dışında en sonda dışarı yağ atmasını zorlaştırsın die keçeye yardımcı plastik parça yoktu (yetkili servis ten)
onuda tornada bi tane yaptırdık.
kanpana ayarınında şu an hatırlamıyorum ne olduğunu ama yanlış işlem yapıldığıda ortaya çıktı (yetkili servisss) zaten ankaradan gelirken sanki bu araba fren yapınca bi tarafa çekiyo diodum sebebi buymuş düzeldi......

tabi hüseyin ustayı bulunca benim bütün dertler sıralanmaya başladı :smiley:
(yetkili serviste ) yapılan ön bakım sonrası don don die rot sesine benzeyen ses kesilmemişti nedeendir acaba derken aks yuvası olabilir dedi ustam .
abi açıp bakalımmı dedim saolsun kırmadı
açtık tekerler sökülünce doğru tespit olduğunu gördük orjinal olmayan akslar bir miktar kovan içinde oynuyor kendi sekmanı yeterli gelmiyordu.
tornacıdan ince ayar bir sekman daha yapıldı
J3rQnn

bu arada (yetkili servis) hub lardan bir tanesinde anahtar kırmış içinde kalan anahtarda matkap falan işlemiyo yani çıkmıyo komple olarak sökülmesi lazım ........
benim hublar
OEno7A

çıkmayan hub ..
Znv0r4

bu arada ben rahat duramam tabi çamurluk içleri pütürü kötü durumdaydı
gittim dayson marka pütür aldım bide karcher yıkama aleti ..
önce yıkadımm iki tarafı güzelce kuruyuncada fırçayla verdim pütürü..

öncesi
YV80LN
sonrası
WbA71Q

sonuç iki gün araba yok ama sessiz ön düzen güzel çamurluk işleri :smiley:

bittimi hayır
bitermi hayır

bu arada araya bayram girdi
bayramdan sonra sadece hüseyin ustanın yaparız dediği geri kalan sorduklarımın hepsi şanzıman değişecek dedi ( yetkili servis dahil)

hmm 9 gün tatil bu kadar tatilde bne duramazdım bayramdan önce 4 günüm var

hadi ceesaret dedim bne bunun içini sökerim dedim :smiley:

hayde başlıyoz şimdii

önce ön koltuklar çok basit 4 tane vida hemen söküldü
REBOz3

7AE63N

PQ4lJO

sevindim ne kolaymış işler çabuk olur die :smiley:
erken olmuş

yan koltuk bağlantıları önceden bozulmuş iğrenç bişeyler uydurmuşlar
vida bağlantıları paslı vss
beş dk bile sürneyen bir koltuk diğerinde yaklaşık 2 saat uğraştırdı

neyse ön koltuklar bitti

GXzOMO

9G8mZN

atkalara şöyle bi baktım en fzla 1 saat dedim .. demez olaydım :smiley:
akşama kadar sadece onlarla uğraştım davlumbaz üzerinde bağlantı noktaları var onlar çürümüş vidalar çürümüş açılmıyoo

kırdım kestim kaba kuvvet kullandım ama çıkardım... davlumbazlar delik ama :smiley:

QE1GOd

QQEVOy

şimdi kaldı lpg tankı çook korkuyom yanlış bi durum GÜM ...
GİTTim lpg ciden nasıl söküleceğini öğrendim

tamam vanayı kapattım sistemdeki lpg yi boşalttık falan ama
herşey gibi onunda vidalar çürümüş ve yapışmışş artık

aldım taşlamayı onlarıda kestim
neyse lpg tankını aldım gölge içinde toprak alan üstüne yatırdım

7AE69a
PQ4l87

tabiki devam bütün paspaslar söküldü

durum vahim tabi toplamda 4 delik muhtelif yerlerde çatlaklar var....

5Yr0vD

arka davlumbaz lardaki koltuk bağlantıları
Xd7Gg0

DXzrJ7

arka koltuk orta bağlantısı

ByA10G

jet wash ile güzelce yıkandı

A3QVbz

sürücü tarafı delik
LE2XAp

çürük ve çatlak yerler
VE5OjR

ZYg6lz

tabi bu arada çürüyen yerleri matkap ucuna takılan 3m boya sökücü ve çelik tellerle uğraşa uğraşa temizledik ama fotosu yok yorucu işlemdi doğrusu

hemen ilk işim boşlukları köpük ile doldurmak oldu kendisi mükemmel bir malzeme ısı ve ses izalasyonu yapmakta mükemmmel ve kolay işlenir..

VZdGM6

davlumbazlarada uygun bölümlerine aynı işlem

1Nmbzp

bu malzemeyi önceki arabalarımda kapı içinde kullandım tavsiye ederim

bu arada kullanılan malzemeler epoxy boya (beyaz), anti pas (gri),epoxy elyaf yapıştırıcı , bir parça çelik tel

LQ7M9G

REB4PN

bunlar ne alaka derseniz
punta kaynak olmadan sac için elimdedki kaynak makinası büyük gelecek ve sağlıklı birşey olmayaxaktı . delik kısımları epoxy yapıştırıcı ve elyafla kaplıyarak ömürlük şekilde halletmiş oldum .
teknede kullandığım malzeme olduğu için sağlamlık ve esneklik konusunda demir ile yarışır..

herşeyden önce antipas atıldı çürüyen yerler iyi temizlenmeli ama ..

NEV6AN
VZd2gA

delik olan köşelere çelik tel ile kalıp yaptım
1NmWYB

astarın kuruması bekledikten sonra
geldi artık delikleri onarmaya
buralarda çabuk kuruduğu için malzemeyi küçük küçük kullanmakta yarar var
bide çok foto çekemedim

REBk8V

bitmiş hallerinden örnekler

7AEnXP
PQ4W66
GXz0VZ
9G81qo

kaputta bazı yerlerde benim düzeltebileceğim yerler vardı onları düzelttim. ama bunu yaparken bunu yapan usta diye ........ baya bi söylendim
bazı yerlerde polyester macun kullandım

en son işlem epoxy beyaz boya ile beyaza boyamak oldu.ha bu arada bütün boya işlemini fırça ve rula ile yaptım ki bu alanda estetik kaygım yyok halı altında kalacak zaten

bu arda halılar 60 derecede çmaşır makinasında yıkandı pamuk gibi oldu ,

beyaza boyanmış hali
Nk6Blk

boya kuruduktan sonra
malzemeleri belirtirken unutmuşum
kendinden yapışkanlı çatı yalıtım malzemesi kullandım aslında bir nevi kalın zift
vibrasyonu azalttığı için kesinlikle ses yalıtımı yapmakta kendisi
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/...AC1J2nOOZgcg4GCSHtIjB8v6c11h0RIbTgP1dhri83Buw

AXJQdd

Y42LqD
D3VbBy

cıncık gibi oldu :smiley:

bundan sonra ısı yalıtım levhaları var 1 cmlik
bunlarında sesyalıtımına yardımcı olarak yapıştırmadan keserek koydum hafif ezildikten sonra varlığı şekli şemali hiçbir şekilde belli olmuyor

MEjy42

E3ndrD

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,460
Kayıtlı Üye Sayımız
172,115
Kaydolan Son Üyemiz
SoundofSilence

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR