97 Cherokee 4.0 Hararet Problemi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Discovery3 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,720

Discovery3

Yeni Üye
En arka sayfadan itibaren bakarak geldim ama benim problemime birebir benzer arıza göremedim o yüzden yazıyorum.
Aracım hararet 105-110 arasında stop ediyor. Daha önce arazide zorlu koşullarda olurken şimdi şehirde 15-20 dakika sonra yapar oldu.
Bu gün radyatörü söktürdüm RADEL diye yerli bir marka biraz ince gibi gözüküyor ama radyatör ustası problemsiz çalışır olduğunu söyledi. Termostatını daha önce daha düşük sıcaklıkta açılan bir termostat ile değiştirmiştim. Cıvalı vantilatör ise çalışıyor ama süresi hakkında bir bilgim yok acaba kısamı çalışıyor böyle bir arıza duyan veya tavsiyesi olan bir arkadaşım var mı?
İlginize çok teşekkür ederim.

Etiketler
Yaz ayından dolayıdır büyük ihtimal, soğutma sistemi kontrol edildikten sonra iyileştirme olarak çift sıra radyatör,elektrikli fan olmadı kaputa bir de havalandırma delikleri açmak lazım. Bu sıcaklarda hararet 4.0 motor araçta biraz zorlamada kırmızıya dayanıyor diyebilirim zaten sıcak çalışan bir motordur.

Soğutma sisteminde değişmemiş tek parça termik kalmıştı onunda siparişi verdim. Umarım çözeriz problemi olmaz ise tavsiyelerinizi deneyeceğim. teşekkür ederim.

Termik arızalı mı ki? Önce ona emin olun,boşu boşuna değiştirmenin anlamı yok,usta hemen anlar kontrol edince. Bence sıcaklar, bu havalarda tek sıra radyatör yetmiyor bu motora en az çift sıra lazım,dediğim gibi o bile yetmiyor kaputa havalandırma da gerekli.
Piyasada kolay çözüm olarak termik direk bağlanıyor yani sürekli fan devrede ama soğutma sistemine zarar veriyor tabi,motorunda ömründen düşürüyor.Benim aracım hararet yapmıyor diyenlerin çoğunun aracı bu şekilde.Yoksa bu havalarda imkanı yok standart bir 4.0 motor Jeep'in harareti kırmızıya girmesin.

1997 4.0 makineyi 3 sene boyunca 70 bin km kadar kullandık. sattığımızda 140 bin km deydi. kolay ısınan eski nesil bir motordur ancak zorlamalarda bile transmisyon yağının ısındığı uyarısı hariç hiçbir hararet problemi yaşamadık. çok bakımlı ve sorunsuz bir araçtı. zaten o motorlarda genelde valf yanıkları görülür en fazla. ancak bir sebebple olduysa
, umarım üst kapakta kılcal çatlaklar yoktur bu hararete ve su kaybına yol açar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR