Amatör Lisansım Olmadan Amatör Telsiz Kullanabilir miyim?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yerbezi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 127
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 131,045

yerbezi

Kamp II
Yer
Balıkesir
Arkadaşlar PMR bir telsizim olmasının dışında telsizle bir ilgim yok ama heves etmeye başladım, bunun üzeirne arkadaşım yurtdışından bana bu telsizden getirebileceğini söyledi, nedir ne değildir bilmediğim için size danışmak istedim. Neler yapabilirim veya yapamam. Söylediği kadarıyla pmr kanalları da varmış. Hiç yoksa pmr niyetine kullanılır mı?
özelliklerini aşağıya kopyala yapıştır yapıyorum..

KG-UVD1P Professional VHF/UHF Handheld Two-way Radio with Dualband Dual frequency Dual display Dual standby

KG-UVD1P (DTMF NEW Version !)136-174MHz/420-520MHz

Main Features
.Dual Band
.Dual Frequency, Dual Display and Dual Standby
.VHF&UHF, UHF&UHF or VHF&VHF working modes
.Frequency Range: 136-174MHz & 420-520MHz
. Bright Flashlight Illumination Function
. Voice Prompt (Chinese / English)
. 128 memory channels
. VOX Function
. Digital FM radio (Automatic tuning and storing, radio frequency display)
. High/Low power selection
. Wide/Narrow Bandwidth selection (25KHz/12.5KHz)
. Channel Name edit and display
. 105 groups D.C.S/50 groups CTCSS
. Stopwatch Function
. Low-voltage voice prompt
. Busy Channel Lockout
. Transmit Over Timer
.Step(5K/6.25K/10K/12.5K/25K/50K/100K)
. Keyboard lock (Auto/Manual)
. Multiple scan modes
. Wire clone function
. Programmable by computer

. DTMF

KG UVD1

Etiketler

Ynt: Amatör Lisansım Olmadan Amatör Telsiz Kullanabilir miyim?

Selamlar,
oyun bozanlık etmek istemem ama.. Bu cihazı PMR yerine kullanmamanız gerekir. Nedenleri
1) PMR cihazlarının gücü 0,5Watt ile sınırlıdır, ama bu cihazın gücü daha yüksek
2) Bu cihazı Amator Telsiz Lisansı olmadan kullanmamnız gerekir
iyi gunler dilerim, reha

reha' Alıntı:
Selamlar,
oyun bozanlık etmek istemem ama.. Bu cihazı PMR yerine kullanmamanız gerekir. Nedenleri
1) PMR cihazlarının gücü 0,5Watt ile sınırlıdır, ama bu cihazın gücü daha yüksek
iyi gunler dilerim, reha

öyle mi :eek:
teşekkürler reha bey... ama yine de özelliklerini halk dilinde kısaca anlatırsanız sevinirim. Belki de telsiz sınavına bahane olmuş olur.

reha' Alıntı:
Selamlar,
iyi gunler dilerim, reha

Bir de bişi daha soracağım Reha Bey, ben askeri personelim, normalde telsiz kullanıyoruz. Çok saçma gibi geliyor soru ama "Acaba bize de gerekir mi? Mesela kendi silahımız var, taşıma ruhsatı yok, kimlik kartımız yetiyor. Bu da bunun gibi bir örnek teşkil eder mi? :D Kanunsuz bir şey yapmayı, kimliğimizi kullanarak kanunsuz işleri legal hale getirmeyi hiç istemem, zira bu aralar olan olaylar malum, böyle işler bize ters. (Bu arada silahı da özel hayatta taşımam taşıyanı da tasvip etmem, ööle belinde silahla dolaşan biri gibi düşünülmek istemem :D açıklamamı yapiiim da)

Reha beyinde dediği gibi Bu telsiz amatör lisansı ister onun haricinde ruhsat ister

Uhf tüm frekans bantları (yasal kullanıma açık olanları kullanabilirsiniz pmr frekanslarını)

Vhf de de tüm frekanslarda gönderme ve alma yapabilir

pmr ların da UHF si var başında der isenize bu sadece pmr icin ayrılmış kanal aralığında çalışır

pmr ve halk bandı cihazlar max 0.5 watt gönderme yapabilirken bu cihaz yanlış bilmiyorsam 25 watt a kadar cıkabilen ciddi bir cihaz olup dual band
profesyonel bir cihazdır .

Birşey daha ekliyim otomatik tarama özelliğine sahip bir cihaz olduğu icin tüm türkiyedeki frekansları bulan bir cihaz bence size tavsiem

kirisun pt 558 veya hyt tc 446 gibi profesyonel pmr cihazlar almanızı tavsie ederim

yerbezi' Alıntı:
Bir de bişi daha soracağım Reha Bey, ben askeri personelim, normalde telsiz kullanıyoruz. Acaba bize de gerekir mi? Mesela kendi silahımız var, taşıma ruhsatı yok, kimlik kartımız yetiyor. Bu da bir örnek teşkil eder mi? Kanunsuz bir şey yapmayı hiç istemem, zira bu aralar olan olaylar malum, böyle işler bize ters. (Bu arada silahı da özel hayatta taşımam taşıyanı da tasvip etmem, ööle belinde silahla dolaşan biri gibi düşünülmek istemem :D açıklamamı yapiiim da)

Kanunlara göre bu tip telsizin ruhsatı olması ve sizinde Kullanıcı belgeniz olması gerekir komutanım yanlışmı

Askere giderkençok iyi araba kullanmasını biliyor olmamıza rağmen sivil ehliyetimizde var iken askeri ehliyet almamız gerekiyordu (hala alınıyormu bilmiyorum ama) böyleydi

Hava limanın icinde bile araç kullanmak icin ayrı ehliyet sınavına giriyorsunuz en basit örnek

Bu olayda aynı mantık komtanım Arac var ruhsatı var kullanmak icin ehliyet olmayınca her türlü problem

bu baya ciddi bir telsizmiş yahu... ben cb telsiz gibi sanmıştım. alsam da telsiz sınavına mı hazırlansam? bahsettiğiniz kadarıyla baya güzel bir telsiz bu.. ilginize teşekkürler...
saygılar...

c@n' Alıntı:
Kanunlara göre bu tip telsizin ruhsatı olması ve sizinde Kullanıcı belgeniz olması gerekir komutanım yanlışmı

Askere giderkençok iyi araba kullanmasını biliyor olmamıza rağmen sivil ehliyetimizde var iken askeri ehliyet almamız gerekiyordu (hala alınıyormu bilmiyorum ama) böyleydi

Hava limanın icinde bile araç kullanmak icin ayrı ehliyet sınavına giriyorsunuz en basit örnek

Bu olayda aynı mantık komtanım Arac var ruhsatı var kullanmak icin ruhsat olmayınca her türlü problem

Çok haklısınız... ben gene elimdeki pmr la devam... telsiz sınavıyla da iş bitmiyormuş. Teşekkürler.

Kirisun PT 558

http://www.kirisun-turk.com/Urunler/PT_558.htm

HYT tc446

http://www.hyttr.com/category.asp?CatID=104

c@n' Alıntı:
Reha beyinde dediği gibi Bu telsiz amatör lisansı ister onun haricinde ruhsat ister

Uhf tüm frekans bantları (yasal kullanıma açık olanları kullanabilirsiniz pmr frekanslarını)

Vhf de de tüm frekanslarda gönderme ve alma yapabilir

pmr ların da UHF si var başında der isenize bu sadece pmr icin ayrılmış kanal aralığında çalışır

pmr ve halk bandı cihazlar max 0.5 watt gönderme yapabilirken bu cihaz yanlış bilmiyorsam 25 watt a kadar cıkabilen ciddi bir cihaz olup dual band
profesyonel bir cihazdır .

Birşey daha ekliyim otomatik tarama özelliğine sahip bir cihaz olduğu icin tüm türkiyedeki frekansları bulan bir cihaz bence size tavsiem

kirisun pt 558 veya hyt tc 446 gibi profesyonel pmr cihazlar almanızı tavsie ederim

selamlar..ufak bir ayrıntı bahsi geçen cihaz en fazla 5 watt'ır...73

STINGER' Alıntı:
selamlar..ufak bir ayrıntı bahsi geçen cihaz en fazla 5 watt'ır...73

5 watt olduğunu biliyorum ama eprom değşikliği ile 25 watt a çıkabiliğini okudum onunla ilgili yazdım

Arkadaşlar,el cihazları normalde vhf-5w uhf-4watt rf çıkış gücüne sahiptir(el cihazlarından teknik olarak 25w çıkış alamazsınız),fakat araç telsizlerinde bu güç 25 wat a kadar çıkabilir ,pmr telsaizlerin bazılarında programla çıkş gücü yükseltiliyor fakat batarya kısa sürede bitiyor(çıkış yüksek olduğundan bataryadan fazla akım çekiliyor),selamlar.

selam arkadaşlar kendim radyo amatörüyüm arkadaşımıza tavsiyem önümüzdeki sınavlara hazırlanması ve amatör lısansını cebine koyması .yeni yayımlanan yönetmelikte ruhsatlar kalkmıştır amatör banta artık ruhsat gerkmıyor yanlız lisans zorunulugu var ..ordu mensubda olsanız o sınava girib lisans almanız gerkıyor wouxun kg-ud1p bu el cıhazının aynısı bende var bizzat kendim getitirdim perfomansı mükemmel fiyatıda çok cazip oldugu için amatör telsizciler arasında çok ragbet görüyor arkadaşım o cihazı alıp lısansıda cebinize koyarsanız gönül rahatlıyla kullana bilirsiniz sizleri amatör banda görme dilegiyle amatör telsizci olduguzda 145725 ton 77 rölede dinlemede oluyorum yolunuz düşerse o taraflara görüşmek dilegiyle 73

tb2nfy' Alıntı:
selam arkadaşlar kendim radyo amatörüyüm arkadaşımıza tavsiyem önümüzdeki sınavlara hazırlanması ve amatör lısansını cebine koyması .yeni yayımlanan yönetmelikte ruhsatlar kalkmıştır amatör banta artık ruhsat gerkmıyor yanlız lisans zorunulugu var ..ordu mensubda olsanız o sınava girib lisans almanız gerkıyor wouxun kg-ud1p bu el cıhazının aynısı bende var bizzat kendim getitirdim perfomansı mükemmel fiyatıda çok cazip oldugu için amatör telsizciler arasında çok ragbet görüyor arkadaşım o cihazı alıp lısansıda cebinize koyarsanız gönül rahatlıyla kullana bilirsiniz sizleri amatör banda görme dilegiyle amatör telsizci olduguzda 145725 ton 77 rölede dinlemede oluyorum yolunuz düşerse o taraflara görüşmek dilegiyle 73
ilginize teşekkür ederim. Amatör bant demişsiniz ama öğrendiğim kadarıyla bu telsiz; polis, 112 acil, jandarmanın kriptosuz olan telsizlerini dinleyebiliyormuş. dahası diğer askeri telsizleri de dinleyebiliyormuş ama kriptolu olduğu için anlaşılmaz doğal olarak! bunlar doğru mu? Ayrıca bu sınav hakkında da kısaca bilgilendirirseniz çok sevinirim. Sınav zor mu? Neye çalışmamız lazım? sınavı geçtikten ne kadar sonra lisansımızı alabiliyoruz? Farklı lisanslar var mı?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR