Apartmanda Kombi Kullanmak İsteyenlerin Dikkatine

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan rechargeable Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,626

rechargeable

Kamp III
arkadaşlar epey bir baktım ,güncel ve çok kişiyi ilgilendirecek bir konu ile karşılaştım. benim okuduklarımdan çıkardığım sonuç şudur ki ;

5 aralık 2009 da yürürlüğe girecek kanun ile katı yakıtlı kaloriferle ısınan tüm apartmanlarda doğalgaz kullanımı mecburi bırakılıyor. sorun şu ki merkezi sistem doğalgaz kullanımı zorunlu oluyor. yani kombi kullanmak isteyenlerin bu tarihten önce kombi kullanma kararını apartmanda oyçoğunluğu ile karara bağlamış olması gerekiyor. yoksa merkezi sistemi zaten kabullenmiş oluyorlar.

apartmanda merkezi sistem doğalgazla ısınmaya geçiş yapılırsa sonradan kombiye dönüşüm için oybirliği (%100) arandığından bir kişi itiraz etse kimse kombi ye geçiş yapamıyor.

bu nedenle apartmanlarda kombi kullanmak isteyenlerin bu tarihten önce oyçoğunluğu (%51) ile kombi kararlarını netleştirmeleri gerekiyor. merkezi sistemden kombiye dönüş süreci oybirliği gerektirdiğinden çok daha zor.

bu konu fazla gündemde yeralmadığından ve tüm apartman çok geç öğrendiğimizden ancak şimdi yazabildim.

yukarda yazılanlarda eksik ya da yanlış varmıdır ?

Etiketler
Ynt: Apartmanda Kombi Kullanmak İsteyenlerin Dikkatine

insanların hem çok para verip hem de ısınamamasına kombi denir...

cheg' Alıntı:
insanların hem çok para verip hem de ısınamamasına kombi denir...
kombiyle ilgisi yok .bence yalıtımın olmayışına öyle denir. ısı yalıtımı yapılmış evi her türlü kolyca ısıtmak mümkündür.

her ikisini de defalarca yaşamış biri olarak merkezi sistem en iyisi derim...zaten kombide yüzde otuz fazla yaktığı tespit edilmiş... kombi bozulur...her sene bakım ister...tehlikesi vardır...

terrano' Alıntı:
kombiyle ilgisi yok .bence yalıtımın olmayışına öyle denir. ısı yalıtımı yapılmış evi her türlü kolyca ısıtmak mümkündür.

Türkiye'deki evlerde genel olarak ısı yalıtımı yapılmadığı doğrudur ancak tam olarak yazdıklarınıza katılamayacağım. Çünkü eski evimiz başta merkezi sistemdi ve çok çok iyi ısınıyordu. Fakat daha sonra kombiye geçilme kararı alındı, ev asla eski ısındığı günlerdeki gibi olmadı (kombiyi yüksek derecede yakında bile) ve herkes şikayet etmeye başladı.

Kombi olacaksa çok iyi bir ısı yalıtımı kesinlikle gerekli diye düşünüyorum.

GezenGen' Alıntı:
Türkiye'deki evlerde genel olarak ısı yalıtımı yapılmadığı doğrudur ancak tam olarak yazdıklarınıza katılamayacağım. Çünkü eski evimiz başta merkezi sistemdi ve çok çok iyi ısınıyordu. Fakat daha sonra kombiye geçilme kararı alındı, ev asla eski ısındığı günlerdeki gibi olmadı (kombiyi yüksek derecede yakında bile) ve herkes şikayet etmeye başladı.

Kombi olacaksa çok iyi bir ısı yalıtımı kesinlikle gerekli diye düşünüyorum.

aslında konu bu değildi ama ben de fikrimi söyleyeyim.

ısı yalıtımı yapılmış pek çok daire kombi ile merkezi sistem de ödediği kadarla ısınabiliyor. üstelik sıcak su için ve mutfakta da kullanabilmenin avantajını yaşıyorlar .

insanlar istediği derecede yakabiliyor. böylelikle apartmanda en üst katları ısıtmak için ara katların daha da sıcak olması gibi bir problem olmuyor.yani hangi derecede ve hangi saatlerde yakılması gerektiği konusunda tartışma yaşanmıyor.

ayrıca aidat toplama derdi yok. birinin ödeyemediği aidat için tüm apartman doğalgazsız kalmıyor

binaların tamamında ısı yalıtımı hiç yapılmamıştır. artık tüm binalarda yalıtım zorunlu hale getirilecektir. ek olarak daire sahiplerinin de kendi alacağı önlemler olursa kombi en sorunsuz ısınma şekli olacaktır.

kombi de ısınamamak gibi bir şey olmaz. yakınca ısınılır.eğer yazıldığı gibi kombi yüksek derecede bile yanarken ısınılmıyorsa heryerden ısı kaçıyor demektir. bu durumda kaçağı herkes bölüştüğü için merkezi sistem ekonomik sanılmaktadır.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.