Araba İle İtalya

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aygunerkan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,646

aygunerkan

Yeni Üye
Yer
Muğla
Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 1 yıldır planlarını yaptığım tekrar tekrar üzerinden geçtiğim bir daha planladığım Polo Bluemotion aracım ile eşim ve kızım ile uzun soluklu bir italya gezisine artık son bir ay kaldı. Ne desem kendime söz geçiremiyorum yüreğim heyecandan 2 katı hızlı atıyor.bir taraftan korkuyorum; Acaba aracım arıza yaparmı, acaba lastik patlarmı, sağlık, kaza vs.vs. liste uzayıp gidiyor. Ama hazırlıklarımın son aşamasına geldim artık sadece günleri saymaya başladım.

Uzun bir giriş oldu. Adım adım gittiğim yerleri fotoğraflarıyla beraber yazacağım. Rota Dalaman - Çanakkale - Edirne - Sofia - Belgrad - Zagreb - Ljublijana - Venedik ten İtalya ya giriş yapacağız. Aslında Çok turistik bölgeleri gezmek istemesek de mecburen Roma Pisa vb. şehirleri gezmeden de elbette olmaz.

Yol güzergahım ve gideceğim yerlerle ilgili Gezenbilir üyesi bir kaç arkadaşımdan yardımlar ve tüyolar aldım ama şunada dikkat et diyene de ayrıca teşekkür ederim.

Etiketler
Ynt: Araba İle İtalya

Yolun açık olsun abi :smiley: dönünce emin ol kafandaki sorular gitmiş seneye nereye gitsem diye plan yapıcaksın.

Korkacak hiç bir şey yok. ben 1986 yılında kırık dökük doğan araba,çat pat ingilizce ve elimde yırtık bir harita ile macaristan avusturya üzerinden italya'ya gittim. üstelik bulgaristan'da jivkov romanyada çavuşesku yönetimi vardı.

Teşekkür ederim. Aslında son iki yıldır uçakla gidiyoruz yurtdışına. buradaki arkadaşları okuyunca bi cesaret geldi ve başladık planlamaya. Zaten bundan yüzümüzün akıyla çıkmayı başarabilirsem Karavan iznini hanımdan almış olacağım. :smiley:

Keremcim teşekkürler. burada en büyük cesareti senden aldım. Seni dinledikçe yazdıklarını okuyunca hayaller dünyasına dalıp gittim. İçimizde hep bilinmezden korkarız ya bendekide öyle bir şey işte.

Önümüzdeki yıl eşim ve ben düşünüyoruz..karayolu ve rotayı detaylı yazarsanız fikir edinmiş olurum böylece..hayırlı yolculuklar diliyorum..
erim özbiler

Merhaba ES45. Rotayı defalarca revize ettikten sonra son hali Bulgaristan Sofya üzerinden Belgrad Zagreb Ljublijana Venedik ve oradan da biraz spontane olsun istiyorum. Niye defalarca revize ettiğime gelince. Yunanistan üzeri düşündüm ama şu uluslararası ehliyet mevzusundan dolayı acayip gıcık oldum. ikinci nedende bir 3 kişi ve bir de araç ile beraber feribotla italyaya geçmek ilk bakıldığında kolay gibi gelse de zaten yaklaşık 700 km yunanistan içinde yol yapacağım birde feribot parası . Kapıkule üzerinden çıkış yapınca günlük 300- 400 km yol yapıp gittiğim şehirlerde 1-2 günlük konaklamalarla hem fazladan ülke gezmiş olacağız ki geçeceğimiz ülkeler zaten ekonomik. Açıkçası aracımın da yakıt olarak ekonomik olması beni bu rotaya teşvik etti. Balkan ülkeleri için otel zaten uygunken ben ayrıca Couchsurfing denen sisteme de üyeyim. Bunun yanında Kampinglerde kalmak içinde çadır yatak vs. mevcut. Burada amaç 5 yıldız otel konseptinemi uyacağız yoksa (karnımız zaten bir şekilde doyar ) önemli olan daha uzun kalıp gittiğimiz ülkenin tadınımı çıkaracağız. elbette gidilen bölgede ne meşhur mutlaka tadacağız. Tomtom Go 500 cihazım var. hala lokasyonları yüklüyorum. Kalacağımız otel ve kampingleri yükledim. Şimdi gezeceğimiz şehirleri çalışıp tablete notlar yüklüyorum. yani karşımıza çıkan binanın adı, tarihi varsa hikayesi vs. Yeşil pasaporta sahip olmamız nedeni ile vize sıkıntısı da yaşamayacağız.

Yüksek sezonda feribotla geçmek pek ekonomik değil,napoli ve amalfi kıyıları gibi italyanın güneyini gezecekseniz olabilir.italyada otobanlar oldukça pahalı ve yoğun trafikte var hazırlıklı olun.ljubjana'dan geçerken bled gölünü mutlaka görün pişman olmazsınız ana yoldan çok yakın.italyada gidebilirseniz herkesin gitmediği siena,lucca gibi yerleride görmenizi tavsiye ederim

Teşekkür ederim Şadan Bey. Tavsiyelerinize uyacağım. Sizide takip ediyorum ben. Napoli bölgesi şimdilik planlarda yok ama daha önce dediğim gibi biraz spontane gelişsin istiyorum. çok plan program yapınca daralıyoruz.Ama Amalfi solerno vs. yerleride merak etmiyor değlim.

Merhaba, yazdığınız şehirleri kapsayan gezimi bitireli 3 gün oluyor, sırasıyla gidişte sofya-belgrad-bled-venedik konaklamalı dönüştede Venedik-Zagreb-üsküp-Selanik konaklamalı olarak aracımla sorunsuz gittk geldik
4 kişiydik eşim ve iki kızım tek şofördüm
kabaca söylemek gerekirse bulgaristanda yoğun bir yol çalışması var ama henüz gurbetçi akını olmadığından problem olmadı
Sırbistan malum nişe kadar otoban yok geri kalan güzel denilebilir
Hırvatistan yolları gayet güzel
Slovenya güzel ama yolları dağlık ülke olmasından dolayı kıvrım kıvrım
italyada yazdığım gibi venediğe kadar gittim, sağ şerit aralıksız tır doluydu gene aynı durum henüz izin sezonu başlamadığından sol şerit gayet güzel akıyordu
acizane tavsiyem vinyetlere dikkat edin Bulgaristan ve sırbistandan gündüz geçin, italyaya girmeden deponuzu fulleyin
konaklamaları booking den apartman daireleri kiralayarak yaptık genelde ortalama 50 euroya çok güzel yerler var venedikte otobüsle 10 dakika bile sürmeyen bir mesafede bir otelde kaldık 70 Euro verdik
italyada otoban parasıda yakıt fiyatlarıda yüksek slovenyanın girişinden Venedik çıkışına kadar 10.90 Euro
şu an için aklıma gelenler bunlar sormak istediğiniz bir şey varsa yardımcı olmaya çalışırım
şimdiden iyi geziler

aygunerkan' Alıntı:
Merhaba ES45. Rotayı defalarca revize ettikten sonra son hali Bulgaristan Sofya üzerinden Belgrad Zagreb Ljublijana Venedik ve oradan da biraz spontane olsun istiyorum. Niye defalarca revize ettiğime gelince. Yunanistan üzeri düşündüm ama şu uluslararası ehliyet mevzusundan dolayı acayip gıcık oldum. ikinci nedende bir 3 kişi ve bir de araç ile beraber feribotla italyaya geçmek ilk bakıldığında kolay gibi gelse de zaten yaklaşık 700 km yunanistan içinde yol yapacağım birde feribot parası . Kapıkule üzerinden çıkış yapınca günlük 300- 400 km yol yapıp gittiğim şehirlerde 1-2 günlük konaklamalarla hem fazladan ülke gezmiş olacağız ki geçeceğimiz ülkeler zaten ekonomik. Açıkçası aracımın da yakıt olarak ekonomik olması beni bu rotaya teşvik etti. Balkan ülkeleri için otel zaten uygunken ben ayrıca Couchsurfing denen sisteme de üyeyim. Bunun yanında Kampinglerde kalmak içinde çadır yatak vs. mevcut. Burada amaç 5 yıldız otel konseptinemi uyacağız yoksa (karnımız zaten bir şekilde doyar ) önemli olan daha uzun kalıp gittiğimiz ülkenin tadınımı çıkaracağız. elbette gidilen bölgede ne meşhur mutlaka tadacağız. Tomtom Go 500 cihazım var. hala lokasyonları yüklüyorum. Kalacağımız otel ve kampingleri yükledim. Şimdi gezeceğimiz şehirleri çalışıp tablete notlar yüklüyorum. yani karşımıza çıkan binanın adı, tarihi varsa hikayesi vs. Yeşil pasaporta sahip olmamız nedeni ile vize sıkıntısı da yaşamayacağız.
Bilgiler için çok teşekkür ederim..gezi süresi kaç gün acaba ..benim eşimin işi dolayısıyla en fazla 10 gün vaktim var..bu süreyi uzatırsam şayet keyifli olacağını umuyorum..2 tane italyan dostumu her yıl Türkiyede ağırlıyorum ve iade i ziyaret vakti geldi geliyor.. rotaboyunca ilk uzun yol deneyimi olduğu için öncelikle ülkelerin belli başlı yerlerine nokta atışı yapıp..daha sonraki yıllarda detaylı gezi planlıyorum..şimdiden sizlere kazasız ve huzurlu yolculuklar dilerim..

es45' Alıntı:
Bilgiler için çok teşekkür ederim..gezi süresi kaç gün acaba ..benim eşimin işi dolayısıyla en fazla 10 gün vaktim var..bu süreyi uzatırsam şayet keyifli olacağını umuyorum..2 tane italyan dostumu her yıl Türkiyede ağırlıyorum ve iade i ziyaret vakti geldi geliyor.. rotaboyunca ilk uzun yol deneyimi olduğu için öncelikle ülkelerin belli başlı yerlerine nokta atışı yapıp..daha sonraki yıllarda detaylı gezi planlıyorum..şimdiden sizlere kazasız ve huzurlu yolculuklar dilerim..

Merhaba Gezi süremiz için 30 gün+ 4 gidiş dönüş planladık. ancak paramız biterse daha erkende dönebiliriz.

anstel' Alıntı:
Merhaba, yazdığınız şehirleri kapsayan gezimi bitireli 3 gün oluyor, sırasıyla gidişte sofya-belgrad-bled-venedik konaklamalı dönüştede Venedik-Zagreb-üsküp-Selanik konaklamalı olarak aracımla sorunsuz gittk geldik
4 kişiydik eşim ve iki kızım tek şofördüm
kabaca söylemek gerekirse bulgaristanda yoğun bir yol çalışması var ama henüz gurbetçi akını olmadığından problem olmadı
Sırbistan malum nişe kadar otoban yok geri kalan güzel denilebilir
Hırvatistan yolları gayet güzel
Slovenya güzel ama yolları dağlık ülke olmasından dolayı kıvrım kıvrım
italyada yazdığım gibi venediğe kadar gittim, sağ şerit aralıksız tır doluydu gene aynı durum henüz izin sezonu başlamadığından sol şerit gayet güzel akıyordu
acizane tavsiyem vinyetlere dikkat edin Bulgaristan ve sırbistandan gündüz geçin, italyaya girmeden deponuzu fulleyin
konaklamaları booking den apartman daireleri kiralayarak yaptık genelde ortalama 50 euroya çok güzel yerler var venedikte otobüsle 10 dakika bile sürmeyen bir mesafede bir otelde kaldık 70 Euro verdik
italyada otoban parasıda yakıt fiyatlarıda yüksek slovenyanın girişinden Venedik çıkışına kadar 10.90 Euro
şu an için aklıma gelenler bunlar sormak istediğiniz bir şey varsa yardımcı olmaya çalışırım
şimdiden iyi geziler
merhaba GPS te ücretli yollardan kaçın dersek nasıl olur. çünkü otobandan gidince hiç bir yeri göremiyorsunuz. Bu konuda ne düşünüyorsunuz. Planlamada Edirneden sabah erken çıkıp öğlen gibi sofyada olmak ve akşama kadar sofyayı gezmek, sonra yine ertesi sabah erken çıkıp öğlen gibi Belgrad, yine aynı planla diğer şehirleri gezmek. tabi asıl amaç İtalyanın güneyine inmeden(Hala Napoliye inip ,inmemek arasında kararsızım) orta ve kuzey italyayı dolaşmak. Konaklama için ise Couchsurfing ve Kampinglerden faydalanacağız. Çünkü burada maliyet olarak en çok konaklama çıkıyor karşımıza. Kerem Çimen arkadaşımız benzer bir geziyi geçen sene yapmıştı tek şikayeti çadırın küçük olmasıydı. busene daha büyük bir çadırla doğu avrupa turu yapacak.

Aygün abi bende tomtom kullanıyorum ve ücretli yollardan kaçın dediğinde seni otobanlara sokmuyor çok güzel manzarası olan şirin köylerin içlerinden götürüyor. Ama bazen otobandan 3-4 saatte gideceğin yolu 8-10 saatte bile götürdüğü oluyor rotayı çizerken her ikisinede bak zaman sıkıntısı olacağı durumlarda otobanı tercih edebilirsin.

keremcimen' Alıntı:
Aygün abi bende tomtom kullanıyorum ve ücretli yollardan kaçın dediğinde seni otobanlara sokmuyor çok güzel manzarası olan şirin köylerin içlerinden götürüyor. Ama bazen otobandan 3-4 saatte gideceğin yolu 8-10 saatte bile götürdüğü oluyor rotayı çizerken her ikisinede bak zaman sıkıntısı olacağı durumlarda otobanı tercih edebilirsin.

Teşekkür ederim keremcim. Verdiğin bilgiler çok işime yarıyor. Kampinglerde kendin yemek kahvaltı vs. yaptınmı. sadece dışarıdanmı takıldınız. İbade tamamda iaşe durumlarını nasıl hallettiniz. Lidl marketler bunun için baya iyi.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,453
Kayıtlı Üye Sayımız
172,106
Kaydolan Son Üyemiz
Ahmet AKGÜN

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR