Arazi Araçlarında Teknoloji

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan beatrix Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,295

Off-Road'da Pilotajmı?, Teknolojimi?

• Difransiyel kilidine Evet.

Kullanılan: 37 88.1%
  • Difransiyel kilidine Hayır.

Kullanılan: 5 11.9%

• Kullanılan toplam oy
    42

beatrix

Zirve
Yer
istanbul
Arazi araçlarımıza gelişen her türlü teknolojiyi yetiştiriyoruz....
Peki ya gerçek pilotaj?

Arazi araçlarımızda bizmi başarılıyız yoksa teknolojimi???

Etiketler

Ynt: Arazi Araçlarında Teknoloji

benim offroad bilgim vasat seviyede çok iyi degilim.ama gerçek olan birşey var pilotaj çok önemli..! teknoloji diye kastedilen eger kilit,lastik vinç vs.. ise bunlarsız yapılan ya tam olarak offroad degil yada ders alabileceginiz bir olaylar zincirinin başlangıcı olur..ergun abi hatırlarsan difender rampasının karşısındaki rampa eger senin kilitler olmasaydı denermiydin?bence tehlikeli bir rampaydı... sonuç olarak tüm bu yardımcı ekipman ve teknoloji hareket kabiliyetimizi artırır ve daha yüksege ve uzaga çıkmamızı saglar..ankette ki soruya yani kilide evet diyorum...

beatrix' Alıntı:
Arazi araçlarımıza gelişen her türlü teknolojiyi yetiştiriyoruz....
Peki ya gerçek pilotaj?

Arazi araçlarımızda bizmi başarılıyız yoksa teknolojimi???

ergün abi teknolojinin olmadığı off-road tabanvay yapılan trekking yani iki ayak yürüyüştür...

biz teknoloji harikası araçları daha da doldurarak off-road yapıyoruz...

örnek ben aracı 14 ay önce 17.500 liraya aldım...

şuana kadar yaptığım harcama 14.000 lira...

sonuç deli bir zj ;D ;D ;D ;D ;D

ve deli bir pilot...

BolbuzJack' Alıntı:
:eek: XJ çok mantıklı bir araçmış gerçekten ;D

vallahi neler yapmadık ki ;D ;D ;D ;D ;D

komple perfomans kitli şanzıman, komple ön takım, frenler balatalar diskler kampanalar fren merkezleri, yükseltme, lastik, flanş, vinç, ön-arka çelik tampon, sepet, dif koruyucular, rock slider vs...

yapılacaklar ... dif lock, şnorkerl ve su yalıtımı (kapalı devre buji ve kablo sistemi)...

sonra ne olacak ::smiley: ::smiley: ben bu aracı kamp aracı yapmaya karar verdim.

bana takla atacak bişey lazım "buggy" :eek: :eek:

seneye de 4x4 , 4200cc , 35" lastik, 2 koltuk bir yaratık düşünüyorum ... tabi plakasız...

yaptığım zj de onu çeken araç olacak ;D ;D ;D ;D

Gençlik yıllarımın konusu hala devam ediyor; 70 ve 80 li yıllarda asfalt yarışları yapardım, 1975 model trans-am çok sevdiğim ve elden en son çıkardıgım arabamdı ayrıca ford mustang ve dodge hemi charger kullandım. Araçların hepsi modifiyeli idi. modifiye lastikten başlar karbüratörde biter ve agırlığı azalmak için arka koltuk hatta cam silgilerini bile sökerdik.araçlar 200 - 300 km/h arası bir hıza ulasır ve yarışırdık. Şimdi plotaj nerde? bir kaç arkadaşım kazalarda öldü benimde bir kaç kazam var hasarlı. Hep rallicileri eleştirirdik ekipleri var 3 dakikada 4 amortisör degişiyor 5 dkikada şanzıman değişiyor ilk yardım icin saglık ekipleri var vs. diye. tabiiki aynı model ve marka araç bile olsa farkı modifiye ve plotaj belirler sonuca plotaj risk alma oranında aracı zorlama hız kesme gereken yerde hızı kesmeme vs. gibi dogrudan etki yapar. Sonuçta öğrendimki sürücü,araç ve yol bir bütün olmalıdır sürücü araçını ve yolu ne kadar hissedip ne kadar bütünleşirse o kadar başarılı olur ve emniyet can güvenliği esastır. Yani sürücü ne kadar iyi olursa olsun uygun araç yoksa hiç bir şey yapamaz ; araç ne kadar iyi modern olursa olsun sürüçü yolu bir an dahi kacırsa, araçın kontrolünde biran boşluga düşse bocalasa yada acemiyse işi biter ; yol ister asfalt ister çamur olsun sürücü ve araç uyum gösteremezse hareket kabiliyeti biter. Bence yarışı yada parkuru bitirmeyi esas alınca sürücü araç yol bir bütün halinde degerlendirilir durum degerlendirmesi modifiye tamamlanması gereken eksikler, ve sürücü kabiliyeti geliştirmesi, yol özelliği ayrı ayrı ele alınır bütünlüğü saglaması icin.Bu özelliklerden üçü ayrı ayrı ele alınınca tek başına hiç birinin önemi kalmaz. Bu ferrari alan birinin belediye otobüsü takip etmesi yada full modifiye jeep alan birinin saadece caddede gezmesi gibi komik bir şey olur. yada bütün test ve incelemelerde yılın en iyisi secilen marka onaylanır ve birinci ilan edilir gibi bir saçmalık ortaya çıkar.Caddelerimizde dolaşan yüzbinlerce euro ya müşteri bulan jeep tarifli markalar yolunu şaşırıp yoldan çıktıklarında kimsenin yüzüne bakmadığı lada nın marifetini hicranla seyrederler safkan jeep leri de uzay aracı zannederler. yani ayrı ayrı bir şey ifade etmeyen özellikler sürücü yol ve araç bir potada eritilip o şekilde degerlendirilir. Çenem düştü kusura bakmayın.

saygılar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR