Ayna Mahruti Değişmeden Kullanılabilecek En Büyük Lastik Ölçüsü Nedir?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan teknick Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 19
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,635

teknick

Jimnycim
Yer
Adana
Merhaba Arkadaşlar.
2006 model Jimny mi yeni aldım ve ilk işim buraya yazmak oldu. Naçizane bilgilerinizden faydalanarak bazı değişiklikleri sayenizde doğru olarak yapmayı düşünüyorum.

4" fourart yükseltme kiti ve çelik ön tampon alacağım.
Ancak lastikler konusunda tereddütteyim çünkü ayna mahruti hesapları konusunda bilgi sahibi değilim. Ayna mahrutiyi değiştirmeyi zorda kalmadıkça pek düşünmüyorum.
Bu nedenle 15" jant ile kullanabileceğim en büyük lastik ölçüsü ne olabilir yardımcı olursanız çok sevinirim.
Lastikleri BF goodrich MT almayı planlıyorum.

Şimdiden teşekkürler.

Etiketler
Ynt: Ayna Mahruti Değişmeden Kullanılabilecek En Büyük Lastik Ölçüsü Nedir?

Merhaba yeni aracınız hayırlı olsun. Benim bilgime göre, ayna mahruti büyük jant a geçince değişiyor. Çünkü değişmez ise araba hantallaşıyor. Siz 15 jantı değiştirmez iseniz ayna mahruti değişimine gerek olmaz bence.

Öncelikle teşekkür ederim.

Her ne kadar jant küçük olsa da yanak kalınlığı arttığı için jant kadar olmasa da hantallaşma olmaz mı?
Sonuçta 15"jantta 35x13.50R15 ölçülerinde off-road için lastik var.
Ayna mahruti değişmeden bu lastik kullanilabilir mi?

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba,
benim yanıtım standart ölçüde en büyük lastik içindi, sizin isteğiniz offroad latiği takmak. 35 inch lastikte ihtiyaç olabilir.

Verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim.
Peki standart ölçülerde kullanabilecegim en büyük ölçü nedir sizce?

En büyük ebat için, kesin bir sey diyemem çünkü araca göre değişir. Forumu dolaştınız mı? Konuyla ilgili bilgi vardır, En doğrusu deneyenlerin yorumudur bence.

Forumu iyice taradım ancak net bir bilgiye ulaşamadım.
Yabancı sitelerde % 3 ten fazla lastik çapını büyümeyin yazan yerler buldum ancak % 3 çok az.
Birçok kişi ebatları bayağı büyütüyor hepsinin ayna mahrutiyi değiştirdiğini zannetmiyorum. :(

Aracım 2006 Suzuki Jimny

Off-road yapanların neredeyse tümü değiştiriyor. Çünkü aracın çabuk devirlenmesi önemli bir unsur. Lastik çapının büyütüldüğü zaman ayna mahruti değişimi yapılmasının temel amacı bu zaten.

ayna mahruti değişmeyecekse takacağınız max. ölçü 30 inc. yine araç arazi dışında hantal olacak ama arazide sorun yaşamazsınız.

grk41' Alıntı:
ayna mahruti değişmeyecekse takacağınız max. ölçü 30 inc. yine araç arazi dışında hantal olacak ama arazide sorun yaşamazsınız.
Teşekkür ederim.
Peki 30" için geniş tabanlı bir lastik için mesela 265 taban kullanilabilir mi?

alacağınız ölçü 30 x 9,5 x 15.

bf goodrich de de bu ölçüde MT lastik var. Ben federal MT kullanıyorum bu ölçüde.

4" yükseltme kitiyle çamurlğa sürtmeden 30*9,5-15 takılabiliyor , ebat aracın torkunu (yokuşta kalkışını) azaltacak ve yakıtı artıracaktır , ancak takip ettiğim kadarıyla bu ebatta araç çok sıkıntı olmadan kullanılabiliyor, daha buyuk ebatla bence araç için sakıncalı bu araçların aksları ince difransiyeleri kucuk direksiyon kutusu buyuk ebat için uygun değil ve en önemlisi ayna mahruti olmadan araç cok az yokuşta 4-2 de kalkmaz ve yürürken yokuşta cok dusuk vides ve hızda çıkmaya baslarsınız, bu eabtan buyuk lastik ebadında ayna mahruti değişimi yapsanız bile 70 beygir bir aracda son hız oldukça düşecektir ( 90 km/h uygun devirde geçmez)
bu nedenle bence bu araçlara uygun en mantıklı ebat 30*9.5 tir. tabanın 9.5 olması da yeterlidir 1000 kg ı geçmeyen bir araçta 265 ve uzeri lastik gereksizdir. bu ebada ayna mahruti oranları değişirse çok daha iyi olur...

30*9,5 üzerine çıkmayın derim , bu ebadı da mümkünse ayna mahrutı degısımı ıle destekleyın( aracın torku azalmasın ve yakıtı artmasın) , bu araçlar 1300 motor 70 bg civarı , 30 ınc ebattan buyuk ebatlar ıcın bu aracın aksaları ınce, difransıyellerı kucuk, direksiyon sıstemı zayıf , beygırı dusuk , komple revizyon da yapamayacağınıza göre 30 ınc den yukarı çıkmayın gereksızdır, ebatı buyutsenız ve ayna mahrutıyı degıstırsenız bıle yukarıda saydığım elemanlar kırılacak ve araç 90 km/ saat ı geçmeyecek .... bence değmez
265 taban 900 kg lık bır araç ıcın cok genış bence 215 ve 245 arası uygun ( maksımum 9.5 ınc)
naçizae fikirlerim bunlar... saygılar

oky' Alıntı:
30*9,5 üzerine çıkmayın derim , bu ebadı da mümkünse ayna mahrutı degısımı ıle destekleyın( aracın torku azalmasın ve yakıtı artmasın) , bu araçlar 1300 motor 70 bg civarı , 30 ınc ebattan buyuk ebatlar ıcın bu aracın aksaları ınce, difransıyellerı kucuk, direksiyon sıstemı zayıf , beygırı dusuk , komple revizyon da yapamayacağınıza göre 30 ınc den yukarı çıkmayın gereksızdır, ebatı buyutsenız ve ayna mahrutıyı degıstırsenız bıle yukarıda saydığım elemanlar kırılacak ve araç 90 km/ saat ı geçmeyecek .... bence değmez
265 taban 900 kg lık bır araç ıcın cok genış bence 215 ve 245 arası uygun ( maksımum 9.5 ınc)
naçizae fikirlerim bunlar... saygılar

Jimny 84 bg. Ote yandan, yukseltilmiş, mt veya ext. Lastikli 900 kg araç 90 ı geçiyorsa da geçmemekte fayda var. :smiley:

Teşekür ederim vediğiniz bilgiler için.
4" yükseltme kitini zaten alacağım. 30" lastikle sürtmemesi de ayrı bir sevindirici haber oldu.
en azından çelik tampon modifikasyonunu bir süre erteleyebilirim.
Bu arada Jimny 1165 kg mış:smiley: bendeki mi acaba daha ağır?

30x9.5x15 MT için üzerindeki standart jantları kullanabilir miyiz?
veya üzerindeki jantların 30x9.5x15 için olanı var mıdır?
veya yeni jant alırsak ölçüleri ne olmalıdır?

30x9,5x15 , 235x75x15 herikisi de uygun,
standart jantla kullanılabilir. bi ihtimal rot başına sürtebilir.

illa jant alacaksanız 15-8 / -20 ofsetli almanız uygun olur.

jimi 1200kg e yakın , 900kilo olan samurai olabilir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR