Az Önce Fransa'yı Dinledim[ Mid.alan42 Mobil - Ch21 - Mevkii: Kadıköy-ıst]

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Kule42 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,917

Kule42

TB2DBC
Yer
Istanbul - Kadıköy
Selamlar Arkadaşlar

Bugün ilk defa kullandığım Midland Alan 42 CB Cihazım ile ofisde bir dışarı çıkayım dedim - Fransa dan bir istasyonun çağrısını duydum.

Istanbul - Kadıköy 12:58

Doğrudur herhalde :smiley:

Paylaşmak istedim

Herkese hayırlı günler

Kule42-IST - 21 [CB]

Etiketler
Ynt: Az Önce Fransa'yı Dinledim[ Mid.alan42 Mobil - Ch21 - Mevkii: Kadıköy-ıst]

Merhaba, Hoşgeldiniz o zaman :smiley:

Ben de mütevazı antenimle bugün İngiltere, Almanya vs ile görüştüm :smiley:

Eskiden, CB telsiz kullanımına ilk izin verildiği zamanlardan bahsediyorum, 40 kanal AM vardı. Özellikle yaz aylarında İtalyanlar bol bol duyulurdu kanallarda. Biz de zaman zaman selamlaşırdık. Böyle başladı CB DX olayı benim için :smiley:

Şimdi (yani epeydir) amatör telsiz lisansı da olduğundan frekanslarda daha kolay gezinip bizzat görüşme de yapabiliyorum.

Ancak uzun süre, CB frekanslarında DX (uzak görüşme) yaptım. Cihaz ve antenler tavkiye edildi, mesafeler arttı.

Onun için gülümsedim mesajınızı okurken. Hoşgeldiniz o zaman :smiley:

Selamlar

www.amatortelsiz.com

Çok teşekürler Hoşbulduk ,

Sanki 90 lar daki CB frekansında konuşmuyorum gibi , yurtiçi yerine yurtdışından daha çok kişiyi duyuyorum :smiley:

o kadar CB satılıyor nerede bu insanlar :smiley:

Hayırlı günler

Kule42' Alıntı:
Selamlar Arkadaşlar

Bugün ilk defa kullandığım Midland Alan 42 CB Cihazım ile ofisde bir dışarı çıkayım dedim - Fransa dan bir istasyonun çağrısını duydum.

Istanbul - Kadıköy 12:58

Doğrudur herhalde :smiley:

Paylaşmak istedim

Herkese hayırlı günler

Kule42-IST - 21 [CB]
Merhaba,
Bizde yakında sizin sahibi olduğunuz telsizden almayı düşünüyoruz. Acaba standart antenle mi Fransa ile görüştünüz?

Merhaba,

İzninizle ben de yardımcı olmak istiyorum.

Fransa veya başka uzak bir yer veya ülke ile görüşmek, tamamen atmosferik koşullara bağlı. Propagasyon dediğimiz bu olay olmadığı takdirde isterseniz yüzlerce Watt veya hatta bir sürü Kilowatt güçle çıkış yapın o kadar uzağa gidemezsiniz. Elbette ki anten çok önemli.

Türkiye'de olduğunu sanmıyorum ama edinme olanağız varsa President WA-27 gibi veya Türkiye'de satıldığını bildiğim Sirio Performer 5000 KPL gibi güzel bir mobil anten edinin. Mobil için.

Eğer sabit istasyon olarak kullanacaksanız, kaliteli bir 5/8 çatı anteni edinin. Bir çok anlamda yararını görürsünüz.

Ben, AMPRO firmasının 10 metre için ürettiği AMPRO10 antenini kullanıyorum. Önü açık olduğu için balkonda da iyi sonuç vermişti, çatıya alınca da iyi sonuç verdi. Yaklaşık 2.5 metre uzunluğunda bir anten. Çatıda dikkat çekmiyor. Hem dikkat çekmesini (bu aşamada) istemediğim için Sirio'nun 4 elemanlı yagi antenini (http://www.sirioantenne.it/prodotti_all.php?category=HF+%283-30+MHz%29+Base+Antenna&antenna=SY-4&idc=1008171241&idg=1008171169&idp=1384338434) veya Amerikan Maco firmasının Y-Quad antenimi (http://www.macoantennas.net/AntennaDetailedPages/YQuad.html) kullanmıyorum.

Anten konusu, uzun iştir :smiley: Siz de deneyimlerinizi bizimle paylaşırsanız seviniriz.

Selamlar

Sayın Mohawk

Evet standart anten ile , çok şaşırdım acaip sevinmiştim , o gün sonra kısa bir araştırmadan sonra ,
eyilmaz beyin de dediği gibi Propagasyon un ne kadar önemli olduğunu hatta tahmin haritalarının internette bulunduğunu gördüm.

Sayın eyilmaz bu değerli bilgileriniz için çok çok teşekkür ediyorum.

Sizler gibi arkadaşlar sayesinde telsiz merakımız hep taze kalacak :smiley:

Teşekkürler

Hemen antenleri incelemeliyim :smiley:

eyilmaz' Alıntı:
Merhaba,

İzninizle ben de yardımcı olmak istiyorum.

Fransa veya başka uzak bir yer veya ülke ile görüşmek, tamamen atmosferik koşullara bağlı. Propagasyon dediğimiz bu olay olmadığı takdirde isterseniz yüzlerce Watt veya hatta bir sürü Kilowatt güçle çıkış yapın o kadar uzağa gidemezsiniz. Elbette ki anten çok önemli.

Türkiye'de olduğunu sanmıyorum ama edinme olanağız varsa President WA-27 gibi veya Türkiye'de satıldığını bildiğim Sirio Performer 5000 KPL gibi güzel bir mobil anten edinin. Mobil için.

Eğer sabit istasyon olarak kullanacaksanız, kaliteli bir 5/8 çatı anteni edinin. Bir çok anlamda yararını görürsünüz.

Ben, AMPRO firmasının 10 metre için ürettiği AMPRO10 antenini kullanıyorum. Önü açık olduğu için balkonda da iyi sonuç vermişti, çatıya alınca da iyi sonuç verdi. Yaklaşık 2.5 metre uzunluğunda bir anten. Çatıda dikkat çekmiyor. Hem dikkat çekmesini (bu aşamada) istemediğim için Sirio'nun 4 elemanlı yagi antenini (http://www.sirioantenne.it/prodotti_all.php?category=HF+%283-30+MHz%29+Base+Antenna&antenna=SY-4&idc=1008171241&idg=1008171169&idp=1384338434) veya Amerikan Maco firmasının Y-Quad antenimi (http://www.macoantennas.net/AntennaDetailedPages/YQuad.html) kullanmıyorum.

Anten konusu, uzun iştir :smiley: Siz de deneyimlerinizi bizimle paylaşırsanız seviniriz.

Selamlar
Merhaba Eyilmaz,
Biz araç için mıknatıslı mobil anten almayı planlıyoruz. Muhtemelen oda Midland 18-244M ve ML145 olacak? bize önerebileceğin daha iyi veya performansı kanıtlanmış mıknatıslı mobil anten var mı?
Teşekkürler

Merhaba,

Mıknatıs dipliği ve anten ayrı da satılabiliyor. İlla set olmak zorunda değil.

Bu nedenle, benim yaptığım yanlışı yapmayın deriml :smiley: Hesaplı olsun diye ucuz bir diplik aldım ve deneme amaçlı olarak sahip olduğum AMPRO10 ile 2.5 çelikten tek parça antenlerimi sürüş sırasında da kullanmak istedim. Hem dipliğin bir ucuz olması hem de antenlerin epeyce uzun olması nedeniyle ne zaman ki 80 km/saat hızı geçtim, diplik uçtu :(

O nedenle sağlam bir diplik alın. Dipliğin bağlantısının ama alacağınız antene uygun olması gerekir. Benim gibi çok ekstra bir bağlantı talep etmeyeceğinizi düşündüğümden (benimki 3/8 inch) piyasadaki antenler uyum konusunda sizi üzmeyecektir.

Bir önceki yanıtımda belirttiğim antenleri, bugün taradığım Alamn telsiz forumlarında öne çıkarılanlardan seçmiştim. Bulamayabilirsiniz.

Bulabileceğiniz bir antenin linki sunuyorum. Uzunluğu ve fiyatı size uygunsa tavsiye ederim. Antenin mümkün olduğunca uzun olmasına dikkat edin (bobinli dahi olsa).

http://www.dnsonlineshop.com/TURBO-5000-PL-MOBIL-TELSIZ-ANTENI_u_r_n_168.htm

Aşağıdaki biraz daha ucuz ve uzun.

http://www.dnsonlineshop.com/DV27-FIBER-MOBIL-TELSIZ-ANTENI_u_r_n_107.htm

Kolaylıklar diliyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR