Benim karavanım. Peugeot J5 Rapido (Özgür)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan zentoz Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 184
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 48,475

Etiketler
Ynt: Benim karavanım. Peugeot J5 Rapido (Özgür)

ses ver :smiley:
ne yapıyorsun sesin çıkmıyor, yaramaz bir şey yok inşaallah

Abi haklısın bayadır giremedim siteye o yüzden bir şey yazamadım ama Allah'a şükür her şey iyi. Önceki gün akü işini hallettim. Aracın iki aküsü'de ölmüş. Resmen ölmüş. Yenilerini indirimli bir şekilde aldım aracın yeri müsait olmadığı için istediğim amperde akü takamadım ama yükseltebildim. Bu arada solar panelide aldım ama bugün hava yağışlı olduğu için montaja giremiyorum. Ağustosun ilk haftası anahtar çeviricez, ozamana yetirtirmeye çalışıyorum. Bu hafta yatak işinide halledicem.

Yeni aküler[attachment=1]

Fotoraf

akülerin hayırlı olsun :smiley:, en azından kafan rahat olacak,
arada bir yaz bilelim iyi olduğunu,
kolay gelsin,
selamlar :smiley:

Özgür,gelişmeleri foto destekli bekliyoruz.
kolay gelsin . selamlar

Solar paneli bu hafta monte etmeye çalışacağım yanlız akıma bir şey takıldı. Maltepe buluşmasında aküy7a yakın pozitif kabloya 15 lik bir sigorta takmanın iyi olacağı konuşulmuştu. Bunu nasıl monte edeceğimi açıklayabilecek var mı acaba? Nasıl bir parça bu?

zentoz' Alıntı:
Solar paneli bu hafta monte etmeye çalışacağım yanlız akıma bir şey takıldı. Maltepe buluşmasında aküy7a yakın pozitif kabloya 15 lik bir sigorta takmanın iyi olacağı konuşulmuştu. Bunu nasıl monte edeceğimi açıklayabilecek var mı acaba? Nasıl bir parça bu?

Özgür sigorta araç sigortaları, bu yüzden 15amp bir sigortayı araya bağlayacaksın, sigorta kutuları hazır olarak var, yabii orada nerede bulursun bilemiyorum

buralpdi' Alıntı:
Özgür sigorta araç sigortaları, bu yüzden 15amp bir sigortayı araya bağlayacaksın, sigorta kutuları hazır olarak var, yabii orada nerede bulursun bilemiyorum

Abi esas sorun or zaten. ama herşeyi bulmayı becerdik şidiye kadar onuda hallederiz artık :smiley:
halilo11' Alıntı:
bende de iki tane günes paneli var ikiside 50 watlik ben birini akü icin digerinide birtane pevraneye bagladim aküsüz calisiyor günes oldugu sürece iyimi yapiyorum bilmiyorum
50 watlığı sadece pervane için kullanamak biraz yazık olmuş gibi geldi bana. regulatörlerde bir çıkış daha var lamba işareti bulunuyor. Onu kullanabilirdiniz hemde o 50 lik ile ekstra akülere şarj gönderirdiniz gibi geldi bana ki ben öyle yapacağım.

En sonunda güneş panelini taktım :smiley: Tek başına çalışmanın zorluğunun yanı sıra çalışacak yerimin olmaması bayağı ağır geldi. Aynı zamanda Fransızlara bir konu anlatmanın ve buna düzgün bir cavap almanın. Parça bulma zorluğunu katmıyorum. Ama mutluyum.

Önce panelin yerini belirleyerek başladım. daha sonra ayaklarının yerini kalemle işaretledim

[attachment=1]

bundan sonra aldığım zımpara ile çizdiğim ayak yerlerini güzelce zımparaladım.
[attachment=2]
[attachment=3]

Zımparaladığım yerleri kitin içinden çıkan temizleme solüsyonu ile güzelce silip kirinden arındırdım. Ve yaklaşık 1 dakika kurumasını bekledim.

[attachment=4]

Fotoraf

Fotoraf1

Fotoraf3

Fotoraf4

Bu sırada panelin destek ayaklarını Skaflex 221 ile güzelce mastikledim.
[attachment=1]

Kuruyan yerlere paneli koydum büraz üsten baskı yaptıktan sonra ayakların çevresine tekrar Skaflex çektim ve fazlalıkları aldım.

[attachment=2]
[attachment=3]

Daha sonra tavandan delik açma işine giriştim. Ki bu şarjlı matkap bulmam gerektiği için çünkü elektrik bağlantım yoktu bir gün sonra gerçekleşti. Bu sırada panonun üstünü kutusuyla örttüm çünkü aküye bağlı değildi.

Önce deliğin yerini belirledim ve bant çektim aynı işi içerdende yapttım. Daha sonra değili açtım ve kabloyu geçirdikten sonra su geçirmemesi için özel kapağını monte ettim.

[attachment=4][attachment=5]

Fotoraf5

Fotoraf6

Fotoraf7

Fotoraf8

Fotoraf9

Devam
[attachment=1]
[attachment=2]

Arada birde kendimi boy aynasından çektim. kafamda gördüğünüz fener gerçekten çok işime yaradı. Eldivenler ise acayip bir dahatlık herkese tavsiye ediyorum. Ele tam oturuyor ve bu işler için dizayn edilmiş. Zaten maske benim için olmazsa olmaz.

[attachment=3]

Regülatörü yerine sabitledim.

[attachment=4]

Kabloları kağının yanından aşağı indirip aracın kendi elektrik sistemine paralel olarak aküye kadar gittim ve aküyü bağladım. Bu arada aküden hemen önce pozitif kabloya 15 amp bir sigorta koydum her ihtimale karşı. Önce regülatöre aküyü bağladım daha sonra güneş panelini bağladım ve en sonunda oldu. :smiley::smiley:
[attachment=5]

Fotoraf10

Fotoraf11

Fotoraf12

Fotoraf13

Fotoraf14

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

SON KONULAR

Geri