Bilgi Ricası;

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan brnx2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 108
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,625

brnx2

Ana Kamp
Merhaba;
Kısmetse bugün yeni aracıma kavuşuyorum, 2003 model TD5, aracın geçmiş vs bilgileri temiz zaten bir tanıdığım vasıtasıyla aldım. Tüm bakımları vs, yaklaşık 1000 km önce yapılmış, kısacası şuanda alıp hemen bineceğim.
Aklımda araç ile ilgili birkaç nokta var ki sizlerden destek rica ediyorum;
1)Aracın orjinal anahtarı mevcut ancak yedek anahtarı yok, nasıl yedek anahtar edilnebilirim veya yaptırabilirim? (Immobiliser konusuna hakim değilim)
2)Hem ön hem arka sunroofun güneşlik perdesi rezalet halde değiştirmek için ne yapmalıyım? Hatta o çift parçalı iki adet güneşliği bulabileceğimden bile emin değilim.
3)Kullanma kılavuzu aramama rağmen resmen bulamadım başarısız bir google araması oldu sanırım, elinde bulunan varsa tembellik yapıp rica edebilir miyim?
4)Aracın tüm bakımlarının tanıdığım iyi bir usta tarafından yapıldığını biliyoum, ama bunun dışında dikkat etmem gereken, gözden kaçması muhtemel ekstra herhangi birşey var mı, deneyimlerinizden yararlanmak isterim.
5)Araçla ilgili paylaşacağınız bol bol detay bilgilere ihtiyacım var:smiley:

Teşekkür ederim,
Saygılarımla

Etiketler
Aracınızı iyi günlerde kullanmanız dileğiyle
1- Anahtar yoksa durum biraz kötü, bendeki plastik kısım eskidiğinden değişmişti komple anahtarı sorduğumda 400 gibi bir cevap almıştım ama TL mi EURO mu hatırlamıyorum. En iyisi anahtarınızı kaybetmeyin
2- Bildiğim kadarıyla tavan tamamen sökülmesi gerekiyor, iki günlük iş, yapmayı düşünürseniz isabetli olur çünkü araçlar belli bir zaman sonra sunroof etrafından su almaya başlıyor, hem perdeleri değiştirmiş olursunuz hem de olası bir su almayı önleyici tedbir alırsınız.
3- Kullanma kılavuzunuz
http://www.lrocb.be/LR_Doc/D2/D2_Owners_Handbook_2004_NAS.pdf
4- Başlangıç olarak 3 Amigo tanışabilirsiniz, korkmayın onlar sizin dostunuz. Kısaca yaşadıkça ve kullandıkça aracınızı tanırsınız, LR gurubu araçların en büyük özellikleri nev'i şahıslarına münhasır olmasıdır. Ortak noktalar çoktur, önceden haber verirler, ara sıra, bazen bazen, sık sık saç baş yoldurdukları görülmüştür.
5- Sitemiz bir süre önce yenilendi, bu arada resimli anlatımlar kayboldu, ortak sıkıntılı konular yazılı olarak var ama resimli açıklamalar resimsiz olarak var, biraz siteye göz atarsanız ne nedir fikriniz olabilir.

Merhaba;
Kısmetse bugün yeni aracıma kavuşuyorum, 2003 model TD5, aracın geçmiş vs bilgileri temiz zaten bir tanıdığım vasıtasıyla aldım. Tüm bakımları vs, yaklaşık 1000 km önce yapılmış, kısacası şuanda alıp hemen bineceğim.
Aklımda araç ile ilgili birkaç nokta var ki sizlerden destek rica ediyorum;
1)Aracın orjinal anahtarı mevcut ancak yedek anahtarı yok, nasıl yedek anahtar edilnebilirim veya yaptırabilirim? (Immobiliser konusuna hakim değilim)
2)Hem ön hem arka sunroofun güneşlik perdesi rezalet halde değiştirmek için ne yapmalıyım? Hatta o çift parçalı iki adet güneşliği bulabileceğimden bile emin değilim.
3)Kullanma kılavuzu aramama rağmen resmen bulamadım başarısız bir google araması oldu sanırım, elinde bulunan varsa tembellik yapıp rica edebilir miyim?
4)Aracın tüm bakımlarının tanıdığım iyi bir usta tarafından yapıldığını biliyoum, ama bunun dışında dikkat etmem gereken, gözden kaçması muhtemel ekstra herhangi birşey var mı, deneyimlerinizden yararlanmak isterim.
5)Araçla ilgili paylaşacağınız bol bol detay bilgilere ihtiyacım var:smiley:

Teşekkür ederim,
Saygılarımla
Aracınız hayırlı olsun, bende de 2003 Td5 var.
1-Bende de anahtar tek. Kilitçi yaparız abi dedi ancak yapılamadığını başka kanaldan öğrendim. Bu şekilde yaşamaya karar verdim :D
2-Çift parçalı perdeler Kayalarda var diye biliyorum. En sağlıklısı tavan döşemesini söktürüp komple sunroof tahliye ve lastik bakımını yaptırtmak. Ben şanslıydım, aldığımda yapılmıştı.
3-Arkadaş link atmış. Ararsanız çok daha detaylı kılavuzlar da var, ben komple electric circuit manualini bile buldum
4-Bende takıntı var, ikinci el aldığım her araçta (zaten sıfır hiç araç almadım kullandığım şirket araçları haricinde :D ) tüm yağları değişip her yerine zamanla kendi gözümle bakım yapıldığını görmem gerek. Buna rağmen halen ACE ve Fren sıvılarını değiştirtmeyi başaramadım....
5-Düşmanı ve dalga geçeni çok olsa da ben aracımızı çok çok seviyorum. Herşeyden önemlisi hanım çok seviyor :D Hem hanımın günlük sürdüğü, içinde bebek koltuğunda bebeğin manzara seyrede seyrede gittiği, bana hobi zevki veren, klasik/modern çizginin tam ortasında er alan bu vergi diliminde uzun yol da yapan araziye de krallar gibi çıkan AVM garajına giren başka bir araç varmıdır bilmem :D Tabi sıkıntıları var, herşeye rağmen sanayiyi sevmek lazım, araçla ilgilenmek lazım, plastik kalitesi dandik, plastik değil gofret bazı kısımlar, ama yine de seviyoruz kendisini :D

hayırlı olsun aracın,ilgi ister emek ister.disco bu.
bakımlısının tadından yenmez,kronik dertleri vardır ama bakma milletin lafına,vergi avantajı,cüssesi iç hacmi arazi mukavemeti diye sayarsak birçok muadilinden daha kişiliklidir.
anahtarı kaybetme.immolizer olmasada yaptır bir tane koy bi köşeye.bu arabayı alan illaki dere tepe gezer dağ başında anahtar arama.
sıvı değişim zamanları önemli.aksatma.three amigos u dert etme,hepsinin çözümü var.altını üstünü incele dokun.ilgilen kısaca.
sunroof illaki sökülecek.söktür temizlet bi 10 sene daha kafan rahat olsun.
küçük bir çanta yap.wd40 balata spreyi vs olsun içinde
şnorkel tak,temiz hava alsın motor.
bf lastik tavsiyem şehir içi güzel arazi tartışılmaz.
gıcırtıları tıngırtıları dert etme.benim kadar kimse uğraşmamıştır ben kesemedim.
2004 model sahibi olarak naçizane tavsiyemdir.
kazasız güzel günlerde kullanman dileği ile

erdinç çelik

Arkadaşlar diyorum artık hepinizle arkadaş olduğumdan şüphem yok, ya da dert ortağı demeliyim:smiley:
Öncelikle herkese ayrı ayrı teşekkür ederim,
Manuel'i incelemeye başladım, aracımla ilgilenmeyi düşünüyorum. Hatta size biraz ironik bir olay anlatayım hemen;
Dün arabayla eşimle birlikte ilk sürüşümüzü yaptık, sabah Bolu'ya gitme niyetiyle otoparka indim, arabanın altında hafif bir damlama fark ettim. Biraz titiz olduğum için yola çıkmadan hemen önce ustaya göstermeye karar verdim, Aracın devir daim hortumu ve fren hidrolik hortumunda sızıntı olduğunu fark ettik, ikisini de değişiriyorum. İş yoğunluğum sebebiyle Çarşamba günü servisten alabileceğim. Tabii ki Bolu'ya da eşimin aracıyla geldik :p
Benim aklımda ilk gözüme batan ve düzeltmem gereken yaklaşık 6-7 eksik var.
Aracın mekaniği ve gidişi aslında oldukça iyi durumda motordan bu kondisyonu beklemiyordum.
İlk iş tavan konusunu gündeme almayı düşünüyorum dediğiniz gibi önümüz kış, benim için uzun soluklu bir iyileştirme olacaktır, önereceğiniz iyi bir usta varsa bana yardım etmenizi rica ederim.(Döşemeci tavsiyeleriniz çok iyi olur)
Diğer aklımdakiler; Sürücü ve yolcu güneşliğini değiştirmek istiyorum, ikisinin de kulakları çatlak yakında kırılacaktır, belki çıkmacıda temiz bir çift bulurum. Sonrasında ilk gözüme batan kozmetik iyileştirmeler önceliğim olacak.
2. etapta Safari şınorkel ve kol dayamaları yenilemek istiyorum.
Aslında teyp, mp3 player mümkünse geri görüş kamerası gibi bir multimedia çözüm istiyorum ama direksiyon kumandasını da kullanabileceğim bir çözüm yok galiba, en azından kabaca göz attığım yabancı forumlarda teyp değiştiği anda direksiyon kumandasının kullanılamadığından bahsedilmiş.
Bakalım adım adım pırıl pırıl hale getireceğimi umarım..

Güneşlik kapağı kırıktı, onu bile tamir ettirdim ben. 2002 stop tarzı plastik tamiri yapan yerler cillop gibi yapıyor. Hiç çıkmayla uğraşmayın. Dandik şnorkel yerine ben de para olunca safari şnorkel almak için bekliyorum bakalım. Teybe ben de kafayı takmıştım ama ne yaparsanız yapın orjinal 11 hoparlörlü Harman Kardon ses kalitesi gibi olmuyormuş değiştirince. Subwoofer dahil bir sürü patlak hoparlör çıktı, hepsinin körüklerini tamir ettirdim mükemmel oldu. Mp3 yerine Cd changer ile audio CD kalitesini yaşamaya karar verdim:smiley:))))

Umut bey güneşlikleri nerede Tamir ettirdiğinizi bana mesaj atabilirseniz çok memnun olurum.Aslında teyp konusunda haklı olabilirsiniz ama belki iyi bir ustayla doğru ürünü bulursam performans alırım, malum mp3 olmadan hayat zor:smiley:
Bir rica daha; Hoparlör tamiratını nerede yaptırdınız acaba?
Off soracak çok fazla başlık var:smiley:

Umut bey güneşlikleri nerede Tamir ettirdiğinizi bana mesaj atabilirseniz çok memnun olurum.Aslında teyp konusunda haklı olabilirsiniz ama belki iyi bir ustayla doğru ürünü bulursam performans alırım, malum mp3 olmadan hayat zor:smiley:
Bir rica daha; Hoparlör tamiratını nerede yaptırdınız acaba?
Off soracak çok fazla başlık var:smiley:
Selamlar, hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama ben hepsini Ankarada yaptırdım. Güneşlik tamirini 2002 Stop far/tampon tamiri yapan yer yaptı Şaşmaz sanayide. Hoparlörleri de Hakan Ticaret-Etlikte yaptırdım. Oğlanın annesi Almanya Blaupunkt hoparlör fabrikasından emekli olmuş, buraya gelmiş dükkan açmışlar. Direk duayen :D

Aracınız hayırlı olsun. Güle güle kullanın.

Benin güneşlikler kırılmıştı. Ebay'dan 30 dolara 2. el almıştım. Döşemeciye gittiğimde abi bütün tavanı sökmemiz lazım falan demişti. Bende hadi len deyip, başka bir serviste beraber taktık 5 dakikada.
Teyp konusunda detaylı bir konu açmıştım linkini aşağıda veriyorum.

Discovery 2 Teyp Güncellemesi

Teyp yenisi ile değiştikten sonra, ses kalitesi daha güzel oldu. Bu tabii taktığınız teybin modeli ile alakalı ama ben aracın anfisinide kullanıyorum. Sadece cd changer iptal oldu. Ses kalitesi için bütün hoparlörlerinizin çalıştığından emin olun. Benim subwoofer patlakmış mesela. Küçükyalı'da Bolero Müzik var. Hoparlör tamiri yapıyorlar, çok eski bir dükkandır. 80'li yıllarda kaset doldurttururduk. Ben onlara yaptırdım, gayet güzel çalışıyor.
Herkese iyi haftalar,

Aracınız hayırlı olsun. Güle güle kullanın.

Benin güneşlikler kırılmıştı. Ebay'dan 30 dolara 2. el almıştım. Döşemeciye gittiğimde abi bütün tavanı sökmemiz lazım falan demişti. Bende hadi len deyip, başka bir serviste beraber taktık 5 dakikada.
Teyp konusunda detaylı bir konu açmıştım linkini aşağıda veriyorum.

Discovery 2 Teyp Güncellemesi

Teyp yenisi ile değiştikten sonra, ses kalitesi daha güzel oldu. Bu tabii taktığınız teybin modeli ile alakalı ama ben aracın anfisinide kullanıyorum. Sadece cd changer iptal oldu. Ses kalitesi için bütün hoparlörlerinizin çalıştığından emin olun. Benim subwoofer patlakmış mesela. Küçükyalı'da Bolero Müzik var. Hoparlör tamiri yapıyorlar, çok eski bir dükkandır. 80'li yıllarda kaset doldurttururduk. Ben onlara yaptırdım, gayet güzel çalışıyor.
Herkese iyi haftalar,
Özellikle subwoofer ve kapılarda yukarıda güneşe maruz kalanlar %90 patlak çıkıyor. Yaptırınca da cillop oluyor dediğin gibi harbiden.

Süper insanlarmışsınız, ilk iş Bolero'yu arıyorum:smiley:
Çarşamba işe gitmiycem gibi görünüyor, biraz ilgilenmek istiyorum daha hevesimi almam lazım:p
Off aklımda çok eksik var resmen heyecanlanıyorum:p

Galiba heyecandan aklınıza bir sürü şey geliyor, normaldir. Ben size sıralamayı yazayım takıldığınızda yardımcı olmaya çalışıyoruz
1-Kozmetik
2-Lastik (İş buradan sonra kopuyor)
3- EGR iptali nasıl oluyor?
4- EGR yetmedi ECU Remap
5- Geçenlerde ufak çaplı off road yaptık, diğer araçları görünce benimkinin ön amortisörler sönük gibi geldi bana, hani hafiften yükseltsek fena olmaz mı?
6- Yine geçenlerde off road yaptık, alternatöre çamur kaçtı, sonra akü bitti, hava filtresi de ıslanmış motor kendini korumaya aldı, yedek filtre de yoktu, hani diyorum ki şu araç yanındaki snorkel denen şeyden taktırsam.
7- Geçen hafta sonu arkadaşlarla gittiğimiz piknikte girdiğim çukurdan başka aracın vinci sayesinde çıktım, araçta vincin olması büyük bir konfor, bana uygun vinçler hangisi?

2 ve 3 madde kendi arasında yer değiştirebilir, birşey fark etmiyor sadece hayat tarzınız bir anda değişiyor.

Bu arada aracınızın şanzıman yağı ve filtresi, dif yağı, MAP/MAF sensör temizliği, filtreler değişimi, akü kontrol/değişim, yaparsanız aracınız fabrika çıkışına yakın olabilir.

Naçizane tavsiyem 1 numarada kalmanız, yoksa 2016 yılı bütçe planlamanız içine bir adet td5 başlığı açmanız gerekebilir.

Hah işte böyle oluyor zaten, ilk motora başladığımda bana scooter olsun 250 lik yeter demiştim.
Son durum itibarı ile 2 sene R 1200 GS'e bindim. Hanım korkusuna birkaç ayrdı binmiyorum:smiley:
Hocam Kozmetik,Lastik, Snorkel,Remap banko:p

En önemli kısım "Şanzıman yağı ve filtresi, dif yağı, MAP/MAF sensör temizliği, filtreler değişimi, akü kontrol/değişim, yaparsanız aracınız fabrika çıkışına yakın olabilir."
Bunların tümünü kendim yapabilsem harika olur ama elim pek yatkın değil. Azimli olabilirim, meslek itibarı ile ağır işlerde pek yokum:smiley:

Galiba heyecandan aklınıza bir sürü şey geliyor, normaldir. Ben size sıralamayı yazayım takıldığınızda yardımcı olmaya çalışıyoruz
1-Kozmetik
2-Lastik (İş buradan sonra kopuyor)
3- EGR iptali nasıl oluyor?
4- EGR yetmedi ECU Remap
5- Geçenlerde ufak çaplı off road yaptık, diğer araçları görünce benimkinin ön amortisörler sönük gibi geldi bana, hani hafiften yükseltsek fena olmaz mı?
6- Yine geçenlerde off road yaptık, alternatöre çamur kaçtı, sonra akü bitti, hava filtresi de ıslanmış motor kendini korumaya aldı, yedek filtre de yoktu, hani diyorum ki şu araç yanındaki snorkel denen şeyden taktırsam.
7- Geçen hafta sonu arkadaşlarla gittiğimiz piknikte girdiğim çukurdan başka aracın vinci sayesinde çıktım, araçta vincin olması büyük bir konfor, bana uygun vinçler hangisi?

2 ve 3 madde kendi arasında yer değiştirebilir, birşey fark etmiyor sadece hayat tarzınız bir anda değişiyor.

Bu arada aracınızın şanzıman yağı ve filtresi, dif yağı, MAP/MAF sensör temizliği, filtreler değişimi, akü kontrol/değişim, yaparsanız aracınız fabrika çıkışına yakın olabilir.

Naçizane tavsiyem 1 numarada kalmanız, yoksa 2016 yılı bütçe planlamanız içine bir adet td5 başlığı açmanız gerekebilir.
:smiley:))))))))))))))))))))))))))))))))))
İşte bu sebepledir ki 265-55-18 BFG AT yerine 255-55-18 Kumho vakumlu aldım 1 takım devam ediyorum :D :D :D Sıfır yükseltme var ama altta ön diff koruyucu, şanzıman koruyucu, arka diff koruyucu ve depo koruyucu var :D Hanım AVM kapalı garajlara giremezse oyar billa beni:smiley:)))

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR