Bir Amatör Telsizcilik Adayının Soruları, Gümrük, Anten Ve Genel Sorular

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan CNKNC Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,607

CNKNC

Mustafa Kemal ATATÜRK
Yer
Zonguldak
Merhabalar,

Aranıza yeni katıldım. Geçen sene ufak çaplı girişimcilik maceralarımdan birinde elime prof. telsiz geçti. Zamanla merak ettiğim telsizi inceledim, biraz röle dinlemeye çalıştım sonrasında ilgili yasaları ve hobi çerçevesinde yapılan etkinlikleri inceledim. Oldukça heveslendim bu konuda fakat yasalar beni tedirgin ettiği için bir sonraki sınava kadar bu hobime ara verdim.

Sınav ilanı sonrası tekrar ilgilenmeye başladım ve siz değerli arkadaşlarıma, büyüklerime bu başlık altında merak ettiklerimi soracağım.

Soru 1-)

Amatör telsizcilik ile ilgili orta seviye bilgiye sahibim, tecrübem henüz yok. Yurt dışı (aliexpress) alışverişlerinde oldukça bilgiye sahibim. Yasalar gereği ithaline izin verilen Wouxun KG UVD1p ürününü tanıdığım bir çinli satıcıdan 215TL'ye sıfır ürün olarak sipariş verdim. Ancak kargo süresi 40-60 gün olacağı için bu süre zarfında amatör lisansımı alır gümrük problemi çıkar ise hallederim diye düşünüyordum. Ürün 75€ geçmediği için vergiye takılmıyor. Şuan ürün daha erken gelecek gibi. Satıcı ile konuştuğumda daha önce Türkiye'ye ürün gönderdiğini ve sorunsuz olarak ulaştığını belirtti, ek olarak ürüne "oyuncak" ibaresi ekleyerek 19$ fatura kesmiş. Gümrüğe böyle takılmayacağı için habersiz böyle bir uygulama yapmış. Takılacağını bende sanmıyorum (%90 takılmayacaktır) fakat takıldığında gerekli açıklamayı yaparak ürünü alabilir miyim?

Soru 2-) Wouxun Kg Uvd1p için orijinal anteni iyi denilmiş ama anladığım kadarıyla taşırken anten rahatsızlık veriyor. Baofeng antenleri gibi 10-15 Cm 'lik verimi kötü olmayan anten önerir misiniz? Çıkışı dişidir.

Soru 3-) Amatör telsizi dışarı çıktığımda da yanımda taşımak istiyorum, yasal olarak bir sorun yok. Yalnız taşırken siz nasıl kamufle ediyorsunuz veya ediyor musunuz? Malum yazın kamufle etmek zor. Kılıf kullanıyor musunuz? Direk kemerde çok yüksekte olmaz mı? Ceplerin hizasında konumlandırabilir miyiz?

Soru 4-) Üstteki sorumda yanımda taşımaktan bahsettim, öyle dolaşmaya çıktığımda yanımda taşımak mantıklı mı? Her hangi bir çağrı gelmeyecek ve hobimi yapamayacak isem gösteriş için taşımak saçma olur. Kamu görevlisi zannedilmek, gereksiz ilgi çekmek istemem.

Soru 5-) Teknolojik aletleri çok kurcalamam sebebi ile yasaları bilsem de izin verilmeyen frekanslarda mandala basmak veya farklı olumsuz sonuçlar doğurmak istemem. Telsiz frekanslarına bu konuda sınırlama getirebiliyor muyuz?

Şuan 2-3 ay Konya'dayım. Buralarda toplanan radyo amatörleri var mı acaba? bilgi edinmek isterim.

Etiketler

ben 2ay önce aliexpress baofeng telsiz aldım ürün pkati üzerinde telsiz yazısı vardı 15 doalr olarak gözüküyor 100 tl almıştım 1 haftaönce uşak gümrüğe geldi gümrük müdürü aradı amatör telsizcilik belgen varsa gelip alabilirsin dedi benimde amatör telsizcilk belgem olmadığı için alamıyorum senden birşey rica edicem kardeşim senin aldığın ürün sorunsuz gümrükten geçerse buraya yazarmısın bende almak isterim

Öncelikle ürünün sorunsuz geçtiği hakkında bilgilerim var, ürüne etik olmasa bile " oyuncak " ibaresi eklediler.

Eklemek isterim ki ben bir amatör adayıyım. Ürün teslimine kadar belgemi alacağımı düşündüğüm için satın aldım. Kaldı ki belgem bana ulaşmadan ürün gelecek ve gümrüğe takıldı, işte o zaman sınav sonucumu göstermek gibi ikna edici sebeplerim var.

Amatör belgeniz olmadan amatör telsiz edinmeniz yasalara aykırıdır, etik değildir. Yine amatör belgeniz olmadan ürün ithal etmek " kaçakçılık " kapsamına girmektedir. Kaçakçılık olayının sonuçları çok ciddidir. Oyuncak ibaresiyle ürün kaçıranlar tabi ki var, gümrük memurunun o an ki durumuna bağlı veya pmr benzeri telsizleri ayırt edip edememe durumuna bağlıdır.

Temel elektrik elektronik konularına başının çaresine bakabilecek kadar( teorik-pratik) uygulamaları güç kaynağı üreteç-bataryalar-bağlantılar-devreler-basit hesaplamalar-v.b bir çok konular öğrenmekle bitmez (tamam öğrendim iş tamam olmuyor,hayat boyu öğrenciyiz).........binanın temeli buralardan başlar......belge için hazırlanırken bazı bilgileri de öğrenirsin...belgeni de al.....işin cilası olsun.........Çin malı,,gümrük....cepte mi taşısam....yasamı engel.....zamanla olur:smiley: ......teorisiz bilgi gözü görmeyene,pratiksiz bilgi eli tutmayan ,insana benzero_O

Temel elektrik elektronik konularına başının çaresine bakabilecek kadar( teorik-pratik) uygulamaları güç kaynağı üreteç-bataryalar-bağlantılar-devreler-basit hesaplamalar-v.b bir çok konular öğrenmekle bitmez (tamam öğrendim iş tamam olmuyor,hayat boyu öğrenciyiz).........binanın temeli buralardan başlar......belge için hazırlanırken bazı bilgileri de öğrenirsin...belgeni de al.....işin cilası olsun.........Çin malı,,gümrük....cepte mi taşısam....yasamı engel.....zamanla olur:smiley: ......teorisiz bilgi gözü görmeyene,pratiksiz bilgi eli tutmayan ,insana benzero_O

Doğru söylüyorsunuz, bende bu merak ettiğim konulardan başladım. Tecrübe edinmek için genelde deneme yanılma yapıyorum fakat bu hobi de bunu yapabilmek için belirli temel bilgi ve kaynağından tecrübe edinmek lazım. Amatör abilerimiz, arkadaşlarımızla bu hobinin ruhunu yakalamamız lazım. :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.