Çadır Seçiminde Yardıma İhtiyacım Var

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan takimeros Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,176

takimeros

freedom
Merhaba, kamp ve doğa meraklısı birisi olarak kendi teçhizatımı oluşturma amacındayım. Fakat çadır seçiminde çok kararsız kaldım. Ankara' da yaşıyorum, internetten bir kaç model hoşuma gitti fakat seçim yapamadım. Konuya hakim abiler, arkadaşlar yardımcı olabilir mi ?

-1- decathlon un kolay kurulan çadırlarına baktım, kolay veya zor kurulması çok önemli değil çadır görüntü olarak yaz aylarına uygun ama intikal esnasında 70L' lik çanta ile taşıması çok mu zor olur.

http://www.decathlon.com.tr/2-sec-xl-fresh-illumin-2-cadir-id_8244773.html

-2- EASY CAMP ın bu çadırı çok hoşuma gidiyor hem hacmi, hem pencere sundurma kısmı oldukça cazip geliyor ama 62cm lik paket ebatı ile sırtta taşımak çok mu zor olur?

http://www.adrenalinoutdoor.com/Easy-Camp-Go-Phantom-300-3-Mevsim-3-Kisilik-Cadir_19075.html#0

-3-HUSKY !!! çadırda biraz görselliğe önem veren birisi olduğum için üstte bahsettiğim modelleri inceledim. ama husky kalitesi belli bir ürün, dezavantajı var mı bilmem ama pencere dışında hem ebat hemde arazi dayanımı ile diğerlerinden önde gibi duruyor.

http://www.sportcity.com.tr/Husky-Bizon-Yesil-3-Kisilik-Cadir,PR-31371.html

evet modeller bunlar konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

Etiketler
Ynt: Çadır Seçiminde Yardıma İhtiyacım Var

Genelleme yapmak istemiyorum ama decathlon'daki çadırların çoğunun tabanı çöp torbası yapımında kullanılan plastik malzeme türünden. Kullanışlılığına bir şey diyemem, sert yapısı var ancak sağlığa zararlı bir madde. Siyah çöp poşetleri kanserojen madde içerdiği için bir zamanlar yasaklanmıştı, onun aynısı çin yapımı çadırlarda, çantalarda kullanılıyor. Alırken dikkat etmek lazım. 2 çadır aldım 2 si de tabanı bu malzemedendi. Hava alsın diye evin içerisine kurdum kokudan geçilmedi ev, öyle leş bir şey. Bir de internetten almak yerine gidip birebir bakmanız daha sağlıklı.

Gionni' Alıntı:
Genelleme yapmak istemiyorum ama decathlon'daki çadırların çoğunun tabanı çöp torbası yapımında kullanılan plastik malzeme türünden. Kullanışlılığına bir şey diyemem, sert yapısı var ancak sağlığa zararlı bir madde. Siyah çöp poşetleri kanserojen madde içerdiği için bir zamanlar yasaklanmıştı, onun aynısı çin yapımı çadırlarda, çantalarda kullanılıyor. Alırken dikkat etmek lazım. 2 çadır aldım 2 si de tabanı bu malzemedendi. Hava alsın diye evin içerisine kurdum kokudan geçilmedi ev, öyle leş bir şey. Bir de internetten almak yerine gidip birebir bakmanız daha sağlıklı.

aynen katılıyorum, çuvaldan başka bir yakıştırma bulamıyorum zemin için. bu zaman zarfı içinde iki alternatif daha buldum ;

Karrimor X lite X2sg 5 mevsim
http://www.atlaskamp.com/karrimor-x-lite-x2sg-cadir-kr2225/

Husky Bonelli 4 mevsim
http://www.atlaskamp.com/husky-bonelli-cadir-4-mevsim-3-kisilik/

bu iki çadır diğerlerine bakılarak çok daha önde duruyorlar. ama mesela husky sonbahar da ısı yalıtımı olarak çok zorlar mı merak ediyorum ?

husky burton 2+1 kisilik kullanicisiyim 4 senedir; ben sahsen cok memnunum rahatdir kalitelidir vsvs secenekleriniz arasinda ben husky'i tek gecerim 4 mevsim cadiri olarak.

karrimor'u ayri bir sinifa ayirman lazim husky ile ayni ligde degiller; sectigin model ekspediyon modeli oncelike buna ihtiyacin varmi bunu belirlemen lazim eger uldag'da kisin ortasinda zirve yapar cadir atarim diyorsan karrimor'u alacaksin yok ben kisin normal diyebilicegimiz yerlerde kamp atarim diyorsan husky...

mumkunse al pollu bir cadirida tavsiye ederim uzun kullanim acisindan.

umarim yardimi dokunur

rider 76' Alıntı:
husky burton 2+1 kisilik kullanicisiyim 4 senedir; ben sahsen cok memnunum rahatdir kalitelidir vsvs secenekleriniz arasinda ben husky'i tek gecerim 4 mevsim cadiri olarak.

karrimor'u ayri bir sinifa ayirman lazim husky ile ayni ligde degiller; sectigin model ekspediyon modeli oncelike buna ihtiyacin varmi bunu belirlemen lazim eger uldag'da kisin ortasinda zirve yapar cadir atarim diyorsan karrimor'u alacaksin yok ben kisin normal diyebilicegimiz yerlerde kamp atarim diyorsan husky...

mumkunse al pollu bir cadirida tavsiye ederim uzun kullanim acisindan.

umarim yardimi dokunur

üstad cevabın için çok teşekkürler,

bilmediğimden dolayı bir soru sormak istiyorum; karrimor çadır zorlu şartlar dışında kullanıldığında örneğin yaz aylarında.... sorun yaratır mı ? husky ile aralarında ciddi bir fiyat farkı bulunmadığından dolayı almışken 5 mevsim almayı düşündüm.

Karimor iyi bir ingiliz markasidir ancak 5 mevsim cadirlar basik olur cadir 2 katman oldugu icin üst katmani koymazsan sorun yasamazsin ancak husky de cift katman. Kisacasi ben halen sizin icin husky tavsiye ediyorum. Ciddi bir fiyat farki yok dedigin tutarsal olarak ciddi degil ama yüzersek olarak %50 ve yanilmiyorsam sizin dusundugunuz karimor 2 kisilik husky 3 kisilik birde karimor daha agirdir.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Ben Karrimor'un tek kişilik çadırını kullanıyorum o da çift katman olduğu için sıcakta sorun yaratmadı.

takimeros' Alıntı:
üstad cevabın için çok teşekkürler,

bilmediğimden dolayı bir soru sormak istiyorum; karrimor çadır zorlu şartlar dışında kullanıldığında örneğin yaz aylarında.... sorun yaratır mı ? husky ile aralarında ciddi bir fiyat farkı bulunmadığından dolayı almışken 5 mevsim almayı düşündüm.

Dostum evet fiyat açısından çok fark yok ancak. Çadır seçiminde bana göre en önemli etkenlerden biri iç alan. İhtiyacın olan alan ne kadar ?
Genelde kaç kişi çadırda konaklayacak?
Kamplara genellikle araba ile mi gideceksin yoksa sırt çantanı alıp mı gideceksin?
Kamp yapacağın yerlerin hava koşulları nasıl olacak?
Bu soruların cevaplarına göre aslında çadır seçimin netleşebilir.

Decatlon çadırları daha çok yaz ve yaza yakın havalarda uygun gibi.

Karimor tamamen üst sınıf zorlu hava koşullarına uygun bir çadır yoğun kar, fırtına vs. ve alanı çok dar karşılaştırdığın Husky Bizon 3 e göre. 140 cm genişlikte iki kişi biraz zorlanabilir malzemelerinde çadırın içinde olacağını düşünürsen.

Husky ise iç alan genişliği, iç yukseklikten dolayı ferahlık sağlar. Örnek vermek gerekirse Bende kamplarımda Husky Bizon 3 kullanıyorum. 2 kişi artı birde köpeğim ile beraber. Arka ve önde iki büyük bagaj alanı olması çok büyük avantaj bizim için. Gece malzemelerin hepsi elimizin altında oluyor. Çoğu kez yağmur altında kamp yaptık, Şubatta yedigöllerde kamp yaptık bir sıkıntı yaşamadık.

Easycamp ın malzeme kalitesini hiç bilmiyorum. Teknik özelliklerinden 5 kg ağırlığı olduğu yazıyor sırt çantası ile kamp yapacaksan esaycamp senin için çok ağır olur.

rabbit' Alıntı:
Dostum evet fiyat açısından çok fark yok ancak. Çadır seçiminde bana göre en önemli etkenlerden biri iç alan. İhtiyacın olan alan ne kadar ?
Genelde kaç kişi çadırda konaklayacak?
Kamplara genellikle araba ile mi gideceksin yoksa sırt çantanı alıp mı gideceksin?
Kamp yapacağın yerlerin hava koşulları nasıl olacak?
Bu soruların cevaplarına göre aslında çadır seçimin netleşebilir.

Decatlon çadırları daha çok yaz ve yaza yakın havalarda uygun gibi.

Karimor tamamen üst sınıf zorlu hava koşullarına uygun bir çadır yoğun kar, fırtına vs. ve alanı çok dar karşılaştırdığın Husky Bizon 3 e göre. 140 cm genişlikte iki kişi biraz zorlanabilir malzemelerinde çadırın içinde olacağını düşünürsen.

Husky ise iç alan genişliği, iç yukseklikten dolayı ferahlık sağlar. Örnek vermek gerekirse Bende kamplarımda Husky Bizon 3 kullanıyorum. 2 kişi artı birde köpeğim ile beraber. Arka ve önde iki büyük bagaj alanı olması çok büyük avantaj bizim için. Gece malzemelerin hepsi elimizin altında oluyor. Çoğu kez yağmur altında kamp yaptık, Şubatta yedigöllerde kamp yaptık bir sıkıntı yaşamadık.

Easycamp ın malzeme kalitesini hiç bilmiyorum. Teknik özelliklerinden 5 kg ağırlığı olduğu yazıyor sırt çantası ile kamp yapacaksan esaycamp senin için çok ağır olur.

:smiley: İnan bende birisi sorsa bu soruları diye bekliyordum.

Meslek itibariyle sürekli dağlardayız. Artık iş dışında gezi amaçlı turlara başlamak istiyorum. Başlangıçta yanımda bir arkadaş falan olur ve çadırda iki kişi kalacağız.

husky -10 uyku tulumu, evolite şişme mat, forclaz 70+10L sırt çantası aldım.

Sen ve diğer arkadaşların yazdıklarını da okuduktan sonra tüm şartları göz önüne alarak Husky Bonelli en mantıklısı gibi duruyor. Örneklemiş olduğum çadırlarda (bkz. decathlon, easy camp) kullanılan pencere plastiği uzun süre "büzüşmüş" şekilde muhafaza edilmesi durumunda, o şeffaf albenisini yitirecek ve zaman içinde kırışma noktalarından yırtılma ihtimali artacaktır (bence).

Kamp noktası ve mevsim olarak kar harici şartlar ilk etapta tercihim, başlangıçta Ankara ve yakını illeri seçtik.

Hem kullanım kolaylığı hem kullanıcı sayısının fazlalığı ve önerilerinizi göz önünde bulundurarak Bonelliyi alacağım.

Ankara' da avfoni' yi arayıp rica edeceğim ellerinde yoksa getirip bir sunum yapabilirlerse oradan alacağım, başka öneriniz olur mu?

üşümeyiz dimi ya !! :'(

benimde uzun zaman olmadı aslında kamp yapmaya başlayalı ancak kısa sürede çeşitli yerde epey kamp yaptım. Çadır sadece seni yağıştan ve birazda rüzgardan koruyor. Üşüme konusunda asıl iş UYKU TULUMUNA düşüyor. -10 dedğin uyku tulumunun modelini paylaşırsan yorum yapayım. (-10C) comfort mu ,low comfort mu ,extreme mi o önemli. ::smiley:

rabbit' Alıntı:
benimde uzun zaman olmadı aslında kamp yapmaya başlayalı ancak kısa sürede çeşitli yerde epey kamp yaptım. Çadır sadece seni yağıştan ve birazda rüzgardan koruyor. Üşüme konusunda asıl iş UYKU TULUMUNA düşüyor. -10 dedğin uyku tulumunun modelini paylaşırsan yorum yapayım. (-10C) comfort mu ,low comfort mu ,extreme mi o önemli. ::smiley:

abi buyur;

http://www.maceracumhuriyeti.com/Outdoor/kamp-malzemeleri-Husky-10C-3-Mevsim-Uyku-Tulumu.html#0

Bu baharlik bir tulum ama kolayi var yatmadan evvel suyu kaynat koy 1,5 litrelik pete at tulumun icine giy termalleri kendinide at icine -5/6 da sicacik uyursun sabaha kadar

rider 76' Alıntı:
Bu baharlik bir tulum ama kolayi var yatmadan evvel suyu kaynat koy 1,5 litrelik pete at tulumun icine giy termalleri kendinide at icine -5/6 da sicacik uyursun sabaha kadar

ne mübarek insansın sen :smiley:

yatmadan önce küçük bir smirnoff alsak tulumun içine üşüdükçe çeksek :smiley:)

Smirnoff amcayi degilde Jack abiyi tavsiye ederim :smiley:

takimeros' Alıntı:
abi buyur;

http://www.maceracumhuriyeti.com/Outdoor/kamp-malzemeleri-Husky-10C-3-Mevsim-Uyku-Tulumu.html#0

Tulum kışlık değil yuksek konfor +1 derece önemli senin için. -10 tulumun içinde hayatta kalabilecegin sicaklik. Cok usursen icine polar battaniye ile girersin. Durum cozulur ;)

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

rider 76' Alıntı:
Smirnoff amcayi degilde Jack abiyi tavsiye ederim :smiley:

+25252626363

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR