Cherokee Almak Mi Almamak Mi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erolkylc Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 43
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,937

erolkylc

Yeni Üye
Merhabalar; uzun yillardir jeep hayranligim ve ayriyeten uzun yillardir cherokee hayranligim var. Artik bu hayranligimin son bulmasini ve bir cherokemin olmasini istiyorum. Arastirdigim ve etraftan edindigim bilgilere gore bana bu aracin cok masraf cikartacagini ve yakitina vs. yetisemecegim korkusunu baslatmis olmamdir. Bu aractan sogumak istemiyorum. Ozel sektorde calisiyorum ve yakinda evlenme gibi bir durumum var. Zaten bu araci evledikten sonra alacagim. Cok off road yapan birisinden ziyade hic off road yapmadim gitmedim. Bu araci aldiktan sonra da off road yapmam muhtemelen. Gunluk 10 veya 20 km yapabilirim yerine gore. Sizden ricam kafadan dolma bilgilerle degilde cherokeeyle hayatini yaşamis olanlar tecrubelilerin yardimina ihtiyacim olmasi. Sizce tercih etmelimiyim bu araci. Gercekten anlatilanlar gibi mi bu araç.. Yardimlarinizi merakla bekliyorum. kayseriden selamunaleykum.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler
Gunluk 10 20 km yapip sehirler arasi es dost akraba ziyaretlerini ucak otobus ile yapacaksaniz 5.7 alin derim

ASUS_T00J-D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bendede kare kasa hayranlığı vardı ve artık son bulmasını istediğim için daha fazla dayanamayıp yaklaşık iki ay önce 1998 model 4.0 motor limited bir kare kasa aldım. Bakımını yaptırmakla meşgulum hala. İlk başlarda şanzuman difransiyel motor yağlarını filtrelerini vs değiştirdim daha sonra burçlarda rot başlarında vs değişmem gereken parçalar vardı onlarıda değiştirdim. Şu anda skyjacker 3' yükseltme kiti olan aracımda bir adet patlak amortisore sahibim ve alt denge kollarımın değişmesi gerekiyor. Ama acil bi durum değil tabi yavaş yavaş bunları araştırmaktayım. Bunun yanısıra satın aldığım arkadaşın kolpalığı yüzünden anlayamadığım bir sorun vardı arazi şanzumanında çıkma bi şanzuman buldum şimdi o sorunuda çözdüm sayılır 800 tl ye. Bunun yanında ilk aldığımda 38 tl olan araç bana ikinci çift lastikler ve ek bu gibi masraflarla 45 i buldu hemen hemen. Toparladıktan sonra artık çok masraf çıkaracağını düşünmüyorum çünkü aracını hor kullanan biri değilim aksine temiz bakarım. Bunun yanında sıralı sistem gaz var yakıtı şehir dışında 40 kuruş gibidir ama arazide illaki artıyor tabi. Benim zaten ikinci aracım olduğu için sadece hobi amaçlı yüzde doksan haftasonu kullandığım bi araç o yüzden çok sorun olmuyor. Gel gelelim keyfine eğer bu keyfe değer mi derseniz bi daha şansım olsa yine alırım gözümü kırpmadan:smiley:

şimdiye kadar bir çok arazı aracı kullandım cherokee XJ kare kasa kadar keyif veren bir araç yok evet biraz masrafı oluyor fakat bana göre kullanıcısı bağlı bakımlarını zamanında ve düzeli yaparsanız ve sizden önceki sahibi de düzenli ve zamanında bakım ve arızalarını tam yapmış ise kolay kolay araza yapan bir araç değil yeter ki bakın aracınıza vazgeçemeyeceğiniz bir araç bana göre tek sorunu bağımlılık yapıyor

1
06 JP 181 8
06 JP 181 10
20160102 170510 resized
IMG 20150330 103942

06 JP 181 6

Jeep e bi kere binerseniz vazgeçemezsiniz. Bunu Wj kullanıcısı olarak söylüyorum..
Bakım ve yakıt konusuna gelince; kulaktan dolma bilgilerlenden ziyade bakımını zamanında ve Ucuz ürünlerden ziyade kaliteli ürünler kullanarak yaptıran kullanııcılardan yorum alın.. Yoksa aracın bakımı zamanında yapmazsan,yağını, suyunu zamanında ve orjinal veya orjınale yakın ürünler kullanmazsan, sonra derlerki; bu jeep arıza yapıyp,bakımı masraflı vs..
Yakıt konusunda ise 2000 Model 4,7wj kullanıyorum. Şehiriçi 0,38krş,0.42krş (lpg 1,89) yakıyorum. Bence çok mu, değil tabiki de.. 4700cc,235hp,2 tona yakaın ağırlık ve otomatik vites, 4 çeker bi jeep tende 0.20krş yakmasını beklemekte abes olurdu

Sony Xperia Z5

Selam,

Bende nacizane kendi serüvenimi paylaşacağım..

Senelerdir var olan defender hayalim doğrultusunda bundan 2 ay öncesine kadar deliler gibi defender araştırmaları yaptım, hiç yoksa 10 aracı gidip yerinde görüp bir kaçı ile de pazarlığı tutuştum. (şükürler olsun ki anlaşamamışız. :smiley: )

Sonrasında malum alım satım sitesine her gün sabah girerek yeni ilanlar var mı diye kontrole başladım. Günlerden bir gün :smiley: kulakları çınlasın kuzenim Aytuğ Abi kare kasa dedi. Elbette kare kasayı biliyordum ancak Erol Arkadaşımızın çekinceleri bilinç altımda öyle bir yer etmişti ki bu arabayı ilanlarda bile araştırmadım.

Sonrasında "Gezenbilir" sağolsun bu arabalar ile haşır neşir pek çok insanla karşılaştım olumlu ve olumsuz yönlerini anlattılar, 2 ay içinde de Avatarım da ki arabama kavuştum.

İlk aldığımda ön camdan hava giriyordu. İçerisinde de her yerden garç gurç ses geliyordu. Sesi WD40 sayesinde hallettim. (Şu anda WD40 diş macunundan daha elzem bir şey benim için. :smiley: )

Camcıya götürdüm 100 Tl ye söküp yeniden yapıştırırız dedi, ne duruyorsun dedim.
Aradan 15 dakika geçti cam söküldü, hop çerçevenin macunlanıp boyanması lazım dediler. +150 tl masraf ve eve taksiyle dönmekte cabası.

Aldığımda takılı olan LPG sistemi 1 ay içinde beyin yaktı, çıkma beyin buldum randıman alamadım. kısmetse bu hafta sonu 1500 tl ye atikr taktıracağım.

Arazi şanzımanım ağır takviyeye geçmiyor, önümüzdeki hafta kontrolden geçecek şanzımanın sökülmesi vs 500-600 tl ye halledebilirsem mutlu olacağım.

Açıkçası daha da masraf çıkarır mı ondan emin değilim.

Nereye bağlayacağım?

Gerçekten çok fazla çeşit araba kullandım ancak hiç birinden markete bile giderken haz almadım. Hele motorun çalışma sesi yok mu arabada müzik dinlemiyorum..

Tamam biri elma bir armut diyen çıkabilir ama piyasada binek tarzda araçların uçuk rakamlarını gördükçe verilen para karşılığında alınan faydayı göz önünde bulundurarak, neden bu kadar geç kalmışım diye hayıflanıyorum. (Aracımı günlük hayatta da kullanıyorum.)

Anlayacağınız gram pişman değilim ve hayalim şu anki arabamla birlikte yaşlanmak. Satma fikrini aklımın ucundan bile geçiremiyorum ki Allah sattırmasın.

Umarım istedeğin gibi bir araca kavuşursun.

Selam ve Saygı ile..

bence evlendikten sonra, yeni bütçenize göre tekrar konuşalım.

ama kısaca;

ucuz araba = masraf
pahalı ve bakımlı araba = az masraf

şimdi 15-20 yaşında araba alıp hiç masraf çıkarmıyor diyen arabayı kullanmıyordur.
Jeep için ZJ / XJ 25-30 bin TL minimum alım bütçesi yanında en az 5.000 tl de masraf için para ayırın.
illaki bişiler çıkar, he 1000 tl çıkarsa üstü size piyango olur (gerçi masraf çıkmasa siz arabaya ekleme yaparsınız)

senelik vergisi, bakımı ve ekstra masrafları için de en az cebinizde 3-4 bin tl olması lazım. kasko ve trafik sigortası hariç.

az km yapıyorsanız LPG de yakacağı 45-50 kuruş (istanbul için çok yumuşak kullanım, arazide LPG ile en az 80-90 kuruş)

bu iş gönül işidir, kimi futbol takımının kombinesini alır 2500 tl ye, 2 haftada bir maça gider sende 5.000 tl harcar
kimi kayak yapar, kimi dalış.
kısaca gönül işinde masraf kavramı görecelidir..

2 senedir kullanıyorum,aldıktan 1 ay sonra şanzuman yaptırdım,3 defa da direksiyon şasesini kırdım,1 defa da şaftı kopardım, bu sorunlar ise tamamen kendi kullanımımdan kaynaklıydı...farların ve sileceklerin yanmaması gibi ufak tefek arızalar dışında sorun çıkarmadı.Ustamın dediği gibi asfaltta kullanıp ağır araziye girmeyeceksen hiç bir sıkıntı çıkarmaz.Ayrıca bu aracın verdiği zevk çıkardığı masrafların üzerini örtüyor ;) 1-2 kullanmadığımda kendini özleten tek aracım bu oldu açıkçası.Genellikle çocuk ve yaşlı kesimde hayranlık uyandıran bir araç,ağlayıp sızlayan bir çocuğun annesinin bu aracı gösterip sakinleştirdiğine birçok kez şahit oldum.Herşeyden önemlisi de bu aracın tamiri için özel bir ustalığın gerekmediğidir,herhangi iyi bir ustanın rahatlıkla halledip tamir edebileceği basitlikte bir araç olmasıdır bence

Eğer revize edilmiş,bakımları yapılmış bir XJ alırsan ve araziye girip sağını solunu kırmazsan binek araçtan daha fazla masraf çıkartmaz.Sigorta,MTV vs 1200 TL civarı gider yıllık,yakıtı 35 krş hatta daha aza bile düşürtebilirsin,kullanmana bağlı. XJ kasa Cherokee en az masrafsız ve parçaları ucuz arazi aracıdır diyebilirim.Ama örnek veriyorum 20 bin TL gibi bir rakama aldığın araçta illa ki masraf çıkartır, ekmek köfte ilişkisi sonuçta.

1 sene evvel 1997 Full Offroad donanımlı 5.2 Limited aldım. İyiki almışım, araba kullanmanın zevkini yaşadım :smiley: Hobim offroad olduğundan onunla gezerken aldığım keyfi hiçbirşeyden almadım. Zorunlu sebeplerden dolayı satmak zorunda kaldım ve 2 hafta önce 2005 3.7 KJ Limited aldım. Standart-Donanımsız. Çok keyifli çok güzel bir araç. @erolkan arkadaşıma kesinlikle katılıyorum. Kulaktan dolma bilgilerle girmeyin bu arabalara. Gerçekten severek kullananlardan bilgi alın. 3.7 ile uzun yolda 30 krş civarında yakıt tüketimim oldu. Henüz tam alışamadım araca ama şehir içide istediğim değerleri verecek gibi. depoyu dolduralı 210 km oldu ve hala gidiyorum. Depo 90 TL ye doldu. Varın hesabını siz yapın. En az 30-50 km daha gider diye düşünmekteyim bu şekilde. Tamamen istanbul şehir içi... Daha ne olsun. 3.7 V6 bir arabadan bahsediyoruz...

3 ay önce 2.kez XJ aldım. Hem de 5.2 ve 5.9dan sonra oldu bu dönüşüm. Masraflari say derseniz her araçta ağır bakımı saydınız mı 2000tl tutar. Ben 3 aydir bir tek direksiyon power kutusunu tornaciya goturdum 20 tl, bir de oksijen sensorunu degistirdim 150 tl. 2500kmye yakindir yag yakma vs yok. Onun disinda koy yakiti gez. Muhtesem hala hatirladigim gibi. Otomatik vitesi, gidisi, yol tutuşu beklentilerin hep üstü. Her araba ayni degildir ama XJler her zaman en yıkık haliyle bile sorunsuz hissettiren ve sorunsuz olabilen bir aractir.
Uploadfromtaptalk1462467189645

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR