CJ5 Elektronik Ateşleme Uygulaması (D.U.I. Performance Distributors)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TEKNIKISLEM Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 42
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 40,815

TEKNIKISLEM

SESSIZLIK SAKINLIK VE SABIR IYIDIR
Yer
ANKARA
Web
www.teknikislem.com.tr
Sonunda 1979 CJ5 aracıma elektronik ateşleme düzeneğini uyguladım,

Aracımı yaklaşık 12 yıldır standart donanımı olan endüksiyon bobini, tevzii makarası, platin, meksefe, buji kablosu ve buji ile kullanıyordum, her CJ kullanıcısının derdi olan su geçişleri ve ateşleme düzeneğine sıçrayan suyun çıkardığı sorunlar ile bende epeyce uğraştım, önce şnorkel konusuna biraz kafa yordum, ancak şnorkelin fayda sağlamakla beraber elektrik-ateşleme düzeneğine hiçbir faydası olmadığı da belli, bu işin çözümü dönüp dolaşıp ateşleme düzeneğini bir şekilde sudan olabildiğince korumaktan geçiyor, birebir sudan korunmak mümkün değil tabii sonucunda ortada olan şarj dinamosu, marş dinamosu vs. bir sürü donanım var, benim derdim milletin basıp da geçtiği yerlerden rahatça geçebilmek.

İstanbul da ikamet eden Veteriner Hekim Suat kardeşimin tavsiye ve yönlendirmesi ile Performance Distributors namlı ürünün peşine düştüm, benim araca uygun olan model AMC Inline 6 DUI (Street/Strip Version) 232-258 cid olarak üretiliyor ve satışı da var, üretici firma Davis Unified Ignition D.U.I. Performance Distributors olarak biliniyor, maalesef bizde pek bilinmiyor ya da benim irtibatta olduğum usta ya da parça tedarikçileri bilmiyor, meseleyi bu kadar uzatmamın sebebi şu, piyasada elektronik ateşleme diye satılan çok fazla kalitesiz ürün var, incelediğinizde derleme toplama, merdiven altı imalat oldukları çok belli, ben bu tarz bir ürün alıp ta kullanmak istemedim hele ki on küsür yıl beklemişim nispeten iyi bir şey olsun istedim.

Ürün kafama yattı çevremde kullanan da yok satan da, ben de malum internet ortamında araştırmaya başladım, anlaşıldı ki dünya da bu ürün yıllardır kullanılıyor, ben-biz tam olarak bilmiyoruz, internette fiyatları da görmek mümkün 299,00 usd verildi mi alınabiliyor, hemen kıyasladım, Türkiye den alacağım toplama derme çatma (endüksiyon bobini kullanan) elektronik ateşleme düzeneklerinin nispeten emsallerinden iyi olanların maliyeti 500,00 TL civarında bu rakam da ortalama 280,00 usd ye denk geliyor, fiyatlar hemen hemen aynı DUI biraz daha pahalı ama bu farka kesinlikle değer.

004

Etiketler
Ynt: CJ5 Elektronik Ateşleme Uygulaması (D.U.I. Performance Distributors)

DUI yi almaya karar verdikten sonra macera başladı, hemen piyasa araştırması yaptım, ürünü adı ile arayınca Amerikancı tabir edilen parça tedarikçilerinin bu ürünü çok da iyi tanıdıkları satışını da yaptıklarını anladım, zira bu ürün sadece CJ için değil özellikle USA menşei li bir çok araçta yoğun olarak kullanılıyor DRAG için hazırlanan ya da OFFROAD için yarışacak araçlar için ilave birkaç ürün ile alınıp satılıyor, birkaç yer ile görüştüm, burada firma adı yazmak istemiyorum bana lazım olan dört kalem ürün
1- DUI Distributor
2- Buji Kablosu
3- 6 Adet Buji
4- Montaj İşçilik

DUI için istenen fiyat ortalama 600,00 usd, Buji Kabloları için istenen fiyat ortalama 200,00 usd , bujiler için istenen fiyat ortalama (6 adedi için) 120,00 usd, montajı da satışı yapan firmanın yönlendirdiği bir yere yaptırırsanız (laf arasında bu işin hassas bir iş olduğu, bilen birilerinin yapması gerektiği vs. vs. anlatılıyor) 80,00 usd civarı da o tutuyor, ne yaptı, toplamda 600+200+120+80=1.000,00 usd o da yapar ortalama 1.800,00 TL vay be biz 299,00 usd ye fiyat görüp heveslendik maliyet nerelere geldi.

Şimdi kızmasın bu “Amerikancı” abiler, tamam ticaret, para da kazanmak lazım ama insaf yahu, özetle benim istediğim ürün onlarda var ama onların istediği para bende yok, ben onların müşteri profiline uymadım, uyamadım.

Almam lazım bu ürünü kafaya taktım, acaba USA dan bu ürünü nasıl alırım, nasıl getiririm hesapları yapmaya başladım, bu aşamada sorun şu oldu, bu ürün oto yedek parçası kategorisinde olduğu için satın aldıktan sonra Türkiye ye girişi için bazı özel işlemler gerekiyor, kağıt, kürek işleri, gümrük beyannamesi, ilave masraflar, risk vs. ürün resmen ithal edilecek.Ürünü almak sorun değil, parasını ödedin mi mal bir şekilde geliyor ama Türkiye ye sokmak ayrı bir dert. Bu konuda epeyce araştırma, hesap kitap yaptım, aşağıda bunu da paylaşacağım.

Alternatif ararken yeğenim sevgili Enes in 2 aylık bir süre için USA seyahati gündeme geldi, hem de ilaç gibi geldi, gideceği yer Miami, Tampa, tamam dedim, Enes alır gelirken de yanında getirir, buji ve buji kablosu ihtiyacını buradan çözer araca takarım, aynen de öyle oldu, Enes USA ya gitti, ürünü aldı, iki ay sonra yani 2012 nin Ekim ayında gelirken de yanında getirdi, bende araca taktım.

Bu ürünün temini için iki senaryo var detaylı yazayım
Birinci Senaryo
USA ya giden biri bu ürünü alır, USA da kargo ile 15,00 USD ile 27,00 USD arasında bir kargo ücreti ile ürün kapıya teslim ediliyor, sonra bu ürün çanta içine koyulur, Ağırlığı 2,5 Kg. Türkiye ye getirilir, gümrükte büyük ihtimal sorun olmaz, bir adet ve ticari olmayan bir malzeme olduğu için ve “Kendi Aracıma Takacağım, Satmayacağım” açıklaması ile sorunsuz geçersiniz. Sonra buradan temin edeceğiniz 6 adet uygun buji kablosu ve 6 adet buji ile montajı yaparsınız.

İkinci Senaryo
Ürün bir şekilde sipariş edilir ve Türkiye ye gelir, şansınıza hiç sorun olmadan elinize de ulaşabilir, buradan temin edeceğiniz 6 adet uygun buji kablosu ve 6 adet buji ile montajı yaparsınız.

Olası Aksaklıklar ve Çözüm Yolları
Ürün elden geldi, birisi sizin için getirdi ya da siz getirdiniz ve gümrükte takıldı ya da sipariş edildi ve gümrükte takıldı, hiç panik yapmaya gerek yok, yapılacak işlem karmaşık gibi gözükse de çok basit, ürünün 60 gün civarı kanuni ambarda bekleme süresi var, bu bekleme süresi içinde ödenecek bir ücret var, hacim ve ağırlık küçük olduğu için hesaplamalarıma göre 45 günlük ücret 75,00 TL civarında oluyor, siz zaten 30 gün dolmadan ürünün gümrük işlerini tamamlamış olursunuz. Gümrük işlerini sizin takip etme durumunuz çok zor bu işi yapan firmalar var ve ödeyeceğiniz ücret 150,00 TL nin üzerinde olmaz. Toparlayacak olursak her hangi bir gümrük muamele firmasına gidip derdinizi anlatıyorsunuz, onlar sizden bu ürünün Faturasını istiyorlar, bu fatura meselesi biraz karışık ve buraya yazamıyorum, bu konuya da çalıştığım için bu noktada takılan arkadaşlara yardımcı olabilirim, ama buraya yazması ve anlatması mümkün değil, USA daki firma size bir mail ile fatura yerine iki satır yazı gönderiyor, onların kanunlarında bu yeterli, oysaki bizde durum farklı bize lazım olan ıslak imzalı hard copy bir evrak velhasılı, gümrükçüye gidildi, fatura verildi, gümrükçüye vekalet verildi, bu vekaletin ücreti 20,00 TL yi geçmez, vekalet verilirken sizi ilgilendirmeyen işlemleri ve isimleri vekaletten çıkarttırın, zira gümrük firmaları size bir fotokopi veriyor, bu fotokopi oldukça genel ve sizin yaptıracağınız işlerin dışındaki işleri de kapsıyor, bu durum ek maliyet getiriyor bu yüzden bu vekalette uygun budamalar yapın.

Gümrükçü bulundu, vekalet verildi, ürünün faturası üzerinde “Free of charge of for custom only“ açıklaması ile gümrükçüye verildi, yapacağınız sadece beklemek, en vasat gümrükçü 4 ile 9 gün arasında bu işi çözer eğer süre uzuyorsa derhal müdahale edin, birileri işini yapmıyor ya da büyük ihtimalle gümrükçü bir yerlerde hata yapmış demektir, çok zayıf bir ihtimal sizden ilave para alabilmek için işi uzatıyor da olabilir, bu konuda işinizi takip eden her kim ise güvenilir biri olduğuna dikkat edin.

Tahmini 4 üncü günü sonunda size bir maliyet hesabı çıkaracaklar o da günümüz şartları ile yani 12/01/2013 tarihi itibarı ve ürünün 45 (kırkbeş) gün ambarda beklediğini varsayarak toplamda 475,00 (dörtyüzyetmişbeş) TL olacaktır, bu rakamın açılımı da şu şekilde,
Ambar 75,00 TL
Gümrükçü 150,00 TL
Vekalet 20,00 TL
Damga Vergisi, Gümrük İşlemleri, Resim Harç ve Vergiler 230,00 TL
Toplam 475,00 TY (%10 yanılıyor olabilirim) bu da 270,00 USD civarında oluyor.

Yukarıdaki örnek maliyetler ürünün 299,00 USD maliyet ile alındığı ve elinizde bu maliyeti gösterir satışı yapan firmanın hard copy faturası ve fatura üzerinde “Free of charge of for custom only“ açıklamasının olduğu var sayılarak çıkarılmıştır ve doğrudur. Fatura detayı çok önemli en doğrusu gümrük işlemlerini takip eden her kim ise ondan bilgi alınabilir.

Sonuç olarak bu ürünü en iyi şartlarda 300,00 USD ye en kötü şartlarda 575,00 USD maliyetle elinize geçmiş oluyor.

Montaj için lazım olan buji kabloları için ben Grand Cherokee Sport modelin buji kablosunu aldım, 6 adedinin maliyeti 75,00 TL oldu, bu ürün için benden 280,00 TL isteyen Amerikancı Abiler de oldu ama ben daha ucuza buldum ve aldım.

Bujiler için Champion LC152 ya da 153 işinizi görür (teşekkürler sevgili Kaan KURTAGİÇ) Kaan kardeşimin yönlendirmesi ile uçuk kaçık ürünler alıp, gereksiz para harcamadım, ben bu yazdığım bujileri de adedi 9,5 TL den toplamda 57,00 TL ye aldım, DUI de kullanmak için almaya mecbur olduğumu söyleyip adedine 40,00 TL ile 60,00 TL toplamda 240,00 TL ile 360,00 TL ücret isteyen Amerikancı Abi ler oldu.

Ürünü araca takmak için vida vs. zaten yanında geliyor, sizin alacağınız toplam da 4 metre 2,5mm elektrik kablosu ve 4 metre 0,75mm elektrik kablosu. 2,5mm olanı DUI nin elektrik bağlantısı için 0,75mm olanı da devir saati bağlantısı için kullanacaksınız. Bu kabloların maliyeti 6,00 TL

2,5mm olan sigorta panosunda uygun olan akımı verecek bölümden bağlanıp DUI nin ihtiyacı olan elektriği veriyor, CJ üzerinde bağlantısı ve kablonun çekilmesi çok kolay, 0,75mm olan da bu işin hediyesi DUI nin üzerinde olan devir saati bağlantısını aracın ön konsoluna taşımak için kullanılıyor, eğer bir de devir saati alırsanız bir ucu DUI de olan bu kabloya bağlayıp aracınızın motor devir durumunu da takip edebilirsiniz, ben bu kabloyu çektim ama devir saati alıp da bağlamadım, belki sonra yaparım, kablo hazır bekliyor.

Mekanik montaj işi oldukça basit bu konuda Ankara Genç Emek Oto Haydar Usta bana yardımcı oldu maliyeti çok da düşük oldu, bu aşamada dikkat edilecek olan buji kablo sıralaması, bu konu da benim bile ezbere bildiğim, hemen hemen tüm mekanik servis veren ustaların da bildiğini tahmin ettiğim bir şey olduğu için detayına girmiyorum, tedbir olsun diye CJ5 için sıralama şemasını aşağıda vereceğim.

Son aşamada aracında LPG uygulanmış olan arkadaşların yapacağı bir işlem var, LPG nin beyin tabir edilen bölümünden gelip endüksiyon bobinine bağlanan kablonun uygulanması, artık endüksiyon bobininiz olmadığı için bu kabloyu her hangi bir buji kablosunun üzerine tercihen iki adet buji kablosuna dışarıdan bağlayıp (kabloyu kesme vs. kesinlikle yapılmayacak) sadece dışarıdan dolayıp, üzerini de kaliteli bir bez bant ile sararsanız LPG düzenini de kurmuş oluyorsunuz.

İşlem tamamlanınca tek marşta araç çalışıyor, son bir avans ayarı ile de işi tamamlamış oluyorsunuz.

Tekrar maliyetlere dönecek olursak 1979 model CJ5 için
Ürün maliyeti 300,00 USD ya da 575,00 USD (detayları yukarıda)
Buji ve Buji Kablosu maliyeti 132,00 TL
Elektrik Kablo ve Montaj Maliyeti 75,00 TL

Ben bu ürünü 2012 Kasım başında takıp kullanmaya başladım, yaklaşık üç aydır da kullanıyorum, iyice emin olmadan paylaşmak istemedim, benim tespit ettiğim faydaları şunlar oldu.
1- İlk çalıştırma performansı %60 iyileşti
2- başımın belası su geçişleri %70 iyileşti
3- yakıt performansı %20 iyileşti (ben daha önce elektronik ateşleme kullanmıyordum, bu kıyaslamayı endüksiyon bobini, tevzii makarası, platin, meksefe, buji kablosu ve bujilerdeki değişiklikten sonra tespit ettim)
4- aracın performansı %20 arttı

Muhtemel birileri kızacak;
bu ürüne değerinin 3-5 katı fiyat söyleyip çoğunluğun almasına engel olanlar
ya da
değerinin 3-5 katı fazlasına düşük kalite ürünleri satanlar

Benim kişisel yorumun piyasada elektronik ateşleme adı altında satılan ürünleri alırken iyi kıyaslama yapılması, hele ki düşük kalite ürünlerin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuş elektronik ateşleme taklidi yapan malzemelerden uzak durulması şeklinde, ya aracı standart hali ile kullanmalı ya da almışken bu tarz bir ürün alınmalı,

ben bende olanı paylaştım tercih size kalmış.

Enes Özel kardeşime
Suat GÜRBÜZ kardeşime
Kaan KURTAGİÇ kardeşime
Genç Emek Oto Haydar ve Sinan Usta ya
Federal Oto Arif Usta ya
Akgün Oto Ahmet Usta ya

ve
tavsiye ve yönlendirmeleri için
Seyit Hocam a
Teşekkürler …

Üretici Firma web adresi
http://www.performancedistributors.com/

basit de olsa bir video ve bir kaç görsel ...

http://www.dailymotion.com/group/ELEKTRONIK_ATESLEME#video=xwqis2

001

002

003

CJ5 ATESLEME SIRASI

Harika bir paylaşım olmuş elinize emeğinize sağlık. İyi günlerde kullanmanız dileğiyle.. :smiley:

Metin bey,öncelikle hayırlı olsun ve darısı diğerlerinin başına demek istiyorum.
Bu marka suya karşı ne denli etkili onu sizin tanımlarınızdan anlıyorum.Benim 1980 CJ5 üzerinde fabrika orijinali olan elektronik ateşlemeli distribütör ile ben ıslanma durumlarında pek te platinli olanlardan farklı bir sonuç almış deyilim.Umarım bu sizin için çok daha verimli olur.
Birde şu Gümrüğe takılma konusuna benim biraz kafam takılıyor. 1-2 gün önce Emin bey(Buggy) ile aynı konu üzerine bir konuşmamız oldu ve o da bana aynı çekinceleri iletti.Ben epey zamandır eBay üzerinden ve üç-beş parça da eBay dışında doğrudan mağazadan(firmadan) çok sayıda ürün aldım.Ağırlık ABD.,20 civarında İngiltere,iki kalem Hindistan ve bazı ufak tefek şeyler de Çin,Taiwan vs. Sadece Kurban bayramından bu yana aldığım ürün (kalem) sayısı 140 civarında.Bunların en az 100 tanesi doğrudan oto parçası ve hatta büyük çoğunluğu benim 1962 Jeep için askeri malzeme niteliğinde.Sözünü ettiklerim sivil modellerden çok askeri modellere ilişkin jeep parçaları.Şu ana kadar sadece Çin'den aldığım üç adet elektrik düğmesi birtürlü gelmeyince kendilerine yazdım ve pür telaş bana yenilerini ücretsiz olarak postaladılar.Sonrasında bu ikinci postayı da aldım.Bu olay dışında satın aldığım herşey bana hep ulaştı.Bunların içerisinde toplam 10 adedi ya bulur ya bulmaz,PTT Kargo elemanları kapıda teslim etti ve bazıları için 2.00 TL, bazıları için 3.00TL,ve son günlerde iki kez de 4.00TL gümrük ücreti aldılar.Gelenler arasında 4 veya 5 posta Yurtiçi ve MNG Kargo elemanlarınca kapıda ayrıca teslim edildi ve alım sırasında ödemiş olduğum ücret dışında hiçbir ücret ödemedim.
Haydi şimdi bu Gümrükte takılma konusuna benim kafam nasıl takılmasın? Siparışı verirken okuyup üflediğim falan da yok.Açıkçası bu gümrük koridorlarından nasıl sıvışıyor olduğumu ciddi anlamda merak ediyorum.Ya sonunda pahalı bir siparişle iyi çarpılacağım,yada bu işte bir gariplik var.
Benzer tecrübesi olanlar katkıda bulunurlarsa ben ve bazı diğerleri adımlarımızı biraz daha hesaplı atarız.
Ben herhalde şimdilik "Çekirge" yi oynuyorum.Allah sonumu hayır etsin!
Size tekrar hayırlı olsun ve ıslak yerlerden bolca kuru geçişler diliyorum.

Seyit Hocam teşekkürler

aslında bu gümrük meselesi benim de iyi bildiğim bir konu değil, ancak DUI konusunda epeyce kafa patlattığım ve güncel bilgi edindiğim için paylaşayım istedim, gerçekten de şansınız yaver gitmiş, aman bozmayın İnşallah böyle devam eder.

bu arada gene DUI için yaptığım araştırmalarda bir gümrük muamele firması yetkilisi bana şu bilgiyi vermişti, "eğer gelecek ürünün değeri 100,00 usd altında olursa hiç bir işlem yapmadan alma imkanınız var" bana söylediği bu, sizin siparişlerin bedeli ne kadar acaba,
adedinin 100,00 usd altında olma durumu varsa, sorunsuz olarak elinize ulaşmasının açıklaması da bu olsa gerek.

bir de oto yedek parça kategorisine giren ya da girmeyen ürünler var, mesela kocaman bir direksiyon simidi ya da sağ ya da sol far ya da kocaman bir bestop tente ki kutu ebadı 160x70x20 dir oto yedek parça kategorisine girmiyor(muş), ama mekanik aksamı ilgilendiren ya da kısmen de olsa içinde mekanik düzenek bulunduran hub ya da distributor (DUI) ya da marş motoru oto yedek parçası kategorisine giriyor(muş) bu bilgi beni çok tatmin etmemişti, biraz daha kurcalayıp işi sohbet ortamına taşıyınca bilgi şu hali aldı.
"Bak Hocam sipariş ettiğin mal 100,00 usd nin altındaysa %90 eline ulaşır, değeri 100,00 usd nin üzerinde olursa oı vakit dikkat çeker ve o vakit hangi kategoride olduğu sorgulanmaya başlar" bir şey diyemedim tabii.

sonucunda bu bilgiler benimde sorup öğrendiğim bilgiler,
sizin de dediğiniz gibi mevzuatı bilen, tecrübe eden birileri güncel bilgi paylaşırsa çok iyi olur.

seyit' Alıntı:
Metin bey,öncelikle hayırlı olsun ve darısı diğerlerinin başına demek istiyorum.
Bu marka suya karşı ne denli etkili onu sizin tanımlarınızdan anlıyorum.Benim 1980 CJ5 üzerinde fabrika orijinali olan elektronik ateşlemeli distribütör ile ben ıslanma durumlarında pek te platinli olanlardan farklı bir sonuç almış deyilim.Umarım bu sizin için çok daha verimli olur.
Birde şu Gümrüğe takılma konusuna benim biraz kafam takılıyor. 1-2 gün önce Emin bey(Buggy) ile aynı konu üzerine bir konuşmamız oldu ve o da bana aynı çekinceleri iletti.Ben epey zamandır eBay üzerinden ve üç-beş parça da eBay dışında doğrudan mağazadan(firmadan) çok sayıda ürün aldım.Ağırlık ABD.,20 civarında İngiltere,iki kalem Hindistan ve bazı ufak tefek şeyler de Çin,Taiwan vs. Sadece Kurban bayramından bu yana aldığım ürün (kalem) sayısı 140 civarında.Bunların en az 100 tanesi doğrudan oto parçası ve hatta büyük çoğunluğu benim 1962 Jeep için askeri malzeme niteliğinde.Sözünü ettiklerim sivil modellerden çok askeri modellere ilişkin jeep parçaları.Şu ana kadar sadece Çin'den aldığım üç adet elektrik düğmesi birtürlü gelmeyince kendilerine yazdım ve pür telaş bana yenilerini ücretsiz olarak postaladılar.Sonrasında bu ikinci postayı da aldım.Bu olay dışında satın aldığım herşey bana hep ulaştı.Bunların içerisinde toplam 10 adedi ya bulur ya bulmaz,PTT Kargo elemanları kapıda teslim etti ve bazıları için 2.00 TL, bazıları için 3.00TL,ve son günlerde iki kez de 4.00TL gümrük ücreti aldılar.Gelenler arasında 4 veya 5 posta Yurtiçi ve MNG Kargo elemanlarınca kapıda ayrıca teslim edildi ve alım sırasında ödemiş olduğum ücret dışında hiçbir ücret ödemedim.
Haydi şimdi bu Gümrükte takılma konusuna benim kafam nasıl takılmasın? Siparışı verirken okuyup üflediğim falan da yok.Açıkçası bu gümrük koridorlarından nasıl sıvışıyor olduğumu ciddi anlamda merak ediyorum.Ya sonunda pahalı bir siparişle iyi çarpılacağım,yada bu işte bir gariplik var.
Benzer tecrübesi olanlar katkıda bulunurlarsa ben ve bazı diğerleri adımlarımızı biraz daha hesaplı atarız.
Ben herhalde şimdilik "Çekirge" yi oynuyorum.Allah sonumu hayır etsin!
Size tekrar hayırlı olsun ve ıslak yerlerden bolca kuru geçişler diliyorum.

Metin Bey, hayırlı olsun. İyi günlerde kullanın.

Benim 79 da platin sistemliydi. 4 yıl önce amerikan parçalarla elektronik ateşlemeye geçtim. Yakıt tasarrufu hesabı yapmadım ama ilk çalıştırmada %100 iyileşme oldu, misfire olmadığı için performans arttı ve en önemlisi aralıklı kullandığım için ilk çalıştırmada fazla marşa basmaktan oluşan platin tüketimim sıfırladı(araçta 3 yedek platinle dolaşıyordum).

Gümrük konusunda 90'lı yılların başından beri vosvos parçalarından dolayı epeyce ağzım yandıktan sonra CJ'yi üfleyerek yemeye karar verdim ve mekanik olmayan parçalar dışında yurtdışına hiç açılmadım. Henüz internetin keşfedilmediği yıllarda abonesi olduğum yabancı dergiler kanalıyla edindiğim kataloglardan posta ile sipariş vererek biri 74, diğeri 62 iki vosvosumun restorasyonunu yaptım. Kimi zaman 150 - 200 USD'lık plastik/kauçuk türü malzemeler kapıma kadar geldi, kimi zaman 70 - 80 USD gümrükleme masrafı çıkınca 15 USD'lık sinyal kolunu gümrükte bırakmak zorunda kaldım. Seyit Bey'le gümrük konusunu konuştuktan sonra gümrük konusunda bir tahminde bulunacağım. Sanırım Seyit Bey'in çekirgeliği uzun süre devam edecek çünkü Tokat'ta Gümrük Müdürlüğü yok. Malzeme İstanbulda veya Ankarada gümrüğe girdikten sonra adrese bakıp cezasını kesiyorlar ve gönderiyorlar. Oysa benim burada hem İzmir merkezde, hem de ilçede Gümrük Müdürlüğü var. Nasıl olsa burada, gelsin malını alsın, arada biz de sebeplenelim diye düşündüklerini sanıyorum. Daha önce getirttiğim bir kitap ve sticker setini almaya gittiğimde mevzuata göre para koparamayacaklarını anlayıp birkaç sticker'a vosvoscu arkadaşımıza vereceğiz diye el koymuşlardı. Sanırım bu tahminim Gümrük Servisi olan tüm iller için geçerli.

Seyit Bey'in anlattıklarından sonra cesaret kazanıp iki gün önce USA'dan orijinal kontak silindiri, ateşleme anahtarı ve hararet müşiri siparişi verdim, bugün yola çıkmışlar. Elime ulaşıp ulaşmayacağını göreceğiz bakalım. Ulaşmazsa harcamalarımı Seyit Bey'e fatura edeceğim.

Emin Hocam teşekkürler
tam da aynı durum sadece hafta sonları binebildiğim için üç adet olmasa da ik yedek meksefe-platin ile geziyordum,
aslında o da işin başka bir keyifli yanı ama, sanıyorum ben de yoruldum artık,
emektar zaten yoruyor, bir de böyle detaylarla yorulmak istemedim galiba, tabii malum su geçişleri de belimi bükmüştü.

sanıyorum bu gümrük işlerini bir çerçeve içine oturtmak mümkün olamıyor,
ile göre,
memura göre,
mala göre,
bedeline göre,
hava şartlarına göre
ya da tutulan takımın o haftaki performansına göre değişkenlik gösteriyor,
olan da arada bize oluyor,
ya değerinin bir kaç katına ürün almaya devam edeceğiz ya da siparişimizi verip, sinir stres, ne çıkarsa bahtıma misali, haber posta kağıdı ya da kargo yolu gözleyeceğiz.

Buggy' Alıntı:

Benim 79 da platin sistemliydi. 4 yıl önce amerikan parçalarla elektronik ateşlemeye geçtim. Yakıt tasarrufu hesabı yapmadım ama ilk çalıştırmada %100 iyileşme oldu, misfire olmadığı için performans arttı ve en önemlisi aralıklı kullandığım için ilk çalıştırmada fazla marşa basmaktan oluşan platin tüketimim sıfırladı(araçta 3 yedek platinle dolaşıyordum).

Gümrük konusunda 90'lı yılların başından beri vosvos parçalarından dolayı epeyce ağzım yandıktan sonra CJ'yi üfleyerek yemeye karar verdim ve mekanik olmayan parçalar dışında yurtdışına hiç açılmadım. Henüz internetin keşfedilmediği yıllarda abonesi olduğum yabancı dergiler kanalıyla edindiğim kataloglardan posta ile sipariş vererek biri 74, diğeri 62 iki vosvosumun restorasyonunu yaptım. Kimi zaman 150 - 200 USD'lık plastik/kauçuk türü malzemeler kapıma kadar geldi, kimi zaman 70 - 80 USD gümrükleme masrafı çıkınca 15 USD'lık sinyal kolunu gümrükte bırakmak zorunda kaldım. Seyit Bey'le gümrük konusunu konuştuktan sonra gümrük konusunda bir tahminde bulunacağım. Sanırım Seyit Bey'in çekirgeliği uzun süre devam edecek çünkü Tokat'ta Gümrük Müdürlüğü yok. Malzeme İstanbulda veya Ankarada gümrüğe girdikten sonra adrese bakıp cezasını kesiyorlar ve gönderiyorlar. Oysa benim burada hem İzmir merkezde, hem de ilçede Gümrük Müdürlüğü var. Nasıl olsa burada, gelsin malını alsın, arada biz de sebeplenelim diye düşündüklerini sanıyorum. Daha önce getirttiğim bir kitap ve sticker setini almaya gittiğimde mevzuata göre para koparamayacaklarını anlayıp birkaç sticker'a vosvoscu arkadaşımıza vereceğiz diye el koymuşlardı. Sanırım bu tahminim Gümrük Servisi olan tüm iller için geçerli.

Seyit Bey'in anlattıklarından sonra cesaret kazanıp iki gün önce USA'dan orijinal kontak silindiri, ateşleme anahtarı ve hararet müşiri siparişi verdim, bugün yola çıkmışlar. Elime ulaşıp ulaşmayacağını göreceğiz bakalım. Ulaşmazsa harcamalarımı Seyit Bey'e fatura edeceğim.

TEKNIKISLEM' Alıntı:
sanıyorum bu gümrük işlerini bir çerçeve içine oturtmak mümkün olamıyor,
ile göre,
memura göre,
mala göre,
bedeline göre,
hava şartlarına göre
ya da tutulan takımın o haftaki performansına göre değişkenlik gösteriyor,
olan da arada bize oluyor,
ya değerinin bir kaç katına ürün almaya devam edeceğiz ya da siparişimizi verip, sinir stres, ne çıkarsa bahtıma misali, haber posta kağıdı ya da kargo yolu gözleyeceğiz.

Güzel Türkiye'mden manzaralar bunlar.

Bugün CJ'nin MTV Kasko indiriminden faydalanmak için vergi dairesine dilekçe verdim. Kanuna göre istenen sadece dilekçe ve sigorta şirketince imzalanan kasko indirim formu.

Ne olur ne olmaz diye bunlara ilaveten;
28 sayılı MTV tebliğinin kasko indirimini gösteren ilgili maddeleri çıktısı,
2004/8327 sayılı kasko indirimi ile ilgili bakanlar kurulu kararı çıktısı,
Aracımın özel olarak 703.sırada yer aldığı 1998 yılından eski araçlar için 2013 yılı kasko değerleri listesi çıktısı,
Ruhsat fotokopisi de elden verilmesine rağmen dilekçem 4 masa dolaştı, internetten kontrolu yapıldı ve birbuçuk saat sonra işleme alındı. Sonuçta 2013 yılı için 1457 TL yerine 1040 TL ödeyeceğim.

Postacı ve kargo yolu gözlemek de alışkanlık haline geldi. 10 Aralıkta kızım için ebay üzerinden çin'e verdiğim ıvır zıvır hediyelik siparişlerimi hala daha bekliyorum. Şu sıralar hindistan üzerinde falan olmalı. Umarım 2014 yılbaşına yetişir. Artık eşim de alıştı, her ilçeye indiğinde ptt kapısından bakıyor, paket memurunun yukarı kalkan kaş işaretiyle yoluna devam ediyor. Herşeyi internet üzerinden aldığımız için kargo çalışanları ile de akraba gibi olduk.

Bu arada gümrük için de kararımı verdim. Seyit bey yüklü bir alışveriş yapar ve yine çekirge olursa bundan sonraki alışverişlerimi onun adresine yönlendireceğim.

Metin bey ve Emin bey;Her ikinize de hem açıklamalar ve hem de temenniler için teşekkür ediyorum.
Getirttiğim malzemelerin büyük çoğunluğunun kendi fiyatı $ 100.00 USD altında kalıyor.Ancak posta ücreti ile bu rakamın üzerine çıkıyor.Fakat $150.00 USD - $185.00 USD arası malın sadece kendisine ödeme yaptığım alımlar da oldu.Şayet burada Gümrük müdürlüğünün bulunmayışı bana bu avantajı sağlamış oluyorsa buna birşey diyemiyeceğim.Gümrük ücreti ödemek konusunda her hangi bir çekincem de yok.Çünki aldığım şeyleri Türkiye iç pazarında temin etme şansım yok.Arada belki 50-60 TL vs gibi veya 150-200 TL farkları gözeterek gözümü dışarı dikmiş de deyilim,yeterki elime ulaşsın ve ben Devlet'e istediği gümrük vergisini de ödeyeyim.Yine Emin Bey'e sözünü ettiğim bir ürünün fotoğrafını örnek olması bakımından eklemek istiyorum,ben buna hiç gümrük te ödemedim.Karşı taraf " World Saver" denilen kargo sistemiyle yollamış ve MNG Kargo elemanı kapımda teslim etti.Bu ürün kapalı sistem ateşleme düzenine sahip askeri araçların platin,avans ayarı vs yapılan motor test cihazlarının bu kablolar içerisinden geçen akımı algılayamayışı ve testleri yapamaması nedeniyle sözünü ettiğim sistemlerin test cihazlarına bağlanmasına olanak veren özel bir set.Tıpkı bir lokma takımı gibi sac bir kutu içerisinde.Çok çok zor bulunan bir set ve eBay üzerinden artırmaya konulmuş olan çoğu da kullanılmış 4-5 seti ben birtürlü alamadım.Artırma bitiş saatleri TÜrkiye saati ile 03.00-04.00 gibi ters zamanlara denk geldiğinden oturup son dakikaya kadar bekliyememiştim.Ben yatarken $ 90.00 USD civarı paralarla en fazla fiyat vermiş kişi durumundayken sabah kalktığımda $150.00 USD üzeri paralara gittiğini hep gördüm.Bu aldığım ise orijinal kutusunda,hiç kullanılmamış ve İtalyan'ın birisinin artırmalı satışından $86.00 USD ve $ 46.00 USD posta ücreti ödeyerek aldım.Şans işte.Kaçana hayıflanmamak gerekiyor.Yukarıda belirttiğim gibi sadece gelen posta /paket niteliğini somutlaştırma adına bunları yazdım ve fotoğrafları o amaçla ekledim.
Hala teker teker geliyor olmaları konusunda sizlerden gelen yazıları okudukça içimdeki kuşkuları atabilmiş deyilim.

Shielded  Ignition Test Kit 001

Shielded  Ignition Test Kit 003

Shielded  Ignition Test Kit 004

Buggy' Alıntı:

Metin beyin affına sığınmak istiyorum çünki bir anda elektronik ateşlemesini gümrük konusuna çevirmek benim başımın altından çıktı.
Emin bey kontak silindiri hayırlı olsun.Gerisini burayı daha fazla sulandırmamak için özelden veya mail yoluyla sürdürebiliriz.Şayet direksiyon simidi ve konsol üst bölgesini daha önce hiç sökmemiş iseniz bazı döküman ve özel iki aparata ihtiyacınız olacak.Bu anlamda sorun varsa bir zahmet bildiriver.( Ben de yakın zamanda bir adet getirttim.Benimki sorunsuz geldi.)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

SON KONULAR

Geri