cocoon 300 kaz tüyü uyku tulumu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan salserol Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,407

salserol

Ana Kamp
selam arkadaşlar..
eusibo ve inesca cocoon 300 uyku tulumu kulanan var mı? en son kış faliyetinde sırt çantamın ağirliği beni bitirdi. yükümü hafifletmeye çalışacağım. ilk etapta gözüme çarpan 2100 gr tutan tulum (-15 konfor, -25 ext) ve 2800 gr çadır oldu. gözüme 930 gr tutan cocoon uyku tulumu çarptı. konforu -5 ve ext -10 olarak belirtilmiş. ama malum belirli bir norma göre belirtilmemiş. Aranızda bu uyku tulummunu tecrübe edenler var mı. onun dışında uyku tulumunun içine polar battaniye serilmesi veya iki ince tulumun iç içe sokularak hazırlanan düzenek ne kadar sağlıklı olabilir. ?? bazı kaynaklar çadır içinde tulumun bivak içine sokulması ile 5-10 derece fark ettirdiği yönünd..
cevaplarınız için teşekkür ederim

Etiketler
Ynt: cocoon 300 kaz tüyü uyku tulumu

salserol' Alıntı:
selam arkadaşlar..
eusibo ve inesca cocoon 300 uyku tulumu kulanan var mı? en son kış faliyetinde sırt çantamın ağirliği beni bitirdi. yükümü hafifletmeye çalışacağım. ilk etapta gözüme çarpan 2100 gr tutan tulum (-15 konfor, -25 ext) ve 2800 gr çadır oldu. gözüme 930 gr tutan cocoon uyku tulumu çarptı. konforu -5 ve ext -10 olarak belirtilmiş. ama malum belirli bir norma göre belirtilmemiş. Aranızda bu uyku tulummunu tecrübe edenler var mı. onun dışında uyku tulumunun içine polar battaniye serilmesi veya iki ince tulumun iç içe sokularak hazırlanan düzenek ne kadar sağlıklı olabilir. ?? bazı kaynaklar çadır içinde tulumun bivak içine sokulması ile 5-10 derece fark ettirdiği yönünd..
cevaplarınız için teşekkür ederim

Tulumun çadır içinde bivaklanması tabikide çok büyük bir yalıtım doalyısıyla ısı farkı meydana getirecektir bazı dağcıların çok aşırı şartlar dışında belirli tırmanışlarda sadece bivak içinde kaldığını da görmüştüm.

Ama burda dikkat etmenizi istediğim nokta tulumun dolgusu %90 down / %10 800 fill feather dolgu denilmiş yani benim burdan anladığım yanlızca %10'u kaz tüyü bu tulumun gerisi sentetik zaten tamamıyla kaz tüyü olan bir tulumun bu kadar ucuz olması da normal değil. Bence dolgu konusunu kesin bir öğrenin...

İki ince tulum mantığı ısı en iyi katlar arsı ısı tutmanın hava ile olacağından yola çıkılarak oluşturulmuş bir mantık heralde yani giyinirken olan mantık tek bir kalın kat yerine iki ince kat giyilmeli ama kışın bunu tecrübe etmek cesaret ister...

merhaba ben bahsettiğiniz uyku tulumunu yazın bursa av ve doğa fuarından 140 tl ye aldım.Benimde tulumu tercih nedenim sizin gibi çok az yer kaplamasıydı.uludağda yazın ve sonbaharda kamplarda kullandım ve şahsen memnunum ama kış için birşey diyemem.Çünkü kış olayı biraz farklı malumunuz şakası olmayabilir.sonuç olarak çok az yer kaplayan ve parasına göreiyi bir malzeme ama takdir sizin.bol faliyetli günler diliyorum saygılar.....

the north face' Alıntı:
Tulumun çadır içinde bivaklanması tabikide çok büyük bir yalıtım doalyısıyla ısı farkı meydana getirecektir bazı dağcıların çok aşırı şartlar dışında belirli tırmanışlarda sadece bivak içinde kaldığını da görmüştüm.

Ama burda dikkat etmenizi istediğim nokta tulumun dolgusu %90 down / %10 800 fill feather dolgu denilmiş yani benim burdan anladığım yanlızca %10'u kaz tüyü bu tulumun gerisi sentetik zaten tamamıyla kaz tüyü olan bir tulumun bu kadar ucuz olması da normal değil. Bence dolgu konusunu kesin bir öğrenin...

İki ince tulum mantığı ısı en iyi katlar arsı ısı tutmanın hava ile olacağından yola çıkılarak oluşturulmuş bir mantık heralde yani giyinirken olan mantık tek bir kalın kat yerine iki ince kat giyilmeli ama kışın bunu tecrübe etmek cesaret ister...
Merhaba
%90 down %10 feather demek, sadece %10 u kaz tüyü, kalanı sentetik malzeme demek değildir........tulumun tamamı kaztüyüdür...........down ve feather tüy yapısı ile ilgilidir.....Linki ve bir kısım bilgiyi aşağıda veriyorum
[SIZE=x-small]Aslinda Tükçe'de tek bir karsiligi olmakla birlikte tüyler de ikiye ayrilir; "Feather" ve "Down". "Feather" tüy dendiginde aklimiza gelen sekle sahiptir, "Down" ise ördek ve kazlarin gögüs bölümlerinde olan ve yapi olarak farkli olan bir çesit tüydür. Bu ikincisi havayi tutma özelligi olarak digerinden çok daha iyidir fakat bu iki tüyü birbirinden tamamen ayristirmak çok zordur. "Down" tüyün miktari ne kadar fazla ise dolgu malzemesinin kalitesi da o kadar iyidir. Örnegin 85% "Down" bir tulumda %85 kaliteli tüy, %15 ise bildigimiz tüyden oldugunu belirtir. Yüzde kaç "Down" oldugunun belirtilmesi genelde Avrupa'da kullanilan bir yöntemdir fakat "Down" dedigimiz tüyler de kalite olarak birbirinden farkli oldugu için bu tanimlama da tulumun hava tutma kapasitesini, yani kalitesini tam olarak belirleyememektedir. Amerika'da kullanilan ve tüyün bir ounce'inin (28.5 gr.) belli bir basinç altinda ne kadar yer kapladigini ölçen sistem diger sisteme göre çok daha kesindir. Bu sistemde 28.5 gr. tüyün kapladigi hacim inch küp (1 inç küp = 16.38 cm.3) cinsinden belirtilmektedir ve günümüzde kullanilan tüylerde standart 550 inç küptür. Bu rakam 800'e kadar çikabilir ki bu o tüyün 28.5 graminin 13104 cm.3 yer kapladigini belirtir. [/SIZE]

http://www.doga.hacettepe.edu.tr/egitim/utulumvemat.htm Yukarıdaki bilgi bu siteden alınmıştır..

Cocoon 300 kaz tüyü uyku tulumu

http://www.eusebiosporting.com/collection.html

Eusebio Tayvan, Çin, Banglades gibi ülkelerede satış yapan bir marka. Uyku tulumu, çadır, çanta, giyim gibi ürünleri üretiyor.İnesca'nın internet sitesi bile yok. İnternet sitesi bile olmayan"ben bulamadım" bir firma bana güven vermiyor. Malzeme incelemesi yapan hiçbir internet sitesi ne Eusebio'yu nede İnesca'yı "google sonuçlarına göre" dikkate almamış. İnesca'nın uyku tulumlarının özellikleri, biçimleri ve fotoğrafları Eusebio ile çok benzer.

Belirsiz olan diğer konu ise sıcaklık dereceleri ve bunların hangi kritere göre yapıldığı. Firmanın uyku tulumlarında Cocoon300, Aurora150, Aurora 200 uyku tulumlarının konfor derecesi ile ekstrem derecesi arasında "diğer markalardaki geniş aralığın aksine " 5 derecelik fark var. Cocoon300; konfor-5 ekstrem -10"bazı sitelerde -12", Aurora150; konfor-10 ekstrem -15, Aurora200 konfor-15 ekstrem-20 gibi.

Fakat özellikle cocoon 300 düşük ağırlığı, fiyatı nedeniyle göze hoş görünüyor. Bir arkadaşın tulumu ekstrem derecesine tekabül eden sıcaklıkta "-10" bir gece geçirmesi en güzel değerlendirme olacaktır. Ama kimsenin bu riske gireceğini zannetmiyorum.

Uyku tulumu alımını ne yaptınız. Ben de aynı dertten muzdaribim.

Cocon 300 modelini yakın bir zamanda gördüm.Bendeki tuluma göre çook küçük paket hacmine sahip bir tulum. İçine girip yatmadım ama sıfırın altında bir etkinliğe o tulumla ben gitmem. Hafif, -10 EN testli konfor derecesi olan, membranlı(su geçirmez nefes alır) iyi sıkışan bir tuluma halen daha ihtiyacım var. Kaz tüyü tulumlar pahalı.

the north face superlight kaz tüyü tulumu 2. el 250 tl ye aldım

Ynt: Cocoon 300 Kaz Tüyü Uyku Tulumu

Hafif ve kışın normal irtifada kullanabileceğim bir tulum ben de aramaktayım.
Seçeneklerini buraya yazdım:

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=96326.0

Bu Cocoon modelini tecrübe eden var mı?

Fiyat aralığımdaki en kompakt sentetik tulumu mu alayım yoksa buna mı yöneleyim karar veremedim. Fiyatı uygun bir kaz tüyü tulum da Lafuma'da var, üstteki başlıkta belirttim.

Ynt: Cocoon 300 Kaz Tüyü Uyku Tulumu

Kaz tüyü elde edilirken canlı canlı tüyleri yolunan hayvanların çektikleri acıyı hissedebiliyormusunuz.....

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=SwXDqcAu4eQ[/youtube]

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.