Defender Ilave Dingil

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan MEfeCeylan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 31
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,468

MEfeCeylan

Kamp I
Yer
Ankara
İnternette değişik projeler dolanıyor, bunlardan ilgimi çeken bir taneside 6x6 land rover defender oldu.

Fabrika çıkışı(Askeriye) yada sonradan yapılmış kullanıcı versiyonları mevcut. Yabancı ülkelerde sanayide bile yaptıran var. 6x4 yada 6x4 olarak farklı aktarma tiplerinde.

WbrQO8
3ARq4M

(Bu iki araçta Avustralya Ordusuna ait. Birakç farklı versiyonu daha var ellerinde.)

RQ6P5R

PEYWQa

(Bu ikiside sonradan yapılan örnekler.)​

Baya hoş ve değişik bir proje bildiğim kadarı, daha doğrusu ulaştığım veriler kadarı ile henüz Türkiye de bir örneği yok bunun. Yapılabilir mi? Tabiki. Hele azıcık iş bilen biri olsun hiç sorun değil ama takıldığım nokta ruhsat. Bu aracın trafiğe çıkması için bir ruhsat değişikliği gerekecektir elbet.

Bu araştırma içinde öğrendim ki kamyonlara dingil ekleme zaten yapılan ve sayıca da fazla olan bir şey. Ülkemizde dingil eklenen kamyon uzatılan kamyon bir hayli fazla. Dolayısı ile bunu yasal yapmanın bir yolu ve prosedürü var. Ancak bu kamyona değilde binek bir araca uygulanabilir mi acaba?

Motor değişikliği işletmek gibi proje çizdirip tüvden onay almak yeter mi acaba? Bilgisi olan yada en azından kamyonlardaki değişimi bilen biri varsa ve bu bilgisini bizle paylaşırsa çok mutlu olurum şahsen.

Teşekkürler.

Etiketler
Bu işlemi teknik olarak sizin de izah ettiginiz gibi yapmak mümkün,
ancak
1,Türev olarak kamyona dönüştürmek zorunlulugunuz ile birlikte vergi bareminiz degişecek
2,Bahsi geçen aracın kullanıldıgı yerler ve amacına bakarsanız(gevşek zemin nisbeten düz arazide birim tekerlege veya aks a düşen yükü azaltmak dolayısı ile batmayı azaltmak)
bizim cografyamız için var olan arazi kabiliyetinden ödün vermeniz gerekecek.

Bu işlemi teknik olarak sizin de izah ettiginiz gibi yapmak mümkün,
ancak
1,Türev olarak kamyona dönüştürmek zorunlulugunuz ile birlikte vergi bareminiz degişecek
2,Bahsi geçen aracın kullanıldıgı yerler ve amacına bakarsanız(gevşek zemin nisbeten düz arazide birim tekerlege veya aks a düşen yükü azaltmak dolayısı ile batmayı azaltmak)
bizim cografyamız için var olan arazi kabiliyetinden ödün vermeniz gerekecek.
Kamyon olarak değişirse ruhsatı her yılmuayneye dönebilir takometre src belgesi gibi zorunluluklar beraberinde gelebilir sigortaya ek. Ancak Mercedes g 6x6 ülkemizde var. (Sayısından emin değilim ama 1-2den fazla değildir herhalde) bu araçların kamyon sınıfına girmediğini düşünüyorum. Hoş emin değilim belki fabrika çıkışlı olması etkiliyordur.

Arazi konusunda ise kesinlikle haklısınız. Hele sağlam bir arazi kullanımı için düz olmayan ülkemizde hiç uygun değil. 90 daha uygun olurdu :D Aslında bu projedeki düşünde asfalt ve toprak yol nakliye aracı. Arazide ciddi performans vermesi beklenen bir arazi aracı olarak düşünmedim. O boyutlarda bir çekicinerelere gidebiliyorsa oralara belki azıcık daha fazlasına dahası değil gibi düşündüğümden çokta takmadım açıkçası.

Ancak fazladan bir dingil işletmenin prosedürü çeki demiri işletmekten daha karmaşık olacaktır diye düşünüyorum.

Bir ara bende ilgilenip videolarını izlemiştim bu tür araçların. Mersedes G de buna benzer yapılmış araç var ve ruslarda bu konuda araç yapıp videosunu atmışlar.
Videolarda göreceksin arazi performansı o kadar iyi değil nedeni ise arka dingillerin birlikte hareket etmesinden kaynaklı olduğunu düşünüyorum çok fazla askıda kalıyor.
İlave dingilin tek özelliği taşıma kapasitesini artırmak ve gevşek zeminde batmayı azaltmak.
Bunların hepsini bir tarafa bırakalım göze hoş geliyor dersek ki çok hoş geliyor bencede 6x4 bir kamyonun diferansiyellerini alıp defendera uyarlamak bununla birlikte motor ve sanzuman da isteyecektir. Araca proje çizilip muayene yaptırılıp kullanılacak. Araç proje işlerini yapan bir muamelecim var dilerseniz telefonunu paylaşabilirim.

Bir ara bende ilgilenip videolarını izlemiştim bu tür araçların. Mersedes G de buna benzer yapılmış araç var ve ruslarda bu konuda araç yapıp videosunu atmışlar.
Videolarda göreceksin arazi performansı o kadar iyi değil nedeni ise arka dingillerin birlikte hareket etmesinden kaynaklı olduğunu düşünüyorum çok fazla askıda kalıyor.
İlave dingilin tek özelliği taşıma kapasitesini artırmak ve gevşek zeminde batmayı azaltmak.
Bunların hepsini bir tarafa bırakalım göze hoş geliyor dersek ki çok hoş geliyor bencede 6x4 bir kamyonun diferansiyellerini alıp defendera uyarlamak bununla birlikte motor ve sanzuman da isteyecektir. Araca proje çizilip muayene yaptırılıp kullanılacak. Araç proje işlerini yapan bir muamelecim var dilerseniz telefonunu paylaşabilirim.
Mercedesin yaptığı araç sonradan yapılma değil doğrudan fabrika üretiyor ve satıyor. Birde barbus modifiyelisiolanları var. Ancak benim bu verdiğim defenderlar sonradan çevirme. Bu yüzden takıldım biraz.

2. Nokta ise farklı bir aracın aksamını kullanırsam dişli oranlarının değişecek olması. Bu durumda şanzuman falanda değiştirmek gerekir diye düşünüyorum. Orijinal defender aksından ek çıkış yapıp yine defender aksları ile 6x6 yapılan birkaç örnek buldum internette resimler ile göstermişler ancak iyice düşünmek gerek tabii işe kalkışmadan önce.

Arazi tutuşu içinse evet mesafe arttığından askıda kalma olayı hayli artıyor ancak bu 3 dingil defenderı düşünme nedenim zaten taşıma için. Offroad için değil, çekici misali kullanmak için yani :D O yüzden bu konuya pek takılmıyorum. Birde yine bahsi geçen mercedeste 5 diferansiyel kilidi var. 3ü dingiller üzerinde 2si dingiller arasında ve hepsi ayrı ayrı kitlenebiliyor.

Muameleci için teşekkür ederim ancak bu uzak ve fikir aşamasında şuan için. Önümüzdeki birkaç yıl muameleci fashasına geleceğimi sanmıyorum :D Teşekkür ederim yinede :D

Girdi dirmez mi ya 1/18 750 tl den kapı açtılar ama bulana tabı exoto bile değildi markası şimdi kaça neye bulunur hiç bilmiyorum bir bakıyım ben karıştırayım eskileri

Çok dikkat çekici bir araç olacağı kesin bazı dezavantajları olabilir ama avantajları çok daha fazla olacağından eminim 1. Normal 110 defenderi 3 dingile çevirmek için gereken malzemeyi bulmak çok zor
2. ise resmi prosedür bence en çok zor olanıdır mevcut kanunlarımız malum
arazi kabiliyeti ise mükemmel olur Askıda kalması veya gevşek zeminde ilerlemesi 2 dingilden daha iyi olacağı kesin
bataklık ve gevşek zeminde neden çift çeker kamyon veya tır kullanıldığını göz önünde bulunduralım !!
bu konuda you tube de yüzlerce video var

Çok dikkat çekici bir araç olacağı kesin bazı dezavantajları olabilir ama avantajları çok daha fazla olacağından eminim 1. Normal 110 defenderi 3 dingile çevirmek için gereken malzemeyi bulmak çok zor
2. ise resmi prosedür bence en çok zor olanıdır mevcut kanunlarımız malum
arazi kabiliyeti ise mükemmel olur Askıda kalması veya gevşek zeminde ilerlemesi 2 dingilden daha iyi olacağı kesin
bataklık ve gevşek zeminde neden çift çeker kamyon veya tır kullanıldığını göz önünde bulunduralım !!
bu konuda you tube de yüzlerce video var
Zaten benimde takıldığım nokta resmi prosedür. Böylebirproje için hazır parça olduğunu sanmıyorum zaten. Bulduğum örneklerde hep uydurma yada özel üretim parçalar ile yapılmış ki buda normal bence. Ancak geçerli kılabilir, bunu trafiğe çıkar hale getirebilir miyiz acaba? Bu olursa gerçekten çok dikkat çekici bir araba olacaktır orası kesin.

Defender kendini zor goturuyor bide 6x6 olunca ford 1210 kamyonlara gecilir ayrica arac cok uzun arazide yuk tasimak icin yapilmis taktik arac arazi araci kesin degil ilave dingil mevcut arka dingilin onunde olmali arac uzamadan is yapilmali askida kalmamak icin tek ornek pinz

ASUS_T00J-D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.