Disco I 300Tdi motora MT 85 akuplesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Disco300Td Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,003

Disco300Td

Carpe Diem
Yer
İstanbul
Merhaba Arkadaşlar,
96' Disco 1 üzerindeki R380 son günlerini yaşıyor. Ankarada 1700TL'ye çıkmasınıı buldum. Ancak yapmışken acaba MT 85 akuple edebilirmiyim diye düşündüm. Daha önce yapan varmı acaba? aklıma gelen sorular;
1. LT230 ile arasına flaj ve MTE500060 kodulu bir uzatma parçası gerekiyormuş.
2. Burada bulacağım MT85ler arkadan çekişli ford transitler için olacağı için arazi vitesi kolunun yeri bir sorun olacak(mı)
3. 300Tdi cıksına MT85 direkt bağlanabilecek mi?
4. Acaba LR için üretilmiş bir MT85 in çıkmasını bulabilir miyim?
not: LT230 için düşük oranlı arazi dişlim de mevcut.
görüş ve yardımlarınızı bekliyorum.

Etiketler
Ynt: Disco I 300Tdi motora MT 85 akuplesi

Cahit bey kardeşim merhaba,

Aslında bu konuda enfazla yardımı size Engin bey yapabilir diye düşünüyorum... mt85 transit şanzumanı ile amaçladığınız 6 vites ve daha seri lik diye tahmin ediyorum.
Ama düz mantıkla bakarsanız motoruda güçlendirmek gerekmezmi????
selamlar

Disco300Td' Alıntı:
Merhaba Arkadaşlar,
96' Disco 1 üzerindeki R380 son günlerini yaşıyor. Ankarada 1700TL'ye çıkmasınıı buldum. Ancak yapmışken acaba MT 85 akuple edebilirmiyim diye düşündüm. Daha önce yapan varmı acaba? aklıma gelen sorular;
1. LT230 ile arasına flaj ve MTE500060 kodulu bir uzatma parçası gerekiyormuş.
2. Burada bulacağım MT85ler arkadan çekişli ford transitler için olacağı için arazi vitesi kolunun yeri bir sorun olacak(mı)
3. 300Tdi cıksına MT85 direkt bağlanabilecek mi?
4. Acaba LR için üretilmiş bir MT85 in çıkmasını bulabilir miyim?
not: LT230 için düşük oranlı arazi dişlim de mevcut.
görüş ve yardımlarınızı bekliyorum.

öncelikle bu tarz bir değişiklik yapmanızın pek mantıklı olmadığını belirtmek isterim. zira, hem çok maliyet hem de çok uğraş gerektirecek.

1. bu uzatma parçasından başka şeyler de lazım, flanş vs yaptırmanız lazım. orta zor
2. şanzıman MT82. arazi kolunu ve normal şanzıman kulesini birbirine dokunmadan çalışacak şekilde yeniden ayarlamanız gerekecek... zor
3. R380 muhafazı ile MT82 muhafazasını kesip birleştirmeniz gerekecek. zor değil ama ne derece sağlam olur bilmiyorum. Artı, bozulursa yeniden iki muhafaza parası ödeyip yeniden birleştirmeniz gerekecek.
4. İngiltere'de bulabilirsiniz. fiyatı çoktur.

"düşük oranlı arazi dişlisi" derken neyi kastettiniz?

kolay gelsin.

Teşekkürler Engin Bey,
Biraz ürktüm bu işten. Makineyi de Puma'yla değiştirmeden yapmaya değecek gibi gözükmüyor. 300tdi makineden şimdilik memnunum.
Mevcutta 31" lastik var, bunları 33" yapmayı planlıyordum, ama bunun için daha düşük oranlı bir 1.vitese ihtiyacım var. MT82 ile bunu hedeflemiştim.
LT230 da 1.21 oranlı dişli vardı, onu dizel makine için 1.4 ile değiştirmiştim. Eskisi yedeğimde duruyor, MT82'yi uydurabilseydim 1.21 dişliyi geri takıp sürati arttıracaktım.

Şanzumanı daha açmadım, ama aracı 10 gündür yatırıyorum, usta yeni şanzumana kendini hazırla dedi. Bu durumda temiz R380 arıyorum. Elinde olan varsa görüşmek isterim.

Disco300Td' Alıntı:
Teşekkürler Engin Bey,
Biraz ürktüm bu işten. Makineyi de Puma'yla değiştirmeden yapmaya değecek gibi gözükmüyor. 300tdi makineden şimdilik memnunum.
Mevcutta 31" lastik var, bunları 33" yapmayı planlıyordum, ama bunun için daha düşük oranlı bir 1.vitese ihtiyacım var. MT82 ile bunu hedeflemiştim.
LT230 da 1.21 oranlı dişli vardı, onu dizel makine için 1.4 ile değiştirmiştim. Eskisi yedeğimde duruyor, MT82'yi uydurabilseydim 1.21 dişliyi geri takıp sürati arttıracaktım.

Şanzumanı daha açmadım, ama aracı 10 gündür yatırıyorum, usta yeni şanzumana kendini hazırla dedi. Bu durumda temiz R380 arıyorum. Elinde olan varsa görüşmek isterim.

300TDI söküp Puma takmak maliyetli bir iş. öncelikle elinizdeki motoru satın. motoru satmadan puma motor almanız hem maliyeti artırır hem de evinizde saklayacağınız yedek parçayı... evde kriz çıkmasın.

R380'in de bakımdan geçince tekrar kullanılabileceğini düşünüyorum. usta ne sorunu olduğunu söyledi mi?

300 tdi için 33 lastik fazla değilmi?

yani td5 için bile 33 ü düşünürken hesap kitaba giriyoruz. olurmu olmazmı diye tecrübelilere danışıyoruz.

r380 gearbox çok mükemmel bir şanzıman ayrıca 300Tdi ye uyumlu sakın değiştirme lt 230 hızlı dişlisini 1.22 yaparsa aradığın hızı bulursun illa 6 hızlı şanzıman dersen puma motor tak ve beraberinde mt 82 kullan tra500060 kolay ben sana temin ederim yalnız 2 ayrı tra500060 var dışarıdan sipariş edeceksen disco veya defender diye muhakkak belirt

Engin bey,
Zaten 300tdi makineyi korumak istiyorum. R380deki sorun şu, 1 den ve 3 den 2ye geçmede sorun var, özellikle yağ ısınınca. Sanki senkromeç yokmuş gibi. Dışarıdan çıplak gözle yapılam muayenede yağ kaçağı var, ama keçeden değil. Dolayısyla ciddi bir sorun olma ihtimali yüksek. Şanzumanı indirince belli olacak, ama açtıktan sonra illaki değişekcek parçalar, keçe, bilyeler vs ve işçilik zaten 500TLyi bulacak. Birde arızalı parça (her ne ise) ilave olunca 1000TLlik olurum herhalde. Onun yerine temiz bir çıkma koyalım diyor usta. Ben de Ankaradan bir tane buldum, güvendiğimiz bir hurdacıdan. Sorun şu ki şanzumanı indirdikten sonra aracı atölyede yatırmak istemiyorum. Ufak bir parça bile eğer stokta yoksa 45 günde geliyor biliyorsunuz. Aracı o kadar yatırma şansım yok.
Tempus:
300tdi ve lt230 daki 1.41lik dişliyle 33" lastik kaldırır ama rampada ve kalkışta yorar. Zaten bunun için MT82 opsiyonuna bakmıştım. Ama illa 33" ve R380 istenirse ayna mahrutileri 4.11 veya 3.7 ile değiştirip sorun çözülür, yada LT77 şanzumana geçilebilir. Tabii hepsi masraf.
Dron: Ben de R380den memnunum, ama 1.22 ile motor soğukken rampa çıkamıyorum, ya da ancak araziye takıp çıkabiliyorum, biraz yoruyor. O yüzden 1.41e döndüm, gayet memnunum. Zaten fazla uzun yol yapmıyorum. TRA 500060 bilgisi için teşekkür. MT82 normalde hangi arazi şanzumanını kullanıyor, LT230mu farklı bir şey mi? Puma motor ile MT82 kullanınca arazi vites kulesini nasıl çözüyoruz?

Anlattıklarınız bana senkromeç sorunu gibi geldi. çok net bilmediğim için daha detay yorum yapamıyorum. ama eğer senkromeç ise, değişmesi 50-100 TL arası tutar.

hangi parça için 45 gün beklediniz? Huma Oto ve Kayalar bu konuda alışveriş yapmanızı tavsiye edeceğim yerler. mümkün olduğunca çıkma kullanmayın, bilmediğiniz başka sorunlara gebe kalabilirsiniz.

Çıkma şanzıman alırsanız, elinizdekini de değerlendiremeyeceksiniz. Dolayısı ile daha çok zarar edeceksiniz. Yine de çıkma R380 isterseniz, bende var. bilginiz olsun.

MT82 normalde Transit'te kullanılan şanzımandır ve arkadan itiş yapacak şekilde hazırlanmıştır. dolayısı ile direkt LT230'ya bağlayamazsınız. Ara kutu, flanş ve bağlantı aparatları yaptırmanız gerekir. 2007 yılından bu yana Defender'da kullanılan 6 ileri şanzıman GMT82 olup, MT82'nin revize halidir. LT230'a yine bahsi geçen kutu ile bağlanır, ancak arka ağzı düz ve direkt bağlantı yapacak şekildedir. Bu şanzımanın çıkmasını Türkiye'de bulabileceğinizi sanmıyorum. UK'den getirtebilirsiniz, ancak yüklü maliyeti olacaktır.

Kolay gelsin.

Ynt: Disco I 300Tdi motora MT 82 akuplesi

herkese yardımları için teşekkürler. Önümüzdeki günlerde şanzumanı indirip ne sıkışmış göreceğiz. Durumu burada bildireceğim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,461
Kayıtlı Üye Sayımız
172,115
Kaydolan Son Üyemiz
SoundofSilence

SON KONULAR

Geri