Doğalgaz Sobasının Lpg Dönüşümü.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Aka Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,450

Aka

KARA BİTTİ.
Burada bir zamanlar kendi aracımda kullanmak üzere edindiğim, fakat daha sonra büyük tüp kullanmaktan vaz geçtiğim için kullanmadığım doğalgaz sobasının lpg dönüşümünü anlatmak istiyorum.

Etiketler
Ynt: Doğalgaz Sobasının Lpg Dönüşümü.

Sobamız ( BAXI ) diye tanınan soba, bir tarihte 2 adet bulup ikisinide almıştım,
Genelde bu sobaları lpg ye dönüştürmek için sadece gaz memesini lpg tipine değiştirmek yeterli olur diye bilinir, ama teknik açıdan bakıldığında durum pek böyle değildir, çünki doğalgaz hafif bir gazdır ve açıkta kaldığı zaman yukarı doğru hareket eder, oysa LPG havadan ağırdır ve yere doğru hareket eder ve yayılır.
Fakat sobamız doğalgaza uyarlandığı için hem emiş hemde egzoz bacaları sobanın üst kısmındadır, yani soba söndüğünde yada ilk ateşleme sırasında fazla gaz birikmesinden yanma gerçekleşmemişse, gaz üst kısımdaki borulardan çıkıp sobanın içini tamamen terkeder,
ama lpg de aynı durumlar söz konusu olduğunda gaz sobanın içinde hapsolur, eğer aşırı gaz birikmesi var ise ya yanmaz ki böyle bir durumda gazın yanma odasını terketmesi için çok uzun bir süre beklemek gerekir yada patlayarak yanar.
Bu durumu engellemenin tek çaresi emiş bacasının pozisyonunu değiştirmektir.

forum foto kabul etmiyor.

Abi bakıyomda yeni icatlarla uğraşıyorsun,Herşeyi ben bilirim diyenler bozulmasın sakın.
Evet abi bende istediğin benim araç,daki arka kapıları kapama resimlerini yükleyemedim.
Bu arada öne tekli bi koltuk düşürdüm, Sıfır bi almancı kardeşim vıp aracındaki bu koltuğun öne arkaya kaydırma raylarındaki bi arızadan dolayı söktürmüş benim adıma satın camiye yardım edin demiş bizde sayesinde camiye yardım ederek aldık iki adet akıl,lı vida ile arıza giderildi 360 derece dönerli bi koltuk sahibi olduk.
Selamlar

Devamlı

"" Bir Hata Meydana Geldi!
Ekiniz güvenlik kontrollerini geçemedi ve yüklenmedi. Lütfen forum yöneticisi ile danışın. ""

gibi bir ileti alıyorum.

Abi düzelmiş foto kabul ediyor
Bu arada cep deki arka kapı kapama işlemini cep,den pc attıra bilirsem yüklicem
Selamlar

Yapılan iş zaten at la deve bişey değil, ama foto olmayınca tarifi zor oluyor,
Her neyse, sobanın normal hali bu şekilde.

1 2

üstteki hava emiş borusunu keserek çıkarttım, bunun yerine alt kısımda tam gaz garışım odacığının yanına bir giriş ağzı açtım.

DSCF0195s 2

DSCF0196s 2

Bu ağıza göre kartondan bir şablon hazırlayıp galvaniz sac tan parçalar hazırladım.
soğuk hava giriş parçası lehimle birleştirildi, bu kısım sobann yanma sırasında kesinlikle hiç ısınmıyor.

DSCF0198s 2

DSCF0199s 2

DSCF0201s 2

ve ısıya dayanıklı silikon ile contalanarak yerlerine perçinlendiler.

DSCF0204s 2

DSCF0205s 2

DSCF0206s 2

değiştirilen meme, ben 070 taktım, mavi alevli yanıyor.

DSCF0209s 2

DSCF0211s 2

DSCF0212s 2

DSCF0216s 2

diğer sobaya ise " sönme emniyetli valf " takılacak.

DSCF0215 s 2

Bu tür bir sobanın emiş borusunun aracın yan duvarına değilde aracın tabanına ve yere bakar şekilde monte olması, bana göre sobanın sağlıklı yanması için gereklidir,

Aka' Alıntı:
Bu tür bir sobanın emiş borusunun aracın yan duvarına değilde aracın tabanına ve yere bakar şekilde monte olması, bana göre sobanın sağlıklı yanması için gereklidir,

Aka,
Eline sağlık güzel olmuş.
Bu sobayı araç içine yerleştirilmesinde;emiş borusunun aracın tabanından hava almasının uygun olacağını,söylüyorsun ki haklısın.
Bu kezde bir dirsek gerekli olacaktır.Dirsek araç içinden takılacağına göre araç içinde emiş borusu çapı kadar yer kaplar.
Benim yaptığımda emiş borusu alta kalıyor. Dirseksiz olarak sobayı yerleştirmek mümkün. Ekzos için araç yanında delik gerekecek.
selamlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR