Ducato 12m3 2000 Model 65000km Alınır Mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan borntobedeep Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,844

borntobedeep

Ana Kamp
Web
www.scubatr.com
Merhabalar,
Ducato 12m3 2000 Model 65000km de aracı motokaravan yapmak için almak istiyorum, sağ tarafta sürgülü kapıda pencere yok, arkada 2 adet kapıların penceresi var. Kazası boyası yok, uzun zamandır kullanılmadıgı için 4 aydır muayeneside gecikmiş, ne dersiniz 17500TL verilip alınır mı bu araç? Caymak üzereyim karavana dönüştürmek için gereken masrafı daha büyük bir araca mı yapsam diyorum. Karavanlar hakkında bilgim yok değerli yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Etiketler

2800 turbo motorsa ve karavan için ciddi para harcamayacaksanız alınır. 17500 TL araç için 25-30 bin karavan yapımı için harcamayı düşünüyorsanız
neden olmasın.

Selam, teşekkürler, ruhsatında 2.8 D yazıyor ama kaportada 2.8 JTD yazıyor, araç sahibi biraz garip 3-4 kere aradım ruhsatla alakalı tekrar aramak istemiyorum bende kaç hp merak ediyorum.
65bin km de olduğu için yıllarca sorunsuz kullanırım diye düşünüyorum, 15bin TL gözden çıkardım içi için, kendim yapmayı düşünüyorum daha önce pergole, raf, masa, dolap gibi şeyler yapmıştım :smiley: amatör bir atölyemiz var.
Aslında aklımda bir sürü soru var mesela tuvalet olmazsa yine karavan ruhsatı alabiliyor muyuz? Yapıp bitirip sonra proje çizdirip ruhsatı değiştirebiliyor muyuz? Ankara'da Kızılay'dan yada istanbul'da köprülerden karavan ruhsatıyla problemsiz geçebiliyor muyuz? . . . . .
Edit: Şirket üstüne alsam gider olarak göstersem sonra karavana döndüğünde şirkete ait karavan olur mu? Oldu diyelim içinde mağazama ait ürünler taşıdığımda irsaliye isterler mi?...
Ne çok yasa var , yabancılar alıyor kamyonu karavan yapıp gezmeye başlıyor, böyle şeylere kafa yormadan tadını çıkartıyorlar.

Son düzenleme:

2.8 JTD motorlar sanırım 2003 yılından sonraki motorlar, ruhsat 2.8 TD 93 kw bilgisine bakın düz dizel için uğraşmaya değermi düşünmek lazım.
Tuvalet olmasada porti poti tuvalet sorulduğunu biliyorum,1.köprüyü kullanabiliyoruz.

Uzun zaman kullanılmamış olsada 16 yaşındaki bir Ducato için 65.000 kilometre çok az. Araç sahibinin elinde kilometrenin doğruluğunu gösteren belgeler war mı? Yoksa, ben yerinizde olsam vaz geçerim.

Sürgülü kapıda pencere olmayışı bence daha iyi. 10 yıl önce karavanımı yaparken sürgülü kapıyada pencere taktığıma pişmanım. Sıcak havalarda kapıyı açıyoruz. Kapıda sineklik olduğu için dışardan aracın içi görünmüyor. Bu nedenle dışarıya açılır pencereyi hemen hiç kullanmadık.

Daha önce masa dolap yaptıysanız, karavanın içinde de benzer şeyle yapacaksınız. Bu sizin için daha ziyade bir zaman sorunu olabilir. Çünkü karavana dolap, masa yapmak uzun zaman alabilir.

Kolay gelsin.

bu araba senede ortalaması 4000 km yol yapmıs hıc ınandırıcı deyıl

mal sahıbı dıyebılırkı ısıme pek yaramıyordu o zaman nıye bunca sene elınde tutsun...

yıllık muayene sonunda verılen kagıtda aracın km lerı yazar bu kagıtları saklamısmı en dogru bılgı burda ben herse almıs oldugum kagıdı dosyada saklıyorum

Bu yaşta arabanın bu km olması çok garip geldi, Bütün evraklar mevcut ayrıca son bakımını yaptırdıgı servis tanıdık çıktı, aracı hatırlıyor almıyorsan ben alıyım dedi gaz verdi iyice :smiley: Araç zaten internete düşmemişti, şirketi tasfiye ettiklerini duyunca bunu da bana verin dedim.

Edit:
Motor Hacmi 2.8 d
Motor gücü 64 bg yazıyor

Aklımıza gelen başımıza geldi, twingo gücünde ama 2 ton

Son düzenleme:

Turbosuz motor her zaman daha guvenlidir,dayaniklidir,ariza olasiligi daha azdir. Sıkıntı rakim ve sicaklik yukseldikce guc azalir ek olarak. Guc problemi yasanacaksa ki ek agirlik gelecek iyi dusunun.

Sevgili Bartek yukarıda yazdığınız yazı teorik olarak doğru olabilir ama burada bahsi geçen araç tipindeki araçlarda yani
FİAT DUCATO 2800 için durum biraz farklı.Motor çalışırken Türbo normalde pasif halde çalışmadan beklemektedir.
Yani düz yolda normal devirlerde seyir yapılırken TURBO çalışmamakta dolayısıylada yakıt tüketimide az olmaktadır,şayet gaza aşırı olarak sürekli basılırsa o zaman Turbo sadece bu yüksek devirde iken çalışmaktadır.
Yani normal kullanım süresince ortamda ilave arıza çıkaracak bir durum yoktur.
Uzun süreli dik yokuş çıkacaksak (Bazı Karadeniz yaylalarına giderken) yada çok yüksek rakımlı mevkilerde dolaşacaksak işte o zaman Türbo devreye girmekte ve iyi ki arabamda Türbo var dedittirmekte.Çünkü yanımızda bizimle beraber giden Turbosuz araçlar yükseklik nedeni ile kağnı gibi gidebilirlerken Türbolu araç türbosu açılınca birden bire ceylan gibi yokuş yukarı fırlamakta ve bütün yolu tazı gibi çıkmaktadır.
Özetlersek Karavan amaçlı olarak kullanacağımız aracımızın motorunda Türbolu ve Turbosuz tercihleri varsa kesinlikle TURBOLU olan seçilmelidir.
Elbette yazdıklarım benim yaşadıklarımdan çıkardığım BENİM YORUMUMDUR. İllede dogrudur diye bir iddiam yoktur.
Saygılar.

Ben 2800 cc arac 85 hp denince hic turbosu yok diye tahmin ettim. Turbo varsa zaten dediginiz gibi belli devrin uzerinde devreye girer. Yazmis oldugun rakim ve sicaklik artisindaki guc dusumu turbolu arac ise cok azdir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.