Düz Vites mi, Otomatik Vites mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan phobios Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 145
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 49,501

Düz mü? Otomatik mi?

• Kullanılan toplam oy
    278

Etiketler
Ynt: Düz Vites mi, Otomatik Vites mi?

tercihim otomatikten yana... düz vites kullanımının ardından otomatiğe geçişte bir kaç gün zorlanmıştım ama artık düz vites "hamallık" geliyor. yalnız off-road yapılacak aracın düz olması gerekirmiş gibi geliyor- sadece his- ::smiley:

ben kesınlıkle duz vıtes dıyorum,
motorun sesını dınleyıp bır ust vıtese gecmek keyfı bır baskadır,
hele 5 ten sonra bır ust vıtes aramak(olmayan araclar ıcın) ;) ;) :D :D ;D

ben de otomatik vites diyorum...
otomatik vites uzun mesafeler için daha az yorucu. dikkat tamamen yola verilebiliyor. ama akünüz boşalınca da paşa paşa yardım gelmesini beklemek zorunda kalıyorsunuz :smiley:

Erdem'in dediği gibi yolda otomotiğin keyfine diyecek yok ama arazide durum bence de değişiyor ;) Bu arada ceranus sen cruise keyfini bir tatsan bir daha 6. vitesi aramazsın :D

efenim manuel transmisyona sahip araçlarda devir saatinin sonundaki rakama kadar geldiğini görmek ayrı bir zevk oluyor en sonunda zaten gaz kesici devreye giriyor 7000dev/dk ta... ama otomatik transmisyona sahip araçlarda ise bunu yapmanız biraz zor oluyor nitekim vitesi alt kademede tutarsanız ancak oluyor o da şanzımanı zorluyor..
istanbul trafiği gibi yerde otomatik derim ama şehir içinde dahi olsa manuelin performansı ayrı bir zevk...

Iceman®' Alıntı:
efenim manuel transmisyona sahip araçlarda devir saatinin sonundaki rakama kadar geldiğini görmek ayrı bir zevk oluyor en sonunda zaten gaz kesici devreye giriyor 7000dev/dk ta... ama otomatik transmisyona sahip araçlarda ise bunu yapmanız biraz zor oluyor nitekim vitesi alt kademede tutarsanız ancak oluyor o da şanzımanı zorluyor..
Bütün otomatik şanzumanlar için geçerlimidir bilmiyorum ama ferit gaz pedalına basma miktarına göre devri kendisi ayarlıyor; normal vites yükseltme devri 2500 civarı yolun durumuna göre pedaldan ayağımı çekiş şeklime göre biraz altı yada üstü... ama gaz pedalına biraz daha fazla basarsam (aniden değil) 3500-4000-5000 veya daha üst devirlerdede değiştirdiği oluyor. aniden gaz pedalından ayağımı çekersem de vites büyütmeden devam ediyor tekrar gaza basma şeklime göre sonradan uygun vitesle devam ediyor ki bu özellikle virajlarda önemli oluyor. Birde kış modu varki buda benzer mantıkla tutunmayı artırmak için vites geçişlerini ayarlıyor. Kick of (dip gaz ) durumu zaten malum aniden sonuna kadar gaza basılırsa vites küçülterek deviri sonuna kadar tamamlamadan vites büyütmüyor.

Bir kaç düz ve otomatik şanzıman yemiş abiniz olarak ot.şanz. kullanımı için basit öneriler

1-Aracı D konumuna alırken ayağınız kesinlikle frende olsun( araç ileriye doğru sıçrama hareketi yaparken serbest kalmasın , dişli dişliye geçtikten sonra kalkış yapabilirsiniz.
2-Oto. şanz. aracınızıın motorunu ilk çalıştırmalarda yaz-kış farketmeksizin mümkün olduğu kadar ısıtmaya bakın.
3-En önemli ve sıkça yapılan hata.Gözlemlerime göre araç sahibinden çok aracı teslim ettiğiniz otopark , garaj ve oto yıkama görevlileri sıkça yapıyorlar.
Olay şu : hafif veya çok eğimli bir yolda aracınızı terkedeceğiniz zaman aracınızın vitesini ölü- boş N konumuna alıp aracınızın el frenini çektikten sonra ayağınızı frenden çekin.Yani araç son durma noktasına gelsin.Ondan sonra aracınızı P konumuna alıp araçtan çıkabilirsiniz.Bakın bu çok önemli , bunu yapmadığınız zaman, rampa kalkışlarında ( iniş veya çıkış ) P'den D'ye alırken kart-kurt , tak-tuk diye dişli zorlanmalarını duyarsınız ki, bunu alışkanlık haline getirip sık sık yaptığınız zaman..................... bakınız madde 4 :mad:
4-'' Abi yav , çıkma şanzıman nerden bulabiliriz ? ''

mogzilla' Alıntı:
Olay şu : hafif veya çok eğimli bir yolda aracınızı terkedeceğiniz zaman aracınızın vitesini ölü- boş N konumuna alıp aracınızın el frenini çektikten sonra ayağınızı frenden çekin.Yani araç son durma noktasına gelsin.Ondan sonra aracınızı P konumuna alıp araçtan çıkabilirsiniz.Bakın bu çok önemli , bunu yapmadığınız zaman, rampa kalkışlarında ( iniş veya çıkış ) P'den D'ye alırken kart-kurt , tak-tuk diye dişli zorlanmalarını duyarsınız ki, bunu alışkanlık haline getirip sık sık yaptığınız zaman..................... bakınız madde 4 :mad:
4-'' Abi yav , çıkma şanzıman nerden bulabiliriz ? ''

ben buna hiç dikkat etmemiştim, hatırlattığın için sağol Nadir abi.

bılmem kı sedatcım belkıde dedıgın gıbı olur

yol' Alıntı:
Erdem'in dediği gibi yolda otomotiğin keyfine diyecek yok ama arazide durum bence de değişiyor ;) Bu arada ceranus sen cruise keyfini bir tatsan bir daha 6. vitesi aramazsın :D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR