Feroza Tavan Üstü Çadır ve Kamper Uygulaması

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tayfunsozer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,878

tayfunsozer

Kamp III
Yer
Çengelköy-İstanbul
Değerli GEZEN Feroza'cılar.

Affınıza sığınarak,birkaç '' Zihni Sinir'' projemi sunuyorum.

PROJE 1 - FeroCamp (Hardtop modeller için)
Usta arkadaşlarımız tarafından PVC benzeri malzemeden imal edilir,
İçine sanruf açılarak girilebilir.Sünger yatak,Uyku tulumu serilir.
[attachment=1][attachment=2]

PROJE 2- FeroCamp (Açık Modeller için)
Usta arkadaşlar tarafından hafif bir malzemeden imal edilir.
Arkada ayağa kalkacak kadar yükseklik elde edilir,ön tarafa malzemeler dizilir.
Ön koltuklar yatırılır,uyku tulumları çekilir.
[attachment=3][attachment=4][attachment=5]

DSC04801   Kopya 3

DSC05026   Kopya 2

Daihatsu Feroza 2 814   Kopya

DSC04801   Kopya 3

DSC04727 3

Etiketler

Ynt: Feroza Tavan Üstü Çadır ve Kamper Uygulaması

Tayfun abi merhaba.
Fikirleriniz uygulanabilirse eğer güzel şeyler ortaya çıkabilir fakat olumsuz yönleride azımsanmayacak kadar çok olacaktır.Belli başlı sorunlar o kadar havaleli bir ekipmanı aracın üstüne koyduğumuz zaman hız ve yakıt en büyük problem gibi görünüyor bana.Benim avda kullandığım gibi pratik bir şekiilde 10 saniyede kurulan bir çadır,elektrikli motorla şişen hava yatağı ve güzel bir uyku tulumu bu işi çok daha konforlu bir şekilde çözebilir.
Benim öncelikle aracım için düşündüğüm ekipman,vinçli bir tampon ve snorkel imalatı birde Ersan abinin aracına yaptığı gibi OK144 leri takabileceğim bir jant takımı yapmak.Bu konularda da teknik fikirleri paylaşırsak mümkünse resimli olarak epey faydası olacağı düşüncesindeyim.Saygılarımla.

Değerli Cemal Bey.
Benim Hayal-fantazi formundaki FeroCamp Projemi değerlendirdiğiniz için teşekkürler.Bence de pratik değil ; aracın üzerinde fazladan bir yük, aerodinamik yapıyı ,dolayısı ile hızlanma ve yakıt tüketimini , dengeyi olumsuz etkiliyecektir.Şehir içi ve arazide de kullanışsız olacaktır.Gerçek Camperlerin sağladığı hacim ve hareket alanından da yoksun.

Yine de hayallerimin peşinden giderek FerozaÇadırvan Projemi SABIRLARINIZA sunuyorum.Daha sonra genelde ihtiyaç duyduğum ekipman-donanımla iligili düşüncelerimi yazıcam.

Preje 2-FEROZA-ÇADIRVAN

Malzeme 60X105 ebatlı 4 adet ,üstüste katlanabilen birbirine menteşeli taşıyıcı plakalar.Mevcut sepete Bağlama kelepçeleri.Bir Şişme yatak ,bir dome çadır. Bir katlanıır merdiven Toplam 7.5 kg. Açıldıgında 135X210 cm çadıra sahip olunuyor. Çadıra içeriden sanruf açılarak girilebilir.Hareket halinde çok az bir havale ve ağırlık getiriyor.Ban maliyeti yaklaşı 100 TL.

[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4][attachment=5]

1 DSC04727 2

2 DSC04730

3 DSC04728

4 DSC05006

5 DSC05029

Tayfun Bey,
Bence her iki projenizde çok güzel ve uygulanabilir. Hadımköy'de ki iş yerime giderken bazen ciddi yanal rüzgara maruz kalıyorum, güçlü rüzgarlar yandan estiği zaman Feroza'yı bir hayli zorluyor, belki sizde hissetmişsinizdir. O yüzden ilk projenizi uygularsanız rüzgarsız havada yola çıkmanızı öneririm.
Saygılar
Ersan

Ersan Bey iyi akşamlar.
Cesaret veren satırlar ve uyarılarınız için teşekkürler.
Size fazla yük olmadan , arkadaşlarımızın soru ve ihtiyaçlarına buradan destek olmanız bizi mutlu edicektir.

Sevgi ve Saygılarımla
Tayfun Sözer.

Cemal Bey iyi akşamlar.
Daihatsu Feroza Vinçli tampon başlığında Nuhro Bey Tampon ve vincini satıyordu.Hala açık görünüyor,bir bakınız.
''1991 model Feroza satınaldım'' başlığında Ersan Beyin Şnorkel ve 16 Jantlarla ilgili yararlı açıklamaları var.

Bana gelince:
Şu anda tek aracım olması nedeniyle, ani arıza ve masraf çıkarmıyacak sürüşler ,asfaltta günlük kullanım ,göreceli olarak konfor,düşük yakıt tüketimi benim önceliklerimi oluşturuyor.
İkinci sırada ise ,aracın dengesini iyileştirecek yüksek offsetli 15 cantlar ve arazi lastikleri var.Bulunması zor ama 225/70/15 az kullanılmış ya da kaplama lastik düşünüyorum.

Sanırım bu sekilde orta zorlukta parkulara, doğa gezi ve kamplarına katılabilirim.

Sevgi ve saygılarımla.
Tayfun Sözer.

Merhaba Tayfun bey,

Projeniz ( hayllerinze bagli olarak ) gercekci ve bir o kadar zor. Maliyet burda planin 3 cu parcasi.....evet 1 ci olarak uyguladiniz ( SUPER )
oldu ... sonra yol ve guzergah icin 2 ci asamaya geldiniz.. nasil olcak? ruzgar zaten normal zamanlarda bu FEROZA yi tutuyor. hele birde
ilerki asama olan MT yada yukseltme durumlarinda nasil yolda ilerleyeceksiniz???? hep 40 yada 50 KM hizla gitmeyeceksizin
iz ya! birde araziyi plana katmanizi oneririm. egimli ve camurlu yollar. o havale ile nasi olacak? . bana kalirsa tepeye uygun kosullu paslanamaz bir sebet yaptirin. arakayda ufak ıkı yatagin sigabilecegi bir romork .

sevgilerimle
Tge.

Tayfun Bey,
Feroza'yi ilk aldığımda bende tepeye bir çadır koymayı düşünmüştüm, o aralar keneler bayağı can almıştı, sizinkine benzer bir proje tasarlamıştım ama çimenlerin üzerine kurulan çadırda yatmak daha cazip geldi ve projeyi tamamlamamıştım. Bu sabah bizim teknik büroya basit bir animasyon hazırlattım daha kolay tarif edebilmek için. Benim projemde sepeti bir kitap gibi yana doğru açabiliyorsunuz, böylece 140 cm eninde 200 cm boyunda üstüne çadır kurulabilir bir alan oluyor. Kapalı hali ise 100 cm eninde 140 cm boyunda bir sepet, içine yüklerini koymak mümkün. İki tane katlanır ayak açılmış kısmı destekliyor. Animasyon cok cabuk hazırlandı bu sebepten çok zaman alacağından sepetin altında arabayı koyamadık.
Saygılar

Ersan

http://s515.photobucket.com/albums/t352/forester34/boncuk/?action=view&current=Assem1.flv

Ersan Bey iyi günler.
Zaman ayırıp emek harcayarak projenizi paylaştığınız için teşekkürler.Yaratıcı ve sevimli bir çözüm olmuş.Gerçekten Kene ve diğer zararlılardan bir ölçüde uzak kalmak açısından araç üstü çadır cazibesini koruyor.Şilede evin bahçesinde küçük kızımın kasığına kene yapşmış ve bizi çok korkutmuştu.

Beni projelerimde güdüleyen şey başta ekonomik olması ve elimde mevcut malzemeyi değerlendirmek oluyor.Ekteki fotolarda görünen ;aracın sökülebilen arka üst bölümünde son derece sağlam bir taşıyıcı/sepet var.Günlük kullanımda da rahatça kullanılabiliyor.İki bar arasındaki mesafe 65 cm. ve aracın genişliği kadar yaklaşık 100 cm.bir boşluk ,alan sağlıyor.8 cm derinliği var.Elimde bulunan MDF/Suntalardan 4 adet (65x105) birbirine menteşeli plakayı buraya üst üste yerleştirebiliyorum.Açıldığında 130X210 bir alan ortaya çıkıyor. Ön ayak olarak , yağmur oluklarına bağlanacak aydınlatma üniteleri de ilave edeceğim bir bar koymayı düşünmüştüm.Dün Sahibinden com da bulduğum 100X120 ikinci el bir taşıma aparatını (pazarlıkla 30 TL) satın aldım.Bunu 2/3 oranında ikiye bölerek sökümü ve montesi kolay ,iki değişik boyda Bar/taşıyıcı elde ediyorum.Şişme yatak ve çadırım da hazır.Un,şeker,yağ, iş kaldı helva yapmaya.

Saygılarımla
Tayfun Sözer

MEVCUT TAŞIYICI

[attachment=1][attachment=2]

YENİ ALINAN TAŞIYICI

[attachment=3][attachment=4]

DSC05016

DSC04998

16207222a5n

16207222a5n   Kopya

Değerli Ferozacı Dostlar.İki nolu Projemi gerçekleştirdim.İnsanların gülen ve şaşkın bakışları arasında, bulunduğum sitenin sokaklarında çadırla birlikte tur da attım.Sonuçtan memnunum.Fotoğrafları aşağıda sunuyorum.

Sevgi ve saygılarımla.
Tayfun Sözer.

Aracın Üzerinde 4 adet 60X105 profil içinde çadır ve şişme yatak kutusu

[attachment=1]

Çadır ve şişme yatak indirildi sadece üst üste 4 profil çerçeve

[attachment=2]

Dome Çadır_Şişme Yatak_Motosiklete ait gerdirmeler

[attachment=3]

Dört adaet çerçeve üstüte

[attachment=4]

Birbirine menteşeli ikili çerçeveler

[attachment=5]

DSC05158

DSC05153

DSC05135

DSC05152

DSC05151

İmal eden Şenol Ustamız

[attachment=1]

Menteşeler açılıp...

[attachment=2]

Aracın üzerine konuluyor.

[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]

DSC05148

DSC05147

DSC05149

DSC05124

DSC05125

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.