Günlük 80w İhtiyaç İçin Solar Güneş Paneli Sistem Kurulumu ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tahsins Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,242

tahsins

Yeni Üye
selamlar arkadaşlar.
sadece şarj aletlerini çalıştırabilecek güneş enerjisi ile çalışan bir sistem yapmak istiyorum.
kullandığım şarj aletlerin hepsi doğru akımla çalışan ve tüm gün çalışsada toplamında 80w civarı elektrik tüketen aletler.
sistemi 1 gün yedeklemeli olarak yazdım. yani hava 1gün açıksa 1gün kapalı gibi.
bende internetten yaptığım araştırmalarda bana uygun olan solar sistem olarak alttaki sonuca vardım.
aküyü derin şarj yapma durumu yok sistemin. demeraj yapan motorumuzda yok. bu yüzden kuru akü tercih ettim. siz ne dersiniz akü bu ? jel mi kuru akümü ?

http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/t-tec-12v-18ah-bakimsiz-kuru-aku-123572483

!!! siz değerli abilerim ve kardeşleriminde bu sistem ve akü seçimim ile ilgili yorumunu almak isterim. !!!

1ad 50w polikristal panel (kargo dahil 129tl. 2,78 amper)
http://www.ertekinenerji.com/categoryname/50-watt-gunes-paneli-yuksek-verim-25-yil-garanti-kargo-bedava

1ad 18ah bakımsız kuru akü (kargo dahil 78 tl )
http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/t-tec-12v-18ah-bakimsiz-kuru-aku-123572483

1ad 10ah orbus şarj kontrol cihazı (kargo dahil 80 tl)
http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/orbus-10a-solar-sarj-kontrol-cihazi-125631096

toplam 300tl civarı tutuyor

!!! siz değerli abilerim ve kardeşleriminde bu sistem ve akü seçimim ile ilgili yorumunu almak isterim. !!!

saygılar

Etiketler
Ynt: Günlük 80w İhtiyaç İçin Solar Güneş Paneli Sistem Kurulumu ?

Sistem yeterli görülüyor. Bizler de elektronik cihazlarımızda kuru akü kullanıyoruz, sorun olmaz herhalde. :smiley:

teşekkürler

HUAWEI-U8850 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

solar sistemlerde ideal aküler jel tipi ve derin deşarja daha yakın voltajlara bozulmadan inebilen türde olmalı. ancak bunlar pahalı. benim gibi amatör işi solar ile uğraşanlar bakımsız kurşun asit aküler satın alıyorlar. bunlarda çok kötü kalitede malesef. o nedenle ben yerli üretim garnatili oto aküsü kullanıyorum, düzgün bir regülatör ile bozulmadan çalışlar. 2 sene boyunca bozulmadan hizmet edebiliyorlar.

solar hesbı yaparken otonom gün miktarını hesaplamak lazım. ayrıca akü kapasiteisni hesaplarken de kurşun asit akülerinin ancak %50 kapasitede hespalanması gerekir ki derin deşarj olmasınlar. jel aküler %25 e kadar deşarj olabiliyorlar ki büyük bir kapasite farkı bu.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR