HEM ACEMİ-HEM YANLIZ , SİNGAPUR-MALEZYA-TAYLAND

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan habun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 69
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,895
Ynt: HEM ACEMİ-HEM YANLIZ , SİNGAPUR-MALEZYA-TAYLAND

HATYAİ 02.07.2011
Başlarken şu notu dile getirmek istiyorum, yaklaşık 18 saat süren bu otobüs yolculuğumda pişman olduğum tek şey bileti acentadan almaktı. Aslında daha önceki seyahatimde de normal yerli halkın kullandığı otobüslerle seyahat ediyordum, böylelikle çevreyi ve halkı tanımak daha iyi oluyordu. ama bu kez kötü bir tecrübe oldu bizim için, saat 18 de gelmesi gereken otobüs saat 19:30 gibi acentenin önüne geldi üç tane iki katlı otobüs, benimle birlikte acentada bekleyen bir sürü yolcu vardı hepsi turist, gideceğimiz yere göre bizi otobüslere dağıttılar,ilk şoku burda yaşadım adamın biri gelip yakama bir kağıt yapıştırdı, üzerinde gideceğimiz yer yazılı , baktım herkesin yakasında yanısı var. otobüstekiler hep turist ....ikinci surpriz ; otobüsün normal dinlenme tesislerinde durmaması , ilk durduğu yer küçük bir lokanta (saat:12:30) özelllikle anlaşmalı oldukları bir yer olduğu apacık ortada her şey ateş pahası tuvalet bile, 2 otobüs daha durmuş onlarda turist resmen soyuyorlar adamları , gerçi hiç bir şey yemedim orda , gelirken bangkoktan bir şeyler almıştım yanıma... sabah 8 gibi bir yerde durduk son durak dediler , indiğimiz yerinde sadece turistler için ayarlanmış olduğu belli burdada her şey ateş pahası......burdan herkesi (80-90 kişi bekliyor)gidecekleri yerlere aktarmalı gönderiyorlar...phuket, pattaya, adalara gidecek yolcular ayrı ayrı minibüs yada pikaplara gönderiliyor, nihayet hat yaiye gidecek minibüs de geldi yanımda bir nijeryalı genç 3,5 saatlık yolculukta kafamı şişirdi desem yeridir.malezyada öğrenci imiş arasıra bangkoka- kualalumpur arası ticaret yapıyormuş....öğleye yakın hat yai'ye geldik...merkezi bir yerde indim tavsiye üzeri "lee garden " oteline gideyim dedim şehir içi yolcu taşıyan motorsiklete bindim beni otelin yanına bıraktı (40 baht)[ sarı,kırmızı renkli morosikletler, şoförlerinin üzerinde yelek var taksi gibi çalışıyorlar, gidilecek yer pazarlığa bağlı) otel bana biraz lüks geldi ..tam şehir merkezinde 23 katlıbir plaza altı alışveriş merkezleri üstü otel...oraya gitmeden önce biraz dolaştım daha normal bir otel bulayım diye ama hangisine gittiysem dolu..neyse geri döndüm gerçekten pahalı..oda 900 baht dediler bende tavsiye üzerine geldim dedim birde girişte selamunaleykum dememin verdiği avantaj olacak ki resepsiyondaki bana indirim yaptı 700 baht ödedim, oda çok ferahtı gerçekten hemen duşumu aldım ve kendimi dışarı attım

Etiketler

seyahat otobüsleri-özel olarak turistleri soymak için hazırlanmış

Gezinizi zevkle takip ediyorum. Umarım bol bol fotoğraf çekmişsinizdir.

ilk işim karnımı doyurmak için bir lokanta bulmak otelden çıkarken sağa sonra tekrar sağa giden yolda "hamid restaorant" hindu muslumanlar işletiyor çok güzel gerçekten 125 baht verdim yemeğe ama değdi. "balık-pirinç-yerel meyve suyu-
hatyaiyi bir güne sığdırmak mümkün değil ama yarın burda seçimler var ve bu bölge tehlikeli sürekli olayların oluşmasından ve her an bir bomba patlamasından endişeliler bu yüzden bangkokta iken pattani ve yala'dan yaptığım otel rezervasyonlarını (internet üzeri) iptal ettim.....sokalar her türlü insanlarla dolu, hindusu,budisti muslumanı...sokaklar seyyar satıcı ile dolu en dikkat çekici olan büyük çoğunluğunun bayan olması .ilginçtir her yerde bayanlar; şoför,bakkal hatta inşaatta çalışan bayanlar gördüm..özellikle muslumanlardan alışveriş yapmaya çalışıyorum.....sanki bizim memleketimizin tersine , herkes olduğu gibi fiyatlarıda diğerlerinden uygun..yani sağlam insanlar....bu arada rezervasyonumu iptal ettiğim oteller pattanideki; C.S. Pattani hotel YALA'daki ise Yala grand palace hotel, g

ezebildiğim bazı yerler
Hatyai Municipal Park- yaklaşık 5-6 km uzaklıkta (buda heykelleri var) , Tang Kuan mağarası (girişi 20 baht), yüzen çarşı (hatyai floating market) cuma-cumartesi-pazar günleri saat 17-23 arası açık , çoğu musluman , lezzetli ve ucuz yemek için gidilmeye değer fiyatlar 10-100 baht arası, şelale varmış birde ama gitmedim..yarın malezyaya gitmeye niyetlendim ,bakalım diyorum Allah kerim....

yüzen çarşı fotoları

hatyai Tang Kuan tepesi

hatyai sokaklarından

hatyaiden son olarak bir kaç kare daha

Takipteyim.

2 ay sonra İran'dan Endonezya'ya kadar gitmek için yola çıkacağım.

Sizden bazı konularda yardım isteyebilirim.

Şimdiden teşekkürler.

özellikle malezya ve malezyadan endonezyaya geçiş ile ilgili ve genelde tayland ve singapur ile ilgili yardımcı olabilirsem sevinirim

tkaya' Alıntı:
Takipteyim.

2 ay sonra İran'dan Endonezya'ya kadar gitmek için yola çıkacağım.

Sizden bazı konularda yardım isteyebilirim.

Şimdiden teşekkürler.

bu benim en büyük hayalim, karayolu ile irandan endonezyay gitmek ama özellikle pakistanın durumu beni engelledi eğer giderseniz , notlarınızı bizimle paylaşırsınız umarım, şimdiden yolunuz açık olsun..

edebiyatçı' Alıntı:
Gezinizi zevkle takip ediyorum. Umarım bol bol fotoğraf çekmişsinizdir.
ilginize teşekkür ederim, keşke edebiyatım güzel olsaydı da biraz akıcı yazabilseydim...ama kısaca notlarımı paylaşacağım inşaallah

freegraf' Alıntı:
paylaşım için teşekürler.dilerim gönlünüzce gezersiniz.sağolunuz.
mehmet bey , sizde sağolun , ilginize ayrıca teşekkürler

habun' Alıntı:
bu benim en büyük hayalim, karayolu ile irandan endonezyay gitmek ama özellikle pakistanın durumu beni engelledi eğer giderseniz , notlarınızı bizimle paylaşırsınız umarım, şimdiden yolunuz açık olsun..

Dilekleriniz için teşekkürler.

Her ne kadar yazı yazma alışkanlığım olmasa da notlarımı forumda paylaşacağım :smiley:

HATYAİ-SATUN-LANGKAWİ(malezya)
saat sabah 5 ten beri ayaktayım, namaz için resepsiyona söylemiştim ama kendi telefon alarmı ile kalktım, 6:20 açık büfe kahvaltıya geldim(fiyata dahil), tıklım tıklım dolu herkes ayakta, hatyaiyi son bir kez gezdikten sonra bir motosikletle (30 baht) otobüs terminaline geldim ( minibüsve otobüs terminali aynı) , klimalı minibüsle SATUN'a geldim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR