Hubların Devreye Girip Çıktığı Nasıl Anlaşılır

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pointeraa Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,023

hub....

• hub

Kullanılan: 0 0.0%
  • hub

Kullanılan: 2 100.0%

• Kullanılan toplam oy
    2
herkese merhaba..94 model 2.3 td frontera sahibiyim aracı yeni aldım ve yoğun karlı arazide kullandım bana göre başarılıydı fakat forumda gezdikce çok eksiğim olduğunu gördüm.sizlerin tecrübelerine inanarak yardım almak istiyorum...ilk sorunum hubların devreye girişini ve çıkışını nasıl anlarım 4 çeker çalışıyor kara saplandığımda çapraz hareket ettiğini ve 4L ye aldığımda torku yüksek bir şekilde çıktığını gördüm.tabi tekrar 2 çekere almak için geri gitmedim aracı durdurum 2 çekere aldım benim görebildiğim bi sorun yok şuan ama kilitleme olayını anlayamadım ..birde aracı aldığımda termostatı arızalıydı hararet hiç yükselmiyodu değiştirdim ve hararet çıkmaya başladı hemde kırmızı çizginin bir altındaki beyaz çizgiye rahat geliyor ve 70 lere rahat düşüyordu bu gün termostadı biraz açtırdım hararet çıkmıyo bu şekilde rahatım ama termostadın sürekli açık kalması araç için önemli bir sorun çıkartırmı ?

Etiketler
Merhaba Sayın Fronteraa, siteyi gezerken zaman geçmesine rağmen sorularınıza bir cevap göremedim, dolayısı ile ben cevaplamaya çalışacağım.
Okuyanlara hatırlatma olarak, öncelikle ''HUB'' yani aks porya kilidi üç çeşitte bulunuyor, sabit kilit; sürekli bağlantı sağlıyor, fakat ön diferansiyeli ayırsanız bile tekerlekler diferansiyeli çeviriyor, direksiyona gereksiz ağırlık ve malzeme yorulmasına neden oluyor. İkincisi mandallı tabir edilen manuel kilitli, yani gerektiğinde elle kilitlenen tip, zor şartlarda kullanma gerektiğinde araçtan çıkmak zorunda olunca çok cazip olmuyor. Üçüncüsü, sanırım sizin aracınızda da bulunan otomatik kilit ise, gerektiğinde dört çekere aldığınızda kendisi devreye giriyor, sabit duran tekerin (HUB'un) içinde ön teker aksının dönüşü ile sıkışarak kilitleniyor, yine dört teker çekişi ayırdığınızda duran diferansiyel ve bağlı akslar üzerinde tekerin ters dönüşü ile kilit (HUB) boşa düşüyor. yani kilidi çözmek için durmak, iki tekere almak ve son gidiş istikametinin tersine 1-2 m gitmek gerekiyor. Bu hareketi yapmadan HUB'ların çözülmeme, kilidin aksı, dolayısı ile diferansiyeli döndürme riski var.
İkinci sorunuz; HUB'ların kilitli olduğunu tekerlerin dönüşü ile anlayabilirsiniz, gösterge panosunda dört çeker ikazı vardır ama ille kontrol isterseniz dört tekeri de kaldırarak bakmanız gerekir.
Üçüncü sorunuz; karda çapraz çekişle hareket kaybı, arazinin sırt yaptığı yerlerde ön tekerlerin biri tutunamadığında askıda kalacağı için dört teker bağlantısı ile ön ve arka diferansiyellerin çalışma özelliği nedeni ile çapraz arka teker de boşa düşüyor veya tam tersi de olsa araç ilerleyemiyor. Bunun da çaresi diferansiyel kilidi, genellikle arka diferansiyelde olan kilit bu durumlarda çapraz dönüşü engellediğinden boşa düşen teker de dönüyor. Frontera A'ların geç modelleri dahil bu kilit standart.
Dördüncü sorunuz; ''4L'' pozisyonu, arazi aracını ''SUW'' dan ayıran önemli özelliktir, bu pozisyonda şanjıman aktarma oranları değişerek yaklaşık; aynı motor devirlerinde hız yarıya düşerken çekiş gücü iki katına çıkar.
Son sorunuz ''Termostat'' olayında; termostatlar farklı ısı derecelerinde açmak üzere farklı imal edilirler, mevcut termostat üzerinde değişim yerine uygun dereceli yeni bir termostat koymak doğrusudur. Açık kaldığı durumda motor ısınması gecikecek yada çok soğukta ısınmayacaktır.
Umarım faydalı olmuşumdur, selamlar.

Ynt: Hubların Devreye Girip Çıktığı Nasıl Anlaşılır

termostad sürekli acık kalırsa motorun harareti yüksekken aniden sogumasına sebeb olur buda dizellerde silindir kapagının catlamasına sebeb olur

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

SON KONULAR

Geri