İlk Olarak Hangi Dağ Tırmanışı.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kamil.ç?tak Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,945

kamil.ç?tak

Yeni Üye
Web
www.facebook.com
Merhaba,
Doğayı ve doğada olmayı çok severim. Ancak Uzun yıllardır aklımın bir köşesinde olmasına rağmen, dağcılık faaliyetinde trekking faaliyetlerinin ötesine gitme zaman ve fırsatım olmadı. Daha önceki yıllarda sadece bir kaç kez uzun günlük dağ yürüyüşleri yapmıştım. Fakat bu sezon biraz daha vakit ve fırsat bulmam neticesinde trekking ve yürüyüşleri arttırıyorum.
Bir kaç ay antreman yapıp, gerekli eğitimleri alarak bu yaz ciddi bir tırmanışa katılmayı düşünüyorum.İzmir'de yaşıyorum. Yaşım 46. Eğer ciddi bir sağlık sorunu veya aksaklık olmazsa planı gerçekleştirmek için öncelikli olarak Kaçkar ve Aladağlar ilgimi çekiyor. Doğa ve yaban hayat fotoğrafları çekmekten de zevk alırım. Sizin fikrinizi almak istediğim bu verileri de dikkate alarak ilk olarak doğa ve dağcılık deneyimi için hangi tırmanışı önerirsiniz ? ve neden? (bu iki seçenek dışı öneri de olabilir) Şimdiden teşekkür ederim.

Etiketler
Ynt: İlk Olarak Hangi Dağ Tırmanışı.

Kamil merhaba,

Öncelikle aramıza hoşgeldin. Benim dağcılığa başlamam da hemen hemen aynı yaşlara tekabül ediyor. Şu an 53 yaşındayım. 6 sene önce Hasan dağı tırmanışı ile başladım. Fakat o ilk tırmanışta zirveye ulaşamadım. Kondisyonum yetersiz geldi. Biraz küçümsemiştim sanırım.

Aslında ilk tırmanış için Ilgaz dağı çok uygun olur. Aladağlar'da zirveler 3000+ metredir. Kaçkar'da ise neredeyse 4000 metreye yakındır. İki zorluk var. Hem yüksek irtifa uyumu zaman alır. Baş ağrısı ve mide bulantısı ihtimalleri yüksek. Hem de bir günde tırmanılan irtifa 1200 metreden fazladır. Tabii kondisyon çok iyiyse bu sorun olmayabilir.

Ilgaz dağı 2540 metre civarındaydı yanlış hatırlamıyorsam. 1800 metreden başlanır. Rotası tehlikesizdir. Tırmanması biraz bıktırırsa da zirve güzeldir.

Selamlar
Efe Karaismailoğlu

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,459
Kayıtlı Üye Sayımız
172,113
Kaydolan Son Üyemiz
KhanDeep

SON KONULAR

Geri