İnvertör İle 220 Volt Buzdolabı Kullanım Tecrübeleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dogan124 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 390
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 344,889
Ynt: İnvertör İle 220 Volt Buzdolabı Kullanım Tecrübeleri

İlker kardeş bu oda termostadı çok güzel fikir bu durumda Atilla abinin yazdığı siz dolabınız çalışıyor zannedersiniz oysa içindeki etler bozulmaya başlamıştır sözüne bir çözüm olur erken uyarı eti kurtarır ;) ;D .kardeş bir ara bir şekil yapıp şu malzemeleri ayarlayarak uygulamalı fotoğraflayarak paylaşırsak herkes için güzel bilgi olacak amaç dostların işini kolaylaştırmak.

Etiketler

Yusuf kardeş, yıllarca dolap konusunda çeşitli sorunklar yaşadığımdan çeşitli tedbirler aldım. Dolabın çalışmasını, Sn.ilker 72 nin önerisine ek olarak dolap motoru devreye girdiğinde yanan bir lamba ile izliyorum. Montesi 4-5 dakika sürmüştü. Yazın dolap kapağı 2-3 dakika açık kalsa bile iç ısısında önemli oynamalar olabiliyor. 'Sevdiklerinle birlikte sağlıklı ve mutlu yaşlar dilerim'.

Hüseyin bey sizin bulduğunuz çözümde güzel ama önemli olan tehlike durumundaki uyarı,çalışan dolapla yanan lambaya zamanla göz alışır ve yanmadığı zaman çok dikkat çekmeyebilir ama kırmızı bir led bu durumda tehlikeyi simgelediği için daha çok dikkat çekecek diye düşünüyorum en kısa zamanda İlker'in yanına gidip kendisinden bu uygulamaları öğrenip tüm dostların faydasına sunacağım umarım birilerine faydamız olur dua alırız.

Yusuf, yazın kapı biraz açık olduğu zaman iç ısı ,dolap çalıştığı halde + 10 dereceye ulaşabiliyor. Kapı kapanıp biraz zaman geçtiğinde ısı düşecektir. Yani zaman zaman yanlış alarmlar olabilir. Termostatlı alarm ile lamba birlikte kullanılabilir. Alarmı verdiğinde lamba yanıyorsa , dolab da sorun olmadığını biraz sonra ısının düşeceğini anlayabiliriz. Bir ek yöntemde sensörlü termometrelerle dolap dışından buzdolabı iç ısısını izlemek.

Arkadaşlar tabiki burdakı bilgiler ve tecrübeler sonucu doğruyu bulacağız bende tezgahaltı buzdolabı ve inverter var değerlendirmiş denemiş olacağim her halukarda bir invertör alacaktım dizüstü bilgisayar telefon şarj etmek için falan almışken 1000watt alalım dedim evet 12-24-220 buzdolapları almayı düşündüm belkide alabilirimde ama sizde taktır edersiniz herşey bir anda olmuyor benim araç karavan değil daha çok 4x4 camper tarzı olacak tabiki becerebilirsek bu yüzden yaza karadeniz turu düşüncem ve hazırlıklarım var 5000km yol yapmayı düşünüyorum 4 yetişkin 2 çocuk buzdolabımız büyük olursa sorun olmaz diye düşündüm tezgah altı buzdolabı ölçüsü 60x60x85 daha dar ve daha alçak bi model bulursam daha iyi olur ama elimizdekini değerlendirmek adına yapacak pekde bir şey yok yanı araçta su isitici fön makinası vb aletler zaten olmayacak daha ilkel yollarlla haledeceğiz yada çok zorlandığımız yerde bir otel konaklaması yaparız camper ve karavan konusunda yazılan her konuyu ve yazıyı takip etmege çalışıyorum faydalıda oluyor.

Erkan bey elimizde bu konularda alımyapabileceğiniz ve bilgi alabileceğiniz kişilerin adres bilgileri ve konunun işleyişi ile alakalı çokca bilgi var hiçbir zaman paylaşmaktan çekinmeyiz siz ne tür birşey istiyorsunuz yazın biz yönlendirelim gereken her konuda elimizden geleni yaparız çünkü bizde bu şekilde öğrendik. :D

Yusuf bey çok sağolun yardım konusunda sizlerden şuphem yok yazıları takıpteyim teşekkürler.

Erkan Bey merhaba, Tezgah altı buzdolaplarının boyları hemen hemen aynıdır. Ancak enleri 48 cm den başlıyor. yaklaşık 50 cm yükseklik ve boyunda da yerli ve ithal buzdolabları da var ancak 4 yetşkin 2 çocuk için yetersiz olabilir.

hüseyin bey bana üç beş gün idare etsin yeter kahvaltılıklar ve soğuk içecek yoksa tıkabasa doldurmayı düşünmüyorum aracım küçük camper tarzı 48 cm lıkler bana uyar

Huseyin bey sizin uygulamanızda güzel bir yöntem.Benim termostat önermemdeki sebep dolabın içindeki ısıyı takip etme açısından idi çünkü enderde olsa bazı durumlarda motor çalıştığı halde dolap soğutmuyor,birde +10 dereceyi ben yaklaşık bir değer olarak seçtim bunu istediğimiz dereceye ayarlayabiliriz.
Yusuf kardeş dediğim gibi nezaman istersen buyur gel elimden geldiğince yardımcı olurum odun ateşinde olmasa da çayımız,çorbamız herzaman hazır.Umarım faydalı oluruz.

İlker kardeş çay davetin için teşekkürler hele sizin mekanda bir çay içelim birgün bizde odun ateşinde demleriz sizi ağırlarız kalın sağlıcakla.

Gkeada 2009 2 26

Merhabalar,
Erkan bey Elimde 2 adet yaklaşık 50 cm x50 cm x50 cm ölçülerinde 48 litre 220 V 85 watt küçük tip buzdolabı var.Hicon marka ve sıfır.
İhtiyaç duymanız halinde beni ararsanız yardımcı olurum.Bu buzdolabının aynısını inverter testlerimde kullanıyorum.1000 watt lık inverterle kalkış sorunu yok(Demerajda 752 watt).600 watt inverterle kaldıramadım ama.Kondansatör konusunda haklılar.Kalkış demerajına çok faydalı ama sanırım bunda yok.Eğer boş bir vaktiniz olursa kondansatör eklemelerle ilgili testleri birlikte yapabiliriz.İsteyen arkadaşlarda bize katılabilir.Atelyem bu testler için müsait herkesi beklerim
Saygılar
Bülent
0506 872 1542

maker 1 telefon numaranız yanlış böyle bir telefon kulanılmamaktadır denmekte bilginize

Bugün Yaşar abiler ile aynı mahallede oturan İlker72 arkadaşımız geldi ziyaretimize tanıştık sağolsun çok değerli forumada çokca katkısı olacağına inandığım bir arkadaş,heyecan deseniz beni ikiye katlar ;D aldı bizi iş yerine götürdü çay ve çörek ikramında bulundu atölyede adım atacak yer yok her tarafda hurdaya atılmayıp değerlendirilmeyi bekleyen ürünler dolu benim gibi hiçbirşeye kıymayıp birgün mutlaka bir işe yarar diye bir kenara koymuş,ve herşeye kendince çözümler bulmuş o kadar pratik bir arkadaşki şaşırdım kaldım elindeki bir adet 220 ile çalışan absorbe buzdolabını odun yakarak çalıştırıyor ;D eski ütüye ters çevirip ayak takmış çay soğumasın diye ısıtıcı yapmış ekovatdan kompresör yapmış eski hurdalardan çıkardığı parçaları aynı üründen arızalı olan garibanların ev aletlerine takıp değerlendiriyor hayrına,hatta asıl projesi olan buluşları var mesela evdesiniz iş yerindeki dolabınız arıza yaptı dolap cepten sizi arıyor,evde yoksunuz evi su bastı sistem sizi cepten arıyor,eve hırsız girdi sistem sizi cepten arıyor gibi sistemler kurmuş,

Asıl yaptığı güzel işlerden biride ;D bizim büro tipi buzdolaplarına ;) taktığı kapasitörlerle hem demerajda hem daimi çalışırken %30 gibi enerji tasarrufu sağlıyor bunu gözlerimle gördüm kurduğu düzenekle bir ekovatı 2 türlü çalıştırdı ve ikisinin arasındaki amper farklılıklarını gösterdi,gideceği servise çıkacağı müşteri çok olduğu için bizde daha fazla meşkul etmek istemedik sonrası için randevüleştik erken işi bitseydi bugün gelip bizim buzdolabına o parçaları takıp hem video hem fotoğraflı anlatımını yaparak burada yayınlayacaktık artık sonraya kaldı en kısa zamanda halledeceğiz.

27032010199

27032010202

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,459
Kayıtlı Üye Sayımız
172,114
Kaydolan Son Üyemiz
Ahmetalp0666

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR