Karavanınız Ne Kadar Yakıyor?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 24
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 37,593

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Yer
Almanya
Karavanınız Ne Kadar Yakıyor?

Ilginç bulduğum bir konu. Ben başlıyorum. Sizlerde yazarsanız, karavanlarımız hakkındaki genel bilgimiz biraz artar diye düşünüyorum. Yazarken, nasıl bir karavanımız olduğunu, hangi yollarda bu netiyeci aldığımızı ve nasıl araç kullandığımızı da yazarsak, hepimiz için daha bilgilendirici olur.

Karavanım Sprinter 212d. Model 1997. 340.000 kilometrede. Motoru 5 Silindirli ve 90 kw gücünde. Yoldaki ağırlığı hep 3 ton civarında. Aracı kullanırken fazla vites değiştirmem, ortalama 80-100 kilomtre ile giderim. Son olarak, otoban, şehirlerarası yollarda ve şehir içinde toplam 716 km yol gittim ve depoyu tam doldurdum, 56 litre dizel aldı.. Böylece karavan 100 kilometrede 7,82 litre dizel yakmış oluyor.

Son düzenleme:

Etiketler
Bende 2005 model 2.8 jtd 127 bg 198bin km de ducato vardı. Ağırlığı tartım istasyonunda gördüğüm kadarıyla 2900kg civarıydı. 90-100 km hızlarda yaptığım ölçümlerde sakin kullanımda 8,5 lt ortalama yakaladım.

Benim aracim 2007 11.5m3 ducato. İstanbuldan cikis - donus 3300 km karadeniz turunda ortalama yakıt 8.3 litre

TURKCELL T60 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilirli arkadaşlar aracınızın yakıt tüketimini neden 100km de şu kadar litre şeklinde yazıyorsunuz? aracınızdaki yakıt tüketim göstergesine bakmasına bakın ama derim ki deponuzu kapaga kadar doldurun,aracın km sini bir yere yazın sonra söz gelimi uygun bir yolda fazla hız değiştirmeden belli bir hızla 25-30 km gibi gidebildiğiniz kadar aynı tempo ile giderken varsa yakıt tüketimi göstergesindeki rakamı not edin. Yeniden kapaga kadar yakıt alın litresini ve aracın km sini bir yere not edin.Aldığınız yakıtı gittiğiniz km ye bölünce 1 litre yakıt ile kaç km gittiğinizi bulursunuz,bu tarz ölçümü birde dur kak işleminin çok olduğu yerde yapıp oradaki yakıt tüketiminide bulursanız aracınızın yakıt tüketimini yaklaşık olarak bulursunuz.
benim aracım iki tür kullanımının karışık olduğu sürümde 1 litre mazot ile 13 km gidiyorumbunu 100km deki tüketim cinsine çevirmek için 100/13=7.7 litre bulunur.
Sizlerde böyle ölçüm yapıp göstergenizin ne kadar doğru gösterdiğini kontrol edebilirsiniz.
Saygılar

Ben karavan kullanırken her aldığımda kilometreyi, yakıtı lt olarak ve yakıt gösterge seviyesini not alıyorum. Böylelikle 100km'de kaç litre tükettiği uzun yol ortalamalarıyla kolaylıkla bulunabiliyor.

Küheylanda; geziye göre 7.8..8.5lt/100km (Genelde 8lt) civarı tüketim. Kia Pregio 2001

Mavişde; geziye göre 9..9.5lt/100km civarında. İveco daily 35S11 2003 model.

Sadece çekici aracım (Ve artık Mini kampervanım) tek başına olursa 100 Km de 7 Litre civarı yakıyor.
Karavanımı çekerken 100 Km de 10 Lt civarı yakıyor.

Kimse lt35 volt için yazmamış.2000 model volt,650 km de 50 lt yaktı.Yani 100 km de 7.7 lt.600 km uzun yol,50 km kadar Ankara şehir içi dur kalk vardı.

benim araç 2006 model sprinter semi alkoven,4x4 olduğundan biraz fazla yakıyor,üzerinde bfgoodrich çamur lastikleri takılı olduğu için tüketim daha da arttıyor.uzun yolda bile 100km de 12..13 litre arasında yakıyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR