Kısa Geziler; Bergama (7-8 Kasım 2009)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gezmen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,844

gezmen

Karavan Yönetim
Yer
Akhisar
Merhaba;

Başlıktaki Bergama'yı bilmeyen yoktur; okul kitaplarından, turistik broşürlere, gazetelerden dergilere, televizyonlara değin ondan söz edilmiştir, hem de kimbilir kaç kez.. Çok bilindik bir yerdir Bergama.

Havanın çok güzel olacağını öğrenince, çok kısa bir sürede karar verdik. Kahvaltıyı evde yaptık.Hazırlanmamız ve yola çıkmamız çok zamanımızı almadı. Darkale(Soma) ve Bergama'yı gezeceğiz. Bildiğim yerler ama bir bölümünü eşim bilmiyor. Bir gece konaklamalı bir gezi olacak..

Aşağıdaki haritada, geçek(güzergah) görülüyor. Turkuvaz renk, dönüşte kullandığımız eski yolun bölümleridir.

Akhisar'dan Balıkesir yönüne çıkışta, kavşaktan Kırkağaç-Soma yönüne yani sola dönüyoruz. Hava, gerçekten çok güzel. Ege'nin heryerinde olduğu gibi, zeytinlikler insan kaynar bu aylarda. Burada da öyle, herkes "zeytin topluyor". Bu yıl, ürün de bol; daha bir çok sürer bu işler. Salamura, çizik yapılacak siyah, yeşil zeytinler özenle toplanır. Bir bölümü de yağ fabrikalarına gönderilir ve o altın sıvı elde edilir. Bu yıl, sanırım yağlar kaliteli olacak..

Medar, Süleymanlı kasabaları ile Çobanhasan köyü insanları, cumartesinin de etkisiyle olsa gerek, tarlalara doluşmuşlar adeta.. Yanlarından geçiyoruz. İvedi bir işim yoksa, bu tip yolları severim birçoğunuz gibi. Elinizi uzatsanız, araçtan inmeden daldan incir koparabilir; bir çeşme başında mola verebilirsiniz.

Harta'yı geçtikten sonra, eski yoldan çıkmak durumunda kalıyoruz. Böylece, Bakır Kasabası, Kayadibi ve Kırkağaç'a uğramadan "Askeriye"nin bulunduğu yere çıktık. Bu Kırkağaç görünümünü, trenle geçtiğimiz zamanlarda bir miktar görürdük. Karayolu ile Kırkağaç'ı uzaktan görmek de varmış.

Cavid Sezen

[attachment=1]

Bergama 1

Etiketler
Ynt: Kısa Geziler; Bergama (7-8 Kasım 2009)

Öveçli ve Çamlık'ı geçtikten sonra Termik Santralın bacaları görünüyor. Soma kent içinden güneye döndük, hedef Darkale Köyü. Bu köy, Soma'nın güneyinde dağ yamacında çok ilgi çekici bir yer. Tarhala diye de bilinir. Kente çok yakın, ancak birkaç km. Köy hakkında çok bilgi vermeyeceğim. Darkale diye aratırsanız, Soma'nın bu çok ligi çekebilecek köyü hakkında, epeyce fotoğraf ve yazı bulabilirsiniz. Köy, eski bir yönetsel merkez, dik bir yamaçta kurulu. Google haritalarda, Darkale-Soma diye aratırsanız, görebilirsiniz. Soma'nın içinde kime sorsanız, yolu söylerler size.

Cavid Sezen

[attachment=1]

[attachment=2]

Bergama Darkale 1 015

Bergama Darkale 1 087

Soma merkeze indiğimizde, çok sevdiğim birşey beni bekliyor çınarın yanında: Mantar. Birkaç köylü kadın, dağlardan topladıkları mantarları satıyorlar. Çintar, kanlıca, çam mantarı, melki gibi adlarla bilinen bir mantar bu. Bilenler, bana hak vereceklerdir sanıyorum.

Cavid Sezen

[attachment=1]

Bergama Darkale 1 104

Soma'da biraz nostalji yaşadıktan sonra, Turgutalp Kasabasında yemek faslı. Buradaki kuru fasulyeciye uğramanızı salık veririm.

Batı yönüne gidiyoruz, yol Kınık'a uğramıyor artık, açıktan geçiyor. Bergama'ya varmadan Koyun Köprüsünü fotoğraflıyorum. Artık Bergama'dayız.

Bergama, çok sevdiğim kentlerden biridir. Çok uzun bir tarihsel geçmişe sahip olan bu kentin beni kendine çeken bir yönü hep olmuştur. Size de salık veririm, buradan geçtiğinizde birkaç gününüzü ayırmalısınız buraya..

Müzekartlarımızı yenilememiz gerekiyor, süresi dolmuş. Geçen yıl yine bu günlerde, Birgi-Ödemiş'te almıştık. Müzeden "Madem Akropol'e çıkacaksınız, oradan alın, biz burada geçici olanını verebiliyoruz ancak." diye söyleyince, Akropol'e yöneliyoruz ve geziyoruz. Cumartesi olduğu için yerli gezmenlerin yanında yabancı gezmenler de var.

Cavid Sezen

[attachment=1]

[attachment=2]

Bergama Darkale 1 126

Bergama Darkale 1 150

Sayın Gezmen bulunduğum coğrafyayı çok severim bir an sizin kareleri görünce çok şanslı bir yerde yaşıyorsunuz diye düşündüm.

Akropol'den dönüşte, ünlü "Bergama Evleri"ni fotoğraflıyorum.

[attachment=1]

Akşam yemeği olarak,Mehmet Yaşin'in sözünü ettiği "Pala"nın kimyonu ve diğer baharatlarının kıvamında olduğunu söylediği köftelerini götürüyoruz... Ne diyorlar bizim forumda: "Yiyenbilir" Salaş bir yer ama Mehmet Yaşin yazmışsa vardır bir hikmeti diye uğranılıyor işte.. :D

Bir cumartesi akşamında, kısaca dolaşıyor ve bir çay bahçesinde çaylarımızı içiyoruz. Hava, çok güzel, üşünmüyor.Geceyi, Bergama Öğretmenevi bahçesinde, aracımızda geçiriyoruz. Günün yorgunluğu ile uyku daha bir çabuk geliyor.

Cavid Sezen

Bergama Darkale 1 201

Kahvaltıyı öğretmenevinde yaptıktan sonra, doğruca Asklepion'a... Biz gezerken bir grup yabancı gezmen de geldi; sanırım İngilizlerdi... Daha önce biraz daha hızlı bir şekilde dolaştığım Asklepion'u bu kez, rahatça geziyoruz. Akropol'ü, Asklepion'u gezerken etkilenmemek olası mı?..Anadolu, bağrında ne hazineler saklıyor..

Bergama, Akropol, Asklepion, Bazilika... hakkında çok bilgi vermek istemiyorum. Bunları arattığınızda, gerçekten bilgi ve foto olarak inanılmaz ölçüde kaynakla karşılaşacaksınız nasılsa.

Cavid Sezen

[attachment=1]

Asklepion'dan Akropol'ün görünüşü:

[attachment=2]

[attachment=3]

Bergama Darkale 1 228

Bergama Darkale 1 241

Bergama Darkale 1 253

Bergama'dan bir görünüm:

Cavid Sezen

[attachment=1]

Bergama Darkale 1 295

Cavid bey "kısa geziler " başlığı artık bir klasik haline geldi, hele başlığı siz açtıysanız büyük bir merak ve iştahla bekliyorum. Geziniz çok hoş olmuşa benziyor ama devamını izleyince gerçek yorumlarımı yapacağım, saygılarla...

Müzeyi gezerken, İzmir çıkışlı iki grup da birlikte oluyoruz. Çeşitli yaş gruplarından insanlarımız, müze ziyaret ediyor. Birçok şey, kötüye giderken, bazı şeyler iyiye mi gidiyor ne?... Umarım öyledir..

[attachment=1]

Müze ziyareti sonrasında, midelerimizin sesine kulak veriyoruz. Küçük alışverişler yaptıktan sonra, Bergama'ya elveda diyoruz...

Cavid Sezen

Bergama Darkale 1 301

Gelirken, Kınık ve Kırkağaç'a, yeni yollar açılması nedeniyle uğrayamamıştık. Bu kez, bu kasabalara uğrayacağız. Poyracık ve sonrasında Kınık'tayız artık. Mantar bakıyorum uğramışken ama taze değiller; almıyorum. Kınık'ta değişen pek birşey yok. İnsanlar, burada da zeytin toplamakla uğraşıyorlar. Haklılar, böyle güzel havalar bulunmuşken değerlendirmek gerek..

Cenkyeri'ni (Cinge idi adı, böyle yaptılar!...) geçiyor ve yine Soma'dayız.. Pazar pazarında aradığım mantarı buluyorum. (Bugün yedim, yarasın bana.. :smiley: )

Sonrasında, Kırkağaç'a giriyoruz. Kavun ve jandarma alayı dışında, usunuza pek birşey gelmiyor değil mi? Bunların dışında leblebisi ve uyanık insanları da ünlüdür. Türkiye'nin sanırım ikinci el traktör alım satım merkezi olduğunu da belirteyim..

Bakır, Süleymanlı ve Medar üzerinden eve dönüş...

Yorulduk ama değerdi...

Cavid Sezen

Cavit hocam teşekkürler. O tepedeki amphitheatre'ın basamaklarında oturup hayallere dalmak uzun zamandır gündemimizde ama bir türlü kısmet olmadı. Fotoğraflar ve anlatım çok keyifli. Elinize, ayağınıza sağlık.
Melki buralarda da çok bu yıl. Hatta şu anda turşusunu kurmakla meşgulüz. Bilenbilir, yiyenbilir, anlatılmaz yaşayanbilir ;)
Aklıma gelmişken kızartmasını denediniz mi? Sote, ızgara ve fırında kaşarlı tarifler genel olarak biliniyor. Kızartması pek bilinmez.Haşladıktan sonra unlayıp kızartmayı tavsiye ederim. Üzerine sarımsaklı yoğurt sosu ile... Afiyet olsun.

mayıstosböce' Alıntı:
Sayın Gezmen bulunduğum coğrafyayı çok severim bir an sizin kareleri görünce çok şanslı bir yerde yaşıyorsunuz diye düşündüm.

Ülkemizin her köşesi, ayrı bir güzeldir...

drares' Alıntı:
Cavid bey "kısa geziler " başlığı artık bir klasik haline geldi, hele başlığı siz açtıysanız büyük bir merak ve iştahla bekliyorum. Geziniz çok hoş olmuşa benziyor ama devamını izleyince gerçek yorumlarımı yapacağım, saygılarla...

Birgün "Uzun Geziler" de yazarız Haşmet Bey..

tcevizci' Alıntı:
Ayağınıza kameranıza sağlık, harika kareler. Onumuzdekı bahar aylarında nasip olursa bizde gezmek istiyoruz Bergama tarafını.

Salık veririm.

orsaalabanda' Alıntı:
Cavit hocam teşekkürler. O tepedeki amphitheatre'ın basamaklarında oturup hayallere dalmak uzun zamandır gündemimizde ama bir türlü kısmet olmadı. Fotoğraflar ve anlatım çok keyifli. Elinize, ayağınıza sağlık.
Melki buralarda da çok bu yıl. Hatta şu anda turşusunu kurmakla meşgulüz. Bilenbilir, yiyenbilir, anlatılmaz yaşayanbilir ;)
Aklıma gelmişken kızartmasını denediniz mi? Sote, ızgara ve fırında kaşarlı tarifler genel olarak biliniyor. Kızartması pek bilinmez.Haşladıktan sonra unlayıp kızartmayı tavsiye ederim. Üzerine sarımsaklı yoğurt sosu ile... Afiyet olsun.

"Tiyatro'nun dik basamaklarından Bergama seyri" çok güzel..

Melkinin kızartmasını bilmem mi? O da iki türlü yapılır:
1.Unlayarak
2.Unlamadan.
İki türlü de güzel olur. Yalnız sarmısaklı yoğurt ile denemedim daha doğrusu bilmiyorum ama denenecektir..

Bir diğeri de şu:
Kendin topladın mı melki hiç Cem? Dağda, ateşte köz üzerinde kebabı da çok güzel oluyor. Pırnar(pırnal) meşesinden yaptığın şişlere geçirdiğin mantarı, ateşte "hallediyorsun", sonrası yiyenbilir... :D (Mantar temiz olmalı ve yanında tuz bulunmalı..)

Cavid Sezen

cavıt hocam.
sıze hayranım . neredeyse gunluk her gun gelıp gecılen bu yol guzergahlarında bıraz dıkkat edılecek olsa ne guzellıkler var oysa. tek mesele gorebılmek . yasamın telası bu yollardan gecenlerın cogunun uyuyarak gecıp gıttıgı dusunulurse sız bu degerlı yasam bıcımının ustune dıkkat cekıp heveslendırmenız takdıreşayan bır davranıs bence. hele ıcıne bır ıkıde gundelık yasam ıfadesı katarak canlı canlı onumuze serıyorsunuz. sagol hocam.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR