Moskova-ankara

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan onder2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,076

onder2

Yeni Üye
Herkese merhaba,
Aslında gezmekten ziyade asıl amacım Moskovada bulunan aracımı ankaraya getirmek. Bununla ilgili düzenlemeler, yapılması gerekenler sigorta vs. hepsini araştırdım ancak işin aslında en önemli kısmına geldik : rotayı belirlemek. Soçi-trabzon, ya da sevastopol istanbul feribot kaldırılmış, dolayısıyla tüm yolu karayolu ile geleceğim.
Deneyimli veya bölgeye hakim arkadaşlardan ricam gürcistan üzerinden gelmek daha doğru gibi ancak hangi sınır kapılarını kullanmak mantıklıdır? ve bu rotada dikkat etmem gerekenler nelerdir? Şimdiden herkese teşekkur ederim.

Etiketler
Herkese merhaba,
Aslında gezmekten ziyade asıl amacım Moskovada bulunan aracımı ankaraya getirmek. Bununla ilgili düzenlemeler, yapılması gerekenler sigorta vs. hepsini araştırdım ancak işin aslında en önemli kısmına geldik : rotayı belirlemek. Soçi-trabzon, ya da sevastopol istanbul feribot kaldırılmış, dolayısıyla tüm yolu karayolu ile geleceğim.
Deneyimli veya bölgeye hakim arkadaşlardan ricam gürcistan üzerinden gelmek daha doğru gibi ancak hangi sınır kapılarını kullanmak mantıklıdır? ve bu rotada dikkat etmem gerekenler nelerdir? Şimdiden herkese teşekkur ederim.
Hocam o yolculuğu, 2014 ağustosunda yapmıştım. Sana tavsiyem: Yapma :smiley:
Şaka bir yana, normal şartlar altında Ukrayna üzerinden gidiliyorken, o dönemde savaş nedeniyle Moskova-Voronej-Rostov-Vladikavkaz üzerinden Gürcistan, bilahare Tiflis-Batum ve Hopa'ya giriş dedik. Tam Türkiye'ye girdik rahatladık derken Ankara-1000 km tabelası yıkım oldu:smiley:
O dönemde Ukrayna-Kırım üzerindeki tüm taşıma yükü Gürcistan-Krasnodar hattına kaydığı için özellikle Gürcistan'da yoğun bir tır trafiği vardı. Zaten Gürcistan'da salavat getirmeden trafiğe çıkmamak gerekiyor, zira virajı aldığınızda karşınızda bir kamyon, onu sollayan araç ve onları sollayan bir araç olmak üzere 3'lü supriz kombinesiyle karşılaşabilirsiniz. Rusya'da ise özellikle Kafkaslarda dikkat etmek gerek, gerek asayiş durumu gerekse polislerin tavrı (özellikle de uçak krizi sonrası) sıkıntı yaratabilir. Neticede Moskova-Ankara arasında 3500 km: az bir mesafe değil, çoluk çocuk olacaksa yıpratıcı olabilir. Rusça bilmek çok büyük artıdır. Daha da iyisi eğer beraberinizde Rus bir yakınınız varsa işiniz daha kolaylaşır. İlk etapta aklıma gelenler bunlar, gene sorunuz olursa yanıtlamaya çalışırım. Şimdiden kolay gelsin.

İlginize çok teşekkur ederim.
düşündük ancak mesafe uzadığı için vazgeçtik.
Yazdıklarınızı aklımda tutacağım yanımda 1 kişi daha olacak çocuk yok, dil var artık hayırlısı:smiley:

Moskova üzerinden volgograd oradan pyatigorsk oradan da Tiflis ve sonra Kars Türkgözü sinir kapısını öneririm. Araca rus kasko ve ön arka kamera ayrıca surate dikkat hiçbişey olmaz konaklama günlük booking com oteller ucuz

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Moskova üzerinden volgograd oradan pyatigorsk oradan da Tiflis ve sonra Kars Türkgözü sinir kapısını öneririm. Araca rus kasko ve ön arka kamera ayrıca surate dikkat hiçbişey olmaz konaklama günlük booking com oteller ucuz

Ön ve arka kamera yı neden önerdiniz?

Rusya da ön kamera zorunlu biz arkaya da koyduk herhangi bir kazada sd kartı çıkarıp polise vermeniz gerekiyor iki çakmak soketi yoksa coklayici alın 2 tane de 32 gb sd kart yeter ama rus kasko önemli onu ilk acenteden yaptırın

Rusya da araç içi kamera zorunluğu diye bir şey yok,hatta hepimizin zannettiğinin aksine Gündüz far yakmak mecburiyeti de yok.
Bu bilgileri Rusya federasyonu Ankara büyük elçiliğinden aldım,Rusya da kendim yaşadım.
Bir şey daha söyleyeyim Rusya da aracı ile gezen Turistlerin Benim benzetmemle Muhtar kaydı yani Registre kaydı bile yapmalarına gerek yok,Giriş gümrüğünde doldurulan tek registre kaydı ile Rusya da kalmaya izin verilen 30 gün için yeterli oluyor.
Rusya da ve Gürcistan da trafik kurallarına harfiyen uyarsanız,hiç bir şekilde yollarda trafik polislerince durdurulmaz,sıkıntı yaşamazsınız.
Bütün bunları yaşadıklarımdan tecrübe olarak söylüyorum.
Saygılar.
Anladığım kadarı ile aracınız Rus plakalı,şayet Gürcistan üstünden gelecekseniz aracınıza Gürcü için özel sigorta yaptırmanız gerekir detayını bilmiyorum Rus plakalı araç için Türkiyede ise YEŞİL SİGORTA diye isimlendirilen sigortayı yaptırmanız gerekecek.Sınırdan Türk tarafına geçince gümrük sahasında sigortacılar var hemen yaptırıyorsunuz

Son düzenleme:

Evet kaza yapmazsan yok ben her yıl gidiyorum neyse amaç arkadaşa faydalı olmak...

Herkese merhaba,
Hocam,
Merhaba söz konusu seyahati gerçekleştirdiniz mi acaba ? Güzergah ve diğer konularda benim de tavsiyelerinize ihtiyacım olacak.
Ümit

Herkese merhaba,
Hocam,
Merhaba söz konusu seyahati gerçekleştirdiniz mi acaba ? Güzergah ve diğer konularda benim de tavsiyelerinize ihtiyacım olacak. Eğer deneyimleriniz paylaşabilirseniz çok sevinirim.
Ümit

ümit bey merhaba, aracımı turkiyede kullanmak amacıyla getirecektim bu yolculuk için bazı masraflar da yapmıştım ama 10 gün kala vazgeçtim araç satıldı ve bu yolculuğu yapmadım. Ancak yapsam yukarda gogovetin belirttiği rota üzerinden gelmeyi planlamıştım. İyi yolculuklar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,459
Kayıtlı Üye Sayımız
172,114
Kaydolan Son Üyemiz
Ahmetalp0666

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.