''Muhabbetimizi Serbest Muhabbet Bölümünde Yapalım'' Uyarısı!..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan concrete Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 96
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,603

geziler bölümünde muhabbet durumu

• sadece foto ve kısa açıklama olsun

Kullanılan: 16 13.4%
  • konu bütünlüğü bozulmadan muhabbet olsun

Kullanılan: 86 72.3%
  • her türlü muhabbet serbest olsun

Kullanılan: 17 14.3%

• Kullanılan toplam oy
    119

concrete

Erisir menzil-i maksuda, aheste giden
Yer
İstanbul
Bu konunun gerek daha çok moderatör arkadaşın, gerekse off road başlığı altında faaliyet yapan biz üyelerin dikkatini çekmesi için en uygun yerin burası olduğunu düşündüm. Gerekli görülürse zaten başka bir yere taşınacaktır.

Tartışılmasını umduğum konu, son haftalarda, özellikle gezi programlarının yapıldığı ve yapılan gezilerin aktarıldığı başlıklarda, ana konudan hareketle bazı sohbetlerin yapılmasına daha önce olduğu kadar müsaade edilmiyor olması.

Ben gerçek hayatta nasıl, belli bir konu çerçevesinde bir araya gelindiğinde başka konulardan da sohbet ediliyorsa, buradada aynısının olmasının doğal ve hoş olduğunu, abartılmadığı müddetçe buna engel olunmaması gerektiğini düşünüyorum. Buradaki her bir başlık bir toplantı formatında değerlendirilecekse bu tavır en uygun tavır olabilir. Fakat bu sitede önde gelen faktör dostluk ve dayanışma. Zaten aktivitelerimiz de dostluk, iletişim, dayanışma, koordinasyon, yardımlaşma gibi sosyal kavramlara dayanıyor. Bu durumda gereğinden fazla formal olmak işin özüne ters düşüyor kanaatindeyim.

Bazı teknik ağrlıklı konuların tartışıldığı sayfalarda bu uyarıları katlanılabilir ve uygun bulabiliyorum. Ancak gezi programlarının yapıldığı ve yapılan gezilerin aktarıldığı başlıklarda sohbet kısıtlamasını hoş göremiyorum.

Arkadaşların destekleyen ya da karşı çıkan görüşlerinin bu konuya farklı gözle bakmamı sağlayacağının da farkındayım.

Selamlar,

Etiketler
Ynt: ''Muhabbetimizi Serbest Muhabbet Bölümünde Yapalım'' Uyarısı!..

sevgili güven, bence de haklisin...

bakalim bizimle hemfikir olan var mi? yoksa yalniz miyiz? ;D

ilk destek benden olsun

Sevgili Güven arkadaşım, söylemiş olduğunuz konuda haklı taraflarınız mutlaka vardır.
Forumda serbest muhabbet bölümünün olmasına her zaman taraftarız. Arkadaşlarımızın birbirlerine selam verdiği ve hal hatır sorduğu veya konu dışı sohbetlerin yapıldığı bir bölüm olması hepimiz açısından gereklidir.

Diğer konu başlıklarında ise ;

Mutlaka farkındasınızdır ama ben yinede düşüncelerimizi dile getirmeye çalışayım. Forumumuz kendi alanında büyük bir başvuru kaynağıdır. Bu, teknik bölümde ve gezilerimiz bölümünde olduğu kadar tüm kategorilerimizide içerir. Yaptığımız geziler olsun, teknik yazışmalar olsun, bizlerin haricinde binlerce kişiye başvuru kaynağı olduğumuz muhakkak. Bu bağlamda, ansiklopedi düzeni gibi olmadığınız zaman konunun içeriğinin dağılıldığını sizlerinde görüyorsunuzdur. Bu düzen, yanlış yerde açılan konu başlıklarının taşınması şeklindede kendini gösteriyor.

Gezi programlarının yapıldığı bölümümüzden ziyade (ki burasıda dahildir), gezide yaşananların ve fotoğraflarının baylaşıldığı bölümümüzde konu dışı sohbetlerin pek şık dıurmadığı apaçık ortada. Gezi ile alakalı yazışmalar zaten konu dahilinde olduğu için olması gerekendir.

Gezi konu başlığı içerisinde farklı bir konu konuşmak ile, ''Diferansiyel'' konu başlığında ''Lastik'' konusunun konuşulması arasında hiç bir fark yoktur.

Lütfen burada kasıt aramayın, zaten kasıt hiç bir yöneticinin haddinede değildir.

Anlayışla karşılayacağınızı umar, keyifli paylaşımlar dileriz.

Muhabbetsiz bir anlatım ya da paylaşım elbetteki olamaz...

Yönetim olarak hoşgörü ile yaklaşmadığımız ve engellemeye çalıştığımız; başlıkta belirtilen konunun dışına çıkan ve gereksiz yere konuyu uzatan sohbetlerdir.

Örnek: Bir yaz günü yapılan "Şile, Yeşilvadi Off-Road Gezisi" başlığı olsun.
- Bu başlık altında, aynı kişilerin geçen kış karda yaptıkları bir gezideki anılarının muhabbeti yapılamaz.
- Bu geziye katılan araçlardan birinin yapım aşamaları uzun uzadıya anlatılamaz ve sohbeti yapılamaz, çünkü bunun yeri forumumuzda başka bir bölümdür.
- Bu gezi anlatımı akşam geç saatlere kaldı ise; uykum geldi... çay içeyim... hadi yatalım... muhabbeti yapılamaz.
- vb. ...

Uğur'un da belirttiği gibi bu gezi anlatımını, yıllar sonra başka arkadaşların da okuyacağını ve de özellikle bilgi kaynağı olarak kullanabileceklerini düşünmek gerekir. Anlatımlarımız ne kadar "bilgi" odaklı olursa, güncelliği de o kadar uzun süreli olacaktır. Bizler de bilgilerimizin pek çoğunu bu forumda edindik...

Unutulmaması gereken; dün 2.500 kişi idik, bugün 25.000 kişiyiz. Ve yarın 250.000 kişi olacağız...
Sınırlarını, dozunu, yerini iyi ayarlayarak yapılan sohbetlere : evet...
Bu konuda sizler gibi bilinçli arkadaşlardan anlayış, destek ve yardım bekliyoruz.

Keyifli paylaşımlar...

Bu konu başlığı bir süre burada dursun, sonra ilgili bölüme alırız...

gezilerle ilgili konuların gezinin fotolarıyla birlikte yapılmasına evt gezi konusu dışında muhabbetlere hayır

Konuyla ilgili muhabbete EVET... Başlık konusu dışı boş muhabbetlere HAYIR...

ÖRNEK: X gezi konusuna X şahıslar yazıyor.

A: Vayyy abi naber.
B: İyidir senden.
A: İyilik ne olsun.
B: Konuyu inceliyorum.
A: Nerelerdeydiniz.
B: Bu hafta işim vardı biryere gidemedik.
A: Bende ...

İşte bilgi amaçlı ve herhengi bir gezinin anlatımında olmaması gereken boş muhabbetler bunlar.Alırsın konuşmak istediğin kişinin MSN adresini sabaha kadar muhabbet edersin.Yada serbest muhabbet(adı üztünde)yaparsın geyiğini.

Bu konuya vakit ayrıldığı için teşekkürler.

Aslında ben de ''abartılmadığı müddetçe'' diyerek görüşümde sujektif bir açık nokta bırakmıştım. Bu sitenin artık içerdiği konular için bir referans olmaya başladığını memnuniyetle gözlemliyorum. Bu durumda içeriklerin, bir kütüphanedeki gibi aranabilir ve bulunabilir olması gerektiğine de katılmamak mümkün değil.

Burada verilen örneklerin coğuna da katılıyorum, ancak hepsine değil. Örneğin Şile Yeşilvadide bir gezinin anlatımında, birisi aynı bölgede daha önce yaptığı bir gezinin benzer ya da farklı yönlerinden bahsedebilir bence. Hatta kendi yaptığı gezinin linkini de koysa hoş olur site yapısının sadece dikey olayıp aynı zamanda yatay olabilmesi açısından. Böylelikle farklı tarihlerde rotanın getirdiği farklı sürprizler, araçların farklı performansları da ortaya konmuş olur.

Konu uygulamanın dozajı ile ilgili bir hal alıyor. Tabii hedef doğru seçilmiş. Bu, arada küçük kaymalar olsa bile doğru noktaya doğru gidileceğini garanti altına almaya yetiyor.

25000 kişinin bulunduğu bir ortamı idare eden kişilere destek vermenin dışında bir altefnatif zaten düşünülemez. Açtığım bu başlığında bu yönde değerlendirileceğine inanıyorum.

concrete' Alıntı:
Burada verilen örneklerin coğuna da katılıyorum, ancak hepsine değil. Örneğin Şile Yeşilvadide bir gezinin anlatımında, birisi aynı bölgede daha önce yaptığı bir gezinin benzer ya da farklı yönlerinden bahsedebilir bence. Hatta kendi yaptığı gezinin linkini de koysa hoş olur site yapısının sadece dikey olayıp aynı zamanda yatay olabilmesi açısından. Böylelikle farklı tarihlerde rotanın getirdiği farklı sürprizler, araçların farklı performansları da ortaya konmuş olur...

Bilinçli olarak ve dozunu kaçırmadan yapılan yatay bilgilendirmeler elbette yararlı ve olumludur. Sözünü ettiğim; daha önceki geziyle ilgili "geyik" olarak nitelendirdiğimiz, bilgi ve belge içermeyen havadan-sudan sohbetlerdir.

Bende gezi konularında boş muhabbete karşıyım. Aslında serbest muhabbet bölümüne de karşıyım. Mesaj sayısının avatarın yanında görülmesine de karşıyım. Eğer o gözükmese belki boş laflar biraz azalacaktır. Bazı şahıslar sırf mesaj sayım artsın diye ortalığı meşgul ediyor. Ya da gitsin board oyununda artsın mesajları.

Birde Garaj bölümünü ikiye ayırmak gerek.Her araca iki başlık. Birinci kısımda yalnızca araç sahibinin verdiği bilgiler. İkinci kısımda soru cevap gibi. Kendi garajımda bile aradığımı bulamaz oldum.

Birde yönetimden ricamız biraz daha sert olup geyik için gelip onla bunla dalaşanlara cezai işlem yapmaları. Çok mu ciddi bir forum beklentim var acaba ;D

jeep' Alıntı:
Bende gezi konularında boş muhabbete karşıyım. Aslında serbest muhabbet bölümüne de karşıyım. Mesaj sayısının avatarın yanında görülmesine de karşıyım. Eğer o gözükmese belki boş laflar biraz azalacaktır. Bazı şahıslar sırf mesaj sayım artsın diye ortalığı meşgul ediyor. Ya da gitsin board oyununda artsın mesajları.

Birde Garaj bölümünü ikiye ayırmak gerek.Her araca iki başlık. Birinci kısımda yalnızca araç sahibinin verdiği bilgiler. İkinci kısımda soru cevap gibi. Kendi garajımda bile aradığımı bulamaz oldum.

Birde yönetimden ricamız biraz daha sert olup geyik için gelip onla bunla dalaşanlara cezai işlem yapmaları. Çok mu ciddi bir forum beklentim var acaba ;D

hatta üye olacakların önce g.b.t. lerine bakılıp, üyelikleri ona göre onaylansın ;D ;D

concrete' Alıntı:
Bu konunun gerek daha çok moderatör arkadaşın, gerekse off road başlığı altında faaliyet yapan biz üyelerin dikkatini çekmesi için en uygun yerin burası olduğunu düşündüm. Gerekli görülürse zaten başka bir yere taşınacaktır.

Tartışılmasını umduğum konu, son haftalarda, özellikle gezi programlarının yapıldığı ve yapılan gezilerin aktarıldığı başlıklarda, ana konudan hareketle bazı sohbetlerin yapılmasına daha önce olduğu kadar müsaade edilmiyor olması.

Ben gerçek hayatta nasıl, belli bir konu çerçevesinde bir araya gelindiğinde başka konulardan da sohbet ediliyorsa, buradada aynısının olmasının doğal ve hoş olduğunu, abartılmadığı müddetçe buna engel olunmaması gerektiğini düşünüyorum. Buradaki her bir başlık bir toplantı formatında değerlendirilecekse bu tavır en uygun tavır olabilir. Fakat bu sitede önde gelen faktör dostluk ve dayanışma. Zaten aktivitelerimiz de dostluk, iletişim, dayanışma, koordinasyon, yardımlaşma gibi sosyal kavramlara dayanıyor. Bu durumda gereğinden fazla formal olmak işin özüne ters düşüyor kanaatindeyim.

Bazı teknik ağrlıklı konuların tartışıldığı sayfalarda bu uyarıları katlanılabilir ve uygun bulabiliyorum. Ancak gezi programlarının yapıldığı ve yapılan gezilerin aktarıldığı başlıklarda sohbet kısıtlamasını hoş göremiyorum.

Arkadaşların destekleyen ya da karşı çıkan görüşlerinin bu konuya farklı gözle bakmamı sağlayacağının da farkındayım.

Selamlar,

katılıyorum...

concrete' Alıntı:
Bu konuya vakit ayrıldığı için teşekkürler.

Aslında ben de ''abartılmadığı müddetçe'' diyerek görüşümde sujektif bir açık nokta bırakmıştım. Bu sitenin artık içerdiği konular için bir referans olmaya başladığını memnuniyetle gözlemliyorum. Bu durumda içeriklerin, bir kütüphanedeki gibi aranabilir ve bulunabilir olması gerektiğine de katılmamak mümkün değil.

Burada verilen örneklerin coğuna da katılıyorum, ancak hepsine değil. Örneğin Şile Yeşilvadide bir gezinin anlatımında, birisi aynı bölgede daha önce yaptığı bir gezinin benzer ya da farklı yönlerinden bahsedebilir bence. Hatta kendi yaptığı gezinin linkini de koysa hoş olur site yapısının sadece dikey olayıp aynı zamanda yatay olabilmesi açısından. Böylelikle farklı tarihlerde rotanın getirdiği farklı sürprizler, araçların farklı performansları da ortaya konmuş olur.

Konu uygulamanın dozajı ile ilgili bir hal alıyor. Tabii hedef doğru seçilmiş. Bu, arada küçük kaymalar olsa bile doğru noktaya doğru gidileceğini garanti altına almaya yetiyor.

25000 kişinin bulunduğu bir ortamı idare eden kişilere destek vermenin dışında bir altefnatif zaten düşünülemez. Açtığım bu başlığında bu yönde değerlendirileceğine inanıyorum.

muhabbet olmayacaksa neden geziler paylaşılsın, teknik bölümde durum bambaşka ama geziler bölümünde aynen katılıyorum...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.