Neden Enduro?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan PrometheusTR Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 159
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 43,158
Ynt: Neden Enduro?

teşekkürler...

motorun insan hayatına girmesinde bir çok etken var..aile baskısı..yaşam tarzı..yaşadığı evin mahalli pozisyonu gibi..ama eminimki herkesin içinde bir motor tutkusu hep var..kimisi şartları uygun hale getirerek bu bu tutkularını yaşar..kimisi derinlere gömer..benim gibi şartları uyugn hale getirip artık yaşamanın zamanı geldi diyenler bu noktada tarz seçimine gidiyorlar..bence en güzelide enduro..

şimdi tecrübeli motor severlerden beklentiler ise yol göstermeleridir..mesela ben asya 200 ile başlamak istiyorum..?

Etiketler

Serkan kardeşim... Bildiğim kadarıyla ASYA artık Enduro motosiklet getirmiyor Türkiye'ye. Bu ayarda RAMZEY var fena değil. Eğer cross yapmıcam yani dağda bayırda hoplama zıplama yapmıcam, motorumu kırmadan arazide dolaşacam, derelerden geçip göl kenarlarında kamp kuracam gerekirse yol alıp başka şehirlerdeki arkadaslarla buluşacam dersen JAPON motorlarına yönel derim. Ben Hem fotoğrafçı hem motorcu olduğum için, gezmek, kamp, yoldan çıkmak, patikalara girmek, derelerden geçmek, ormanların içine dalmak, toza toprağa bulanmak benim için kaçınılmaz zevk bu sebepten dolayı HONDA aldım, gayet memnunum. Hafta sonları stres atmak istiyorum dersen RAMZEY200 iyidir. Üzerinde gelen lastikleri sök mutlaka. Cross lastiği değil de daha iyi asvalt ta tutabilen geniş dişli enduro lastiği takmanı tavsiye ederim.
Bu motorlar başlangıç için gayet iyidir arazi şartlarında ve şehir trafiğinde kontrolu de kolaydır ama bir o kadar da agresiflerdir.

İyice araştır, sor soruştur ama herkesin gazına gelme. Fazla kullanılmış, ekmeği yenmiş makinalardan uzak dur özellikle güneyde motor kiralama dükkanlarından çıkmış olanlara. Motor 34 plakalı ama Bodrum marmariste gezmediği kiralama dükkanı kalmamış..

Sana kolay gelsin

Murat VURAL
KOCAELI

Enduro1

teşekkürler..evet hoplayıp zıplamadan gezmek kamp yapmak yeni yerler görmek en büyük zevkimdir..beni düşündüren uzun yol..yani burdan kalkıp trabzona ordan erzuruma ordan sivasa ordan nevşehire ve istanbula dönmek istesem 200 cc lik motor beni yolda bırakırmı..?

200cc lik bir motorla bahsettiğiniz yerlere gitmek çok sıkıntılı olur, yani konforsuz olur. Üstelik Çin malı bir motorla bunları yapmak da risklidir aslında. Tavsiyem Honda XL200 ya da mümkünse Honda NX4 Falcon bakmanızdır.

Ayrıca bir enduro olmasa da Honda CBX 250 Twister ya da CBF 250 de uzun yolda sizi üzmeyecek makinalardır.

Serkan kardeşim.. bu çizdiği rota 200cc için fazla değil ama kendisi de yorulur, sende yorulursun. 400cc ve üstü biraz daha uygun bagajında malzeme de taşıyacağını da hesaba katarsak.

Eğer boyun da müsaitse bu hacimlerde makinalarla ilgilenmende fayda var. Arkadaşımın bahsettiği CBF tarzı motorlarla yol alınıyor ama asvalttan çıkınca sıkıntılar yaratabiliyor. benim fotoğraf-motorsiklet gurubumda bu motora sahip bir arkadasım var en kısa zamanda Enduro'ya geçmeyi planlıyor.

ben HONDA XL200 sahibiyim, gayet menunum Sürat yapmıyorum belli devirlerde tutuyorum motosikletimi aldığım izlenim bu devirlerde kullanırsam motosikletimi, fazla sıkmazsam uzun yol yapabileceği fakat küçük hacim olmasını hissetmiyor değilim. Oldukça ekonomiktirde çok az benzin yakıyor.

Murat VURAL
KOCAELİ

Page01 resize

Trk resize

Yayla resize

PrometheusTR' Alıntı:
- Abi dağda taşta ne işim var neden enduro alayım?
--> Dağ, taş, tepe vs. tek başlarına ele alındıklarında cross'u tanımlıyor aslında. Endurolar düz yolda da gitmek üzere tasarlanmıştır.

Tam doğru değil. Cross kapalı parkurda yapılan çok tur olan yarış tipi, enduro onun uzun yolda ama "yolsuz" kosullardı yapılmış versyonu. Senin söyledi Türkiyede tutar, ama dünyada değil! ;)

http://we.abc-wec.com/cms/index.php?lang=en

Jyrays' Alıntı:
Tam doğru değil. Cross kapalı parkurda yapılan çok tur olan yarış tipi, enduro onun uzun yolda ama "yolsuz" kosullardı yapılmış versyonu. Senin söyledi Türkiyede tutar, ama dünyada değil! ;)

http://we.abc-wec.com/cms/index.php?lang=en

belki de yarıştan değil de motosiklet türünden bahsettiğimi düşünerek okursak "tam doğru" olur :D

Uygundur... Fotoğraflara bakıp aldanma, XL200 oldukça yüksek bir motordur benim boyum yetmediği için ordan burda indirdim, alçattım olmadı, seleyi söktüm içindeki süngeri değiştirdim ancak parmak uçları yere değdi. Arazide, engebeli yerlerde ağağım yere değmediği zamanlar oluyor, olduğum yerde düşünoyum bazen :p

Sen rahatlıkla kullanırsın, arazi şartlarında ayakların yere fazlasıyla temas edeceği için zor anlar da yaşamazsın.

200cc diye küçümsemei XL200 oldukça agresif bir makinadır en azından benim kullandığım öle, umarım temiz bir tane bulabilirsin.
Arkada bagaj bağlanacak demiri yok onu da kendim yaptırdım ayrıca karter koruma muhafazası da. Eğer XL200 alırsan onların fotoğraflarını çekip yollarım sana. Yapılması kolay ama oldukça kullanışlı.

Selamlar
Murat VURAL

çok teşekkürler ilgine..ekstra modifiye sıkıntı değil benim için..offroad parçaları yapıyorum zaten 4x4 ler için imkanım çok..beni düşündüren asıl konu kışın yaklaşmış olması..şimdi alıcam desem hemen yine 15 günü bir ayı bulur.kış başlamış oluyor..ağız tadıyla binebilirmiyim yoksa kış çıkışını bekleyeyim şöyle mart nisan gibi..

Serkan kardeşim... İnfon'da gümüşhane yazıyor zannedersem orda yaşıyorsun. yakınlarda olsaydın motosikletimi alıp gelirdin dikkanına başına ekşirdim.

Enduro sezonu geliyor. Sizin oralarda kış nasıl geçiyor bilmiyorum ama açık havalarda rahatlıkla binersin, tecrübe yapmış olursun ilk bahar sezonuna hazırlıklı girersin.

Murat

serkann' Alıntı:
çok teşekkürler ilgine..ekstra modifiye sıkıntı değil benim için..offroad parçaları yapıyorum zaten 4x4 ler için imkanım çok..beni düşündüren asıl konu kışın yaklaşmış olması..şimdi alıcam desem hemen yine 15 günü bir ayı bulur.kış başlamış oluyor..ağız tadıyla binebilirmiyim yoksa kış çıkışını bekleyeyim şöyle mart nisan gibi..

konuyu benden takip ediyorum. bişeyler yazayım. :p mart-nisanı beklemeyin bence çünkü fiyatlar o dönemde artmaya başlıyor. 2.el motor alırken en güzel zaman kasım-aralık-ocak ayları olabilir. muhafaza edebilecek yerin varsa, sorunun yok demektir. motor seçiminde ramzey 200 veya honda xl 200 size uygun olacaktır. belli bir tecrübeden sonra yol endurosu yada cross/offroad ağırlıklı hard endurolardan sana uygun olanını seçersin. biriyle uzun yol yaparsın diğeriyle hoplar zıplarsın. bu konuda jyrays abimizin garajı referans olabilir ;D

Enduro sezonu sonbahar-kış mevsimidir zaten.Yazın sıcağı ve toprak yollardaki toz soğuktan daha çok bunaltıyor insanı.

mrtvural' Alıntı:
Serkan kardeşim... İnfon'da gümüşhane yazıyor zannedersem orda yaşıyorsun. yakınlarda olsaydın motosikletimi alıp gelirdin dikkanına başına ekşirdim.

Enduro sezonu geliyor. Sizin oralarda kış nasıl geçiyor bilmiyorum ama açık havalarda rahatlıkla binersin, tecrübe yapmış olursun ilk bahar sezonuna hazırlıklı girersin.

Murat
istanbulda yaşıyorum..gümüşhane memleketim...:smiley:

bora1071' Alıntı:
konuyu benden takip ediyorum. bişeyler yazayım. :p mart-nisanı beklemeyin bence çünkü fiyatlar o dönemde artmaya başlıyor. 2.el motor alırken en güzel zaman kasım-aralık-ocak ayları olabilir. muhafaza edebilecek yerin varsa, sorunun yok demektir. motor seçiminde ramzey 200 veya honda xl 200 size uygun olacaktır. belli bir tecrübeden sonra yol endurosu yada cross/offroad ağırlıklı hard endurolardan sana uygun olanını seçersin. biriyle uzun yol yaparsın diğeriyle hoplar zıplarsın. bu konuda jyrays abimizin garajı referans olabilir ;D

teşekkürler..ben o zaman zaman kaybetmeden kasımda alayım inşallah..

peki ramzey veya xl 200 deniyor sürekli ama biri enduro biri corss..?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.