Nissan Terrano Hakkında 1 Soru

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kabasakal34 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,418

kabasakal34

Ana Kamp
bugün çiftalanda hafif bir offroad denemesi yaptım herşey gayet güzel geçti ancak sormak istediğim bir sorum var.
aracın ön 2 tekerleğini derin bir çamura gömdüğümde 3 tekerlek patinaj yaparken sol arka tekerlek sağlam zemine(kuru zemin) basmasına rağmen dönmüyor ve bir balon gibi esniyordu bu tekerleğinde çekmesi gerekmiyormuydu acaba veya bi sıkıntımı var acaba benim lsd de lsd nin bakımı nasıl yapılıyor bilen varsa cevap verirse çok sevinirim şimdiden teşekkürler

Etiketler
Ynt: Nissan Terrano Hakkında 1 Soru

Merhaba,LSD tamkilit gibi calismaz.Adindan da anlasilacagi uzere limitli kaydirmali bir sistemdir.Yani bir tarafin bosa dondugunu hisseden sistem icindeki yaylar,yag vs ile bosa donen tarafi engellemeye calisir. Fakat o kadar da basarisiz degildir. Bu diferansiyellerin yagi farklidir.Orjinal yagi haricinde yag kullanilamaz. Eger kullanilirsa sistem islemez.Lifte kaldirdiginizda arka tekerlerden birini ileri dondurdugunuzde digerinin de ileri donmesi gerekir.Arazide zor sartlarda bazen gec te olsa sonunda sistem calisir.Gaza fasilali basip cekerek devri dusurup artirmak suretiyle sistemin bosa doneni yakalamasina yardimci olmak gerekebilir. Sonunda sanki bir cesit debriyaj gibi yakalamaya calisacaktir.Yine de dedigim gibi tam kilitlerde oldugu gibi ne olursa olsun yakalamak gibi bir basarisi yoktur.Sistem aslinda surekli devrededir.Bu yuzden araci iki ceker haldeyken bile dikkatli surmek gerekir.Faydasi,dikkatli surerseniz iki ceker haldeyken bile cogu yerden gecebilmesidir.Zarari ise dikkatli surulmezse,yagisli havalarda LSD yuzunden,sert viraja girildigi taktirde aracin arkasinin kontrol edilemeyecek sekilde savrulma riskinin olmasidir.Tamirciniz bir sokup icini kontrol ederse ve yaginin ozel yag oldugunu bilip ona gore tamamlarsa yada degistirirse icinizdeki supheyi gidermis olursunuz.Belki bildiginiz seylerdir ama yine kendimi tutamayip yazdim.Faydali olur umarim.

sanıyorum içindeki yağ lsd yağı çünkü yetkili servis bakımlı araç virajlarda ben hiç sıkıntı çekmedim şu zamana kadar. bu lifte kaldırma işini denicem bakalım dönecekmi :D dönüyosa sağlammıdır?

Zaten yagi yanlis olsada veya sistem calismasa da normal kullanimda virajlarda herhangi bir sikinti cikarmaz.Sadece LSD nin yada kilitli diferansiyelin ozelligidir,normal diferansiyele gore,bilincsiz kullanimda,sert hareketlerde ozellikle yagista savrulmayi yapar.Liftte ikiside ayni yone donuyorsa normalde problem yok demektir.Gelgelelim eger hatali bir islem veya arizali bir durum varsa,bu durum,zorlandiginda isini yapamayacagi seklinde de ortaya cikar.Yani sizi yine yaniltabilir.Onun icin isinin ehli bir usta tarafindan icinin gozden gecirilmesi,sizin uzunca muddet huzurla araci kullanmanizi saglar.Yine de dedigim gibi arazide biraz sisteme yardimci olacak sekilde devri artirip azaltarak gaza basip cekerek iyice bir gozlemleyin,arac disindan birileri de gozlemlesin ondan sonra sokturun.Bir kac deneme veya gezi daha yapin.Nacizane tavsiyemdir.

Çamura saplandığınızda veya arka tekerler kayaya takıldığında yarım debriyaj yapmayın, sert bir şekilde debriyajı bırakıp gaza basın LSD çalışacaktır, tabiiki bunu yaparken 4L aktif olmalı. yarım debriyajda iken takır takır sesler gelir veya tekerlek dönmez. LSD sadece buzda ve sert karda dönüşlerde biraz tehlike oluşturabilir, bunun haricinde kuru havada veya yağmurda virajda iken bilinçli bir sürücüye yol tutuş sağlar, kalkış ivmelenmesinede yardımcı olur. Asıl tehlikeli olan ve hata affetmeyen asfaltta tam kilit kullanımıdır. zaten clutch pack LSD birçok spor otomobilde fabrika çıkış performans opsiyonu olarak sunulur, LSD iken tam kilide çevrilen modifiyeli araçlarda kullanımın ne kadar zorlaştığı sürücüler tarafından bilinir. Arazi ortamnında yerine göre tam kilit 1 gömlek daha üstün sayılabilir, arazide bile zemine göre yer yer dezavantajları vardır otomobil üreticileri bu yüzden fabrika çıkışta genellikle LSD tercih ederler..

alt komple resmen balçığa oturmasına rağmen halen ordan nasıl çıktım analayamadım zaten bende belkide çalıştı ama farkında değilim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.