Off-Road Gezilerinde Hangi Telsiz?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Gezginkopek Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 44
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 36,644

off-road gezilerinde hangi telsiz

• Kullanılan toplam oy
    53

Etiketler
Ynt: Off-Road Gezilerinde Hangi Telsiz?

Selamlar,
lisans almadan kullanilabilen telsizler ya CB yada PMR .. bunun disindaki cihazlar icin lisans almak (sinava girerek) gerekiyor.. Ayrica, siz ugrasip alsaniz bile , ekipte ayni zahmete katlanacak kimse cikmayabilecegi icin VHF/UHF alternatif olamiyor.

CB/PMR konusunda da, benim onerim CB.. zira, pili bitmez, camura dusmez, arkadasinin arabasinda kalmaz vs. vs. iyi gunler dilerim, reha

reha' Alıntı:
Selamlar,
lisans almadan kullanilabilen telsizler ya CB yada PMR .. bunun disindaki cihazlar icin lisans almak (sinava girerek) gerekiyor.. Ayrica, siz ugrasip alsaniz bile , ekipte ayni zahmete katlanacak kimse cikmayabilecegi icin VHF/UHF alternatif olamiyor.

CB/PMR konusunda da, benim onerim CB.. zira, pili bitmez, camura dusmez, arkadasinin arabasinda kalmaz vs. vs. iyi gunler dilerim, reha

Bu iyi oldu.. Bende GE El telsizi var. 4W çıkış.. Bir tek araça antem almam yetecek. Herkesde CB var dimi?

reha' Alıntı:
Selamlar,
aslinda, duzenli gezi yapan her aracta bulunuyor.. hem cok ise yariyor.. hem de eglenceli oluyor.. iyi gunler, reha
Evet bugün şahit oldum. Allahtan bende 3 Km kısa mesafeli olan PMR telsizlerden vardı. Mustafa'yı çekerken haberleşmede gayet yardımcı oldu.

Eğer sınava girip amatör telsiz lisansı alırsanız PMR, CB, VHF gibi tüm bantlarla görüşebilirsiniz. Ayrıca tüpçülerle aynı frekansları paylaşmak zorunda da kalmazsınız ;)

yol' Alıntı:
Eğer sınava girip amatör telsiz lisansı alırsanız PMR, CB, VHF gibi tüm bantlarla görüşebilirsiniz. Ayrıca tüpçülerle aynı frekansları paylaşmak zorunda da kalmazsınız ;)
Sedat güzelde buna zaman lazım. Trac'a baktım, bir ara hevesde ettim ama lakin zaman ayırmadım.

Peki değil tüm Türkiye, Hakkari'den Hollanda'ya görüşme yapabilmek, hiçbir ücret ödemeden görüntülü konuşma yapmak, bilgisayardan dosya alıp göndermek ve hatta dağın başından internete bağlanmak gibi birkaç faydasından bahsetsem yine mi cazip gelmiyor :smiley: Gerçi biz de 5-6 senedir her sınava gireceğiz diye hazırlanıyoruz ama bir türlü denk getiremedik. Üstelik senede 2 sınav yapılıyor :D

yol' Alıntı:
Peki değil tüm Türkiye, Hakkari'den Hollanda'ya görüşme yapabilmek, hiçbir ücret ödemeden görüntülü konuşma yapmak, bilgisayardan dosya alıp göndermek ve hatta dağın başından internete bağlanmak gibi birkaç faydasından bahsetsem yine mi cazip gelmiyor :smiley: Gerçi biz de 5-6 senedir her sınava gireceğiz diye hazırlanıyoruz ama bir türlü denk getiremedik. Üstelik senede 2 sınav yapılıyor :D
Sedat bu telsizmi 3G telefon mu? Nasıl bir şey bu merak ettim.. Biraz foto veya link koysana

Abi bildiğin amatör bant telsiz. Modemle bilgisayara bağlıyorsun, ister telnet ister internet ;) Üstelik kullanıcı dostu arayüzlü programlarıyla komutlarla uğraşmadan dosya transferi, görüntülü chat vs vs... Üstelik dağ başında ;)

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=13879

Sedat bu bilgi için teşekkürler. VHF üzerinden internet erişimi olduğunu öğrenmiş oldum. ODTÜ sağolsun. Afet ve acil durumlar için oldukça faydalı olacaktır. Bir ara dağda bu tür durumlar için ne olur diye düşünmüş ve uydu telefonlarına bile bakmıştım. Ama VHF telsiz sanırım her derde deva ama rölelerin sayısı ve konumlarının artması gerekli. Gittiğimiz yerleri biliyorsun. Muhtemelen oralarda acil durumlarda iletişim kurmak zor olabilir.

Demekki sırada lisansı almakta. En azından araçtan araç yerine emniyet açısından faydalı bir cihazımız olmuş olur.

Sınav tarihlerini ne zamanmış? www.trac.org.tr adresinden erişerek www.tk.gov.tr sitesine baktım, orada telsizin adı bile geçmiyor.

Var olan rölelere sürekli yenileri ekleniyor. Bir de röle sayısı fazlaca olan derneklere üye olursanız onların rölelerini de kullanabilirsiniz ;) Diğer taraftan 0,5Watt'lık PMR telsizlerle bile açık alanda 5-6 km konuşabilirken, sıradan bir el tipi VHF telsiz 5-6Watt çıkış yapabiliyor. PMR'ın en az 10-12 katı yani. Buna bir de güçlü bir anten takılırsa menzil daha da artar. El tipi değil de, araç telsizleriyle ilgilenirseniz onlar 100Watt'a (ve hatta daha fazlasına) kadar çıkış yapabiliyor ama yasaların müsade ettiği bir sınır var elbette :smiley: Yani rölesiz bile birkaç bin kilometre menzille görüşme yapabilirsiniz. Birkaç bin dedim çünkü radyo dalgalarında menzil hesaplaması telsizin çıkış gücüyle doğru orantılı olarak ilerlemiyor, çıkış gücü belirli bir seviyenin üstüne çıktığında ve hava koşulları da müsait olduğunda radyo dalgarı iyonosfere çarparak ileri yansır ve sizi kıtalararası iletişime geçirebilir ;)

[attachment=1]

Sınavlar ise yılda iki kere Mayıs ve Kasım aylarında yapılıyor. Önümüzdeki Kasım'ı kaçırmayalım ;)

yasarergun' Alıntı:
ben kesssin ilk sınavda lisanslıyım
ahanda ajandama da kaydettim

Yaşar hocam bizim ajandaya kaydetmemize benzemez inşallah ;D 6. senemizi devirdik bu yıl ;D

06

yol' Alıntı:

Hayırlısı ile bu sene de girmeyeceğiz di mi Sedat'çığım ? ;D

beyler ben sınava gecen ay mersinde girdim ilk girişimde a sınıfı brove aldım cok zor değildi sınav sizde girin ama şunuda belirtmek isterim türkiyede a sınıfını bu yıl sadece 9 kişi alabilmiş b sınıfında ise başarı neredeyse %80-90 larda girmezseniz asla alamazsınız

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR