Önemsiz Zorlamada Debriyaj Balatası Neden Koku Yapar ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan prafa Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 75,663

prafa

Kamp II
Dün köyde 20-25 cm. yüksekliğindeki beton setten dikkatlice aşmaya çalıştım. Altın sürtmesi halinde zarar görmemek için çok yavaş ve tamamen debriyajla ilerledim seti sorun olmadan aştım ve parkettim ancak balata yanık kokusunu fazlasıyla duydum.
Aynı durum bir ay kadar önce gene 20-25 cm. yüksekliğinde bir kaldırıma ağır ağır çıkmaya çalıştığımda yaşamıştım onda da park sorunu sebebiyle oraya çıkmaya mecbur kalmıştım ve balatalar çok daha fazla koku yapmıştı ancak sebebi malum diye önemsememiştim.

Bu tür önemsiz zorlamalarda yayılan bu yanık balata kokusuna normal denilebilirmi ?

Etiketler

Ynt: Önemsiz Zorlamada Debriyaj Balatası Neden Koku Yapar ?

Motoru hiç bağırtmadım yani devir çok yükselmedi bolca debriyaj kullandım. Tümsek ters V şeklinde hatalı yapılmış bir kanal kenarı ve dik eğimi var. Normal bir araç geçemez üstüne oturur kalır. Lastiklerim standart ölçülerde yeni A/T lastik.

Bu araçlarda arazi şanzımanı (ağır devir) yok, kullanmayan arkadaşlar için not düşeyim.

1. vites dağda bayırda bozuk yollarda ikide birde debriyaja basmadan yokuş yukarı tırmanabilmek için yeterli. Yani düz vitesli binek aracınızla çıkamadığınız yokuşu çıkıyor ikide birde yavaşlamak için debriyajla uğraşmanıza gerek kalmıyor, ama daha fazla macera aramamak lazım.

arkadaşların söylediklerine katılmakla birlikte balata tam merkezlenmemiş veya ömrünü doldurmuş olabilir.bir baktırmanızı tavsiye ederim.

Balatanın bitmesi ihtimali yoktur kanaatindeyim. Otobanda uzun ve kuvvetli bir rampayı aynı gün 120 ile başladım ve aynı süratle bitirdim hatta gaza az daha yüklensem 130 belki 140 derdi. Bu testi de yapmamın sebebi yakıtta nasıl bir değişim olacak onu gözlemlemek içindi ( rampada son gaza yakın tırmanış sarfiyatı ne mertebede yükseltiyor onu görmek için.).

Debriyajı kaçıran arabanın bu çekişi vermeyeceğini düşündüğümden bunu yazdım.

Ben sürekli 4x4 modunda olan bu araçlarda zor koşul durumunda otomatik olarak debriyajda ilave bir kavramamı oluyor acaba diye merak ettim ( aslında aracın yürürü - mekaniği- motoru konusunda kırıntı kadar bilgim yok. Zamanında lastik değiştirmeye muktedirken şimdi onu bile hakkıyla yapabileceğimden şüphem var çünkü kirikonun yeri nerede onu ancak kitabına bakarak bulabilirim herhalde.).

Ancak ikinci defa yaşadığım bu koku meselesi sebebiyle servise gitme hakkındaki tavsiyenize uyacağım.

Ben sürekli 4x4 modunda olan bu araçlarda zor koşul durumunda otomatik olarak debriyajda ilave bir kavramamı oluyor acaba diye merak ettim

Öyle birşey yok ama fazla ısınan debriyaj koku yapar. Bitmesi de ani olmaz, önce sertleşmeye başlar. Bu da hemen olmaz yıllar içinde olur o yüzden fark etmezsiniz. Sonra bir de bakarsınız diz kapağınız ağırmaya başlamış menüsküs olmuşsunuz... o aşamada sanayiye gidip debriyajı kontrol ettirirseniz hala daha bitmemiş olduğunu söylerler ama sizin diziniz bitmiştir.

prafa' Alıntı:
Otobanda uzun ve kuvvetli bir rampayı aynı gün 120 ile başladım ve aynı süratle bitirdim hatta gaza az daha yüklensem 130 belki 140 derdi.
Bu dediğiniz doğru olabilir ama bunu araba "tam yüklü" haldeyse geçerli bir veri olarak kabul etmek gerekir.Kullanım tarzına göre km.ye bağımlı olmaksızın debriyaj balatası çok çabuk bitebilir veya muadillerinden çok daha uzun ömürlü olabilir,tamamen kullanımla ve ne şartlar altında kullandığınıza bağlı.En doğrusu açıp bakmak.Fakat hafif bir kokudan dolayı boş yere evham yapmadığınızdan emin olmak için yanınızda konuyu bilen biriyle tekrar denemekten de zarar gelmez.
Bir de özellikle yüksek devirlerde debriyaja bastığınızda pedalda fazladan bir titreşim hissedip hissetmediğinize dikkat edin,eğer böyle bir şey varsa balata tam merkezlenmemiştir büyük ihtimalle.

Suzuki grand vitara 2007 model- 3 kapı manuel vites- 39.500 km. de.

Son derece bakımlı - temiz durumda bir araç. Geçen sene 30.000 servisinde fren balataları sıfır desen olacak demişlerdi. Yani acemice kullanılmış bir araç değil. Debriyaj balatasının da yenmiş olacağını bu durumdaki bir araca konduramıyorum. Çekişinde de hiç bir sorun söz konusu değil. Balata da kaydırma olsa onu hissedebilirim kullanırken diyorum kendi kendime ama bu koku neden oldu ona anlam veremedim.

prafa' Alıntı:
Suzuki grand vitara 2007 model- 3 kapı manuel vites- 39.500 km. de.

Son derece bakımlı - temiz durumda bir araç. Geçen sene 30.000 servisinde fren balataları sıfır desen olacak demişlerdi. Yani acemice kullanılmış bir araç değil. Debriyaj balatasının da yenmiş olacağını bu durumdaki bir araca konduramıyorum. Çekişinde de hiç bir sorun söz konusu değil. Balata da kaydırma olsa onu hissedebilirim kullanırken diyorum kendi kendime ama bu koku neden oldu ona anlam veremedim.
Ben bilgim dahilinde yardımcı olmayı denedim,umarım sadece evham yapıyorsunuzdur.Bir de ülkemizde şu gerçek var ki; olur öyle! :smiley:

Bende bir zamanlar 2006 xl-7 vardı. Dediğiniz gibi hiç kaçırmıyor gözükmekle birlikte dik ve uzun bir rampayı olabildiğince az vites küçülterek (yani motoru zorlayarak) çıkarken kenarda aniden durunca havalandırma açıksa içeriye debriyaj kokusu geliyordu. Ama yokuş bitip ilerde biryerde durunca soğuduğu için olsa gerek, koku gelmiyordu. Aynen dediğiniz şekil (ben de kumsalda batıp) zorlayınca (tabi patinaj yapıp hareketsiz kalıyor) aynı koku hissediliyordu. Ama araç normal yol kullanımında hiç debriyaj kaçırmıyordu, internette okuduğum bilumum testleri yapmama rağmen. Ama koku zamanla gittikçe arttı, sonunda servise götürdüm, debriyaj balata seti ve debriyaj çatalı değişti, koku gitti, ancak bir süre sonra çok zorlayınca azar azar koku geldiğini farkettim, ama aracı sattım. Bilmiyorum belki bu aracın başka bir sorunu da vardı, veya belki de yapısı gereği debriyajı biraz zayıftı, aşınınca kaçırmaya başlıyordu.

Önceki gün otobanda test ettim gene. Yüklü araç rampalarda 140 km.ye ulaştı. Düzde 150 km. çentiğini geçti ne yapıyorum dedim çektim ayağımı gazdan. Bu zorlamalar sonrası yakıt kontrolunda, yakış neredeyse aynı miktarlarda. Koku söz konusu değil. Debriyaj kaçırsa bu performansı herhalde veremezdi araç.

Sıra, aynı yerde (tümsekte) test ederek kokuyu tekrar duymaya geldi. Acaba gereğinden fazla debriyaj gazla arabayı benmi zorlayarak kokuya sebep olmaktayım.

Hafta içinde işim var gideceğim bakalım ne olacak...

debriyaj o şekilde sürat yaparak kontrol edilmiyor.
sanayiye götürün onlar anlar basit bir iş. 2.-3.-4. viteste arabayı kaldırmaya çalışarak yapılan bir test detayını bilmiyorum.

Yaptığım test bu konuda kabul görmüş bir testtir.
Elli yıla yakın araba kullanımı (tahminen yaklaşık 650.000 km toplam yol ) olunca, kullanıma dair epey tecrübe ediniyor insan. Sizin de yazdığınız test yanında, sağ ayak firen gazda solla debriyajı bırakırsınız istop etmezse kaçırıyor denir. El freni ( sağlam olduğuna inanırsanız) çekilir 1. vitesle yüklenirsiniz gaza arka oturursa gene kaçırma yok denir vs. Ama bunların içinde en az zararlı test benim yaptığımdır. Debriyaj balata aşınmış ve kaçıran arabada devir artar ama hızlanma aynı paralelde olmaz. Araba rampada bağırır ancak sürat ya artmaz yada orantısız zorla yükselirse baskı balata görev yapmıyor demektir.
Ancak bir başka kolay testte dik yerde bende olduğu gibi önemsiz zorlanan araçtan balata kokusu almaktır.

Hızlanma ile balata testine dair bu video bilgi veriyor.

http://www.youtube.com/watch?v=01jSp9SgvGE

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR