Orman Yasası'ndan Hareketle Kampçılık!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Dere&Tepe Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,104

Ormanda uyumak hak olmalı mı?

• Kullanılan toplam oy
    14

Dere&Tepe

Yeni Üye
Yer
İstanbul
Arkadaşlar üzülerek öğrendim ki ülkemde, ormanlarımda kamp yapmam yasakmış!!!

Böyle densizlik mi olur! Ateş yakmanın tartışılır olmasını kabul edebilirim ama ülkemde bir ormanda uyuyabilmek için niye, kimden izin alacağımı anlamak mümkün değil! Güvenlik gibi bir konu ile açıklanamayacak kadar saçma sapan bir yaklaşım bu! Deniz'e girmek daha az güvenlik sorunu yaşatmıyor insanlara ama dalana laf yok!
Olmamalı da zaten.

Ben tatlı dille insan insana bu "gerçek olmayan kanun boşluğu"nu (hoşa gitmeyen, toplum vicdanına ters kanun) aşabilirim diye umuyorum. Olmazsa da 50 lira verir ikinci 50 için yer ararım. Ama hem kaçan keyfimi hem de paramı helal etmem! Ormanları ona buna peşkeş çekeceksin sonra da bana gece kurtla, kuşla yatma diyeceksin. Densizlik!!!

Bildiğim en duyarlı geniş platform burası. Konuyu derinleştirip bir yasa tasarısı için sosyal tepki doğurma taraftarıyım.

Fikirlerinizi rica ediyorum...

(Sinirli üslubumu ve yansıması olan imla hatalarımı bağışlamanız dileği ile...)

Son düzenleme:

Etiketler
Ormanda ateş yakmadıktan sonra , ormanda yakalansan da bi şey olmaz . Niye girdin derlerse yolumu şaşırdım dersin olur biter , dert edilecek bir konu değil , sıkma canını , gir ormana korkma bi şey olmaz .

Ayrıca , tel örgü ile çevrili olsun veya olmasın "ağaçlandırma sahası" ile , "alageyik gibi yaban hayvanları koruma alanları" na kesinlikle girmemek gerekir .
Bu bölgelerde yakalanırsanız başınız ağrır ve ceza da alabilirsiniz .

Bizler 40 seneden fazla M.Karavan ile Hollanda-Turkiye arasi butun avrupada kamp yapmaktayiz.Turkiyemizde bilhassa Tabiat Parklari ve Ormanlarinda kalmaktayiz.Buralari devamli konturol eden devlet memuru olan Orman memurlari cok iyi ve anlayisli kimselerdir,bazi tabiat parklari ucretli olup,bu memurlar her gun oglen ustu gelip makbuz karsiligi para toplamaktadirlar.Gayet olgun efendi kisilerdir,hic bir zaman problem ile karsilasmadik.Slm.

Bizler 40 seneden fazla M.Karavan ile Hollanda-Turkiye arasi butun avrupada kamp yapmaktayiz.Turkiyemizde bilhassa Tabiat Parklari ve Ormanlarinda kalmaktayiz.Buralari devamli konturol eden devlet memuru olan Orman memurlari cok iyi ve anlayisli kimselerdir,bazi tabiat parklari ucretli olup,bu memurlar her gun oglen ustu gelip makbuz karsiligi para toplamaktadirlar.Gayet olgun efendi kisilerdir,hic bir zaman problem ile karsilasmadik.Slm.
Teşekkürler...

geçen sene kuzen ve çocuklarla geç saatte kampı bitirip tolandıktan sonra etrafı kontrol edip tam arabaya binerken jandarma geldi bu saate bu havada ne işin var dedi kamp yaptık dedim o sırada çocuklar minibüsün içindeki ışığı yakmış çocukları görünce abi dua et çocuklar var dedi yoksa sabaha kadar işimiz vardı dediler yllardır geldiğimi ilk defa böyle birşeyle karşılaştığımı söyledim buralar pek tekin değil dediler ve hala gidiyoruz

geçen sene kuzen ve çocuklarla geç saatte kampı bitirip tolandıktan sonra etrafı kontrol edip tam arabaya binerken jandarma geldi bu saate bu havada ne işin var dedi kamp yaptık dedim o sırada çocuklar minibüsün içindeki ışığı yakmış çocukları görünce abi dua et çocuklar var dedi yoksa sabaha kadar işimiz vardı dediler yllardır geldiğimi ilk defa böyle birşeyle karşılaştığımı söyledim buralar pek tekin değil dediler ve hala gidiyoruz
Nerede yaşandı bu?

Merhabalar,

Bir doğa ve kamp sevdalısı olarak açmış olduğunuz başlıkla alakalı bilgi ve fikirlerimi paylaşmak istedim. Gerekçelerinden ve madde numaralarından bağımsız olarak önce kanuni alt yapı ile başlamak gerektiğini düşünüyorum. Uzun bir yazı oldu ama sabredip okuyabilirseniz faydalı olacağını düşünüyorum. Kişisel tecrübelerimi son paragrafta paylaştım.

ORMAN İDARESİNDE ÇALIŞAN RESMİ GÖREVLİLERLE VE/YA JANDARMA İLE TARTIŞMADAN ÖNCE BİLMENİZ GEREKENLER!!! KANUNU BİLMİYORUM DEMEK YASAL SORUMLULUĞUNUZU ORTADAN KALDIRMAYACAKTIR!!!

· Kanunlarımıza göre ormanlarda kamp alanı olarak tahsis edilmiş alanlar dışında konaklamak kesinlikle yasaktır ve kolluk kuvvetleri bunun için para cezası kesme ve sizi bölgeden uzaklaştırma yetkisine sahiptirler.
· Belirlenen alanların dışında ateş yakmak ise hapis cezası ile sonuçlanabilecek bir süreci başlatabilir.
· Ayrıca ateş yakmak için ormanda bulunan kuru ve devrik olsa bile ağaçları, çalı çırpıyı kesmek de yasaktır.
· Kanunda “orman emvali” olarak tanımlananları aracınızda taşırken yakalanırsanız aracınıza el konulup ve satılabilir. Bunlar;

Asli Orman Emvali: Her çeşit ağaç, ağaççık ve çalılardan elde edilen oduna müteallik emvaldir. Tomruk, direk, sanayi odunu, kâğıtlık odun lif-yonga odunu, sırık, çubuk, çıra, kök, yakacak odun ve benzerleri gibi.

Tali Orman Emvali; Asli orman emvali dışında kalan orman emvalidir. Reçine sığla yağı gibi balzamik yağ ve katran, palamut, ıhlamur çiçeği, mantar, mazı kozalağı, orman ağacı tohumları, kabukları, meyveleri, çiçekleri, yaprakları, diğer orman bitkilerine ait yaprak, çiçek, kök, soğan, ur ve her çeşit orman örtüsü, toprağı ve benzerleri gibi.

Eğer profesyonel bir telsiziniz veya uydu telefonunuz yoksa unutmayın ki doğada dış dünyayla iletişim kurma şansınız ya çok sınırlıdır ya da yoktur. Yalnız da gitseniz, ekip halinde de gitseniz outdoor aktiviteleri gerçekleştireceğiniz durumlarda iyi tanıdığınız en az iki kişiye planlarınız yani gideceğiniz yer, gidiş ve dönüş zamanınız hakkında mutlaka bilgi vermenizi tavsiye ediyorum. Bunun ötesinde mevsime bağlı olarak orman yangını, sel ve benzeri doğal felaketlerin yaşanma ihtimali, nadir de olsa vahşi hayvan saldırısı ihtimali, kaza geçirme riski ve maalesef ülkemizin belli bölgelerindeki terör tehdidi nedeniyle aktiviteyi gerçekleştireceğiniz bölgenin kaymakamlık, muhtarlık ve ya jandarma gibi yerel makamlarına bilgi vermeniz yaşayacağınız sıkıntılardan en kısa sürede ve canlı olarak kurtulma şansınızı artıracaktır.

Kişisel tercihim her zaman tesis olmayan yerlerde kamp kurmaktır ve bugüne kadar pek çok yerde jandarma ve orman idaresi görevlileri ile karşılaştım. Hem kamp yaparken, hem de ateş yakarken. Bana göre buradaki kritik nokta onları saygıyla karşılamanız, sordukları bütün sorulara samimi, doğru ve sabırlı bir şekilde cevap vermeniz, yaptığınız şeyde gerçekten bilinçli olduğunuzu göstermektir. Görevlilerin en çok dikkat ettiği konu ateştir. Ormandan odun temin etmek yerine genelde odunumu yanımda götürürüm. Ateş yakmadan önce taşlardan istediğim büyüklükte yüksekçe bir ocağı ağaçlardan en az 3-4 m mesafede kurar, çevresini de minimum 4-5 m çapında bütün otlardan temizlerim. Odunlarımın hemen yanına söndürme amacyla 10 ltlik bir su bidonu bulundururum. Kamp alanım her zaman temiz ve düzenlidir. Bu şekilde bir tabloyla karşılaşan hiçbir görevli bugüne kadar bana sorun çıkarmadı, aksine iyi eğlenceler dileyerek, teşekkür ederek uzaklaştı.

Sayın SERHAT,
Öncelikle ilgili ve bilgilendirici tavrınız için teşekkür ederim ve benzer şeyleri her duyduğumda olabilecek açısından içime su serpiliyor.
Gelelim tecrübelerinizle (ki Sayın ÖZBEK gibi) bir kaç kişinin daha benzer tecrübeleri ile doğruladığı duruma;
Ben genel anlamda iletişim kurarak evime ekmek götüren ve tanıyanlarım tarafından hat safada sabırlı biri olarak tanımlanan biriyim. Dikkatli ve doğaya aşık biri olmam da eklendiği zaman bu profille sorun yaşamayacağıma olan inancım her paylaşımdan sonra artıyor.

Bu noktada bu başlığı açmamımın sebebi ise aslında bunlardan biraz farklı!
Ben Orman Yasası'nın külliyen gereksiz olduğu ya da her ormana çıkanın ak kaşık olduğu iddiasında ya da kanısında değilim elbette ama 40 yaşında bir hukukçu olarak ülkemdeki gidişatı ciddi bir tedirginlik ve neredeyse çaresizlikle izlerken düzenlemelerin neredeyse her dönemde olduğu gibi artarak son dönemde de birilerine rant sağlamak ve keyfi içeriklerinden rahatsızım.

Sosyal bir devlette halkın doğa ile buluştuğu yerlerde hizmet verilmesi için alanların özelleştirilip ardından birilerine para kazandırılmasına, bir hukuk devletinde zararsızlığımı ortaya koyabilmek şartı ile birilerinin insiyatifinde olacağım yasaların varlığına karşıyım.

Her ormanıcının harika insanlar olduğundan ve hatta her jandarma yetkilisinin evlatlarımız olmasından hareket etsem bile bir hukuk devletinde bu kadar genelleme yapılarak neredeyse faşistçe bir kabul içinde getirilen yasağın bana ve ülkeme layık olmadığını düşünüyor işini yapmaya çalışan ve belkide çok kibar insanların karşısında onları değil onlara verilen yetkiyi tartışıyorum.

Tüm söylediklerim noktasında gerek (ve özellikle) ateş yakmak gerekse gecelemek imin mevcut düzenlemenin hala yersiz ve densizce olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bu yasaların işlemediği şahsınızı ve tecrübeleri ile de sabittir ki duyarlı görevliler insiyatif kullanarak kanunları sizin gibi bilinçli insanlara uygulamıyorlar. Tekrar ediyorum yeri gelmişken bu duruşunuzla kimsenin insiyatifini talep ediyor olmamalıydınız.

Bu durumda bir diğer haklı tesbit demekki onca çıkan yangın ve giden hayvan habitatı düşünüldüğünde bunun neredeyse (istisnalar kaideyi bozmandan hareketle) sizin ya da benim gibi kişilerce çıkmayıp ya vatan haini teröristlerin sizin, benim kadar takip edilmemesinden ya da rant amaçlı çıkarılıyor. Amacım kesinlikle siyaset değil tesbit! İklimsel bazı yangınlarda düşünüldüğünde neredeyse şüpheli bile değilken bu suçluluk karinesini kabul etmiyorum.

Uzun oldu. Sabrınız içn teşekkür ederim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,453
Kayıtlı Üye Sayımız
172,106
Kaydolan Son Üyemiz
Ahmet AKGÜN

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR