Panelvandan Motokaravan Dönüşümü İçin Yeni Kanun Durumu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan burak-TB2NGJ Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,115

burak-TB2NGJ

Yeni Üye
Yer
Kocaeli
Herkese merhaba,
Ben Burak, Kocaeli 'den
Motorcu ve 81 model bir T3 camper sahibiyim.

Derdim şu. T3 'ümü satıp hatta yapabilirsem bir PSA ile takas edip onu yavaş yavaş bir motokaravan'a dönüştürmek istiyorum. Sitenin uzun zamandır takipçiyisim ve bir çok dönüşüm projesini teeek teeek inceledim.

Sorularım var, sitede bu konuda çok bilgi var ancak tarih olarak eskiler ve son hali konusunda çözüm bulamadım.Sizlerden yardım istiyorum.

Kapalı kasa bir panelvan aldığımda örneğin ducato.. bunun projesini çizdirip TSE onayını yaptıracağım evet. Ama araçta olması gereken zorunlu donanımlar var mı? ABS gibi ..

12 m3 bir araç yeterli midir? yoksa mümkünse 15m3 daha uygun mu olur?

ÖTV 'den kurtarmak için 2014 itibariyle araç 2009 altı olmalı doğru mudur?

araç satış sitelerinde incelediğimde bolca ducato ve master var peki sizce elimdeki T3 ile bir panelvanı bir galeride takas etme şansım % kaç olabilir :smiley:

Teşekkürler

Etiketler
Ynt: Panelvandan Motokaravan Dönüşümü İçin Yeni Kanun Durumu

Tse projesi çizildiğinde aracınızda abs zorunluluğu yok.bende şuan 98 model ducato dönüşümü yapıyorum.
M3 sorunuzun cevabıda sizde.nasıl bir araç dizaynı istediğinize göre herşey değişebilir.örneğin 3 yada 4 kişilik bir araç düşünüyorsanız 12 m3 yeterli bir seçim.4 kişi üzerine çıktığınızda yataklar 5 kişi mesela 12m3 e sığması zor.5 kişilik araç 15 m3 olabilir diye düşünüyorum.ne tarz kaç kişilik kullanım düşündüğünüzü söylerseniz daha çok yardımcı olabiliriz.
Ötvden kurtulmak için 5 yaş üzeri araç dönüşümü yapmalısınız ki ötvden kurtulabilesiniz.
Takas yüzdesi vermek yanlış olur çünkü her zaman galeriler takasta sizin aracınıza istediğiniz fiyatı vermez zarar edersiniz.yada verirler kendi araçlarının fiyatını yükseltirler yine zarar edersiniz.en iyisi elden biniciye satıp parayı cebe koyup pazarlık yapmaktır ki para nakit olduğu için rahatlıkla pazarlık yapmanız mümkün :smiley:

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

cevap için teşekkürler,

2+1 kişiyim en fazla.. +1 olan kızım 2 yaşında..

Ben işim gereği sık seyahat ediyorum. Yazılım işi yapıyorum. daha çok mobil ofis olarak kullanıyorum. T3 'ü alma nedenimde buydu.

Arada sırada da keyfi kaçışlar yapıyorum tatil olarak

T3'ü rahat satarsınız. berk_arda beyin dediği gibi nakiti cebe koyarak pazarlık elinizi güçlendirir. Alacağınız aracın 5 yıl ticari olarak kullanıldığını göze alırsak ince eleyip sık dokumanız da fayda var.

T3 kaç model. dizel ? benzinli? havasoğutmalı?

81 model benzin + LPG hava soğutmalı.
Dolap, 600 watt inverter,mobil ocak,30 lt temiz su + evye, d2 webasto var.

Kızınız eşiniz ve siz için ideali bence 12 m3.şimdilik kızınız allah bağışlasın ufak olduğundan iki buçuk kişi denebilir yatma yeri açısından :smiley:
Standartlar içinde sabit arka yatak iki kişilik,yatak önü bir taraf banyo bir taraf mutfak ve banyo yanı yaşam alanı projesi aileniz için uygun gelir.dosyalarıma baktım ama bulamadım çizim peojesi vardı.ön şöför koltuğuda döner oldumu iş tamam :smiley:

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Karavan dönüşümü için 5yıl sınırı, aracın trafiğe çıkış tarihinden sonrası süremi,yoksa modeliylemi alakalı? 2009 model bayide satılmamış 0 panlvanı dönüştürebilirmiyiz?

karaali71' Alıntı:
Karavan dönüşümü için 5yıl sınırı, aracın trafiğe çıkış tarihinden sonrası süremi,yoksa modeliylemi alakalı? 2009 model bayide satılmamış 0 panlvanı dönüştürebilirmiyiz?
güzel soru hiç düşünmemiştim gelecek cevapları merak ediyorum

Atila abi gecen bir yerde soylemisti, trafige cikis tarihi uzerine 5x365 gun.,

bilgiler için teşekkürler. Bir konu daha var onu yazmayı unuttuğumu fark ettim. Şehir içine ve 1.köprü gibi yerlerden geçebilme olayı. Tek cam açılmış ve ruhsatında motokaravan M1 yazan bir araç gündüz saatinde her hangi bir caddeye girebilir mi? kapalı kasaların gündüz bazı caddelere girememesinden dolayı soruyorum.

şado' Alıntı:
güzel soru hiç düşünmemiştim gelecek cevapları merak ediyorum
engin bey trafiğe çıkmamış 2009 model bir araçta neye göre 5*365 hesabı yapacağız ben onu merak ediyorum

engin bey trafiğe çıkmamış 2009 model bir araçta neye göre 5*365 hesabı yapacağız ben onu merak ediyorum

Sonucta arac 2009 olsada siz araci 0 kilometre olarak aliyorsani aldigini gunden itibaren 5*365 gun olarak dusuneceksiniz. Yani burada kilit nokta teafige cikis tarihi.

Sent from my iPad using Tapatalk

5 yıl hesabında Araç tescil işleminin tamamlandığı ruhsat tarihi muteber olacaktır...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,454
Kayıtlı Üye Sayımız
172,106
Kaydolan Son Üyemiz
Ahmet AKGÜN

SON KONULAR

Geri