Sabit Aksın Avantajları Neler?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Mriyantonov Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,370

Mriyantonov

Yeni Üye
Merhaba;

Özellikle Amerikan arazi araçlarında önde sabit aks tercih ediliyor. Hatta sabit aks olmayan bazı modellerde bağımsız ön aksı kilitleyip sabit aks gibi davranmasını sağlayan düzenekler dahi varmış. Mantığım önde bağımsız süspansiyonun her iki tekerinde yere daha iyi basabileceğini, artikükasyon yeteneğinin daha yüksek olacağını söylüyor, diğer taraftan da Amerikalıların bu sabit aks sevdası kafamı karıştırıyor. Bu hususta bilgilendirebilirseniz sevinirim.

Teşekkürler.

Etiketler
sadece takinti , bagimsiz tekerlekler her yonden avantajlidir. Sadece yuk araclari icin sabit akslarin gerekliliginden bahsedilebilri , bunun hariccinde kesinlikle bagimsiz tekerlekler her yonden avantajlidir

uzu süredir 4x4 araçlara biniyorum. ilk aracım 1999 pathfinder di çnler bağımsız arka sabit aks idi. herşeyiyle mükemmel ayarlanmış bir araçtı. jeep ZJ ve WJ deneyimim de var bunlarda ön de sabit aks idi. yorumum normal kullnımda dayanıklılık açısından bir fark olmadığı ancak bakım giderlerinin sabit aks ta çok daha ucuz olduğu yönünde olur. sabit aks olunca yönlendğirme kaabiliyeti ve direksiyon hissi daha zayıf oluyor. ağır kullnımda ise bağımsız süspansiyonun dayanması çok zor. yük çekemezi darbelerde ayarı bozulur vs. hafifi offroad ve fabrikasyon özellikteki araçlar için bence de bağımsız süspansiyon gayet yeterli ve ideal. bunun en güzel örneği landrover discovery 3 dür..

Sabit akslarda artikülasyon daha fazladır. Ve bu esnada yürür ekipmanın altında kalan boşluk ta (clearance) daha fazladır.

Hatta sabit aks olmayan bazı modellerde bağımsız ön aksı kilitleyip sabit aks gibi davranmasını sağlayan düzenekler dahi varmış

Burda bir kafa karışıklığı var gibi geldi bana, aks değil de diferansiyel olmasın kilitlenen?

Sabit aksın artiküasynu fazladır. difransiyelin yerde yüksekliği de fazladır , zor arazi koşullarında daha dayanıklı olduğunu düşünüyorum ancak konfor olarak bağımsız süspansiynun yerini tutamaz ,ayrıca bağımsız süspansiyonun ön düzenini incelerseniz sabit aksa göre çok daha karmaşıktır bu yüzden sökülmesi takılması bakımı zordur. Ben Arazi araçlarında sabit akslı araçları tercih ediyorum ancak şu anda bir çok araç sabit aksı bıraktı ,sadece Mercedesin g modelinde ve Nissan patrollerde var diye biliyorum...

Bu sabit aks işinin temel mantığı sağlam arabayı ucuza maal etmektir, bir şeyi ne kadar basit yaparsan, diğer şartlar eşit olduğu sürece, daha sağlam olur çünkü (diğer şartların eşit olması gerektiği önemli, birini çelikten ötekini tenekeden yaparsan sabit akslı olması birşey ifade etmez.)
Bizim memlekette ise nasıl yaparsan yap üzerinde yüzde bilmemkaç ötv ekleneceğinden, sabit akslı 5 litre motorlu amerikan arabasının bağımsız süspansiyonlu xyz üretimi arabaya avantajı olması, daha sağlam olması vs türünden iddialar tamamen gerçek dışıdır, çünkü devlet 5 litre motorun vergisini almıştır, o yüzden arabanın canı çıkmadan önce fiyatı makul bir seviyeye inmez.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.